18 odcinek wiadomości konopnych przychodzi w pierwszy lekcyjny dzień szkoły. Opowiadać więc będzie o ostatnich dwóch tygodniach wakacji. Dowiemy się komu te dni nieszczególnie się powiodły i jakie konsekwencje prawne na nich czekają. Przejdźmy więc do zawartości. Od czasu ostatnich wiadomości pojawiło się zaskakująco mało doniesień na temat kierowców z fantazją, ale tacy oczywiście też się znaleźli. Poza tym: aż dwoje nieletnich, kilka plantacji, a także nietypowa moda na gubienie rzeczy. Zacznijmy jednak od klasyki…

Francuz po narkotykach i na zakazie

W Legnicy drogówka zatrzymała francuskie auto. Policja w nagłówku swojej notatki podaje, że to Peugeot, w treści że to Citroën – pójdźmy więc bezpieczną ścieżką i zostańmy po prostu przy francuzie. Przy czym zatrzymała to może słowo nieco na wyrost, bo był on już zatrzymany – w niedozwolonym miejscu, co było bezpośrednią przyczyną kontroli.

Kiedy funkcjonariusze nawiązali kontakt z kierowcą, ten wydał się nienaturalnie pobudzony, zachowywał się dziwnie. Postanowili więc zbadać go narkotestem, który wykazał, że kierowca znajdował się pod wpływem środków odurzających. Niestety w policyjnej notatce nie poinformowano jakich.

Nie mógł on jednak prowadzić niezależnie od tego czy był odurzony, czy nie. Okazało się bowiem, że ma aktywny zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Co więcej, to nie koniec kłopotów 42-latka.

W trakcie kontroli wyszło na jaw, że posiada przy sobie marihuanę. Niestety nie podano jej masy, ale pokazano zdjęcie tego uroczego zawiniątka:

marihuana zatrzymana u kierowcy z zakazem w Legnicy
fot. KMP Legnica

Teraz nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi do 5 lat więzienia za jazdę pomimo zakazu sądowego. Za jazdę pod wpływem środków odurzających grozi do 2 lat, podczas gdy za posiadanie marihuany grożą 3 lata więzienia. Wyroki w Polsce się nie sumują.

Ktoś spał w moim łóżeczku

Kolejny bohater prawdopodobnie chciał zaparkować poprawnie, ale miejsce było zajęte. Niezależnie od motywów, kłótnia o miejsce postojowe eskalowała do nienaturalnych poziomów, kiedy 44-letni warszawiak zaczął grozić innemu mężczyźnie bronią.

Jako że jest to zachowanie drastycznie przeczące zasadom kulturalnego współżycia społecznego, zaniepokojona ofiara niesprowokowanego aktu przemocy zadzwoniła po policję.

Gdy w okolicy pojawili się funkcjonariusze, podejrzany rzucił się do ucieczki, co zresztą nagrała policyjna kamera.[2] Na pociesznym materiale widzimy, jak mężczyzna ucieka… klatką schodową swojego bloku w górę. Nie wiadomo, jaki był ostateczny plan sprawcy, ale złapany został jeszcze na rzeczonej klatce schodowej. Wówczas okazało się, że przedmiotem, którym groził drugiemu mężczyźnie, była broń gazowa. Do tego wyszło na jaw, że sam poruszał się skuterem, również pomimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Na domiar złego miał w mieszkaniu kilkadziesiąt gramów środków odurzających. Tym razem był to mefedron, nie marihuana, ale sytuacja jest zbyt komiczna, by jej nie przytoczyć, zwłaszcza, że sam swoją drogą ucieczki zwabił funkcjonariuszy do mieszkania.

Bohater teraz odpowie za kilka przestępstw, za co grozi mu do 5 lat więzienia.

Znalezione nie kradzione

W Lubinie policjanci zatrzymali 24-latka posiadającego ponad pół kilo marihuany. Okoliczności tego zatrzymania nie są jednak jasne, służby nie podają jak natrafili na trop mężczyzny. Wiemy jedynie, że nie oczekiwał wizyty funkcjonariuszy i był zaskoczony, gdy przyjechali na zatrzymanie z przeszukaniem. W jego trakcie odnaleziono wagę i „560 porcji handlowych” marihuany.

24-latek tłumaczył funkcjonariuszom, że znalazł ją w lesie, a zabrał do domu dlatego, że jest uzależniony. Sąd wydał decyzję o dwumiesięcznym areszcie, gdzie będzie czekał na rozprawę. Tam może usłyszeć wyrok nawet 10 lat więzienia za posiadanie znacznych ilości marihuany.

Żeby ktoś znalazł, zgubić musi ktoś

Mniej więcej w połowie sierpnia w Sokołowie Podlaskim mężczyzna znalazł porzucony na placu zabaw plecak. Raczej nie założył, że może to być bomba, bo bohatersko wziął go w swoje dłonie i zaniósł na policję.

Funkcjonariusze sprawdzili wnętrze plecaka, celem ustalenia jego prawowitego właściciela. Rzeczywiście udało się – w środku znajdował się m.in. portfel z dokumentami. To szczęście właściciela dokumentów jednak głęboko zatopione było w nieszczęściu. W tym samym plecaku bowiem znajdowała się marihuana i haszysz.

Po ustaleniu miejsca zamieszkania posiadacza, postanowiono go przy okazji przeszukać. Tam znaleziono dodatkową amfetaminę. 34-letni mężczyzna usłyszał już zarzuty, grozi mu do 3 lat więzienia za posiadanie środków odurzających.

Człowiek też się może zgubić

A najczęściej gubi się policji. Tym razem jednak się znalazł – na swoje nieszczęście z niespodzianką. Mowa o 36-letnim mieszkańcy Suchedniowa (woj. świętokrzyskie). Był on poszukiwany po tym, jak nie stawił się do aresztu, gdzie czekała go kara za posiadanie narkotyków i niepłacenie alimentów.

Gdyby stawił się samodzielnie, groziłoby mu 2,5 roku więzienia. W rzeczywistości może to być więcej, bo gdy funkcjonariusze zatrzymali go we własnym łóżku, całe mieszkanie nosiło słodką woń marihuany. W przeszukaniu ujawnili 15 gramów suszu i 20 gramów amfetaminy. Może więc grozić mu dodatkowy wyrok za posiadanie narkotyków – w warunkach recydywy.

15 gramów suszu marihuany z Suchedniowa
fot. KPP Skarżysko-Kamienna

Kukurydza nigdy nie była aż tak słodka

W Małopolsce kryminalni dostali cynk o prowadzonej uprawie marihuany na jednej z posesji w gminie Szczucin. Dane te zweryfikowali w poprzedni czwartek. Okazało się, że niektóre z roślin rosnących na polu kukurydzy mają zaskakująco gęste liście. Były to bowiem konopie indyjskie w liczbie 25 krzewów. Mimo, że na polu, outdoorowo, rosły w donicach.

38-letni właściciel przyznał się do posiadania i uprawy marihuany. Przebywa teraz pod dozorem policyjnym, za poręczeniem w wysokości 10 000 zł. Za uprawę marihuany w znacznych ilościach grozi mu od 3 do 8 lat więzienia.

Kwiaty ogrodowe

22-latka z gminy Iłża fantazja poniosła nieco mniej. Ten uprawiał konopie indyjskie po prostu w przydomowym ogrodzie, nieszczególnie chowając je nawet z zasięgu wzroku. Krzaków było 21 – co stanowi liczbę, za którą oskarżono go o nielegalną uprawę znacznych ilości marihuany. Podobnie jak koledze z poprzedniego akapitu, grozi mu wobec tego do 8 lat więzienia.

Młodzieńcza pasja do ogrodnictwa

Za uprawę konopi w domowych warunkach, jak się okazuje, biorą się też nieletni. Policjanci z Opola Lubelskiego natrafili na hodowlę konopi indyjskich należącą do… 16-letniej dziewczyny! Uprawa znajdowała się w równie niecodziennym miejscu – na trampolinie ukrytej w zaroślach. Łącznie 12 krzewów, a także nieco gotowej marihuany.

Z uwagi na młody wiek, dziewczyna odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Oskarżona poniżej 17 roku życia nie patrzy raczej na widmo odsiadki w więzieniu. Dokładniejszą listę potencjalnych scenariuszy w przypadku tak młodej osoby, opisaliśmy w artykule o konsekwencjach prawnych posiadania marihuany przez nieletnich.

fot. KPP Opole Lubelskie

Pasja dla dziewcząt i chłopców

Kolejną nieletnią osobę zatrzymano na warszawskich Bielanach – tym razem 17-letniego chłopca. Młody mężczyzna miał przy sobie marihuanę. Nie wiadomo czym zwrócił na siebie uwagę – news na stronie policji, który mówi o „przeczuciu” funkcjonariuszy, nie wskazuje żadnego uzasadnionego powodu przeszukania przechodzącego ulicą chłopaka, które możemy przytoczyć. Możliwe, że takie było – my o nim nie wiemy.

Tak czy inaczej, został zatrzymany, a jako że ma ukończone 17 lat, grozi mu do 3 lat więzienia. Ze względu na swój wiek, za posiadanie marihuany będzie sądzony jak dorosły.

marihuana 17-latka z bielan leżąca w worku przy kajdankach
fot. KRP V – Bielany, Żoliborz

Małżeńskie sprawy

W Wieliczce pod Krakowem z kolei zatrzymano małżeństwo, którego rodzinnym biznesem była dilerka. 32-latek i trzy lata młodsza żona mieli na terenie swoich posesji ponad 14 kg marihuany.

Z początku funkcjonariusze wkroczyli na posesję w Wieliczce, gdzie natrafili na mężczyznę z reklamówką marihuany. Więcej, a także mefedron, znaleziono w garażu. W międzyczasie na terenie pojawiła się żona, która na widok policjantów jednak odjechała. Udali się więc za nią. Doprowadziła ich w ten sposób do miejsca, w którym mieszkają, gdzie funkcjonariusze odnaleźli więcej towaru, który ukryty był w kubłach na śmieci.

Łącznie w wyniku przeszukania wszystkich ich posesji odnaleziono ponad 14 kilogramów marihuany i ponad 100 gramów mefedronu.

Za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków grozi im obojgu po 12 lat więzienia. Na razie przebywają w areszcie – spędzą tam co najmniej najbliższe 3 miesiące.

659 krzewów i 4,5 kg marihuany – efekt pracy CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji w ostatnich tygodniach zabezpieczyło aż 659 krzewów konopi i ponad 4,5 kg marihuany. Zatrzymania miały miejsce w różnych okolicznościach, w różnych miejscach kraju. Nie są one szczególnie odbiegające od normy, aby uzasadnić ich opisywanie, ale powstała przy okazji galeria zdjęć jest zdecydowanie warta rzucenia oka.


Źródła

 1. https://legnica.policja.gov.pl/dle/aktualnosci/bieza/76025,Po-narkotykach-i-z-narkotykami-oraz-zakazem-prowadzenia-pojazdow-zatrzymany-prze.html
 2. https://ochota.policja.gov.pl/r3/aktualnosci/113548,Grozil-bronia-jechal-quotna-zakaziequot-i-posiadal-narkotyki-44-latek-zatrzymany.html
 3. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/76112,Tlumaczyl-sie-ze-marihuane-znalazl-w-lesie-i-po-prostu-zabral-ja-do-domu.html
 4. https://mazowiecka.policja.gov.pl/wsk/aktualnosci/70528,Do-komendy-trafil-plecak-a-w-nim-marihuana-i-haszysz.html
 5. https://swietokrzyska.policja.gov.pl/kie/dzialania-policji/aktualnosci/57835,Skazaniec-z-narkotykami.html
 6. https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/25561,W-gminie-Szczucin-zabezpieczono-krzewy-konopi-indyjskiej-i-marihuane.html
 7. https://mazowiecka.policja.gov.pl/wra/aktualnosci/70430,22-latek-zatrzymany-za-uprawe-konopi-indyjskich.html
 8. https://opole-lubelskie.policja.gov.pl/lol/informacje/aktualnosci/127767,Trampolina-z-nielegalna-uprawa.html
 9. https://zoliborz.policja.gov.pl/r5/aktualnosci/113422,17-latek-mial-kilka-porcji-marihuany.html
 10. https://policja.pl/pol/aktualnosci/222107,Dilerskie-malzenstwo.html
 11. https://cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/222023,3-plantacje-marihuany-zlikwidowane-150-tysiecy-dzialek-nie-trafi-na-rynek.html