Niezależnie od naszej wiary w przesądy, dla bohaterów dzisiejszego odcinka weedomości trzynastka z pewnością okazała się pechowa. Pechowców nie było jednak wielu – poza Bydgoszczą nie pojawiło się w tym tygodniu zbyt dużo wiadomości policyjnych związanych z marihuaną. W Bydgoszczy za to… a zresztą – zobaczycie sami. Jak co piątek zapraszamy do zapoznania się z konopnymi zatrzymaniami z mijającego tygodnia!

Stary, to chyba nie były kremówki

Kryminalni z Wadowic we współpracy z policjantami z Brzeźnicy zabezpieczyli ponad 14 kilogramów marihuany. Ich posiadaczem był 45-latek, który towar rozłożył po walizkach i torbie na laptopa, w których łącznie znajdowało się trawy za ponad pół miliona złotych.

Mężczyzna został zatrzymany na trzy miesiące. Usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. Przyznał się. Za taki czyn grozi maksymalnie 10 lat więzienia.

Do trzech razy sztuka

Również w Małopolsce zatrzymano trzech kolejnych dilerów. Akcja była kontynuacją sprawy z kwietnia, gdzie już zatrzymano trójkę handlarzy, przy których zabezpieczono narkotyki o łącznej wartości 200 000 zł. W powiązaniu z nimi złapano teraz kolejną trójkę – dwóch mężczyzn posiadało jedynie mefedron, a trzeci miał w domu 7 kilogramów marihuany.

Podejrzani są jednak o więcej niż posiadali: m.in. o handel kokainą. Dwóch podejrzanych w związku z tym ostatnim narkotykiem zostało aresztowanych na 3 miesiące. W przypadku najmłodszego mężczyzny, którego podejrzewa się o handel jedynie marihuaną i mefedronem (a u którego znaleziono jedynie mefedron), wystarczyło poręczenie majątkowe oraz dozór policji.

Za obrót znaczną ilością środków odurzających każdemu z nich grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Bez różnicy kokaina czy marihuana.

Na podwójnym gazie

Funkcjonariusze drogówki z Kępna zatrzymali Audi. W trakcie rutynowej kontroli wyczuli zapach marihuany. Podjęli wówczas decyzję o szczegółowej kontroli pojazdu i kierowcy. W jej trakcie ujawnili marihuanę o wadze… prawie… 4 gramów. Niestety kierowca prowadził samochód również będąc pod jej wpływem. Za prowadzenie pod wpływem marihuany grozi do 2 lat więzienia. Za posiadanie 4 gramów teoretycznie do 3 lat więzienia, ale w praktyce można liczyć na łagodny wymiar kary, łącznie z warunkowym umorzeniem postępowania.

Na potrójnym gazie

19-latek z gminy Nakło również został zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol, który jednak tym razem już w momencie zatrzymania podejrzewał, że kierowca może być pod wpływem środków odurzających. Nie pomylił się. Po badaniu narkotestem okazało się, że w jego organizmie znajdowała się amfetamina i marihuana. Do tego obie z tych substancji znaleziono przy zatrzymanym. No cóż, przy obecnych cenach paliwa wielu potrzebuje się znieczulić.

Prawo jazdy 19-latka zostało zatrzymane, a on sam usłyszał zarzuty. Za jazdę pod wpływem marihuany grozi mu do 2 lat, a za posiadanie środków odurzających do 3.

Rodzinny biznes

Na dolnym śląsku zatrzymano dwóch plantatorów konopi. Zabezpieczono uprawę liczącą 103 sadzonki konopi, a także 8 kg gotowego towaru. Sprawcami okazała się… rodzina: ojciec i syn.

Piwnica ich domu była przygotowana specjalnie pod uprawę. Otoczona specjalną izolacją termiczną, z profesjonalną wentylacją, oświetleniem i nawilżaczami powietrza. Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych. Usłyszeli zarzuty uprawy marihuany i posiadania znacznych ilości substancji odurzających. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności, zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

10 lat za 40 gramów?

W Łomży zatrzymano 20-latka za posiadanie 40 gramów marihuany. Młody mężczyzna już następnego dnia po wizycie funkcjonariuszy usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W polskim prawie maksymalna kara za takie przestępstwo to 10 lat więzienia. Czyli połowa jego życia. Można też powiedzieć, że po jednym roku za każde 4 gramy, które posiadał.

40 gramów marihuany w foliowych workach i waga
fot. KMP Łomża

Zimna krew

Warszawscy policjanci spostrzegli Hondę, która na widok radiowozu znacznie zwolniła, a jej kierowca zaczął nerwowo się zachowywać. Funkcjonariusze postanowili więc zatrzymać pojazd do kontroli. Kierowca sam przyznał się, że ma w bagażniku marihuanę. W bagażniku przewoził plecak z dwoma litrowymi słoikami wypełnionymi trawą. Sam był trzeźwy. Dzień po zatrzymaniu usłyszał zarzuty posiadania środków odurzających, za co grozi mu teraz do 3 lat więzienia.

Dom niespokojnej starości

Policjanci z Bydgoszczy namierzyli podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. W poniedziałek weszli na teren wytypowanej posesji, gdzie znaleźli łącznie 3,5 kilograma marihuany. Najbardziej zaskakujący był jednak profil sprawcy. Okazało się, że posiadaczem tak pokaźnej ilości trawy jest… 68 latek.

Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie, po czym grozi mu kolejnych 10 lat więzienia. Definitywnie nie jest to miejsce, gdzie chciałby spędzić swoją siedemdziesiątkę.

Gangster z Bydgoszczy

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy ustalili, że jeden z mieszkańców może być zamieszany w sprawy narkotykowe. Postanowili więc sprawdzić swoje przypuszczenia. Na miejscu okazało się, że podejrzany 26-latek rzeczywiście posiadał narkotyki: marihuanę i amfetaminę. To jednak nie wszystko. W jego posiadaniu znajdował się także pistolet i magazynek z dwoma sztukami amunicji. Według opinii biegłego była to wprawdzie broń gazowa, ale taka, na którą wymagane jest zezwolenie.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania narkotyków, broni oraz amunicji. Za wszystko grozi mu nawet 8 lat więzienia.

broń i narkotyki z bydgoszczy
fot. KMP Bydgoszcz

Trzeci z rzędu news z Bydgoszczy

W Bydgoszczy był to pracowity tydzień dla policji. Poza dwoma wyżej opisanymi przypadkami zlikwidowali też plantację 27 krzewów prowadzoną przez 42-latka. Mężczyzna był powiązany ze środowiskiem kiboli, co było źródłem podejrzeń funkcjonariuszy. Poza aktywną uprawą zabezpieczono też woreczek z marihuaną. Mężczyzna usłyszał zarzut uprawy marihuany, a także jej posiadania.


Źródła

https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/219350,Policjanci-z-Wadowic-zabezpieczyli-ponad-14-kilogramow-marihuany-o-czarnorynkowe.html
https://policja.pl/pol/aktualnosci/219398,Uderzenie-krakowskich-policjantow-w-narkotykowy-biznes-Zatrzymano-3-dilerow.html
https://kepno.policja.gov.pl/wl8/aktualnos/235849,Kierowal-pod-wplywem-srodkow-odurzajacych.html
https://naklo.policja.gov.pl/k38/informacj/wiadomosci/127038,Z-narkotykami-i-pod-ich-wplywem-zatrzymany-przez-mundurowych-z-Nakla.html
https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/70404,Rodzinna-plantacja-konopi-zlikwidowana-przez-policjantow-Ojciec-z-synem-przygoto.html
https://lomza.policja.gov.pl/po4/aktualnosci/81676,20-LATEK-ZATRZYMANY-ZA-POSIADANIE-NARKOTYKOW.html
https://mokotow.policja.gov.pl/r2/aktualnosci/111715,Marihuane-przewozil-samochodem-w-litrowych-sloikach.html
https://bydgoszcz.policja.gov.pl/kb1/informacje/wiadomosci/127127,Bydgoscy-policjanci-zabezpieczyli-ponad-35-kg-marihuany.html
https://bydgoszcz.policja.gov.pl/kb1/informacje/wiadomosci/127013,Bydgoscy-kryminalni-zabezpieczyli-pistolet-z-amunicja-oraz-narkotyki.html
https://bydgoszcz.policja.gov.pl/kb1/informacje/wiadomosci/126945,Policjanci-zlikwidowali-domowa-plantacje-konopi-indyjskich.html