Na wstępie chcemy zwrócić uwagę na pojęcie „marihuana” – jest to używka produkowana z kwiatów konopi indyjskich czyli końcowy produkt uprawy krzewów konopi.

Uprawa własnych krzaków konopi indyjskiej może być świetną przygodą i wstępem do profesjonalnego growingu. Dzięki pierwszej uprawie grower zdobywa cenne doświadczenie nawet, gdy zbiory będą niewielkie. Uprawa konopi indyjskich rozpoczyna się w momencie wyboru odpowiedniej odmiany, sposobu uprawy i zakupu nasion.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Już na początku grower musi podjąć bardzo ważną decyzję. Na rynku dostępnych są tysiące nasion i szczepów konopi indyjskich, a każda z nich różni się wymaganiami i trudnością w uprawie.

Do głównych typów można zaliczyć:

  • pełnosezonowe,
  • automaty,
  • półautomaty.

Każdy typ konopi indyjskich zawiera w sobie wiele odmian, a nowe odmiany są ciągle opracowywane. Warto pamiętać o tym, że wiele szczepów oferowanych jest w formie nasion feminizowanych, co daje gwarancję tego, że grower uzyska żeńskie krzewy. Tylko te mogą wytwarzać kwiaty, które przerabiane są ostatecznie na marihuanę.

Następnie grower musi wybrać odpowiednią technikę uprawy:

Wybór odpowiedniej uprawy zależy od potrzeb i możliwości danego growera. Rośliny wymagają odpowiedniej opieki podczas wzrostu. Wtedy należy zadbać o odpowiednią temperaturę, wilgotność, dostęp do wody i składników odżywczych.

Krzaki marihuany

Jak wygląda krzak marihuany?

Zapewne wielu z was wie jak wygląda liść konopi indyjskiej – jest to siedmiopalczasty liść z postrzępionymi brzegami. Jednak bardzo mało osób widziało krzak konopi na żywo.

Konopie w zależności od odmiany mogą dorastać nawet do kilku metrów. Krzak konopi posiada zazwyczaj jeden główny pęd, z którego wyrastają gałęzie boczne. Główny pęd jest wyraźnie grubszy. Między nimi można zauważyć rozwijające się liście. Roślina posiada dwa typy liści – wiatrakowe i cukrowe. Liście wiatrakowe są większe, a liście cukrowe znacznie mniejsze. U szczytu rośliny rozwijają się pąki kwiatowe, z których wyrastają listki cukrowe.

Kiełkowanie marihuany dzień po dniu

Kiełkowanie nasion jest jednym z pierwszych etapów w prowadzeniu własnej uprawy konopi indyjskich. Nasiona wybrane należy odpowiednio przygotować, aby rośliny urosły duże i zdrowe. Kiełkowanie nasion jest niezwykle ważnym procesem i należy podejść do niego z należytą starannością, o czym często zapominają początkujący growerzy.

Znanych jest kilka metod kiełkowania nasion konopi indyjskich i należą do nich:

  • kiełkowanie na ręczniku papierowym,
  • kiełkowanie bezpośrednio w glebie,
  • kiełkowanie na krążkach glebowych,
  • kiełkowanie na wełnie szklanej,
  • kiełkowanie w wodzie.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z wybranymi metodami kiełkowania nasion konopi.

Dzień 1

W pierwszym dniu kiełki jeszcze się nie wykształcą.

Dzień 23

Po dwóch lub trzech dniach młode kiełki zaczynają się rozwijać i być widoczne nad gruntem.

Dzień 37

Po około tygodniu wzrostu rozwijają się pierwsze listki – siewki są gotowe do przesadzenia. Należy pamiętać o tym, że czas kiełkowania nasion zależy od wybranej metody, warunków kiełkowania i genetyki szczepu. Może to zająć nawet do 7 dni.

Galeria zdjęć z fazy wzrostu marihuany

Fazą wegetatywną konopi nazywa się okres po kiełkowaniu, który trwa, aż do kwitnienia roślin. Podczas niej konopie zwiększają swoją masę i gęstość. Roślina podczas wzrostu zwiększa swoje rozmiary niekontrolowanie i bywa tak, że dolne partie pozostają zacienione, czego efektem jest zmniejszenie kwiatostanu. Growerzy z całego świata stosują trening marihuany w celu przeciwdziałania temu zjawisku.

Tydzień 1

Podczas pierwszego tygodnia wzrostu młodych siewek można zauważyć ich powolny wzrost. Jak już wiecie.

Tydzień 2

W czasie drugiego tygodnia wzrostu młode konopie rozwinęły, aż trzy piętra liści.

Tydzień 3

W trzecim tygodniu wzrostu młodych roślin, można zauważyć znaczny rozrost liści wiatrakowych.

Tydzień 4

Tydzień 5

W piątym tygodniu wzrostu rośliny znacznie zwiększyły swoje rozmiary i posiadają już sześć pięter liści.

Tydzień 6

Podczas szóstego tygodnia wzrostu konopi można zauważyć, że rośliny wykształciły kolejne liście wiatrakowe, a ich rozmiar znacznie się zwiększył.

Tydzień 7

Podczas siódmego tygodnia wzrostu roślina znacznie „zagęszcza” się i rozwija kolejne piętra.

Tydzień 8

W czasie ósmego tygodnia wzrostu grower skrócił główny pęd konopi, czego efektem jest powstanie czterech pędów głównych. Ten zabieg wydłuży czas rozwoju konopi, ale pozwoli zebrać większy plon.

Tydzień 9 – Jak duże powinny być rośliny konopi po 2 miesiącach uprawy?

W dziewiątym tygodniu wzrostu roślin konopie rozwijają kolejne piętra liści z bocznych łodyg, które stały się teraz głównymi pniami. Roślina przechodzi w fazę kwitnienia, czyli zaczyna wykształcać pierwsze kwiaty.

Kwitnienie marihuany [dzień po dniu]

Faza kwitnienia jest najbardziej ekscytującym etapem w uprawie własnej marihuany. Podczas tego okresu rośliny wykształcają pąki i kwiaty, na które czeka się 2, 3, a nawet 5 miesięcy. Okres kwitnienia jest okresem szczególnym, ponieważ roślina przeznacza większość energii na rozwój topów. Podczas kwitnienia zmieniają się potrzeby uprawianych krzewów.

Faza kwitnienia często nazywana jest przez doświadczonych growerów takimi pojęciami jak Flo, Bloom czy Flowering)

Wejście roślin w fazę kwitnienia zależy od wielu czynników. Jeżeli uprawiane są metodą outdoor, to zaczną kwitnąć wraz z nadchodzącą jesienią. Zmusza je do tego mniejsza ilość światła słonecznego. W uprawach marihuany indoor, growerzy sami inicjują kwitnienie dzięki odpowiednim cyklom oświetlenia (4/20, 8/16, 12/12). W tym celu wykorzystuje się czasowe programatory prądu, do których podłączone są lampy (włączają i wyłączają one oświetlenie w pomieszczeniu). Większość growerów wprowadza rośliny w tą fazę po około czterech tygodniach wzrostu. Nie należy traktować tego jako regułę.

W poniższej galerii można zaobserwować pełen cykl kwitnienia konopi indyjskich pełnosezonowych.

1 tydzień kwitnienia

Już podczas pierwszego tygodnia kwitnienia widać młode pąki kwiatowe.

2 tydzień kwitnienia

W drugim tygodniu wzrostu widoczne są białe włoski (pręciki) wyrastające z pąków kwiatowych.

3 tydzień kwitnienia

W trzecim tygodniu kwitnienia włoski stają się wyraźnie dłuższe, a liście zmieniają odcień.

4 tydzień kwitnienia

Podczas czwartego tygodnia kwitnienia można zauważyć lekką zmianę barwy włosków kwiatowych. Kolor staje się bardziej mleczny.

5 tydzień kwitnienia

W piątym tygodniu kwitnienia coraz więcej włosków zmienia swoją barwę na mleczno – brązową.

6 tydzień kwitnienia

W szóstym tygodniu kwitnienia około 80% zmieniło swoją barwę, co jest znakiem do rozpoczęcia zbiorów. Warto pamiętać o tym, że czas kwitnienia konopi zależy od odmiany, warunków uprawy i typu uprawy.

Jak wygląda dojrzały krzak marihuany?

Określenie dojrzałości roślin, które znajdują się na plantacji może być problematyczne dla początkujących plantatorów. Znane są pewne cechy roślin, które wskazują na dojrzałość roślin:

  • pojawiające się pąki kwiatowe,
  • włoski wyrastające z kwiatów,
  • zmieniający się kolor włosków na kwiatach,
  • żółkniejące liście,
  • zabarwienie trichomów.

Galeria zdjęć dojrzałych krzewów konopi indyjskich

Fotorelacja ze wzrostu automatów

Odmiany autokwitnące pojawiły się na początku XXI wieku, jednak nie zdobyły dużej popularności. Pierwsze dostępne szczepy charakteryzowały się bardzo małą mocą i niskimi plonami.

Współczesne odmiany autokwitnące są główną konkurencją konopi feminizowanych fotoperiodycznych pod względem mocy, ilości plonów i walorów smakowo-zapachowych.

Zdjęcia z kiełkowania nasion automatycznych

Nasiona automatyczne można kiełkować tymi samymi sposobami, co odmiany pełnosezonowe. Jak już wcześniej wspominaliśmy – grower może kiełkować nasiona na ręczniku papierowym, w glebie, na krążkach glebowych, na wełnie szklanej i bezpośrednio w wodzie.

1 tydzień wzrostu automatów

Faza wzrostu automatów dzień po dniu

Faza wegetatywna konopi automatycznych jest bardzo podobna do odmian pełnosezonowych, ale zazwyczaj trwa znacznie krócej.

2 tydzień wzrostu automatów

3 tydzień wzrostu automatów

4 tydzień wzrostu automatów

5 tydzień wzrostu automatów

Galeria kwitnienia odmian automatycznych [Flowering]

Gdy na krzewie pojawiają się pierwsze pręciki kwiatowe, oznacza to, że roślina przeszła w fazę kwitnienia. W przypadku automatów zachodzi szybciej (roślina jest znacznie mniejsza niż odmiany sezonowe) i wygląda następująco.

6 tydzień kwitnienia automatów

7 tydzień kwitnienia automatów

8 tydzień kwitnienia automatów

9 tydzień kwitnienia automatów – Jak duże powinny być rośliny konopi autokwitnących po 2 miesiącach uprawy?

10 tydzień kwitnienia automatów – ścinka i zbiory

Galeria dojrzałych automatów marihuany

Na koniec kwitnienia ponad 80% trichomów zmieniło barwę, co jest znakiem dla growera, aby rozpoczął zbiór kwiatów.

11 tydzień kwitnienia automatów – ścinka i zbiory topów

Źródła:

  1. Ryszard Kaniewski, Irena Pniewska, Andrzej Kubacki, Małgorzata Strzelczyk, Magdalena Chudy, Grzegorz Oleszak – Konopie siewne(Cannabis sativa L.) – wartościowa roślina użytkowa i lecznicza
  2. Marijuana: Let’s Grow a Pound: A Day by Day Guide to Growing – See More Buds

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.