Badania naukowe wskazują, że marihuana jest najpopularniejszym nielegalnym środkiem psychoaktywnym na świecie. Z badań z roku 2009 wynika, że spośród badanych Polaków w wieku 15-75 lat, około 5% respondentów paliło lub miało styczność z marihuaną (Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań).

Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest marihuana i jak jest najczęściej zażywana.

Co to jest marihuana?

Każdy z nas słyszał o marihuanie, część na pewno jej próbowała. Jak wykazaliśmy we wstępie, marihuana zakwalifikowana jest do najpopularniejszych używek na świecie. Czym jest?

 • Marihuana jest suszem pozyskiwanym z żeńskich kwiatostanów konopi – zawiera THC, czyli psychoaktywny związek chemiczny.
 • Marihuana wykorzystywana jest od niedawna do celów medycznych (medyczna marihuana na receptę), ale głównie zażywana jest w celach rekreacyjnych.
 • Oddziałuje zarówno na psychikę i ciało użytkownika – wywołując reakcje od rozluźnienia, relaksu, haju, radości po stan lęku, zmniejszonej koordynacji ruchowej, zaburzonej percepcji, urojeń czy psychozy, itp.
 • Marihuana jest narkotykiem – jest nielegalna w większości państw świata, w tym w Polsce.

Jak wygląda marihuana?

Marihuana to susz kwiatów konopi indyjskich (czasami dodaje się również niewielkie ilości liści konopi). Ma postać zbitych grudek, w kolorze brązowo-żółto-zielonym. Poddana dekarboksylacji wygląda i przypomina nieco zwitek wysuszonej i zbitej trawy.

Wygląd marihuany dobrze zobrazują poniższe zdjęcia.

Co daje palenie „trawki”?

 • Marihuana nazywana jest najczęściej „trawką”, ale funkcjonują także określenia: gandzia, maryśka, towar, zielone czy zioło.

Co daje palenie trawki?

Na to pytanie każdy użytkownik pewnie ma swoją odpowiedź, ale dla większości palenie trawki to imprezowa rozrywka, sposób na akceptację w grupie czy pokonanie problemów. Podkreślamy w tym miejscu jasno, marihuana jest narkotykiem, jest nielegalna. Co prawda jej szkodliwość, jak wskazują badania, jest mocno demonizowana, nie wykazano jednak śmiertelnego przypadku przedawkowania. Ale… jak zawsze jest jakieś ale, każda substancja wprowadzana do organizmu może wywołać poważne skutki zdrowotne. Również marihuana. Nie jest prawdą, że to niegroźna rekreacyjna używka.

Po co zatem ludzie palą trawkę? Najczęstsze powody to, np.:

 • chęć zrelaksowania się,
 • wyciszenia,
 • uspokojenia,
 • dobrej zabawy,
 • spróbowania nowych doznań,
 • poprawy samopoczucia,
 • wyostrzenia doznań zmysłowych, itp.

Więcej o doznaniach i paleniu trawki dowiesz się z opracowania czym jest marihuana i jakie ma działanie oraz właściwości?

Za działanie marihuany odpowiada THC, czyli psychoaktywny terahydrokannabinol. Bardzo szybko „dociera” z płuc do krwiobiegu. Następnie do komórek nerwowych w mózgu – powodując zmianę aktywności komórek odpowiedzialnych za pamięć, koordynację ruchową czy koncentrację. Dzięki temu procesowi przez pewien czas odczuwasz „haj”.

W czym pali się marihuanę?

Wyróżniamy kilka sposobów konsumowania marihuany, jest to:

 • Waporyzacja – za pomocą tzw. waporyzatora, czyli specjalnego urządzenia, w którym nie dochodzi do spalania suszu, tylko podgrzania i odparowania THC. Dzięki temu do organizmu nie dostaje się tyle szkodliwych substancji, co w przypadku tradycyjnego palenia. Jest to sposób zalecany do stosowania marihuany medycznej. Samej waporyzacji oraz urzadzeniom poświęciliśmy odrębny wpis – czym jest i jak działa waporyzator do suszu?
starodawna lufka do palenia tytoniu i marihuany

Lufki w pierwotnej wersji przeznaczone były do palenia papierosów bez filtra.

 • Palenie z użyciem fajki wodnej lub bonga – urządzenia, które zawiera wodę chłodzącą dym. Filtrowanie dymu przez wodę ogranicza przedostawanie się toksyn. Wykonywane są np. ze szkła lub ceramiki.
 • Bibułki (bletki) – najczęściej wykonywane z słomy ryżowej, lnu, konopi czy miazgi drzewnej – do robienia jointów, skrętów i blantów. Bibułki zawierają zazwyczaj cienki pasek kleju, dzięki czemu skręt się nie rozwinie.

Inaczej natomiast wygląda proces palenia haszyszu bowiem ma on inną konsystencję. Może być twardy bądź miękki. W zależności od tego, użyte mogą być inne urządzenia niż fifka do palenia trawki. Efekt odurzenia natomiast jest identyczny jak w przypadku palenia suszu konopnego.

Jak nabić lufkę przed paleniem?

Uwaga!

Nie zachęcamy ani nie propagujemy palenia marihuany – nasze artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny. Warto dowiedzieć się czego można się spodziewać po paleniu marihuany.

Palenie lufki wydaje się być banalne, dla wprawionych użytkowników. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają, krótki opis całego procesu.

 • Do nabicia lufki (czyli zazwyczaj szklanej rurki) potrzeba…lufki i oczywiście materiału do palenia.
 • Lufkę (inaczej fifkę) nabijamy suszem luźno, nie upychamy go mocno. Susz najpierw mielimy w specjalnym młynku lub rozdrabniamy w palcach.
 • Rozdrobnionym suszem nabijamy lufkę od szerszej strony (tzw. cybuch).

Jak palić marihuanę?

Niezależnie od urządzenia, marihuanę spożywa się poprzez inhalację oparów ze spalanego suszu. Urządzenia jak fajka wodna czy bongo, ograniczają przedostawanie się substancji smolistych do płuc. Tego efektu nie osiąga się jednak paląc trawkę z lufki czy paląc jointy. Sam proces wygląda następująco:

 • Podpal zapalniczką susz i wciągaj powietrze – jak w przypadku papierosa. Wstrzymaj oddech, by substancje mogły dostać się do krwioobiegu.
 • Jeśli upchasz zbyt mocno susz, pod koniec palenia będą dostawać się do ust tzw. komety, czyli rozżarzone kawałki marihuany. Można znaleźć lufki wyposażone w tzw. stopery, zapobiegające przedostawaniu się komet.

Czy lufki po paleniu się wyrzuca?

Ilu użytkowników, tyle odpowiedzi. Generalnie najprościej byłoby po spaleniu lufkę wyrzucić. Koszt najprostszych fifek nie jest duży (około 15 zł za 100 szt.).

Ale lufki można również oczyścić lub opalić, wymaga to trochę pracy. Jak tego dokonać?

 • alkohol izopropylowy to skuteczny sposób oczyszczenia lufki po paleniu – do woreczka strunowego wkłada się lufkę, zalewa alkoholem z dodatkiem łyżeczki soli. Potrząsamy woreczkiem, by osad oderwał się od lufki. Zostawiamy całość na około 10 godzin. Następnie myjemy lufkę płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą. Suszymy. I już.
 • Opalanie lufki – nazywane bywa aktem desperacji w tzw. czarnej godzinie. To nic innego, jak opalanie zabrudzonej wcześniejszym użytkowaniem lufki. Podgrzewa się ją płomieniem z zapalniczki, do płuc dostają się pozostałości (niedopalona żywica) skupione na ściankach (osad skupiający się w formę kropli), czyli smoła, popiół, cały brud. Praktyka ta jest BARDZO SZKODLIWA dla organizmu – pochłaniane są związki toksyczne uszkadzające płuca.

Pamiętaj, czysta lufka to gwarancja bezpieczeństwa palenia.

wygląd fifki po spaleniu marihuany
Wygląd lufki po spaleniu suszu

Czy palenie z lufki jest bezpieczne?

Uczciwa odpowiedź brzmi, NIE. Tak samo jak palenie papierosów nie jest bezpieczne.

 • Palenie lufki powoduje przedostawanie się do układu oddechowego szkodliwych substancji – to również narażanie oskrzeli na działanie gorącego dymu.
 • Brak filtrów skutkuje przedostawaniem się szkodliwego dymy do płuc, a rozżarzonych komet do ust.
 • Uszkodzenie szkliwa zębów przez wysoką temperaturę to kolejny skutek palenia z użyciem lufek.
 • Najprostsze fifki wykonane są z cienkiego szkła, może się zdarzyć ich pęknięcie.

Badania wykazały, że palenie marihuany przez dzieci (w momencie, gdy ich układ nerwowy oraz mózg dopiero się tworzą) powoduje ich gorszy rozwój na wielu płaszczyznach, w tym także rozwój intelektualny. IQ osób, które spożywały marihuanę regularnie w młodym wieku, może być niższe nawet o kilka punktów.

Zobacz jak rozpoznać czy dziecko pali marihuanę

Podsumowanie

Marihuana to powszechna używka. Lufki to najprostszy i najtańszy sposób konsumpcji tego narkotyku. Nie należy jednak zapominać, że wysoka temperatura podczas palenia dostaje się wraz ze szkodliwymi substancjami bezpośrednio do płuc. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do ich poparzenia. Nigdy nie opalaj lufki – to szkodzi zdrowiu. I choć badania wykazują, że palenie marihuany nie jest bardziej szkodliwe niż np. tytoniu, wybór zawsze leży po stronie użytkownika. Zdrowego palenia nie ma i nigdy nie będzie.

„Palenie marihuany wiąże się z wdychaniem dymu i przetrzymywaniem go w płucach. W porównaniu do wypalenia jednego papierosa, wypalenie jednego skręta marihuany pozostawia w płucach o 1/3 więcej substancji smolistych. Zważywszy na znacznie mniejszą częstotliwość palenia marihuany, palenia tytoniu powoduje znacznie większe szkody dla płuc i dróg oddechowych palaczy. Palenie marihuany, podobnie jak palenie tytoniu, wpływa na zmniejszenie wydajności płuc,uszkodzenie oskrzeli. Substancje smoliste powstałe w wyniku palenia zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc i narządów układu oddechowego. Te negatywne skutki palenia konopi zostały jednak potwierdzone jedynie w badaniach eksperymentalnych na zwierzętach, przy zastosowaniu znacznie większej ekspozycji na dym, niż w przypadku palaczy marihuany”

Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz,
Łukasz Wieczorek