Końcówka października i początek listopada przyniosły nam kilka naprawdę ciekawych aktualności z policyjnych zatrzymań w sprawach związanych z marihuaną. Na początek opowiemy o listonoszu ze Szczecinka i salonie tatuażu z Lublina, a potem rozkręci się jeszcze bardziej: rozbita stacja benzynowa, próba wyłudzenia 70 tysięcy od emerytki, kolejna afera z Sopotu (tym razem chyba nie na molo) czy próba wręczenia łapówki po przyłapaniu z niecałym gramem marihuany.

Konopny listonosz

W Szczecinku na specyficzną transakcję natknęli się kryminalni z Komendy Powiatowej Policji. Byli świadkami sprzedaży marihuany, przy czym jej sprzedawcę już mieli okazje w swojej karierze poznać. Zatrzymali zarówno nabywcę, którym okazał się 19-letni mężczyzna, jak i starego znajomego, którym był 21-letni… listonosz, sprzedający trawę w godzinach pracy. Jak podaje policja, obu mężczyznom grozi do 3 lat więzienia – taka jest maksymalna przewidziana w ustawie kara za posiadanie pojedynczych porcji marihuany. Za sprzedaż zioła grozi natomiast od 1 do 10 lat, a w przypadku mniejszej wagi do 2.

Konopny tatuator

Takie odlotowe tatuaże robiono w Lublinie. Znaczy tatuaże dalej się tam robi, ale już bez dodatkowego odlotu. W jednym z salonów znaleziono bowiem 3 kilogramy marihuany, ciasteczka z dodatkiem substancji odurzających, amfetaminę, 800 gramów dopalaczy a nawet plantację marihuany – 60 krzaków indoorowo, w namiotach uprawnych. Zaaresztowano w sprawie aż 4 osoby, w wieku 21, 23, 38 i 48 lat, przy czym najstarszego nakryto akurat na porcjowaniu używek.

W sprawie postawiono zarzuty posiadania, uprawy i wytwarzania znacznych ilości narkotyków. Sprawcom grozi maksymalnie 15 lat więzienia.

Oszukany „policjant”

Pod koniec października seniorka z Płocka padła ofiarą oszusta. Zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta, który wmówił jej, że ktoś planuje okraść jej mieszkanie i powinna przekazać mu pieniądze. 76-latka wyrzuciła przez balkon reklamówkę z oszczędnościami i… poszła do banku, gdzie na polecenie oszukanego „policjanta” zaciągnęła 70 tysięcy złotych kredytu. Po pierwsze ciekawe jak argumentował tę konkretną potrzebę, a po drugie imponująca zdolność kredytowa w tym wieku.

Na szczęście jego działania monitorowali prawdziwi policjanci. Został zatrzymany na gorącym uczynku, gdy podniósł siatkę wyrzuconą przez emerytkę. Mężczyzna rzekomo był tylko posłańcem, który miał odebrać paczkę i zanieść ją głównemu oszustowi. Nieroztropnie jednak na „robotę” zabrał ze sobą amfetaminę i marihuanę, więc niezależnie od wszystkiego usłyszy zarzut posiadania środków zabronionych. Sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym dla mężczyzny.

Kierowca rajdowy

Kolejny bohater postanowił zniszczyć swoim fordem pół stacji benzynowej i pójść pobiegać. Brzmi niedorzecznie, ale patrząc na jego historię to równie dobrze mogła być prawdziwa logika stojąca za czynami. Wsiadł on bowiem za kierownice pod wpływem zarówno amfetaminy, jak i marihuany. Do tego posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Na tym etapie nie można już wiele dołożyć, prawda? A jednak się dało. Zajechał na stacje benzynową, uderzając w otwarte drzwi innego pojazdu, stojącego w tym czasie przy dystrybutorze. Nie była to szkoda parkingowa – poruszał się ze znaczącą prędkością, nawet nie próbując hamować i drzwi te wyrwał. Nie zatrzymał się na tym, a pędząc dalej wjechał w drzwi wejściowe sklepu na stacji paliw, niszcząc część budynku, a także trochę towaru i wyposażenia. Wówczas wysiadł z samochodu i uciekł.

Tożsamość kierowcy szybko została ustalona na podstawie monitoringu i zeznań świadków. Jak można się domyślać, mężczyzna był już znany policji, zatrzymali go zresztą jeszcze tego samego dnia. Właściciel stacji paliw wycenił szkody na 200 tysięcy złotych, a właścicielka mercedesa na 190 tysięcy, co swoją drogą wydaje się dość wysoką ceną za jedne drzwi.

Teraz sprawca jest w areszcie, gdzie oczekuje na rozprawę. Postawiono mu mnóstwo zarzutów: sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach, prowadzenia samochodu pod wpływem marihuany i amfetaminy, a także niestosowania się do sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Miał ze sobą pasażera, ale o nim policja nic nie powiedziała.

Szybcy i Wściekli: Krosno Odrzańskie Drift
Źródło: KPP w Krośnie Odrzańskim

Rodzinny biznes

45-latek został zatrzymany w najmądrzejszy możliwy sposób. Otóż palił skręta na publicznej ulicy, co wyczuli patrolujący ją policjanci. Oczywiście przy sobie miał więcej towaru, a w mieszkaniu znaleziono 500 porcji marihuany i sadzonki konopi. Kolejne kilkanaście porcji znaleziono w pokoju jego 18-letniej córki, którą również została zatrzymana. Teraz obojgu grozi po 3 lata więzienia, chyba że sąd uzna 500 porcji za posiadanie znacznej ilości marihuany – wtedy grozi do dziesięciu.

Nieznajomość mody szkodzi

Trzech młodych mężczyzn z Sopotu zostanie ukaranych, bo jeden z nich ubrał się nieodpowiednio do pogody. Brzmi jak historia z wycieczki szkolnej w podstawówce, ale jednak mówimy o przestępstwach narkotykowych osób w wieku 22, 24 i 26 lat.

Najstarszy z nich zwrócił uwagę funkcjonariuszy zbyt lekkim ubiorem oraz oczywiście, tradycyjnie „nerwowym zachowaniem na ich widok”. Najwyraźniej jest to wystarczający powód, by legalnie przeszukać obywatela, więc znaleziono przy nim woreczek z marihuaną. Następnie przeszukano jego mieszkanie, w którym znaleziono łącznie 4 kilogramy narkotyków – poza marihuaną była tam kokaina i amfetamina.

W sprawie postawiono zarzuty uczestniczenia w obrocie znacznej ilości środków odurzających. Za to w polskim prawie grozi nawet 12 lat więzienia.

Łapówka za gram

Na nietypowy krok zdecydował się 22-latek z Raciborza, kiedy policjanci zatrzymali go na ulicy. Siedział z kolegą o godzinie 15:50 na ławce w parku, czym z jakiegoś powodu zainteresował przechodzący patrol. Jak mówią „zaczął się nerwowo zachowywać”, cokolwiek to znaczy. Najwidoczniej to też było wystarczającym powodem, by legalnie przeszukać obywatela, przy którym również znaleziono marihuanę – ale nawet nie gram.

Na tym etapie groziłaby mu najprawdopodobniej jedynie grzywna za posiadanie bardzo małej ilości zioła. Jednak zdecydował się zaoferować policjantom łapówkę: 500 złotych by go puścili. Trafił więc do aresztu, gdzie grozi mu nawet 10 lat więzienia. Zawsze miał łeb do interesów.

Diler z Bemowa

Sprawa dotyczy mężczyzny, który na widok funkcjonariuszy zmienił kierunek marszu i zaczął iść w kierunku swojego pojazdu. Nie odjechał jednak daleko, bo policjanci postanowili go wylegitymować. Pytany o posiadanie substancji niedozwolonych nie odpowiedział. To naturalnie wzbudziło podejrzenie. Podejrzenie słuszne: miał kilka tabletek MDMA w kieszeni. Między innymi. Bo w bagażniku aż 1,5 kilograma marihuany, 300 gramów metamfetaminy i amfetaminy, 400 gramów mefedronu i ecstasy, 80 gramów ketaminy, a także pół kilograma grzybków halucynogennych. Został więc zatrzymany i a sąd orzekł trzymiesięczny areszt. Nawet za samo posiadanie znacznych ilości narkotyków grozi mężczyźnie nawet 10 lat więzienia.

wszystkie zatrzymane na Bemowie narkotyki rozłożone na stole
fot. KRP IV – Bemowo, Wola

Pomorze lżejsze o 8 kg marihuany

8 kilogramów zielonego suszu zarekwirowali policjanci Komedy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. 34 i 35-latek uczestniczyli w obrocie znaczną ilością narkotyków, a na terenie jednej z posesji będących pod ich kontrolą znaleziono wspomnianą ilość ukrytą w 100-litrowym bojlerze na wodę. Uczestnictwo w obrocie narkotykami (zakup celem dalszej odsprzedaży lub sprzedaż dilerowi, nie użytkownikowi końcowemu) to przestępstwo zagrożone karą 8 lat pozbawienia wolności, a w przypadku znacznych ilości narkotyków – nawet 12 lat.


Źródła

  1. https://szczecinek.policja.gov.pl/zsz/dzialania-policji/aktualnosci/51207,Kryminalni-przerwali-nielegalny-proceder-listonosza.html
  2. https://lublin.policja.gov.pl/llu/informacje/aktualnosci/129530,Kryminalni-zlikwidowali-wytwornie-narkotykoww-salonie-tatuazu.html
  3. https://policja.pl/pol/aktualnosci/224634,Policjanci-zatrzymali-21-latka-ktory-podajac-sie-za-funkcjonariusza-oszukal-star.html
  4. https://policja.pl/pol/aktualnosci/224761,Wjechal-w-sklep-na-stacji-paliw-i-omal-nie-staranowal-ludzi-Kierowca-po-narkotyk.html
  5. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/80652,45-latek-z-Wroclawia-popelnil-przestepstwo-wraz-ze-swoja-18-letnia-corka-Oboje-o.html
  6. https://policja.pl/pol/aktualnosci/224758,Policjanci-zabezpieczyli-znaczna-ilosc-narkotykow.html
  7. https://raciborz.policja.gov.pl/k20/informacje/wiadomosci/347454,Wpadka-22-latka-z-narkotykami-i-lapowka.html
  8. https://wola.policja.gov.pl/r4/aktualnosci/115272,Bagaznik-wypelniony-narkotykami.html
  9. https://pomorska.policja.gov.pl/pom/informacje/wiadomosci/115804,Policjanci-komendy-wojewodzkiej-zatrzymali-dwoch-mezczyzn-a-na-czarny-rynek-nie-.html

Zdjęcie wyróżniające: KMP w Lublinie, https://lublin.policja.gov.pl/llu/informacje/aktualnosci/129530,Kryminalni-zlikwidowali-wytwornie-narkotykoww-salonie-tatuazu.html