Czas mija nieubłagalnie, przynosząc kolejny odcinek wiadomości konopnych – przedostatni raz w wakacyjnych tematach. Jak upływa druga połowa wakacji? Otóż dla niektórych nieciekawie. Dziś: czego nie nosić na spacerze, gdzie nie przewozić konopi, jak nie uciekać na motocyklu, a także dlaczego przemoc nie jest rozwiązaniem. Do tego nieoficjalne mistrzostwa Polski w jak największej wykrytej uprawie. Oczywiście zapoznamy się również – tradycyjnie już – z historiami nie do końca udanych kierowców. Tym razem dużo ciekawych fotografii!

Niepokój za kierownicą

Dwóch włocławian wpadło tylko dlatego, że nie wytrzymali presji za kierownica. Mężczyźni w wieku 37 i 26 lat podróżowali samochodem marki Hyundai. Z początku nie wzbudzili zainteresowania funkcjonariuszy, jednak funkcjonariusze wzbudzili ich – choć chyba bardziej niepokój niż zainteresowanie. Na widok radiowozu przyspieszyli, jakby chcieli uciec z tej sytuacji. Policjanci wyczuli więc, że coś nie tak. Zatrzymali Hyundaia, w którym znaleźli marihuanę i amfetaminę.

37-latek za kierownicą szczęśliwie był trzeźwy od alkoholu, ale nieszczęśliwie prowadził samochód pod wpływem marihuany. Posiadał zatrważającą ilość 8 gramów i odrobiny amfetaminy. Za to grozi mu do 3 lat więzienia.

26-letni pasażer natomiast pewnie wróciłby Uberem, gdyby mógł przeżyć ten wieczór drugi raz. Przeszukano bowiem jego mieszkanie, gdzie znaleziono 51 gramów amfetaminy i 128 gramów marihuany. W związku z tym zamknięto go na 3 miesiące, po czym odpowie za posiadanie znaczącej ilości narkotyków – grozi mu do 10 lat więzienia.

marihuana znaleziona u mężczyzn z Włocławka
fot. KMP we Włocławku

Szybcy i głupi

Policjantom z Zielonej Góry narkotykowy prezent wprost wpadł w ręce. Kontrolowali oni bowiem samochód osobowy, kiedy dosłownie obok nich przewrócił się motocyklista. Funkcjonariusze więc zareagowali, podeszli do mężczyzny, spytali czy wszystko dobrze – z czystej troski poprosili żeby zjechał na pobocze.

Ten jednak miał inny plan. Natychmiast podniósł motocykl, wsiadł na niego i zaczął uciekać. Policjanci więc ruszyli w pościg. Mężczyzna uciekł w las, gdzie natrafił na piasek i przewrócił się znowu.

To może pieszo? Warto było spróbować, ale na nogach policjanci okazali się szybsi. Po zatrzymaniu okazało się, że 29-latek ma zakaz prowadzenia pojazdów. Jego zachowanie jednak wydało się nieco ekstremalne jak na kogoś, kto po prostu nie ma prawka. Zbadano więc go na obecność narkotyków. Okazało się wówczas, że jest pod wpływem amfetaminy i marihuany. Na jego szczęście niczego przy nim nie znaleziono.

Teraz odpowie za jazdę pod wpływem narkotyków, pomimo sądowego zakazu, a także niezatrzymanie się do kontroli. Łącznie grozi mu do 5 lat więzienia.

Przy okazji Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze opublikowała filmik z kamery policjanta:

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Pełen pakiet

To nie jedyna osoba z zakazem prowadzenia w dzisiejszym odcinku. Podobny wyczyn zaprezentował 27-latek z Jawora. Ten miał aż cztery aktywne zakazy sądowe i podobnie jak poprzednik, podróżował pod wpływem narkotyków. Różniło go to, że także pod wpływem alkoholu. Co więcej, przewoził w samochodzie… świeżo ścięty krzak marihuany. Który leżał sobie ot tak – na tylnej kanapie.

Po zatrzymaniu okazało się dodatkowo, że sprawca wcześniej włamał się do mieszkania, ukradł telewizor, złotą biżuterię i – o ironio – alkohol. Nie wiadomo czy poniesie karę za uprawę marihuany czy tylko posiadanie.

Nocny pościg

Myślicie, że to koniec? Zakazów sądy rozdają najwidoczniej mnóstwo. Na kolejny trafił patrol z Zielonej Góry. Jednej z sierpniowych nocy policjanci postanowili zatrzymać do kontroli kierującego Fordem. Ten jednak miał inną wizję tego wieczora. Słysząc radiowóz rzucił się do ucieczki. Funkcjonariusze ruszyli za nim, jednak ostatecznie nie musieli się bardzo natrudzić, gdyż sam uderzył w zaparkowanego Volkswagena, co skutecznie uniemożliwiło mu dalszą jazdę. Bohater próbował kontynuować przygodę pieszo, ale – jak jego poprzednicy – został dogoniony.

Okazało się, że również nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, a w jego organizmie znajdowały się środki odurzające. Łącznie za odmowę zatrzymania do kontroli, kierowanie bez uprawnień i pod wpływem środków odurzających, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Wielka ucieczka

Niecodzienny w Sosnowcu widok (chyba, że uwierzymy memom) ukazał się mieszkańcom dzielnicy Centrum. Dwóch mężczyzn niosło nieprzytomną nastolatkę. Świadkowie zdarzenia wezwali policję, która szybko pojawiła się na miejscu – u progu mieszkania, do którego nietypowa wyprawa dotarła. Na miejscu od razu byli świadkami awantury, a po wejściu okazało się, że niesiona dziewczyna to 16-latka, która zbiegła z zakładu opiekuńczego.

W trakcie czynności policyjnych nastolatka zemdlała, w związku z czym wezwano pogotowie, które zabrało ją do szpitala.

Jeden z mężczyzn obecnych w mieszkaniu również był poszukiwany celem doprowadzenia do zakładu poprawczego (chyba już dość długo, bo miał 21 lat).

Podczas czynności funkcjonariusze wyczuli zapach marihuany. Okazało się, że czujny nos nie zawiódł – podczas dokładnego przeszukania mieszkania ujawniono kilogram marihuany, 4350 porcji amfetaminy i 150 gramów MDMA. W związku ze znaleziskiem zatrzymano 21- i 26-latka. Ten drugi został aresztowany na 3 miesiące. Obydwu grozi 10 lat więzienia za posiadanie znacznych ilości narkotyków.

Poważna gangsterka

Kolejny nietypowy sposób na ujawnienie swojej marihuany wymyśliło dwóch mężczyzn po 30-stce z Szamotuł. Ot, pobili sobie człowieka i grozili mu kolejnymi „konsekwencjami”. Ten zgłosił fakt na policję, co nie jest niczym dziwnym, jako że „doznał uszczerbku na zdrowiu”. Mężczyźni się znali, więc nie było problemu z ustaleniem tożsamości sprawców.

Jeden z nich, 35-latek, na swojej posesji miał rosnące krzewy marihuany, które policjanci bez trudu zauważyli. Teraz obaj odpowiedzą za pobicie, a wspomniany 35-latek dodatkowo poniesie karę za uprawę marihuany.

krzaki marihuany zabezpieczone na posesji w szamotułach
fot. KPP w Szamotułach

A co to zaparkowało w garażu?

Teraz idziemy w tendencji rosnącej. Kolejne krzaki znaleziono w garażu budowanego domu w województwie świętokrzyskim. Policjanci najprawdopodobniej dostali na ten temat cynk, po czym pojechali upewnić się o tym, co się tam dzieje. W garażu znaleźli 145 gramów marihuany. W trakcie konfrontacji właściciel przyznał się do wszystkiego. Zeznał że marihuana pochodzi z własnej uprawy, której nawet wskazał miejsce. Tam oczom funkcjonariuszy ukazało się 7 krzaków w różnych fazach wzrostu. Według słów zatrzymanego łącznie było ich 10, ale trzy zerwał – to z nich rzekomo miało być te 145 gramów.

Mężczyzna teraz trafi przed sąd. Odpowie za uprawę marihuany. Kara wynosi tyle samo co w przypadku posiadania – do 3 lat więzienia, chyba że mowa o znacznej ilości. Więcej o aspektach prawnych konopi w Polsce napisaliśmy w osobnym opracowaniu.

Dziwne te pomidorki

Nieco więcej (200) krzaków konopi indyjskich wykryto na Lubelszczyźnie. Rosły w tunelach foliowych na jednej z posesji w gminie Wilków. Poza imponującą plantacją policjanci zabezpieczyli także kilogram marihuany i kolejny kilogram kwiatów w trakcie suszenia.

KPP Opole Lubelskie

40-latek z powiatu radomskiego patrzy teraz na widmo 8 lat więzienia, gdyż tyle grozi za uprawę znacznej ilości marihuany.

Czym dalej w las tym więcej krzewów

Stawka rośnie. W koninie kryminalni wykryli jeszcze więcej, bo 5 kilogramów marihuany. Doprowadził ich sam 39-letni posiadacz. Podjechał swoim BMW pod teren posiadłości, gdzie konopie się suszyły. Zobaczył jednak radiowóz, po czym gwałtownie zawrócił i zaczął uciekać. Wiadomo, jak ktoś ucieka to ktoś inny goni, więc go zatrzymali. Okazało się, że jest właścicielem tej posesji, a na miejscu okazało się dodatkowo, że suszy się tam mnóstwo marihuany. Nie była to też całkowita amatorka: do tego celu służył namiot termiczny, filtry powietrza, specjalne lampy i system nawadniający, co w sumie może sugerować, że wcześniej była tam uprawa.

Tych kropek jednak nie opłacało się łączyć, gdyż za uprawę znacznej ilości grozi 8 lat więzienia, a za posiadanie dużej ilości marihuany grozi 10. I za to drugie będzie odpowiadał.

Jeszcze więcej, komenda wytrzyma

Drugie miejsce na podium tego odcinka przypada Koszalinowi, gdzie policjanci zabezpieczyli 7,5 kilograma marihuany. W trakcie czynności zatrzymano 40-letniego mężczyznę, który był właścicielem znaleziska. Susz pochodził z uprawy, która w trakcie wizyty policjantów liczyła 180 sztuk krzaków konopi.

Kraków w końcu liderem

No i zwycięzca. Policjanci z KWP w Krakowie zlikwidowali nielegalną plantację, liczącą aż 800 krzewów konopi! Gotowego towaru znaleziono 11 kilogramów, do tego doliczyć można kilogram amfetaminy i kilogram mefedronu. Całość była prawdziwie rodzinnym biznesem – prowadzona przez 57-letniego ojca na spółkę z dwoma synami: 29- i 22-latkiem. W trakcie przeszukania zabezpieczono także 120 tys. zł w gotówce.

Ojciec usłyszał zarzut uprawy znacznej ilości środków odurzających. Synowie natomiast zarzut wprowadzania narkotyków do obiegu. Starszy mężczyzna patrzy na 10 lat za kratkami, młodsi nawet na 12.


Źródła

 1. https://wloclawek.policja.gov.pl/kb4/informacje/wiadomosci/128509,Wloclawscy-policjanci-zabezpieczyli-ponad-190-gramow-narkotykow.html
 2. https://policja.pl/pol/aktualnosci/221670,Mamy-go-Brawo-Ty-policyjny-poscig-za-motocyklista-po-narkotykach-w-oku-kamery.html
 3. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/74780,Kierowal-pod-wplywem-alkoholu-i-narkotykow-mial-sadowy-zakaz-prowadzenia-pojazdo.html
 4. https://policja.pl/pol/aktualnosci/221851,Nocna-szarza-ulicami-miasta-Kierowca-po-narkotykach-zatrzymany-po-poscigu.html
 5. https://sosnowiec.policja.gov.pl/k24/informacje/wiadomosci/342776,Ponad-poltora-kilograma-narkotykow-znalezionych-podczas-domowej-interwencji.html
 6. https://szamotuly.policja.gov.pl/w26/aktualnosci/237234,Podejrzani-o-pobicie-w-rekach-szamotulskich-policjantow-Jeden-z-nich-uprawial-ma.html
 7. https://swietokrzyska.policja.gov.pl/kie/dzialania-policji/aktualnosci/57677,Plonem-zakazanych-roslin-byly-zarzuty.html
 8. https://lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/127474,Zlikwidowana-profesjonalna-plantacja-konopi.html
 9. https://konin.policja.gov.pl/w10/aktualnosci/237117,Zabezpieczono-blisko-5-kilogramow-marihuany.html
 10. https://koszalin.policja.gov.pl/zk/aktual/aktualnosci/49571,Dzieki-kryminalnym-75-kilograma-narkotykow-nie-trafi-na-rynek.html
 11. https://policja.pl/pol/aktualnosci/221923,Zliwkidowany-rodzinny-interes.html