Co słychać w policyjnych izbach zatrzymań i aresztach śledczych? Przynosimy kolejną dawkę informacji na temat aresztowań związanych z marihuaną. W ostatnich dniach zatrzymano m.in. uczestników festiwalu techno w Katowicach, sprawców przemocy domowej, a także osoby, które nie radzą sobie z parkowaniem. Przedstawiamy wybór najciekawszych zdarzeń z minionych dwóch tygodni.

„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”

Cytat z nagłówka często przypisywany jest Albertowi Einsteinowi. Nie ma dowodów, że takie słowa kiedykolwiek padły z jego ust, jednak dziś mamy dowód, że ich treść jest w istocie prawdziwa. Za ten żywy dowód posłuży nam 12 uczestników festiwalu muzyki techno w Katowicach.

Cykliczna impreza odbywała się w słynnym Spodku. Co roku uczestników przed wejściem kontroluje kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji. Skoro było tak od lat, założenie że będzie tak również i tym razem nie wymaga skomplikowanych procesów logicznych.

Mimo to 12 osób trafiło tego wieczoru do aresztu. Najczęściej znajdowana przy nich substancja niedozwolona to marihuana, ale posiadali przy sobie także amfetaminę i ecstasy. Dwunastu osobom grozi w związku z tym do 3 lat więzienia za posiadanie narkotyków.

P.S. Za rok prawdopodobnie też będą kontrolować.

„Czcij (…) matkę swoją”

Okazuje się, że przestrzeganie przykazań gwarantuje nie tylko życie wieczne katolikom, ale także zwiększa szansę na uniknięcie odpowiedzialności karnej za posiadanie substancji zabronionych – niezależnie od wyznania. Przekonał się o tym 20-latek z Pułtuska, który awanturował się tak, że policję wezwała jego własna matka, której pijany ubliżał. Na miejscu okazało się, że ma w organizmie 2 promile alkoholu, a w kieszeni woreczek marihuany.

Teraz odpowie przed sądem za posiadanie substancji odurzających. Jest to czyn zagrożony trzyletnią „odsiadką”.

marihuana w foliowych woreczkach
fot. KPP w Pułtusku

Miało nie powodować agresji

Nie był to jedyny bohater dzisiejszego odcinka, który miał problemy z agresją. Nieoczekiwany rezultat przybrała interwencja policyjna w Mirosławcu, gdzie funkcjonariusze także zostali wezwani do awantury domowej. Mężczyzna kłócił się z innym członkiem rodziny, a wyraz swojej frustracji dał uszkadzając drzwi wejściowe mieszkania. Nie podano czy był pod wpływem jakiejś substancji, ale w toku interwencji podjętej przez policjantów znaleziono u niego 658 gramów marihuany i nieco ponad pół grama amfetaminy.

Uznano, że można z tego zrobić 700 „działek”, a skoro tak, to jest to znaczna ilość i o posiadanie takiej właśnie oskarżono 42-letniego mężczyznę. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.

700 gramów marihuany w worku na śmieci
fot. KPP w Wałczu

Szybka lekcja parkowania

Kara za błędne parkowanie drastycznie rośnie, jeśli w samochodzie ma się narkotyki dla połowy osiedla. Dowiedział się o tym 23-letni mieszkaniec Kocka, którego funkcjonariusze skontrolowali w związku z tym właśnie wykroczeniem. Przy sobie miał woreczek z marihuaną i z mefedronem. To było podstawą przeszukania samochodu, gdzie przewoził 1,5 kg amfetaminy.

Policyjny test na obecność narkotyków wykazał prawdopodobne działanie marihuany i amfetaminy. Szczegółowych wyników dostarczy analiza laboratoryjna krwi. Tymczasem 23-letni mężczyzna został aresztowany na 3 miesiące. Za posiadanie znacznych ilości narkotyków i kierowanie pod ich wpływem grozi mu nawet 10 lat więzienia.

fot. KPP Lubartów

Instrukcja przebiegu kontroli policyjnej

W podkarpackim Mielcu policja postanowiła skontrolować przejeżdżającego Citroena. Jego 21-letni kierowca miał jednak inne plany. Postanowił spróbować uciec. Po krótkim odcinku się znudził, skończyło się paliwo, sprzęgło albo padła słynna francuska elektronika – nie wiadomo. Niezależnie od przyczyn, zatrzymał pojazd i rzucił się dalej do ucieczki pieszej. Na nogach policjanci okazali się od niego sprytniejsi i w efekcie doprowadzili młodego chłopaka do aresztu.

W toku interwencji okazało się, że nie był wprawdzie pijany, ale test na narkotyki nie był już taki czysty. Szczegółowych informacji dostarczą wyniki badań krwi, wstępne testy wskazały na obecność marihuany i amfetaminy.

Co ostatecznie nie było najlepszym powodem do ucieczki, gdyż za jazdę pod wpływem środków odurzających grozi do 2 lat więzienia, zaś za niezatrzymanie do kontroli drogowej aż 5.

Przez brak świateł nie zauważył policjanta na masce

Jeszcze bardziej brawurowej ucieczki podjął się w Warszawie 26-letni obywatel Ukrainy. Policjanci zatrzymali go do kontroli, bo jechał bez włączonych świateł. W trakcie interwencji zauważyli za fotelem kierowcy foliowe worki. Zatrzymany nie był w stanie wskazać co w nich jest, ani do kogo należą. Funkcjonariusze postanowili więc wezwać drugą załogę. Młody chłopak w tym czasie postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, odpalił samochód i wjechał w jednego z policjantów. Funkcjonariusz przejechał na masce pojazdu około 100 metrów, zanim spadł na jezdnię.

Po zaangażowaniu wsparcia i krótkim pościgu udało się zatrzymać agresywnego mężczyznę.

We wspomnianych workach ujawniono marihuanę. Znaleziono ją także we krwi 26-latka. Odpowie więc za posiadanie znacznej ilości marihuany, prowadzenie pod jej wpływem i czynną napaść na funkcjonariusza. Został tymczasowo aresztowany.

Świąteczne prezenty niskim kosztem

Następny młody mężczyzna popełnił błąd taktyczny, zabierając ze sobą narkotyki idąc kraść. Łupem miały paść perfumy, sprzedawane w jednej z drogerii na Mokotowie. Ochroniarze pracujący w sklepie zauważyli jednak 27-letniego łobuza, a ten zdał sobie z tego sprawę. Postanowił więc zaniechać operacji i odstawić na półkę flakony perfum, które wcześniej schował do torby. Ochroniarz jednak mimo wszystko zdecydował się zatrzymać mężczyznę i wezwać policję.

Oczywiście funkcjonariusze żadnego skradzionego towaru przy nim nie znaleźli, bo go odstawił. Znaleźli natomiast marihuanę. Samo to jest już obecnie powodem do zatrzymania, tak więc też się stało. Teraz młodemu mężczyźnie za posiadanie marihuany grozi do 3 lat więzienia.

Poszukiwacze zaginionego złota

Pozostając w temacie kradzieży, scenariusza kolejnego zdarzenia, gdyby nie było prawdziwe, nikt nie byłby w stanie wymyślić. Policja została wezwana w sprawie kradzieży na klatce schodowej. Według zgłaszającego okradł go kolega, któremu miał sprzedać złoto. Po walce na noże i paralizatory niedoszły nabywca miał uciec z kradzioną torbą cennego kruszcu.

Funkcjonariusze zlokalizowali złodziejaszka, jednak wówczas okazało się, że łupem nie było złoto, a… 10 kilogramów marihuany. Jej nowy posiadacz został znaleziony w szpitalu, gdzie przebywał z raną kłutą pleców. To był dla nich obu bardzo intensywny dzień.

Okradziony natomiast nie odzyskał swojego towaru, z oczywistych względów. Został natomiast przeszukany, a w jego mieszkaniu ujawniono kolejne torby z narkotykami – łącznie około 20 kilogramów marihuany, a na dobitkę trochę kokainy.

W sprawie aresztowano łącznie trzech mężczyzn. Wszystkim grozi wyrok za posiadanie znacznych ilości środków odurzających – maksymalnie 10 lat więzienia.

A na deser galeria:

Domowa uprawa na poddaszu

Nie obyło się także bez ujawnienia upraw. W ciągu ostatnich dwóch tygodni najciekawsze były dwie. Pierwsza z nich miała miejsce w Olsztynie, gdzie 27-latek uprawiał na poddaszu 15 krzaków marihuany. Oprócz tego zabezpieczono również ścięte gałązki i słoik marihuany, w którym było jej około 50 gramów. Młody mężczyzna odpowie karnie za uprawę konopi indyjskich, za co grozi 8 lat więzienia.

uprawa marihuany na strychu
fot. KMP w Olsztynie

130 krzaków w stodole

Kolejną plantację ciężko już nazwać domową. I to nie tylko dlatego, że była prowadzona w stodole, ale przede wszystkim dlatego, że krzaków było aż 130. Wszystkie znajdowały się na etapie kwitnienia. Służby szacują, że można było z nich pozyskać około 30 kg marihuany. Co więcej, do uprawy mężczyzna czerpał prąd z nielegalnego przyłącza. Podobnie jak poprzednikowi, 31-latkowi grozi 8 lat więzienia za uprawę marihuany.


Źródła

Zdjęcie wyróżniające: https://wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/239125,Rawicz-Policjanci-zlikwidowali-nielegalna-uprawe-marihuany.html

  1. https://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/348153,12-zatrzymanych-za-posiadanie-narkotykow-podczas-festiwalu-muzyki-techno.html
  2. https://mazowiecka.policja.gov.pl/wpu/aktualnosci/73179,Awanturowal-sie-w-domu-Mial-przy-sobie-narkotyki.html
  3. https://walcz.policja.gov.pl/zwa/aktualnosci/aktualnosci/51398,Interwencja-domowa-zakonczona-aresztem-za-posiadanie-narkotykow.html
  4. https://lubartow.policja.gov.pl/llb/informacje/aktualnosci/129841,Policjanci-ujawnili-w-zle-zaparkowanym-aucie-23-latka-prawie-15-kg-narkotykow.html
  5. https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-mielec/wydarzenia/112734,Kierowca-citroena-nie-zatrzymal-sie-do-kontroli.html
  6. https://ksp.policja.gov.pl/pl/dzialania/aktualnosci/60826,Kierowal-bez-wlaczonych-swiatel-pod-wplywem-marihuany-i-na-masce-z-policjantem.html
  7. https://mokotow.policja.gov.pl/r2/aktualnosci/115310,Usilowal-ukrasc-perfumy-i-mial-przy-sobie-marihuane.html
  8. https://wola.policja.gov.pl/r4/aktualnosci/114912,quotZlota-marihuana-policjanci-z-Woli-zabezpieczyli-prawie-30-kg-narkotykow.html
  9. https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/99502,27-latek-odpowie-za-przestepstwa-narkotykowe.html
  10. https://wielkopolska.policja.gov.pl/wlk/aktualnosci/239125,Rawicz-Policjanci-zlikwidowali-nielegalna-uprawe-marihuany.html