Witamy w okrągłym, dwudziestym wydaniu wiadomości konopnych, które to wydanie zamyka jednocześnie wrzesień i wita jesień. Czy w okresie, kiedy całe życie w przyrodzie nieco zwalnia i usycha, zaobserwujemy także spowolnienie w zatrzymaniach policyjnych? To stwierdzimy w nadchodzących miesiącach. Dziś natomiast tradycyjnie: kilka upraw, sprawy nieletnich, kilka niedorzecznych sytuacji. Zaczniemy od ładnych zdjęć, a najgłupsze przypadki zostawiliśmy na deser. Zapraszamy!

61 kg z Wrocławia

Zacznijmy więc od imponujących liczb i estetycznych galerii. Jak podaje dolnośląska policja, od początku roku przejęli w tym mieście 61 kg narkotyków. Naturalnie nie była to tylko marihuana – choć głównie. Poza nią: amfetamina, ecstasy, LSD i inne. Policjanci podzielili się przy tym ciekawą galerią zdjęć:

Kielecki Escobar

Prawie 7% z całorocznych zbiorów wrocławskiej policji ujawnili kieleccy funkcjonariusze w trakcie jednorazowej akcji. 4 kilogramy o szacowanej wartości 250 000 złotych, w tym 2 kilogramy samej marihuany.

Narkotykowi przedsiębiorcy okazali się bardzo młodymi ludźmi: 21 i 22 lata.

Starszy mężczyzna został oskarżony o posiadanie narkotyków. Za to grozi mu do 3 lat więzienia, lub – jeżeli sąd uzna, że jego działką była znaczna ilość – nawet do 10. Dwóch 21-latków z kolei usłyszało także zarzuty związane z dystrybucją substancji niedozwolonych.

Nietypowy lokator

Jeden z domów w Nysie uchodził za niezamieszkały. Okazało się, że lokatorów jest w nim jednak pięćdziesięciu – nie są to jednak ludzie, a krzaki konopi. Uprawiał je 46-letni mężczyzna. Oprócz roślin znaleziono także niemal kilogram gotowej marihuany, a także haszysz.

Mężczyzna został zatrzymany – sąd orzekł trzymiesięczny areszt tymczasowy. Następnie grozi mu nawet 10 lat więzienia – usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków, a także nielegalnej uprawy marihuany.

Outdoorowo pod Krakowem

W gminie Wieliczka również znalazła się uprawa – tym razem outdoorowa. W okolicach lasu znaleziono 28 krzewów konopi, które były uprawiane przez dwóch pseudokibiców: 25- i 28-latka. Policjanci przyłapali ich na gorącym uczynku, podczas zbiorów topów. Teraz za nielegalną uprawę konopi indyjskich grozi im nawet do 8 lat więzienia.

Uprawa nad Wisłą

Kolejną outdoorową plantację zamknięto na Lubelszczyźnie, w gminie Annopol. 35-letni mężczyzna został przyłapany na gorącym uczynku, podczas ścinania kwiatostanów konopi. Miało to miejsce na polu uprawnym.

Funkcjonariusze dokonali także przeszukania miejsca zamieszkania zatrzymanego mężczyzny. Tam znaleziono więcej zebranego przez niego suszu – łącznie około „1000 porcji dilerskich”.

Według słów mężczyzny, „uprawiał na własny użytek”. Zobaczymy co uzna na ten temat sąd – teoretycznie grozi mu do 8 lat więzienia. Towar na zdjęciach nie wygląda jednak zbyt apetycznie:

Młody przedsiębiorca…

Za uprawę, choć znacznie skromniejszą, wziął się także nastolatek z podkarpacia. Funkcjonariusze z Leżajska ujawnili 5 krzewów i słoik marihuany. Właścicielem okazał się 17-latek, który do wszystkiego się przyznał. Ze względu na ukończony 17 rok życia, nastolatek za posiadanie i uprawę marihuany odpowie jak dorosły.

…i klient

Co ciekawe, nie był to jedyny 17-latek zatrzymany w sprawach narkotykowych na podkarpaciu. Inny nastolatek został przyłapany na posiadaniu marihuany. Miało to miejsce w trakcie kontroli samochodu, którego był pasażerem. Podobnie jak kolega-grower, chłopak odpowie jak dorosły. Grozi mu do 3 lat. Za to:

marihuana 17-latka z mielca
fot. Policja podkarpacka

Za kierownicą po alkoholu

Oczywiście nie był to jedyny samochodowy news tego tygodnia. Tradycyjnie sekcja zmotoryzowanych będzie pokaźna. Kolejny jej bohater został przyłapany podczas kontroli drogowej, która ujawniła, że prowadzi pod wpływem alkoholu.

Policjanci zainteresowali się prowadzonym przez nim busem – z jakiegoś powodu chcieli sprawdzić, czy nie pochodzi z kradzieży, być może zgłoszono zaginięcie podobnego. W trakcie rozmowy z kierowcą od razu dało się jednak wyczuć aromat alkoholu i marihuany. Alkomat potwierdził domysły nosa – i pokazał 1,5 promila. Następnie doszło do przeszukania pojazdu, w którym znaleziono marihuanę. Nie poprzestano na busie – przeszukali też mieszkania: kierowcy i pasażera. U pasażera znaleziono jeszcze więcej marihuany.

Teraz obu mężczyznom grozi kara za posiadanie marihuany, a 31-letniemu kierowcy także za jazdę pod wpływem alkoholu.

Za kierownicą po alkoholu i narkotykach

34-latek z gminy Siekierczyn został przyłapany na wszystkim:

To wszystko składa się na cztery zarzuty, za które mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Na czerwonym świetle

Kolejnego bohatera zdradziła nikła znajomość przepisów ruchu drogowego. Do kontroli drogowej zatrzymano 26-letniego kierowcę Renault po tym, jak przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Woń palonej marihuany dotarła do policjantów natychmiast po otworzeniu okna samochodu. Mężczyzna wówczas dobrowolnie przyznał się do wypalenia jej przed podróżą i wydał woreczek z resztą suszu. Ten, według policji, zawierał kilkadziesiąt porcji marihuany.

worek foliowy z marihuaną oraz test na THC
fot. KMP Wrocław

Teraz sąd uzna czy to znaczna ilość, czy nie. Jeżeli tak, mężczyźnie grozi nawet 10 lat więzienia. A to byłoby bardzo kosztowne niezatrzymanie się na czerwonym świetle.

Piwko przy szkole

Ze wszystkich miejsc plenerowych, w których przyjemnie spożyć piwko pod koniec lata, teren szkoły wydaje się najmniej pociągającym. Aczkolwiek nie dla wszystkich. Po południu 26 września policjanci spostrzegli dwóch mężczyzn – i to bynajmniej nie w wieku szkolnym (26 i 32 lata) – którzy spożywali alkohol na terenie przyległym do szkoły. Nie zdążyli jeszcze podjąć interwencji, a młodszy już wyrzucił w trawę worek z marihuaną.

Okazało się, że podniesienie woreczka z trawnika nie stanowi większej trudności do funkcjonariuszy, a powiązanie go z osobą, która właśnie na ich oczach go wyrzuciła, nie wymaga szczególnie długiej kontemplacji. W związku z tym 26-latek znalazł się na komendzie w Miliczu, gdzie okazało się, że ma 2,3 promila alkoholu we krwi, a zielony susz w woreczku to rzeczywiście marihuana.

Teraz odpowie za posiadanie substancji niedozwolonych…

2,39 grama marihuany 26-latka z milicza
fot. KPP Milicz

…całych zawrotnych dwóch gramów z kawałkiem. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności, ale jeśli nie był wcześniej karany to może liczyć na łagodny wymiar kary za posiadanie marihuany.

Pies to jednak nie zawsze najlepszy przyjaciel

Niecodzienne przeżycie z psem spotkało 19-latka z Warszawy. Policjanci przyjechali do jednego z bloków na Bemowie, po tym jak dostali zgłoszenie o zakłócaniu ciszy nocnej przez jednego z czworonogów. Na miejscu jednak ich uwagę przykuło coś innego. Przy altanie śmietnikowej stała grupka młodych osób, od których wyraźnie było czuć marihuanę.

Funkcjonariusze postanowili się więc przywitać, w wyniku czego ostatecznie wyszło na jaw, że jeden z nich, 19-latek, ma przy sobie 30 gramów marihuany. Usłyszał więc zarzut posiadania jej i grozi mu do 3 lat więzienia.

30 gramów marihuany 19-latka z warszawy
fot. KRP IV – Bemowo, Wola

Oszustwa kredytowe

Ostatni news września mógłby się równie dobrze znaleźć na portalach finansowych. Na dolnym śląsku dwóch 21-latków trudniło się oszustwami kredytowymi. W trakcie jednego z takich oszustw wpadki i policjanci ich namierzyli. Zaciągnęli dwie pożyczki gotówkowe na łączną kwotę około 31 000 zł, a jeden z nich jeszcze jedną, na 2 600 zł.

W trakcie przeszukania ich mieszkań okazało się, że to mógł nie być ich jedyny zawód. U jednego z nich znaleziono bowiem „55 porcji” marihuany.

Morał: Jarasz? Nie wyłudzaj kredytów.

marihuana poporcjowana w woreczkach strunowych
fot. Policja dolnośląska

Źródła

 1. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/77379,Od-poczatku-roku-wroclawscy-policjanci-ujawnili-61-kg-narkotykow-FILM.html
 2. https://kielce.policja.gov.pl/kmp/dzialania-policji/aktualnosci/58379,Bolesny-cios-w-narkotykowy-proceder.html
 3. https://nysa.policja.gov.pl/ony/kpp-nysa/aktualnosci/77940,Zlikwidowana-plantacja-marihuany.html
 4. https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/26321,Uprawa-konopi-indyjskich-w-gminie-Wieliczka-zlikwidowana-przez-wielickich-i-krak.html
 5. https://krasnik.policja.gov.pl/lkr/informacje/aktualnosci/128007,ZASKOCZYLI-GO-KRYMINALNI-KIEDY-ZRYWAL-MARIHUANE.html
 6. https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-lezajsk/wydarzenia/111801,17-latek-odpowie-za-uprawe-i-posiadanie-marihuany.html
 7. https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-mielec/wydarzenia/111893,17-latek-mial-przy-sobie-narkotyki.html
 8. https://legionowo.policja.gov.pl/ple/aktualnosci/114232,Kryminalni-zatrzymali-kolejne-osoby-z-narkotykami.html
 9. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/77767,Jechal-ulicami-Lubania-pod-wplywem-alkoholu-i-narkotykow-Jego-podroz-przerwali-p.html
 10. https://wroclaw.policja.gov.pl/dwr/aktualnosci/bieza/77832,Wjechal-na-skrzyzowanie-na-czerwonym-swietle-dzien-zakonczyl-w-policyjnym-areszc.html
 11. https://milicz.policja.gov.pl/dmi/aktualnosci/bieza/78086,Policjanci-zatrzymali-mezczyzne-ktory-tuz-obok-szkoly-pil-piwo-i-posiadal-przy-s.html
 12. https://wola.policja.gov.pl/r4/aktualnosci/114320,Przyjechali-na-interwencje-dotyczaca-zaklocenia-ciszy-nocnej-zatrzymali-mezczyzn.html
 13. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/77787,Zatrzymani-sprawcy-oszustw-kredytowych.html
  Zdjęcie wyróżniające: https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/77379,Od-poczatku-roku-wroclawscy-policjanci-ujawnili-61-kg-narkotykow-FILM.html