Artykuł jest częścią poradnika uprawy hydroponicznej. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami, krok po kroku.
Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany
Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.
Spośród wszystkich systemów hydroponicznych, to knotowy jest najłatwiejszy do przygotowania i obsługi. Metoda knotowa wymaga jedynie kilku elementów, które można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. Najtrudniejszą częścią jest dobranie odpowiedniego materiału do budowy knotów.
Hydroponiczny system knotowy wykorzystuje efekt kapilarny do zasilania korzeni konopi pożywką. Odżywka „wspina się” po knocie i dociera do korzeni, które pobierają niezbędne roślinie składniki. System knotowy jest pasywną formą hydroponiki, która wyklucza zastosowanie pomp i silników tłocznych.
System uprawy konopi indyjskich nazywany wickingiem jest jednym z najprostszych w budowie i obsłudze spośród wszystkich systemów hydroponicznych. Metoda knotowa wykorzystuje zjawisko fizyczne zwane ciśnieniem kapilarnym. To właśnie to zjawisko powoduje, że preparat odżywczy „wspina się” po knocie zanurzonym w odżywce.
Hydroponika knotowa jest bardzo przyjazna dla początkujących plantatorów
Systemy knotowe są bardzo proste w budowie i obsłudze, przez co bardzo chętnie wybierane są przez początkujących growerów, ale także przez doświadczonych plantatorów.
Jak już zostało powiedziane, system knotowy jest pasywną wersją hydroponiki. Dzięki temu system nie musi być wyposażony w elektrycznie zasilane pompy. Nie oznacza to jednak, że systemy knotowe nie wykorzystują żadnych urządzeń. Znane są wariacje tego rodzaju upraw, które wyposażone są w pompy wodne i powietrzne. W bardziej rozbudowanych instalacjach typu wicking system pomp odpowiada za transport roztworu odżywczego do komory z knotami, ale nie jest to wymagane do prawidłowego funkcjonowania uprawy.
W systemach knotowych konopie znajdują się w perforowanych koszykach lub donicach uprawnych. Donice muszą być wypełnione podłożem, które dobrze utrzymuje wilgoć, dlatego też nie wszystkie podłoża hydroponiczne mogą zostać wykorzystane. Przez donice i podłoże uprawne przeplecione są knoty, które zapewniają roślinom stały dostęp do roztworu odżywczego. U spodu donic znajdują się końcówki knotów o długości kilku lub kilkunastu centymetrów. Te z kolei muszą być zanurzone we wspomnianym roztworze odżywczym, aby system działał prawidłowo. Liczba knotów zależna jest od zapotrzebowania roślin na składniki odżywcze. Więcej knotów zwiększy ilość dostępnego roztworu odżywczego.
Donice umieszczone są w specjalnych stelażach uprawnych, które znajdują się nad powierzchnią płynu odżywczego, dzięki czemu knoty mają zapewniony stały kontakt z roztworem. Znane są także systemy typu wicking, które wykorzystują okresowe namaczanie knotów.
Cały system knotowy jest kompaktowy i prosty w obsłudze, a także podatny na wszelkie modyfikacje i zmiany konstrukcji, dzięki czemu grower może dostosować go do własnych potrzeb.
Więcej o tym, jak działają systemy knotowe dowiesz się z filmu poniżej:
Największą przeszkodą w obsłudze i budowie systemów knotowych jest dobranie odpowiedniego knota.
Knoty mogą przybierać postać sznurka czy taśmy. Materiał, z którego może być wykonany knot powinien być odpowiednio chłonny i trwały. Można do tego celu wykorzystać filc, bawełnę, wełnę, włókna nylonowe i inne tworzywa sztuczne, włókno szklane, mikrofibrę itp. Przed uruchomieniem systemu knotowego należy się jednak upewnić, że materiał z którego wykonane są knoty pasują do wykorzystanego podłoża uprawnego.
Systemy knotowe są świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie zacząć przygodę z uprawami hydroponicznymi. Taka uprawa posiada wiele zalet, przede wszystkim prostotę prowadzenia, ale także:
Choć systemy knotowe posiadają wiele zalet i cieszą się wielką popularnością wśród początkujących growerów, nie są pozbawione wad. Do głównych można zaliczyć:
Systemy knotowe różnią się budową i wykorzystanymi komponentami, jednak ogólna zasada działania pozostaje niezmienna. Najprostsze systemy knotowe składają się jedynie z donicy, podłoża uprawnego i zbiornika na roztwór odżywczy, jednak nie są one wydajne.
Wydajne systemy knotowe składają się z:
Skład i budowa systemów knotowych jest bardzo prosta, a ich obsługa – intuicyjna. Z obsługą i budową systemu knotowego poradzi sobie praktycznie każdy. Warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są gotowe zestawy do hydroponiki knotowej, dzięki czemu grower nie musi kompletować komponentów samemu.
Na rynku można nabyć systemy knotowe, które idealnie sprawdzą się dla początkujących i doświadczonych growerów. Dostępnych jest wiele systemów do upraw knotowych, jednak nie wszystkie z nich nadają się do domowych upraw. Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych systemów knotowych, które są dostępne na rynku.
Do najlepszych systemów knotowych można zaliczyć:
Należy pamiętać o tym, że różne systemy uprawne można zmodyfikować tak, aby spełniały funkcje systemów knotowych. Modyfikacje systemów polegają głównie na dostosowaniu poziomu płynu odżywczego i montażu knotów uprawnych.
Na rynku działa wiele firm, które oferują systemy do uprawy hydroponicznej. Wybór odpowiedniego sklepu zależy od potrzeb i zdolności finansowych growera. Przygotowaliśmy dla was listę najlepszych sklepów, które oferują systemy do hydroponiki knotowej.
Do najlepszych sklepów z systemami knotowymi należą:
Odpowiednie dobranie podłoża do hydroponiki knotowej jest niezwykle ważny. Podłoża w hydroponice knotowej powinno dobrze zatrzymywać wilgoć i zapewnić optymalne miejsce dla rozwoju korzeni.
Do systemów knotowych można wykorzystać podłoża, takie jak:
Systemy knotowe są bardzo proste w złożeniu i dalszej eksploatacji. Hydroponiczne uprawy knotowe są bardzo przyjazne dla początkujących plantatorów. Wykorzystanie systemów knotowych może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z upraw hydroponicznych.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.
O autorze:
Patryk Gałecki
Artykuły Patryk Gałecki