Dowiedzieliśmy się już dlaczego odpowiednie nawożenie upraw konopi jest tak ważne, jakie odżywki do uprawy marihuany stosować, poznaliśmy również polecane nawozy do upraw hydroponicznych. Teraz czas zastanowić się nad następnym krokiem, już po wyborze i zakupie nawozu – a mianowicie jego dawkowaniu. Ile i kiedy nawozu dodać do naszej uprawy?
Artykuł nie jest reklamą. Wszelkie wymienione firmy, marki i produkty wynikają z bezstronnej rekomendacji osób zajmujących się uprawą roślin, nie zostały zamówione ani opłacone, redakcja nie miała kontaktu z żadną z wymienionych w artykule firm.
Dawkowanie nawozów – jak i kiedy?
Konopie potrzebują stałej podaży składników mineralnych. Z tego powodu dobrze robić to według pewnego harmonogramu – na szczęście ten udostępniają sami producenci nawozów. Pamiętajmy przy tym, że nie należy podlewać roślin wodą z dodatkiem nawozu za każdym razem, dobrze jest podlewać również czystą wodą.
W opiniach niektórych growerów nie powinno się nawozić sadzonek, klonów i nasion. Bierze się to stąd, że tak młoda roślina jest niezwykle delikatna i łatwo można ją poparzyć.
W przypadku suplementacji składników odżywczych, z zasady na początku najważniejszy jest azot, po którym dołącza potas i fosfor – we trójkę tworzą zbiór najbardziej istotnych pierwiastków w uprawie marihuany.
Na rynku dostępne są nawozy przeznaczone zarówno do fazy wzrostu, wegetatywnej, jak i do fazy kwitnienia. Dostać można także regulatory pH, stymulatory systemu korzeniowego czy wiele innych środków, często stworzonych do bardzo konkretnych celów. Zazwyczaj wybór odpowiedniego już sam sugeruje czas podania odżywki, jednak mnogość dostępnych na rynku rozwiązań może przyprawić o ból głowy. Dodatkowo w trakcie poszczególnych faz również zachodzą pewne zmiany i nie wszystkie nawozy powinniśmy stosować przez cały ich czas, a nawet jeśli, to nie zawsze w stałych ilościach.
Osobną kwestią pozostają także same ilości – skąd wiedzieć w jakich proporcjach rozrobić poszczególne nawozy?
Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, każdy produkt jest inny. Z pomocą przychodzą tabele dawkowania umieszczane przez producentów na opakowaniach lub swoich stronach internetowych. Stosując się dokładnie do ich zaleceń żaden grower nie popełni błędu. Pomogą nie tylko w dobraniu odpowiedniej dawki, ale także wybraniu odpowiedniego produktu na daną fazę wzrostu.
Ważne!
Uważnie obserwuj jednostki. Część producentów podaje wartości na litr wody, niektórzy na 10 litrów, a niektórzy nawet na 100 litrów. Czytajmy etykiety uważnie, aby nie popełnić błędu i nie zrujnować całej uprawy.
Przykładowe tabele dawkowania popularnych producentów
BioBizz
BioBizz dzieli uprawę na 12 tygodni, w trakcie których pierwsze dwa to faza wegetatywna. Dzieli poradnik według stosowanego podłoża i sugerowanych mieszanek odżywczych. W zależności od wybranej stosuje się od 1 do 4 mililitrów na litr wody używanej do podlewania.
Advanced Nutrients
Advanced Nutrients prezentuje dwie tabele: jedną na fazę wegetatywną i druga na kwitnienie. W zależności od stosowanej mieszanki i rozmiaru rośliny, producent zaleca 2 lub 4 mililitry na litr wody.
Advanced Hydroponics of Holland
Advanced Hydroponics of Holland ma mocno stężone roztwory, które zaleca rozcieńczać nawet w dawkach jedynie 0,5 ml na litr wody w początkowych stadiach wzrostu. W swoich infografikach bardziej precyzuje fazy kwitnienia, gdyż część z ich produktów poleca się jedynie na początek danego etapu.
Hesi
Hesi ma bardzo ładne grafiki, opisane po polsku i przyjazne dla oka. Osobna jest do upraw glebowych i osobna do włókna kokosowego. Warto zwrócić uwagę, że tutaj dawki podane są na 10 litrów czystej wody, nie na litr, jak u poprzedników. W przeliczeniu dawki są podobne, od ok. 2,5 ml do 5 ml na litr wody.
DutchPro
Kolejna firma oferująca polskie grafiki, w dwóch wersjach: do upraw w ziemi i hydroponicznej/we włóknie kokosowym. Tu również trzeba uważać – wartości podane są na 100 litrów wody.
BioCanna
Prosta grafika w języku angielskim, dawki na 10 litrów wody, podział na nawozy do fazy wegetatywnej i kwitnienia.
TerraPower
TerraPower ma obszerną grafikę, ze względu na dużą liczbę oferowanych produktów. Wszystkie jednak dawkuje się w ilości 2 mililitrów na litr wody (za wyjątkiem Gorgona Power Grow w pierwszym tygodniu). Grafika więc służy przede wszystkim jako sugestia w którym momencie rozwoju rośliny stosować dany preparat.
CannaAqua
Infografika firmy CannaAqua przedstawia wartości na 10 litrów wody. Uwzględnia nie tylko fazę wzrostu rośliny, ale także sugeruje czas oświetlania na dobę i dokładnie opisuje poszczególne fazy, według których zaleca stosowanie odżywek. Jest to coś, czego brakowało w poprzednich, bo rozwój konopi nie jest sztywno zamknięty w ramach czasowych, w przypadku poszczególnych szczepów może różnić się nawet o kilka tygodni.
Pamiętaj by przestrzegać zalecanych dawek nawozów i odzywek. Większe ilości mogą spalić rośliny i zniszczyć całą plantację. Więcej znajdziesz o tym w poradniku – spalenie marihuany nawozem – objawy przenawożenia konopi.
Podsumowanie
Poznaliśmy tabele kilku spośród najpopularniejszych producentów odżywek do uprawy konopi. Widać na nich, że choć są zachowane pewne podobieństwa, występują także różnice. Dlatego najprościej i najskuteczniej jest stosować się do tabeli producenta, którego nawozu używamy. Te materiały można znaleźć albo na etykiecie, dołączone do produktu, albo na stronie internetowej danej firmy. Takie infografiki zawierają wartości z podziałem na fazy wzrostu rośliny i na rodzaje nawozu proponowane do każdej fazy. Nieodpowiednie nawożenie może skutkować gorszymi plonami, słabszą kondycją rośliny, spowolnionym wzrostem, a nawet niewykształceniem pąków.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.