Artykuł jest częścią poradnika uprawy hydroponicznej. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami, krok po kroku.
Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany
- Typy upraw hydroponicznych
- Wicking – metoda knotowa
- Deep Water System (DWC) – uprawa w głębokiej wodze
- Nutrient Film Technique (NFT) – cienkowarstwowe systemy przepływowe
- Ebb i Flow (Flood and Drain) – system przepływowo-odpływowy
- Drip Irrigation System – systemy kropelkowe
- Aeroponika – uprawa w powietrzu, gdzie korzenie są jedynie spryskiwane
- Akwaponika – uprawa w symbiozie ze zwierzętami wodnymi
- Jak założyć własny system hydroponiki głębinowej
- Hydroponiczne podłoża uprawne
- Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych
- Oświetlenie upraw hydroponicznych
- Najlepsze odmiany konopi indyjskich do upraw hydroponicznych
- Objawy i przyczyny problemów konopi w hydroponice
Aeroponika jest wariantem uprawy hydroponicznej, w której konopie indyjskie zawiesza się w powietrzu, a ich korzenie są jedynie zraszane roztworem z substancjami odżywczymi. Roztwór ten rozprowadzany jest za pomocą dyszy rozpylającej lub tworzona jest tzw. mgiełka stawowa. Mgiełka ta powstaje przy pomocy zamgławiaczy, które popularnie wykorzystywane są w oczkach wodnych, są więc łatwo dostępne do zakupu.
W uprawach aeroponicznych rośliny rozwijają się w specjalnych zamkniętych pojemnikach, a ich korzenie wprowadzane są do otworów w platformie. U podstawy konopi znajdują się tuleje, które zapewniają konopiom stabilną postawę oraz miejsce do rozrostu korzeni.
Czym jest system aeroponiczny?
Plantacje aeroponiczne znacznie różnią się od innych metod hydroponicznych.
W odróżnieniu do hydroponiki w klasycznym rozumieniu, wykorzystującej płynny roztwór odżywczy, aeroponika wykorzystuje go w formie aerozolu, którym jedynie spryskiwane są korzenie. Znany jest także wariant upraw aeroponicznych, w którym nie wykorzystuje się zraszaczy, a część korzeni zanurzona jest w roztworze. Między powierzchnią płynu, a górną warstwą korzeni znajduje się jednak wolna przestrzeń, dzięki której korzenie są odpowiednio napowietrzone.
Jak działa system aeroponiczny?
Systemy aeroponiczne wykorzystują platformy z otworami, w których umieszczone są rośliny. Rośliny zazwyczaj znajdują się w perforowanych donicach lub doniczkach siatkowych. Ze względu na brak podłoża stosuje się kołnierze, które podtrzymują i zapewniają odpowiedną pozycję korzeni.
Korzenie roślin zawieszone są w zbiorniku zawierającym płynny roztwór odżywczy. Zbiornik tworzy zamknięte lub półzamknięte środowisko, dzięki czemu ryzyko rozwoju pleśni i innych chorobotwórczych drobnoustrojów jest bardzo niskie. Znajduje się w nim zamgławiacz, który rozpryskuje roztwór. Mgiełka odżywcza nawadnia korzenie i zapewnia im odpowiednią podaż minerałów. Spryskanie korzeni w efekcie pobudza ich wzrost i korzystnie wpływa na rozwój.
Natrysk korzeni kontrolowany jest przez zegar sterujący. Dzięki zastosowaniu częściowej automatyzacji uprawy, praca na niej jest znacznie łatwiejsza.
Stały dostęp do tlenu i wilgotność otoczenia sprawia, że rośliny rozwijają się bardzo szybko, a grower może uzyskać wysokie plony.
Zalety aeroponiki
Aeroponiczne systemy uprawne posiadają wiele zalet, dzięki którym chętnie wybierane są zarówno przez doświadczonych, jak i początkujących.
Do głównych można zaliczyć:
- dynamiczny rozwój roślin,
- duże plony,
- niskie zużycie wody,
- niskie zużycie pożywki,
- wysokie bezpieczeństwo,
- duża kontrola nad środowiskiem uprawy,
- dobre odżywienie korzeni,
- dobry dostęp do tlenu,
- ekologiczność,
- niskie koszty eksploatacyjne,
- możliwość modyfikacji systemu,
- długą żywotność systemu,
- niską awaryjność.
Wady aeroponiki
Uprawy aeroponiczne – jak wszystko na świecie – nie są wolne od wad. Przed wyborem systemu aeroponicznego należy zapoznać się z nimi, aby upewnić się, że odpowiada on potrzebom.
Wśród największych wad najczęściej wymieniana jest:
- możliwość powstawania wycieków,
- głośna praca systemu,
- wysokie koszty podzespołów,
- powstawanie nieprzyjemnych zapachów,
- możliwość zatkania dysz rozpylających,
- niedostatecznie uszczelnienie systemu,
- możliwość usychania części korzeni.
System aeroponiczny- budowa i skład
Dostępne systemy aquaponiczne różnią się elementami składowymi. Ich budowa jest jednak zasadniczo bardzo prosta, a z obsługą poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. Znane są trzy główne odmiany systemów aeroponicznych: aeroponika niskociśnieniowa, aeroponika wysokociśnieniowa i aeroponika ultradźwiękowa. Wszystkie działają na podobnej zasadzie, a główną różnicą jest osprzęt wykorzystany przy budowie systemu.
Uprawy aeroponiczne składają się z:
- pompy wodnej,
- zbiornika uprawnego,
- dyszy rozpylającej*,
- czasomierza,
- platformy uprawnej,
- centralnego układu sterowania,
- koszyków uprawnych lub perforowanych donic.
*Dysze rozpylające mogą przybierać różne kształty, rozmiary i różnić się od siebie sposobem działania. Rodzaj dysz zależy od charakterystyki systemu.
Uprawa aeroponiczna – galeria zdjęć
Najlepsze systemy aeroponiczne
Na rynku dostępnych jest wiele gotowych systemów aeroponicznych, które z powodzeniem można wykorzystać w domowej uprawie konopi indyjskich.
Do najlepszych systemów aeroponicznych można zaliczyć:
- Growstream,
- GHE Aerofarm,
- Aerostar,
- Aeroflo,
- Amazon Aeroponic,
- Terra Aquatica,
- PLANT!T Areos,
- Oxyplant,
- Growstream.
Gdzie kupić systemy do aeroponiki?
Na rynku działa wiele firm, które oferują systemy aeroponiczne. Przygotowaliśmy listę sklepów, w których można nabyć najlepsze systemy aeroponiczne. Są to:
- hemp.pl,
- azju.pl,
- sioubiz.pl,
- domowauprawa.pl,
- progrower.eu.
Wymienione sklepy posiadają także inne akcesoria, które mogą być przydatne w uprawie konopi indyjskiej.
Podsumowanie
Aeroponika jest jedną z odmian upraw hydroponicznych. Charakteryzuje się brakiem lub niepełnym zanurzeniem korzeni – te swobodnie zwisają i przez większość czasu nie mają kontaktu z podłożem lub roztworem odżywczym. Wszystkie składniki niezbędne roślinie dostarczane są w postaci mgiełki wytworzonej z roztworu składników mineralnych. Rozpylona mgiełka osiada na korzeniach rośliny i jest przez nie pobierana. Uprawy aeroponiczne można z powodzeniem prowadzić w domu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli systemów aeroponicznych, a wybór odpowiedniego zależy od potrzeb growera.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.