Każdy, kto chociaż raz interesował się tematem uprawy konopi indyjskich, zastanawiał się jak wyglądają nasiona tej niesamowitej rośliny. Kolor, kształt i rozmiar pozwoli nawet niedoświadczonemu growerowi rozpoznać nasiona dobrej jakości. Cechy organoleptyczne pozwalają rozpoznać także nasiona uszkodzone. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, wybór odpowiednich nasion daje pewną gwarancję rozwoju zdrowych roślin. Uszkodzone i nadmiernie przesuszone często bywają niecelne.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Kolor nasion

Na rynku dostępnych jest tysiące różnych nasion – na samym Hemplo możecie poznać ponad 5 tysięcy szczepów marihuany.

Większość nasion na rynku charakteryzuje się barwą ciemnobrązową lub szarą. Wiele z nasion pokrytych jest jasnymi paskami, a jeszcze inne posiadają naturalny połysk, który przypomina warstwę wosku. Wybierając nasiona na podstawie ich koloru można określić ich dojrzałość, wysuszenie, a nawet porażenie pleśnią. Żywy, intensywny i równomierny kolor daje gwarancję zdrowych nasion.

Plantator powinien zwrócić uwagę na wszelkie przebarwienia, nienaturalne zabarwienia i białe naloty. Wszelkie nieprawidłowości związane z kolorem mogą świadczyć o nieprawidłowym przechowywaniu nasion lub wystąpieniem różnych infekcji.

Rozmiar nasion

Poszczególne szczepy konopi indyjskich wytwarzają nasiona różnej wielkości i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Jednak niewielu plantatorów wie o tym, że różnice w wielkości nasion w obrębie odmiany determinują zdolność do prawidłowego rozwoju roślin.

Warto pamiętać o tym, że dostępne są odmiany, których nasiona są niewielkie, a rośliny kiełkują i rozwijają się prawidłowo. Często małe nasiona nie znaczą o złej jakości i są w stanie wyrosnąć na zdrowe rośliny.

Jeżeli plantator posiada wyjątkowo małe nasiona szczepu, który charakteryzuje się dużymi nasionami, to może świadczyć to o ich niedojrzałości. Niedojrzałe nasiona mogą nie rozwinąć kiełka, a w konsekwencji powodzenie plantacji jest zagrożone.

Tip. Przed zakupem nasion danego szczepu warto zapoznać się z pełną charakterystyką szczepu, a następnie porównać nasiona oferowane przez sprzedawcę z nasionami szczepu.

nasiona marihuany
Źródło: https://ganjanauta.com/canapa/semi-di-canapa/

Kształt nasion

Nasiona konopne mogą przybierać różne kształty. Niezależnie od kształtu nasion mają one podobną wartość uprawną. Najczęściej nasiona konopi przybierają owalne kształty, jednak różnią się one w zależności od szczepu i warunków wzrostu.

Kształt nasion nie determinuje ich przydatności w uprawie, jednak w sytuacjach szczególnych może wzbudzić podejrzenia plantatora.

Wybierając nasiona plantator powinien wybierać okazy, które są w miarę symetryczne i foremne. Wszelkie wgniecenia mogą świadczyć o uszkodzeniu mechanicznym nasion. Uszkodzone nasiona mogą nie wykształcić kiełka.

W dawnych czasach gdy powszechna uprawa konopi nie była tak powszechna, plantatorzy wypracowali sposób identyfikacji damskich nasion konopnych. Obecnie nasiona feminizowane sprawiły, że growerzy nie muszą identyfikować płci nasion – growshopy spełniają oczekiwania społeczności konopnej względem jakości nasion.

Jak rozpoznać płeć konopi po nasionie?

żeńskie i męskie nasiono marihuany - jak rozróżnić?
Jak rozróżnić męskie i żeńskie nasiona marihuany

Konopie indyjskie mogą wyrosnąć jako rośliny męskie, żeńskie lub hermafrodytyczne. Oznacza to, że podczas rozwoju rośliny wytworzą organy rozrodcze przypisane do danej płci. Samice rozwijają kwiaty, z których wytwarzana jest marihuana. Męskie osobniki rozwijają tak zwane banany, które są niczym innym jak woreczkami nasiennymi. U roślin hermafrodytycznych można zaobserwować narządy rozrodcze obu płci.

Niestety nie można rozpoznać płci konopi na podstawie jej nasiona. Dopiero w trakcie rozwoju uwidaczniają się jej narządy rozrodcze.

Na rynku dostępne są odmiany nasion feminizowanych, które dają niemal całkowitą gwarancję rozwoju damskiej rośliny. Wybierając klasyczne nasiona niefeminizowane istnieje 50% szans na to, że z nasiona rozwinie się roślina męska lub damska.

Podsumowanie

Nasiona konopi indyjskich mogą przybierać różne kolory, kształty i rozmiary. Wygląd nasiona nie wpływa na jego podatność na uprawie, jednak niektóre cechy wyglądu mogą wskazywać na uszkodzenia nasion. Niestety nie jest możliwe rozpoznanie płci konopi na podstawie wyglądu nasiona. Wybierając nasiona danego szczepu warto wybrać odmiany feminizowane, które gwarantują wzrost roślin żeńskich.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.