Artykuł jest częścią poradnika uprawy hydroponicznej. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami, krok po kroku.
Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany
- Typy upraw hydroponicznych
- Wicking – metoda knotowa
- Deep Water System (DWC) – uprawa w głębokiej wodze
- Nutrient Film Technique (NFT) – cienkowarstwowe systemy przepływowe
- Ebb i Flow (Flood and Drain) – system przepływowo-odpływowy
- Drip Irrigation System – systemy kropelkowe
- Aeroponika – uprawa w powietrzu, gdzie korzenie są jedynie spryskiwane
- Akwaponika – uprawa w symbiozie ze zwierzętami wodnymi
- Jak założyć własny system hydroponiki głębinowej
- Hydroponiczne podłoża uprawne
- Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych
- Oświetlenie upraw hydroponicznych
- Najlepsze odmiany konopi indyjskich do upraw hydroponicznych
- Objawy i przyczyny problemów konopi w hydroponice
System Ebb & Flow jest jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych systemów hydroponicznych. Systemy Flood and Drain (przepływowo-odpływowe) są wykorzystywane przez komercyjnych plantatorów, ale znalazły również uznanie wśród hobbystycznych growerów konopi.
Charakteryzują się pozornie skomplikowaną budową, jednak w rzeczywistości powinien sobie z nią poradzić każdy. Późniejsza obsługa również nie powinna przysporzyć wielu problemów. Główną zasadą działania systemów Ebb & Flow jest okresowe doprowadzanie i odprowadzanie roztworu odżywczego do podłoża, w którym rozwijają się rośliny.
Czym jest i jak działa system Ebb & Flow?
Ebb & Flow stanowi kolejny wariant upraw hydroponicznych. System przepływowo-odpływowy jest popularny zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących plantatorów. Obsługa takich upraw jest łatwa, a sam system – mało awaryjny.
Wykorzystuje on szereg połączonych ze sobą pojemników uprawnych, na których rośliny ułożone są rzędowo lub równolegle. Znane są także systemy przepływowe, które wykorzystują pojedyncze pojemniki.
Te następnie połączone są z jeszcze jednym, większym pojemnikiem, który z kolei wypełniony jest roztworem odżywczym. W nim zamontowana jest pompa, która tłoczy ów roztwór odżywczy przez system rur.
System rur zasila podłoża uprawne, w których znajdują się korzenie rośliny. Podłoża wykorzystywane w Ebb & Flow charakteryzują się dużą chłonnością i utrzymywaniem wilgoci, dzięki czemu korzenie mają dobry dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Podłoża uprawne muszą być także odpowiednio porowate, aby zapewnić przestrzeń do rozwoju korzeni i odpowiedni dostęp do tlenu.
W systemie pojemników zamontowane są rurki odpływowe, dzięki którym nadmiar roztworu odżywczego kierowany jest z powrotem do pojemnika, z którego pochodzi. Dzięki temu zabiegowi pobór tego roztworu i wody jest niski, a w efekcie koszty prowadzenia plantacji zostają znacznie zmniejszone.
Całość sterowana jest przez automatyczne systemy, dzięki czemu praca plantatora ogranicza się do minimum. W skład systemu Ebb & Flow wchodzi zegar, który reguluję prace systemu. Można go zaprogramować tak, aby pompa dozowała właściwą ilość roztworu odżywczego w określonym czasie.
Bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym systemu Ebb & Flow jest kamień powietrzny i pompa powietrzna. Dzięki tym urządzeniom roztwór dobrze napowietrzony. Duża zawartość tlenu sprzyja prawidłowemu rozwojowi korzeni.
Znane są dwie główne metody uprawne zaliczane do Ebb & Flow. Pierwszy wariant wykorzystuje tacki przepływowe, a drugi wykorzystuje pojemniki połączone szeregowo.
Zalety systemów Ebb & Flow
Systemy Ebb & Flow posiadają wiele wyraźnych zalet: są bardzo skuteczne, proste w obsłudze i podane na modyfikacje, przez co cieszą się dużą popularnością wśród growerów. Korzystając z systemów przepływowo-odpływowych grower ma pewność, że jego rośliny wydadzą obfite plony najwyższej jakości.
Ponadto należy także wymienić:
- dużą oszczędność wody,
- dużą oszczędność nawozu,
- odpowiednie odżywienie roślin,
- dobre napowietrzenie korzeni,
- stosunkowo prostą budowę systemu,
- łatwość obsługi systemu,
- małą awaryjność systemu,
- niskie koszty eksploatacyjne,
- podatność na modyfikacje,
- niski koszt zakupu.
Wady systemów Ebb & Flow
Każdy kij ma dwa końce i tak systemy Ebb & Flow posiadają także wady, które mogą odstraszać plantatorów od wyboru tego systemu uprawnego.
Do największych wad systemu Ebb & Flow można zaliczyć:
- trudności z utrzymaniem prawidłowego pH i temperatury roztworu,
- możliwe awarie systemu,
- podatność na przecieki,
- możliwość przesuszenia korzeni,
- ryzyko rozwoju drobnoustrojów,
- potencjalne zatkania przepływu,
- możliwość wystąpienia nieprzyjemnych zapachów,
- ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych.
Ebb & Flow – budowa i skład systemu
Systemy Ebb & Flow składają się z wielu różnych elementów, a budowa poszczególnych modeli może się różnić. Są przy tym bardzo podatne na wszelkie modyfikacje konstrukcji i osprzętu, przez co mogą być dostosowywane do potrzeb plantatora.
Systemy Ebb & Flow składają się z:
- wanny uprawnej,
- pompy wodnej,
- pompy powietrznej,
- rurek zasilających,
- systemu odpływowego,
- centralnego systemu sterowania,
- czasomierza,
- stelaża uprawnego,
- perforowanych donic lub koszyków uprawnych.
Należy pamiętać o tym, że skład poszczególnych systemów może się różnić w zależności od projektu producenta, jednak zasada działania pozostaje niezmienna.
Uprawa Ebb & Flow – galeria zdjęć
Najlepsze systemy Ebb & Flow
Znanych jest wiele systemów do upraw Ebb & Flow. Na rynku można znaleźć wręcz setki modeli gotowych systemów uprawnych, jednak nie wszystkie z nich zasługują na uwagę. Należy pamiętać o tym, że wybór odpowiedniego zależy od potrzeb i zdolności finansowych nabywcy. Możliwe jest także skonstruowanie własnego systemu przepływowo-odpływowego.
Wśród najlepszych systemów Ebb & Flow można wymienić:
- Vakplast,
- Willma,
- Terra Aquatica,
- Autopot Systems,
- Alien,
- Atami,
- Gemini.
Gdzie kupić systemy Ebb & Flow?
Na rynku istnieje wiele firm oferujących zestawy do uprawy Ebb&Flow. Poza samym towarem często oferują profesjonalne usługi doradcze i opiekę posprzedażową. Na uwagę zasługują:
- growweed.pl,
- progrower.eu,
- sioubiz.pl,
- domowauprawa.pl,
- taniauprawa.pl.
Podłoża do upraw Ebb & Flow
Dobór odpowiedniego podłoża do upraw Ebb & Flow jest bardzo ważny. Podłoża wykorzystywane w systemach przepływowo – odpływowych powinny charakteryzować się dobrą chłonnością, częściowym zatrzymywaniem wilgoci i odpowiednią wagą.
Odpowiednie podłoża do upraw Ebb & Flow to:
- włókno kokosowe,
- piasek,
- wermikulit,
- wełna szklana,
- keramzyt,
- łuski ryżowe,
- pumeks,
- growstone,
- żwir.
Podsumowanie
Systemy przepływowo-odpływowe są bardzo popularne wśród początkujących i doświadczonych plantatorów. Systemy Ebb & Flow wykorzystywane są na dużych plantacjach przemysłowych, ale także w hobbystycznych uprawach. Wykorzystanie systemów Ebb & Flow zapewnia uzyskanie dużej ilości plonów i ogranicza niezbędne nakłady pracy plantatora.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.