Wysokie szczepy konopi indyjskich wprawiają w zachwyt większość growerów. Wybierając wysokie szczepy można zapomnieć o dyskretnych uprawach domowych. Jeżeli grower posiada odpowiednie miejsce do uprawy outdoor, to wybór wysokich odmian może być dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj wyższe odmiany marihuany pozwalają zebrać większe plony, ale wymagają więcej uwagi ze strony growera.

1. Monster od Eva Seeds

Ten prawdziwy potwór posiada bardzo złożoną genetykę. Efektem mieszanki różnych genów jest roślina z profilem zdominowanym przez sativę. Odmiana może urosnąć nawet do 4 metrów na outdoorze. Jeżeli grower zapewni jej odpowiednie warunki wzrostu, to może spodziewać się plonów w wysokości 1000g do nawet 2800g z rośiny.

Kwiaty tego szczepu charakteryzują się dużą produkcją żywicy i stężeniem THC na poziomie 23%.Ta niesamowita hybryda dostarcza niesamowitych euforycznych doznań.

Smak i aromat szczepu określany jest jako żywiczny z nutami palonego drewna.

Szczep można uprawiać na outdoor i w szklarni. Do uprawy można wykorzystać klasyczną glebę, włókno kokosowe, a także metody hydroponiczne. W trakcie wzrostu szczep preferuje wysokie stężenia składników odżywczych.

2. Dutch Dragon od Paradise Seeds

Szczep ten był wielokrotnie nagradzany na festiwalach konopnych. Jest on rezultatem dobrania najlepszej genetyki południowoafrykańskich szczepów. Geny zdominowane są przez sativę. Szczep dorasta do trzech metrów, przez co nie nadaje się do upraw dyskretnych i domowych. Z jednej rośliny można uzyskać aż 700-900 gramów kwiatów.

Kwiaty tego szczepu charakteryzują się intensywnym aromatem i dużą produkcją żywicy. Stężenie THC w wynosi zwyczajowo 18%. Haj dostarczany przez ten szczep jest energetyczny i kreatywny.

Szczep idealnie sprawdzi w warunkach naturalnych i szklarniach. Do uprawy można wykorzystać każde dostępne podłoże. Szczep jest bardzo mało wymagający, przez co często wykorzystywany jest przez początkujących plantatorów.

3. Special Queen od Royal Queen Seeds

Wyjątkowy szczep zaprezentowany przez Royal Queen Seeds może być uprawiany w pomieszczeniach gdzie osiągnie około 150 centymetrów wysokości, ale jego prawdziwie oblicze widoczne jest dopiero na outdoorze. W warunkach naturalnych Special Queen może osiągać 3 metry wysokości. Z jednego krzaka można uzyskać 550-650 g kwiatów. Roślina rozwija się w ciągu 9 tygodni.

Kwiaty tego szczepu są aromatyczne i bogate w żywicę. Średnie stężenie THC w kwiatach wynosi 15%-19%. Fizycznie relaksujący haj sprawia, że szczep chętnie wybierany jest przez początkujących użytkowników.

Szczep można uprawiać w domu na outdoor i w szklarni. Do uprawy można wykorzystać klasyczną glebę, włókno kokosowe, a także metody hydroponiczne. Szczep posiada średnie wymagania, przez co amatorzy powinni unikać go do swoich pierwszych upraw.

4. Gorilla Candy od Eva Seeds

Gorilla Candy to szczep, który zawróci w głowie nawet doświadczonym użytkownikom konopi indyjskich. Rośliny dorastają do średniej wielkości 150 centymetrów w domu, a na outdoorze nawet na 3 metry. Rośliny oferują zbiory w wysokości ok. 600g. Roślina świetnie sprawdzi się w domowych uprawach, ale także w warunkach naturalnych. Osiąga dojrzałość w ciągu 8 tygodni. Genetyka szczepu zdominowana jest przez indicę.

Kwiaty tego szczepu są okrągłe, silnie aromatyczne i bogate w żywicę. Stężenie THC w kwiatach sięga 23%.

Szczep można uprawiać w domu na outdoor i w szklarni. Do uprawy można wykorzystać klasyczną glebę, włókno kokosowe, a także metody hydroponiczne. Szczep posiada niskie wymagania, przez co amatorzy mogą wykorzystać go do swoich pierwszych upraw.

5. Jack La Mota od Medical Seeds

Jack La Mota powstał ze skrzyżowania Northern Light, Haze i Skunk. Szczep jest powszechnie doceniany przez początkujących plantatorów ze względu na łatwość w uprawie. W warunkach naturalnych może osiągać wysokość nawet 3 metrów, jednak z powodzeniem może być uprawiana w warunkach domowych. Szczep uzyskuje dojrzałość w ciągu 7-8 miesięcy i zapewnia zbiory w wysokości 1000-1200 g.

Kwiaty szczepu są bardzo aromatyczne, barwne i bogate w żywicę. Stężenie THC wynosi 15%-20%. Po spożyciu można spodziewać się euforycznego haju.

Szczep idealnie sprawdzi się w uprawach domowych, w warunkach naturalnych i szklarniach. Do uprawy można wykorzystać każde dostępne podłoże. Szczep jest bardzo mało wymagający, przez co często wykorzystywany jest przez początkujących plantatorów.

6. NL5 Haze Mist od Greenhouse Seeds


Szczep powstał w rezultacie skrzyżowania ze sobą wyjątkowej genetyki NL5, Haze i Kali Mist. NL% Haze Mist jest bardzo odporny, łatwy w uprawie i mało wymagający. Rośliny mogą z powodzeniem być uprawiane w domu, ale największe rozmiary osiągną w warunkach naturalnych. Na outdoor rośliny mogą wzrosnąć aż na 3 metry. Jedną z największych wad tego szczepu jest czas rozwoju, który wynosi aż 11 tygodni, przez co niecierpliwi plantatorzy unikają tego szczepu. Z jednego krzaka można uzyskać aż 800 g kwiatów. Genetyka szczepu zdominowana jest przez sativę.

Kwiaty są niezwykle aromatyczne i charakteryzują się średnią produkcją żywicy. Żywiczny aromat i lekko ziemisty smak sprawia, że koneserzy konopi z całego świata doceniają ten szczep. Średnie stężenie THC w kwiatach wynosi 14,6%.

Rośliny z tego szczepu można uprawiać w domu, w ogrodzie i w szklarniach. Do uprawy tego szczepu można wykorzystać większość dostępnych podłoży uprawnych.

7. Royal Moby od Royal Queen Seeds

Szczep zaprezentowany przez Royal Queen Seeds został wielokrotnie nagrodzony na festiwalach i konkursach konopnych. Rośliny powstały poprzez skrzyżowanie najlepszej genetyki znanych i docenianych szczepów – Haze i White Widow. Szczep z powodzeniem może być uprawiany w warunkach domowych, gdzie dorasta do 1,2-1,5 m. W warunkach naturalnych dorasta aż do 3 m i oferuje plony w wysokości ok. 700 gramów. Szczep jest bardzo mało wymagający, co sprawia, że chętnie wybierany jest przez początkujących plantatorów. Genetyka rośliny zdominowana jest przez sativę.

Duże i aromatyczne kwiaty tego szczepu sprawiają, że zyskał on fanów na całym świecie. Średnie stężenie THC w pąkach wynosi około 21%. Spożywając ten szczep można spodziewać się mocnego i energetycznego haju.

Szczep najlepiej uprawiać na żyznych podłożach. Optymalną metodą uprawy jest outdoor z suplementacją składników odżywczych.

8. Malawi od Ace Seeds

Ten szczep to czysta genetyka pochodząca z Afryki Środkowej. Stabilne geny sprawiły, że szczep świetnie radzi sobie nawet w niesprzyjających warunkach. W warunkach naturalnych szczep dorasta nawet do 4 metrów wysokości. Niecierpliwi growerzy będą niezadowoleni z tego szczepu gdyż osiąga on dojrzałość w ciągu 14 tygodni. Z jednego krzaka można uzyskać 600-800 g zbiorów.

Duże i aromatyczne kwiaty posiadają bardzo wysokie stężenie THC, które wynosi aż 27%. Po spożyciu tego szczepu można spodziewać się niezwykle silnego haju, który graniczy z psychodelią.

Szczep można uprawiać na wszystkich podłożach uprawnych. Dodatkowa suplementacja składników odżywczych sprawi, że roślina urośnie zdrowa i zwiększy produkcję kwiatów.

9. Jamaican Pearl od Sensi Seeds

Fenomenalna hybryda z dominacją sativy, powstała poprzez skrzyżowanie Marley’s Collie i Early Pearl. Szczep wzrasta w warunkach naturalnych na wysokość 3 m, a przy tym jest odporny na choroby i szkodniki. Pełną dojrzałość osiąga po około 7-8 miesiącach. Z jednej rośliny można uzyskać 400-600 g kwiatów.

Kwiaty tego szczepu są podłużne i lekko spłaszczone u podstawy. Silny aromat i duża produkcja żywicy sprawia, że growerzy często wykorzystują ten szczep na swoich plantacjach. Stężenie THC w kwiatach sięga 22%.

Szczep można uprawiać na wszystkich podłożach. Dodatkowa suplementacja składników odżywczych sprawi, że roślina urośnie zdrowa i zwiększy produkcję kwiatów. Szczep był kilkukrotnie nagradzany, co stanowi dodatkową rekomendację.

10. Giant White Haze od Zamnesia Seeds

Szczep powstał z połączenia Haze i White Widow. Rośliny w warunkach naturalnych dorastają do trzech metrów. Kwiaty gotowe są do zbioru po 10 tygodniach, a zbiór wynosi średnio 600-1000 g. Połączenie genetyki sativy z nutą indicy sprawiły, że rośliny są niezwykle odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Duże i krągłe pąki kwiatowe charakteryzują się wysokim stężeniem THC, które wynosi aż 20%. Korzystając z tej odmiany można spodziewać się euforycznego i energetyzującego haju.

Szczep można uprawiać na wszystkich podłożach uprawnych i wielu technikach, takich jak hydroponika i SCROG.

Jak uprawiać wysokie odmiany marihuany?

Wybór odpowiedniej odmiany na plantacje może być trudnym i skomplikowanym zadaniem. Głównym kryterium wyboru szczepu powinny być preferencje growera i jego doświadczenie.

 • Wybór miejsca uprawy. Odpowiedni wybór miejsca jest bardzo ważny. Niekorzystne warunki wzrostu wpływają niekorzystnie na wielkość rośliny.
 • Odpowiednio wczesne kiełkowanie nasion. Niektóre szczepy dorastają nawet w ciągu 11 tygodni. Grower musi odpowiednio wcześnie rozpoczęcie plantacji jest kluczowe.
 • Składniki odżywcze. Odpowiednia suplementacja składników jest niezbędna, zwłaszcza jeżeli grower nie posiada doświadczenia w uprawie.

Aspekt prawny uprawy konopi

Obecnie prawo polskie w sprawie substancji zakazanych reguluje głównie ustawa antynarkotykowa o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005r. W ustawie tej wymienione są substancje zabronione, a w tym konopie indyjskie.

Posiadanie i uprawa konopi indyjskiej w Polsce obecnie jest nielegalna, za co grozi kara pozbawienia wolności.

Istnieją jednak okoliczności które pozawalają na uprawę konopi indyjskich. Uzyskać takie pozwolenie można w kilku przypadkach:

 • Odpowiednie placówki naukowe mogą uzyskać zezwolenie na hodowlę określonej liczby krzaków danej odmiany konopi indyjskiej, gdy prowadzą badania związane z konopiami, bądź ich składnikami.
 • Od 2022 roku medyczna marihuana będzie mogła być uprawiana przez polskie instytuty badawcze pod nadzorem ministra do spraw rolnictwa, po uzyskaniu stosownego pozwolenia.

Uzyskanie pozwolenia na hodowlę konopi indyjskich jest trudne w przypadku ośrodków naukowych i placówek badawczych, a uzyskanie takiego pozwolenia dla zwykłego obywatela jest niemożliwe.

Konopie indyjskie kojarzą się głównie z marihuaną i haszyszem, ale produkuje się z nich także leki, które pozwalają na normalne funkcjonowanie tysiącom osób, w wielu krajach świata. Rośliny te mają skład bogaty w substancje biologicznie czynne, które poza wywoływaniem efektów odurzenia, poprawiają stan i kondycję organizmu. Korzystanie z konopi niesie ze sobą jednak pewne spektrum ryzyka, a decyzja o zażyciu produktów z konopi indyjskiej powinna być przemyślana.

Podsumowanie

Wybór wysokich odmian konopi indyjskich może przynieść wiele korzyści growerowi, jednak wysokie rośliny wymagają znacznie więcej pracy i opieki. Wysoki wzrost roślin zajmuje znacznie więcej czasu, aby roślina mogła osiągnąć pełną dojrzałość.


Źródła

 1. https://dutch-passion.com/en/blog/top-5-tallest-cannabis-strains-from-seeds-n1083
 2. https://solarisfarms.org/highest-yielding-strains/
 3. https://risecannabis.com/cannabis-101/highest-thc-strain/
 4. https://www.cdr.gov.pl/images/Brwinow/aktualnosci/2019/Uprawa%20konopi%20włóknistych%20polskich%20odmian.pdf
 5. https://cannalabs.pl/rodzaje-konopi-siewnej-wystepujace-w-polsce-oraz-srednia-zawartosc-thc-i-cbd-w-poszczegolnych-odmianach/
 6. https://link.springer.com/article/10.1007/s10722-003-4452-y
 7. https://www.zamnesia.com/blog-top-10-tallest-cannabis-strains-n2224