Jest listopad, lada moment przyjdzie zima, a niedługo po niej koniec roku – tradycyjnie jest to czas podsumowań. Z tej okazji poszczególne stany zaczynają się dzielić danymi na temat sprzedaży konopi w mijającym okresie. Niedawno dowiedzieliśmy się, że wartość hurtowa marihuany w USA przewyższyła już m.in. ziemniaki i ryż. Teraz zebraliśmy w całość kilka pojawiających się w ostatnich tygodniach informacji dotyczących tegorocznego handlu legalną marihuaną w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej jest to wartość sprzedaży, a liczby ją opisujące stale imponują i stanowią dowód, że bodziec ekonomiczny legalizacji jest niezwykle istotny.

W Kolorado i Waszyngtonie wpływy podatkowe z marihuany wyższe niż z alkoholu i papierosów

W jednym z opublikowanych w niedawnym czasie raportów zauważono, że w Kolorado i Waszyngtonie wpływy podatkowe ze sprzedaży marihuany przerosły już analogiczne wpływy z danin nakładanych na handel tytoniem czy alkoholem. Konopne wpływy w ośmiu kolejnych stanach przewyższyły wpływy z tytoniu, lecz alkohol wciąż przynosi tam więcej dochodów budżetowych. Natomiast jedynie w Nevadzie wpływy z marihuany są wyższe niż ze sprzedaży alkoholu, ale niższe niż w przypadku tytoniu.

Wpływy z konopi w Kolorado wyprzedziły papierosy jedynie o włos, podczas gdy były niemal siedmiokrotnie wyższe niż w przypadku alkoholu. W Waszyngtonie natomiast to alkohol był na drugim miejscu – przyjęto tam 517 milionów dolarów z podatków od marihuany, w porównaniu do około 490 milionów z alkoholu i 380 milionów z papierosów.

Co ciekawe, wynik taki osiągnięty pomimo tego, że w obu tych stanach odnotowano spadek przychodów podatkowych ze sprzedaży konopi rok do roku – o 13,9% w Kolorado i 6,8% w Waszyngtonie.

Źródło: Richard C. Auxier, Nikhita Airi, The Pros and Cons of Cannabis Taxes, Tax Policy Center, 2022, https://www.taxpolicycenter.org/publications/pros-and-cons-cannabis-taxes/full

Miliard Nevady

Z kolei we wspomnianej Nevadzie, choć wprawdzie przychody podatkowe z konopi są niższe niż z papierosów, nie są bynajmniej niskie. Wyniosły bowiem 152 miliony dolarów, a łączna wartość sprzedaży, niemal osiągnęła miliard dolarów ($965 091 123) – Nevada za okres porównawczy przyjmuje czas pomiędzy lipcem 2021 a lipcem 2022. Tu również zanotowano spadek względem poprzedzającego okresu – o 4% (38 milionów dolarów), co jednak wciąż jest 40% wzrostem w porównaniu z wynikiem sprzed dwóch lat.

Nevada nie powiedziała jednak ostatniego słowa: spodziewa się dalszych wzrostów sprzedaży, wynikających z otwarcia swoistych konopnych barów – salonów do rekreacyjnej konsumpcji marihuany.

Do organów stanowych wpłynęło 100 wniosków o pozwolenie na otwarcie takich lokali. Pierwsze mają ruszyć już na początku 2023 roku. Na ogromne zainteresowanie wskazuje fakt, że wnioski można było składać jedynie przez niecałe 2 tygodnie – między 14 a 27 października. Wśród aplikujących były już działające sklepy z marihuaną, które chcą otworzyć miejsce konsumpcji w swoich obecnych lokalach, a także podmioty niezależne, które dopiero wejdą na ten rynek.

Miejsca te będą przeznaczone jedynie do konsumpcji marihuany – nie będzie dozwolona sprzedaż tytoniu ani alkoholu.

Miliard Arizony

Kolejny stan, który zmierza do miliardowej wartości sprzedaży marihuany to Arizona. Tam w pierwsze 8 miesięcy 2022 roku sprzedano jej za ponad 980 milionów dolarów. Przez cały 2021 liczba ta wyniosła około 1,4 miliarda dolarów, a według prognoz w tym roku wynik ten może zostać pobity. Przedstawione dane dotyczą zarówno sprzedaży marihuany medycznej, jak i do celów rekreacyjnych.

Miliard Ohio – i to na samej medycznej

Z kolei w Ohio podobny wynik – przekraczający już miliard dolarów – osiągnęła sprzedaż marihuany tylko do celów medycznych, aczkolwiek nie w samym 2022 roku, a liczona od momentu uruchomienia dystrybucji w kwietniu 2019 roku. Dotychczasowy handel to prawie 54 tony materiału roślinnego oraz 10 990 809 sztuk wytworzonych produktów. Dodatkowo stan przygotowuje się do podwojenia liczby punktów sprzedaży medycznej marihuany już na początku przyszłego roku. Od początku programu zarejestrowano w nim niemal 300 000 pacjentów, z czego około 150 000 ma na dzień dzisiejszy aktywną licencję. Populacja stanu to ok. 11-12 milionów osób.

3 miliardy w Illinois

Illinois jest kolejnym stanem, którego wartość sprzedaży marihuany już zdążyła w tym roku przekroczyć miliard dolarów. Dokonała tego we wrześniu, podczas gdy w 2021 potrzebne były dwa dodatkowe miesiące. Łącznie od uruchomienia sprzedaży rekreacyjnej w 2020 roku, jej wartość przekroczyła 3 miliardy dolarów.

Rok temu przez rynek marihuany w Illinois przepłynął 1 miliard 379 milionów dolarów. Jak będzie w tym roku? Dowiemy się już za niecałe dwa miesiące, gdy pojawią się podsumowania roczne.

Rekordowa sprzedaż w Michigan

Wrzesień był trzecim miesiącem 2022 roku, w którym wartość sprzedaży marihuany w Michigan pobiła poprzedni rekord. W ten jeden miesiąc sprzedano jej tam za 212 milionów dolarów – w tym 195,4 mln w celach rekreacyjnych i 16,6 mln w celach leczniczych. Wcześniej rekordowa sprzedaż została zanotowana w lipcu (o ok. 2 miliony dolarów mniej niż we wrześniu) i w kwietniu (o ok. 17 milionów mniej). Za większość sprzedaży odpowiadają kwiaty.

Stan w marcu ogłosił, że 150 milionów dolarów pozyskanych dzięki podatkom nakładanym na sprzedaż konopi zostanie przekazanych do gmin, szkół publicznych i na fundusz transportowy (z którego m.in. utrzymywane są drogi publiczne).

W 2021 Michigan sprzedało marihuany za niemal 1 miliard 312 milionów dolarów. Z zainteresowaniem czekamy więc na dane za obecny rok.

Silny start sprzedaży w Vermont

Zdecydowanie młodszy rynek marihuany rekreacyjnej jest w Vermont – tam ruszył dopiero w październiku. Ruszył natomiast widowiskowo, ciesząc się bardzo wysokim popytem już pierwszego dnia. Początki oczywiście bywają trudne i tegoroczne prognozy wypadają blado przy przytoczonych wyżej przykładch – oczekuje się, że sprzedawcy detaliczni Vermont osiągną przychód rzędu 3-5 milionów dolarów. W przyszłym roku analitycy oczekują wzrostu do 40-65 milionów dolarów, a od 2026 ma to być 120-145 milionów każdego roku.

Liczby rzędu 100 milionów może nie są imponujące w porównaniu z opisanymi wyżej miliardami, jednak Vermont ma tylko ok. 650 000 mieszkańców – co jest wartością porównywalną np. do populacji Wrocławia. Z kolei wyżej opisane Michigan to już ponad 10 milionów obywateli, Ohio zbliża się do 12 milionów mieszkańców, Illinois do 13 milionów a Arizona to sporo powyżej 7 milionów osób. Na liczbę tę należy więc patrzeć jak na pół miliarda złotych we Wrocławiu, Gdańsku czy Łodzi.

Marihuana napędza rynek pracy Alaski

Alaska również należy do słabo zaludnionych stanów. Mniej mieszkańców ma tylko wymienione Vermont i Wyoming. Stan ten jest o tyle ciekawy, że konopie są tam najbardziej dochodowym płodem rolnym – żadna inna roślina uprawna nie osiągnęła tam większej wartości sprzedaży hurtowej w mijającym roku. Raport Departamentu Pracy i Rozwoju Siły Roboczej Alaski mówi, że przemysł marihuany napędza sektor rolniczy tego stanu, a jego wzrost będzie trwał jeszcze przynajmniej najbliższe 10 lat. Już dziś jest pięciokrotnie wyższy niż w 2016 roku, dwa lata po podpisaniu legalizacji.

Przemysł rolniczy był tam jedynym, w którym zatrudnienie podczas pandemii COVID-19 nie spadło – przyczyną tego stanu rzeczy jest według analityków właśnie legalna marihuana.

Analizy z Arkansas

Arkansas jest jednym ze stanów, w których dziś marihuana jest legalna jedynie do celów medycznych. Wkrótce jednak może się to zmienić dzięki próbom dalszej liberalizacji prawa, a analizy wskazują, że gdy tak się stanie, sprzedaż konopi w stanie w przeciągu pięciu lat może dobić nawet do miliarda dolarów rocznie – i wygenerować przez ten czas nawet pół miliarda wpływów budżetowych. Raport autorstwa Arkansas Economic Development Institute (AEDI) wskazuje dodatkowo, że legalizacja spowoduje powstanie 6400 nowych miejsc pracy (w stanie mieszka około 3 miliony osób).

Podsumowanie

Legalna marihuana to mnóstwo miejsc pracy, które składają się na bardzo rozwojowy i dochodowy sektor gospodarki. Jest to także źródło znaczących dochodów budżetowych dla administracji publicznej – wpływy podatkowe w większości stanów liczone są w setkach milionów dolarów. Pieniądze te przekazywane są najczęściej na szkolnictwo, ochronę zdrowia czy drogi publiczne. Zainteresowanych tematem konopi w Stanach Zjednoczonych zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem o podatkach i legalizacji marihuany w USA. Znaleźć tam można podział stanów pod względem formy dopuszczenia konopi, ich dozwolone ilości, formy opodatkowania i wiele więcej.


Źródła

  1. https://www.taxpolicycenter.org/publications/pros-and-cons-cannabis-taxes/full
  2. https://www.marijuanamoment.net/nevada-marijuana-sales-totaled-965-million-in-2022-fiscal-year/
  3. https://twitter.com/NevadaCCB/status/1587186247927091201
  4. https://www.azmirror.com/blog/arizona-marijuana-sales-approaching-1-billion-in-2022/
  5. https://medicalmarijuana.ohio.gov/documents/ProgramUpdate/Historical%20Sales%20Data.pdf
  6. https://medicalmarijuana.ohio.gov/Documents/ProgramUpdate/program%20update.pdf
  7. https://www.marijuanamoment.net/illinois-adult-use-marijuana-sales-top-3-billion-since-market-launched-with-1-billion-sold-so-far-this-year-alone/
  8. https://www.michigan.gov/cra/-/media/Project/Websites/cra/Agency-Reports/Statistical-Reports/monthly-report/September-2022-Monthly-Report.pdf
  9. https://mjbizdaily.com/vermont-retailers-see-strong-demand-on-first-day-of-recreational-marijuana-sales/
  10. https://hemplo.pl/informacje/usa/uprawy-konopi-w-usa-sa-warte-wiecej-niz-ziemniakow-i-ryzu/
  11. https://labor.alaska.gov/trends/oct22.pdf
  12. https://arkansaseconomist.com/wp-content/uploads/2022/09/Adult-Use-FINAL.pdf