Uprawa konopi jest dla growera nie lada przygodą. Jeżeli chcesz cieszyć się najlepszą marihuaną zebraną z własnej uprawy, musisz włożyć w to odpowiednio dużo pracy i zaangażowania. Flushing jest jednym z etapów uprawy. Płukanie konopi korzystnie wpływa na smak, zapach i wygląd marihuany. Głównym celem flushingu jest usunięcie wszystkich rozpuszczalnych w wodzie substancji z podłoża. Dzięki temu składniki mineralne nie dostaną się do kwiatów konopi i nie pogorszą jej jakości.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Co zawiera ziemia uprawna?

Odpowiednio dobrane podłoże zapewnia konopiom wiele składników odżywczych, których konopie potrzebują do prawidłowego wzrostu. Ziemia do uprawy marihuany jest zwykle uniwersalna i modyfikuje się ją w trakcie uprawy – dodaje nawozów, odżywek, itp.

Skład gleby różni się od rodzaju surowca z jakiego była przygotowana, ilości próchnicy, kultur bakterii rozwijających się w podłożu i dodatków wykorzystanych w procesie produkcji.

W skład gleby wchodzą:

  • substancje mineralne – ok. 40%,
  • gazy – ok. 10%,
  • woda – ok. 25%
  • substancje organiczne – ok 20%,
  • dodatki – ok 5%.

Substancje mineralne można podzielić na makro i mikro -elementy takie jak:

  • Makroelementy: potas, wapń, glin, żelazo, węgiel, krzem, azot, chlor, siarka.
  • Mikroelementy: bór, miedź, cynk, mangan, żelazo, molibden.

Mikro- i makroelementy występują najczęściej pod postacią związków łatwo rozkładalnych, a bardzo rzadko w postaci wolnej.

Co zawiera ziemia do uprawy marihuany

Podłoża wykorzystywane w uprawie konopi to głównie podłoża uniwersalne, podłoża torfowe i podłoża wzbogacane.

Bardzo ciekawy materiał o powstawaniu gleby możesz zobaczyć tutaj.

Czym jest flushing i czy warto go stosować?

Flushing jest jednym z ważniejszych elementów podczas całego procesu uprawy marihuany. Jego zadaniem jest usunięcie związków chemicznych i substancji mineralnych po stosowaniu nawozów i odżywek do zwiększenia plonów marihuany.

Flushing polega więc na wypłukaniu wszelkich substancji rozpuszczalnych w wodzie i glebie. Płukanie prowadzi się podczas okresu kwitnienia – FLO. W tym celu przepuszcza się duże ilości wody przez glebę (korzenie) i odsącza niepotrzebne już minerały.

Gdy wszelkie nawozy i składniki rozpuszczalne są usunięte z podłoża, rośliny zostają zmuszone do wykorzystania zmagazynowanych substancji odżywczych w sobie – liściach i kwiatach. Płukanie przeprowadzone zbyt wcześnie może negatywnie wpłynąć na zdrowie konopi i same zbiory. Odpowiednie wyczucie czasu jest więc kluczowe.

Marihuana, której nie poddamy flushingowi może być nieprzyjemna w smaku, a jej aromat okaże się kwaśny i gryzący.

Płukanie konopi znacznie poprawia jakość suszu konopnego

Płukanie gleby może zostać wykorzystane do naprawy błędów popełnionych przez growera. Niekiedy zdarza się, że zaaplikują zbyt dużo nawozu, przez co konopie są przenawożone i narażona na spalenie chemiczne. Płukanie podłoża usuwa nadmiar dostarczonych minerałów i minimalizuje ryzyko utraty tych roślin.

Jak prawidłowo wykonać FLUSH?

Prawidłowo przeprowadzone płukanie powinno odbywać się około dwóch tygodni przed planowanymi zbiorami lub po pierwszych objawach przenawożenia (spalone końcówki liści, podwinięte końcówki liści, poskręcane liście).

Jeżeli okres kwitnienia odmiany wynosi około osiem tygodni, to płukanie powinno się przeprowadzić dwa tygodnie przed końcem (w szóstym tygodniu FLO). Najlepszą metodą na określenie czasu płukania jest dojrzałość trichomów. Jeśli 30% z nich posiada mleczny kolor, jest to idealny czas na omawiany zabieg.

Płukanie gleby jest procesem prostym. Polega na przepuszczaniu dużej ilości czystej wody przez korzenie oraz glebę, przy jednoczesnym odbieraniu jej u podstawy donicy. Woda wykorzystywana w tym procesie musi jednak mieć odpowiednie pH. Najlepiej, gdy będzie zbliżone do obojętnego, czyli wyniesie ok. pH=7.

KROK 1

Glebę należy zalać taką ilością wody, jaką może przyjąć. Następnie musisz odstawić doniczkę na kilka minut, aby minerały mogły się w niej rozpuścić.

KROK 2

Po kilku minutach dolej kolejną porcję wody tak, aby wypłynęła u spodu doniczki (wlej identyczną ilość wody co pojemność doniczki, w której rośnie marihuana). Woda powinna być brudna i wyglądać na zanieczyszczoną. Proces ten należy powtórzyć 2-3 krotnie.

KROK 3

Odstaw doniczkę do odcieknięcia na kilka godzin i wstaw do growboxa. Jeśli flush był dokonany przed zbiorami, nie korzystaj już z nawozów. Jeśli jednak z powodu przenawożenia, nie stosuj nawozów przez około tydzień. Później możesz zacząć stosować je ponownie, ale stosując 1/2 dawki zalecanej przez producenta.

Co daje flushing marihuany

Jakie urządzenia potrzebne są do płukania?

Flushing można prowadzić tylko przy użyciu naczynia na wodę. W takim wypadku proces należy powtórzyć kilkukrotnie, aby mieć pewność, że wszystkie składniki niepożądane zostały wypłukane.

W profesjonalnych growshopach dostępne są urządzenia, które niezwykle ułatwiają proces flushingu. Urządzeniem takim jest miernik TDS, który wskazuje poziom cząsteczek rozpuszczonych w danym roztworze. Bada się nim stężenie ppm w wodzie odbieranej z donicy. Glebę należy płukać dopóki miernik nie wykaże 50 ppm lub innej wartości zbliżonej do czystej wody.

Miernik i tester do flushingu konopi

Do flushingu można wykorzystać automatyczne systemy nawadniania. Jeżeli na swojej plantacji korzystałeś z automatycznych systemów irygacyjnych, to możesz wykorzystać je do przeprowadzenia flushingu. Większość systemów automatycznej irygacji posiada kontrolowaną przepustowość wody, która dostarczana jest konopiom. Aby wykonać flushing, wystarczy zwiększyć przepustowość do maksimum. Zwróć szczególną uwagę na odbiór wypływającej wody by nie zalać pomieszczenia i plantacji.

Urządzenie do flushingu marihuany przed ścinką

Czy flushing jest obowiązkowy w uprawie marihuany?

Flushing nie jest obowiązkowym procesem podczas uprawy konopi, jednak niesie ze sobą wiele korzyści i bywa ostatnią deską ratunku po przenawożeniu roślin. Poleca się go również growerom, którzy korzystają z nawozów sztucznych. Wysokie stężenie składników sztucznych może odkładać się w kwiatach i drastycznie pogarszać jakość marihuany.

Osoby prowadzące uprawy ekologiczne, nie są tak narażeni na kumulację składników mineralnych w kwiatach, jednak wielu z nich decyduje się na przeprowadzenie flushingu.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.