Artykuł jest częścią poradnika uprawy hydroponicznej. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami, krok po kroku.

Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany

  1. Typy upraw hydroponicznych
  2. Jak założyć własny system hydroponiki głębinowej
  3. Hydroponiczne podłoża uprawne
  4. Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych
  5. Oświetlenie upraw hydroponicznych
  6. Najlepsze odmiany konopi indyjskich do upraw hydroponicznych
  7. Objawy i przyczyny problemów konopi w hydroponice

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Uprawy hydroponiczne nie wykorzystują klasycznych podłóż uprawnych – stosuje się ich zamienniki, które lepiej sprawdzają się w tej technice. Podłoża w uprawach hydroponicznych muszą charakteryzować się dużą porowatością, łatwością przepływu wody i obojętnością chemiczną wobec roślin. Znanych jest wiele podłóż, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w uprawach hydroponicznych, jednak nie wszystkie z nich są popularne wśród plantatorów konopi indyjskich. Wybór podłoża zależy od typu instalacji hydroponicznej, uprawianej odmiany i zdolności finansowych growera. Najlepsze podłoża do hydroponiki można nabyć w profesjonalnych growshopach i sklepach ogrodniczych.

Włókno kokosowe

sadzonka marihuany

Włókno kokosowe jest bardzo popularnym podłożem wśród plantatorów konopi indyjskich, którzy stosują systemy hydroponiczne.

Struktura włókna kokosowego jest bardzo porowata, a jednocześnie zapewnia stabilną pozycję konopiom. Włókno doskonale zatrzymuje wodę i składniki odżywcze oraz ma wyjątkowo lekką strukturę, dzięki czemu korzenie są dobrze dotlenione. Włókno kokosowe może być stosowane tylko jeden raz podczas cyklu uprawnego, ponieważ jest to materiał organiczny, w którym mogą rozwinąć się drobnoustroje chorobotwórcze.

Włókno kokosowe można nabyć już za kilka złotych. W sklepach dostępne jest w postaci bloków, które przypominają cegłę lub w postaci sypkiej. Dostępne włókno kokosowe jest neutralne, co znaczy, że nie posiada żadnych składników odżywczych. W growshopach można nabyć także modyfikowane włókna kokosowe, które posiadają składniki odżywcze w swoim składzie, jednak wówczas nie nadają się do upraw hydroponicznych. Wykorzystanie modyfikowanych włókien kokosowych w uprawach hydroponicznych utrudnia bowiem kontrolowanie ilości składników odżywczych.

Tip. Przed zastosowaniem włókien kokosowych należy je przygotować: dokładnie opłukać i wysuszyć. Płukanie włókien kokosowych pozwala usunąć zanieczyszczenia znajdujące się w podłożu.

Wady i zalety włókna kokosowego

WadyZalety
Wysoka zawartość sodu Niski koszt nabycia
Wysoka zawartość chloruDuża chłonność
Wysoka zawartość potasuObojętny odczyn pH
Możliwość wchłonięcia zbyt dużej ilości wodyDobra przewiewność
Tendencja do zbrylaniaPodłoże obojętne dla środowiska
Może być podłożem do rozwoju grzybów mikoryzowych

Wermikulit

wermikulit

Wermikulit jest materiałem o skomplikowanym składzie chemicznym. Charakteryzuje się barwą żółtą, zieloną, brązową lub oliwkową. Wyglądem przypomina połyskujące kryształki. Wermikulit pozyskiwany jest w Chinach, Ameryce Południowej, USA i Australii.

Charakterystyczną cechą wermikulitu jest to, że potrafi zwiększyć swoją objętość nawet trzydziestokrotnie. Obrabiany jest termicznie i przyjmuje formę harmonijek. Podłoże uprawne dostępne w gowshopach charakteryzują się świetnymi właściwościami chłonnymi, obojętnym odczynem i zadowalającą szybkością oddawania wody. Współczynnik wchłaniania wody przez wermikulit wynosi aż 400%.

W uprawach hydroponicznych wermikulit jest bardzo popularnym podłożem uprawnym. Poza hydroponiką wykorzystywany jest także w tradycyjnych uprawach glebowych.

Można go nabyć w sklepach ogrodniczych i profesjonalnych growshopach. Podłoże sprzedawane jest w postaci sypkiego granulatu o średnicy ok. 5 mm.

Wady i zalety wermikulitu

WadyZalety
Możliwość wchłonięcia zbyt dużej ilości wodyNiski koszt nabycia
Możliwość duszenia korzeniDuża chłonność
Obojętny odczyn pH
Dobra przewiewność
Podłoże obojętne dla środowiska
Ekologiczne
Ogranicza parowanie wody

Wełna mineralna

wełna mineralna w uprawie konopi

Wełna mineralna tradycyjnie wykorzystywana jest w budownictwie do ociepleń, jednak równie dobrze sprawdzi się w uprawie hydroponicznej konopi. Jest skutecznym podłożem, a co za tym idzie, bardzo popularnym wśród plantatorów.

Wełna mineralna jest sterylna i porowa. Podłoże wykonane jest z granitu lub skał wapiennych, które pod wpływem wysokiej temperatury formowane są w cienkie włókna. Włókna formowane są następnie w kostki lub cegły. Charakterystyczną cechą wełny jest: odporność na mikroorganizmy, dobrą retencją wody i dobra retencja powietrza.

Niestety posiada wysokie pH, co może być problematyczne. Przed jej zastosowaniem na plantacji należy ujednolicić jej kwasowość. Do wyrównania kwasowości wełny mineralnej wykorzystuje się specjalne preparaty lub moczy ją w wodzie.

Naturalne pH materiału mineralnego jest zazwyczaj wysokie, co może zmienić pH roztworu odżywki. Możesz zapobiec temu, mocząc odżywkę w wodzie o zrównoważonym pH przed użyciem.

Wady i zalety wełny szklanej

WadyZalety
Nieprzyjazna dla środowiskaDuża chłonność
Tworzy szkodliwe pyłyNiski koszt nabycia
Zakłóca pH na plantacjiDuża przepuszczalność powietrza
Konieczność ujednolicenia kwasowości

Kamyczki gliniane (keramzyt)

keramzyt

Keramzyt jest produktem ubocznym powstającym podczas wypalania cegieł. Tradycyjnie stosowany jest w budownictwie, jednak dzięki swoim właściwościom zyskał uznanie wśród plantatorów konopi indyjskich.

Keramzyt występuje w postaci małych kulek o średnicy 10 – 15 milimetrów. Granulki gliniane są lekkie i stanowią dobrą podporę dla korzeni. Okrągła i porowata forma granulatu sprawia, że korzenie są bardzo dobrze natlenione i mają zapewniony łatwy dostęp do substancji odżywczych. Granulat keramzytowy posiada neutralny odczyn pH, przez co może być stosowany bez obróbki wstępnej. Keramzyt można stosować wielokrotnie w uprawie, po jego wcześniejszym wyczyszczeniu.

Wady i zalety keramzytu

WadyZalety
Słabe zdolności zatrzymywaniaMożliwość wielokrotnego użycia
Wysoki koszt zakupuTrwałość
Dobre odprowadzanie wody
Dobre napowietrzenie korzeni

Kostki Oasis

kostki oasis

Kostki Oasis zostały wykonane z gąbki florystycznej, która idealnie sprawdza się jako podłoże do upraw hydroponicznych. Kostki sprzedawane są w formie bloków, które łatwo można podzielić na mniejsze elementy, dzięki czemu sprawdzą się w większości systemów hydroponicznych.

Growerzy stosują ten produkt jako materiał do kiełkowania ziaren i wzrostu młodych sadzonek, a nie jako pełne podłoże uprawne. Podłoże Oasis charakteryzuje się obojętnym pH, świetną retencją wody, dobrym napowietrzeniem korzeni i dużą porowatością.

Wady i zalety kostek Oasis

WadyZalety
NIeorganiczneNiski koszt zakupu
NietrwałeDobra retencja wody
Stosowane jedynie w początkowych fazach wzrostuDobre napowietrzenie

Łuski ryżowe

łuski ryżowe

Łuski ryżowe są produktem ubocznym powstającym podczas obróbki mechanicznej ryżu. Growerzy zauważyli, że odpad poprodukcyjny może być świetnym podłożem do wzrostu konopi indyjskich. Łuski ryżowe są chętnie wybierane przez początkujących growerów, ze względu na niski koszt zakupu.

Podłoże ryżowe charakteryzuje się dobrą retencją wody, dużą przepuszczalnością powietrza, odpowiednią porowatością, niską wagą i niską ceną. Niestety podłoża ryżowe nie są obojętne, a ich pH waha się w przedziale 5,7-7,3. Przed zastosowaniem podłoża ryżowego należy go wysterylizować, ponieważ istnieje ryzyko rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych i pleśni.

Wady i zalety łusek ryżowych

WadyZalety
Szybka degradacjaNiski koszt nabycia
Ryzyko rozwoju pleśni i drobnoustrojówDobra przepuszczalność powietrza
Ryzyko zatkania systemów odprowadzania wodyDobra retencja wody

Pumeks

pumeks

Pumeks jest skałą pochodzenia wulkanicznego. Przed trafieniem na rynek, pumeks jest odpowiednio obrabiany, aby nabrał pożądanych cech. Pumeks ujednolicany jest pod względem wielkości, a następnie poddawane obróbce termicznej, dzięki czemu zwiększa się zdolność zatrzymywania wody.

Podłoża pumeksowe są bardzo lekkie, porowate, dobrze utrzymują wilgoć i zapewniają dobre napowietrzenie korzeni. Dodatkową zaletą pumeksu jest to, że posiada obojętny odczyn, dzięki czemu nie wymaga obróbki wstępnej. Pumeks posiada jednak tendencję do unoszenia się na wodzie, dlatego też nie może być stosowany w niektórych systemach hydroponicznych.

Wady i zalety pumeksu

WadyZalety
Nie można stosować pumeksu we wszystkich systemachNiski koszt nabycia
Łatwość użycia
Trwałość

Growstone (przetworzone szkło)

Growstone są produkowane ze specjalnie przetworzonego szkła, które pochodzi z recyklingu. Growstone jest bardzo lekkim i porowatym podłożem, które sprawdzi się w większości systemów hydroponicznych.

Podłoże szklane posiada bardzo dobre właściwości utrzymywania wody, zapewnia dobre napowietrzenie korzeni. Posiada obojętny odczyn, dzięki czemu nie wpływa na zmianę kwasowości preparatu odżywczego stosowanego na plantacji. Ponadto może być stosowane z powodzeniem jako dodatek do tradycyjnych upraw glebowych.

Przed zastosowaniem podłoży szklanych należy je dokładnie opłukać, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą zatykać systemy odprowadzania wody.

Wady i zalety growstone

WadyZalety
Może uszkadzać korzenie roślinLekki
Wysoki koszt nabyciaDobre napowietrzenie korzeni
Dobre zatrzymywanie wody

Trociny

trociny

Trociny są produktem ubocznym powstającym podczas obróbki drewna. Podłoże trocinowe jest lekkie, dobrze zatrzymuje wodę i zapewnia dobre napowietrzenie korzeniom roślin. Trociny są dobrym podłożem do upraw hydroponicznych, jednak doświadczeni growerzy często unikają stosowania trocin, ze względu na możliwość rozwoju infekcji.

Trociny ulegają biodegradacji i są przyjazne środowisku. Zużyte trociny z upraw hydroponicznych można stosować jako dodatek do gleb w klasycznych uprawach konopi indyjskich. Kwasowość trocin jest różna i zależy od tego, z jakiego drewna zostały wykonane. Przed zastosowaniem trocin należy zbadać ich kwasowość i odpowiednio ją skorygować.

Wady i zalety trocin

WadyZalety
Możliwość rozwoju drobnoustrojówNiski koszt nabycia
Ryzyko zapychania systemów
Tendencja do zmiany pH

Żwir

żwir

Żwir jest bardzo popularnym podłożem uprawnym. Podłoże żwirowe jest bardzo często wykorzystywane w systemach EBB & Flow. Pochodzi z rozdrobnionych skał, takich jak: piaskowiec, wapień i bazalt. Żwir zapewnia dobrą stabilność dla konopi i dobre napowietrzenie korzeni. Takie podłoża są trwałe i mogą być używane wielokrotnie na plantacji. Niestety żwir może doprowadzić do szybkiego wysychania roślin.

Wady i zalety żwiru

WadyZalety
Stosunkowo ciężkie podłożeNiski koszt nabycia
Słaba retencja wodyDobre napowietrzenie korzeni

Podsumowanie

W uprawach hydroponicznych nie wykorzystuje się klasycznych podłoży uprawnych. Zamiast tego stosuje się neutralne podłoża, których głównym zadaniem jest wsparcie konopi w prawidłowym rozwoju korzeni i utrzymanie prawidłowej pozycji roślin, a nie dostarczanie składników odżywczych. Istnieje wiele rodzajów przeznaczonych specjalnie dla upraw hydroponicznych, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez wszystkich zainteresowanych.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.