Artykuł jest częścią poradnika uprawy hydroponicznej. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami, krok po kroku.
Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany
- Typy upraw hydroponicznych
- Wicking – metoda knotowa
- Deep Water System (DWC) – uprawa w głębokiej wodze
- Nutrient Film Technique (NFT) – cienkowarstwowe systemy przepływowe
- Ebb i Flow (Flood and Drain) – system przepływowo-odpływowy
- Drip Irrigation System – systemy kropelkowe
- Aeroponika – uprawa w powietrzu, gdzie korzenie są jedynie spryskiwane
- Akwaponika – uprawa w symbiozie ze zwierzętami wodnymi
- Jak założyć własny system hydroponiki głębinowej
- Hydroponiczne podłoża uprawne
- Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych
- Oświetlenie upraw hydroponicznych
- Najlepsze odmiany konopi indyjskich do upraw hydroponicznych
- Objawy i przyczyny problemów konopi w hydroponice
Aquaponika przeniosła systemy hydroponiczne na zupełnie nowy poziom. System wykorzystuje akwakulturę, czyli hodowlę zwierząt wodnych i tradycyjną hydroponikę w symbiotycznym środowisku. Przy hodowli zwierząt wodnych, odchody gromadzące się w zbiorniku zwiększają toksyczność wody. W roślinnej uprawie hydroponicznej stanową natomiast pożądane składniki odżywcze. W efekcie aquaponika wykorzystuje wodę pochodzącą ze zbiornika jako źródło cennego nawozu dla konopi. Oczyszczona przez rośliny woda wraca do zwierząt, przez co one również mają zapewnione odpowiednie warunki rozwoju. Obie strony korzystają!
Czym jest system aquaponiczny?
Aquaponika łączy w tym samym systemie hodowlę zwierząt wodnych i roślin. Odchody zwierząt zasadniczo uważane są za zanieczyszczenia, które mogą zagrażać ich hodowli, jednak w uprawach konopi stanowią cenny surowiec.
Mogą one bowiem zostać rozłożone przez bakterie do prostych związków azotowych, które następnie zostają wchłonięte przez korzenie i wykorzystane do prawidłowego wzrostu roślin. Dzięki wykorzystaniu naturalnych nawozów w postaci odchodów zwierząt, znacznie maleją koszty plantacji, a całość jest bardziej naturalna. Wykorzystanie takich nawozów pozwala na prowadzenie w pełni ekologicznej uprawy i uzyskanie najwyższej jakości zbiorów.
Aquaponika przynosi świetne rezultaty, przez co wiele zakładów przemysłowych specjalizujących się w uprawie i przetwórstwie konopi wykorzystuje ją w swoich uprawach.
Wielką zaletą aquaponiki jest to, że można wykorzystywać ją w większości znanych systemów hydroponicznych. Dzięki swojej wielkości i konstrukcji, system jest podatny na wszelkie modyfikacje, przez co z powodzeniem można połączyć aquaponikę np. z systemem NFT.
Aquaponika imituje naturalnie występujące ekosystemy i wykorzystuje samoistny obieg azotu, co pozwala na maksymalizację wydajności uprawy i zebranie pokaźnej ilości plonów.
Zalety aquaponiki
Istnieje wiele powodów, dla których warto jest wybrać system aquaponiczny do uprawy konopi indyjskich. W porównaniu z innymi metodami hydroponicznymi, uprawy te są znacznie bardziej przyjazne początkującym plantatorom.
Wśród zalet wymieniamy:
- niskie zużycie wody,
- opłacalność ekonomiczna,
- brak konieczności zakupu nawozów,
- wysoka wydajność,
- brak konieczności stosowania pestycydów,
- możliwość prowadzenia plantacji przez cały rok,
- niskie ryzyko rozwoju chorób,
- niskie straty wody,
- podatność na modyfikacje,
- ekologiczność
- zwierzęta hodowane w zbiornikach mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu.
Wady aquaponiki
Uprawy aquaponiczne nie jednak są wolne od wad. Do największych można zaliczyć:
- konieczność wykorzystywania żywych zwierząt,
- głośna praca systemu,
- możliwość wystąpienia nieprzyjemnych zapachów,
- duże zużycie energii elektrycznej,
- możliwość zatkania przepływu,
- wysokie koszty nabycia systemu,
- konieczność zakupu sprzętu do hodowli zwierząt wodnych,
- problemy z prawidłową hodowlą zwierząt wodnych.
System aquaponiczny – budowa i skład
Systemy aquaponiczne różnią się budową i elementami składowymi. Choć sama budowa może wydawać się nieco skomplikowana, konstrukcja jest mało awaryjna, a zasada działania pozostaje niezmienna niezależnie od wykorzystanych materiałów.
Systemy aquaponiczne składają się z elementów, takich jak:
- pompa powietrzna,
- kamień powietrzny,
- pompa wodna,
- rurki zasilające,
- rurki odprowadzające,
- zbiornik wody,
- filtr wodny,
- dodatkowy sprzęt wymagany do hodowli zwierząt morskich.
Sprzęt wymagany do hodowli zwierząt morskich różni się w zależności od wybranych gatunków. Najczęściej są to grzałki, światła, napowietrzacze czy regulatory temperatury.
Części składowe systemów aquaponicznych mogą być modyfikowane.
Galeria upraw aquaponicznych
Najlepsze systemy aquaponiczne
Wybór odpowiedniego systemu aquaponicznego może być trudny, szczególnie dla początkujących growerów. Przygotowaliśmy dla Was listę najlepszych systemów aquaponicznych, które z powodzeniem można wykorzystać w warunkach domowych.
Można do nich zaliczyć:
- Alien RDWC,
- GHE Dutch Pot HYDRO 1,
- aFARM Aquaponic,
- Idoo,
- DoitTool,
- Plant!t,
- Dutch Pot Hydro,
- Aeroflo,
- Easy 2 Grow.
Warto pamiętać o tym, że system aquaponiczny można wykonać własnoręcznie. Niekiedy bywa tak, że trzeba też odpowiednio zmodyfikować gotowe systemy, aby przystosować je do upraw.
Gdzie kupić systemy do aquaponiki?
Na rynku istnieje wiele firm oferujących gotowe systemy do uprawy hydroponicznej. Wybór growshopu zależy od potrzeb i zdolności finansowych growera.
Do najlepszych sklepów z systemami aquaponicznymi należą:
- maxgrowshop.pl,
- ajzu.pl,
- planetica.pl,
- growweed.pl,
- progrower.eu.
Podłoża do uprawy aquaponicznej
W systemach aquaponicznych wybór odpowiedniego podłoża uprawnego jest bardzo ważny. Podłoże powinno dobrze utrzymywać wilgoć i zapewniać optymalne miejsce dla rozwoju korzeni. Nie wszystkie podłoża hydroponiczne mogą zostać wykorzystane w uprawach aquaponicznych.
Do upraw aquaponicznych można wykorzystać:
- wermikulit,
- wełnę szklaną,
- włókno kokosowe,
- łuski ryżowe,
- trociny.
Podsumowanie
Plantacje aquaponiczne są wyjątkową odmianą upraw hydroponicznych. Metoda łączy ze sobą hodowlę ryb, które dostarczają cennego nawozu i konopi, które oczyszczają przestrzeń życiową tych pierwszych. Rośliny podlewane są wodą pochodzącą ze zbiornika, w którym rozwijają się ryby. Odchody ryb bogate są w azot, który stanowi cenny składnik odżywczy. Dzięki działalności bakterii, odchody ryb zostają rozłożone do prostych związków, które konopie są w stanie przyswoić. Systemy aquaponiczne mogą być łatwo modyfikowane i dostosowane do potrzeb growera.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.