Artykuł jest częścią poradnika o uprawie hydroponicznej, dlatego zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami krok po kroku.
Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany
- Typy upraw hydroponicznych
- Wicking – metoda knotowa
- Deep Water System (DWC) – uprawa w głębokiej wodze
- Nutrient Film Technique (NFT) – cienkowarstwowe systemy przepływowe
- Ebb i Flow (Flood and Drain) – system przepływowo-odpływowy
- Drip Irrigation System – systemy kropelkowe
- Aeroponika – uprawa w powietrzu, gdzie korzenie są jedynie spryskiwane
- Akwaponika – uprawa w symbiozie ze zwierzętami wodnymi
- Jak założyć własny system hydroponiki głębinowej
- Hydroponiczne podłoża uprawne
- Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych
- Oświetlenie upraw hydroponicznych
- Najlepsze odmiany konopi indyjskich do upraw hydroponicznych
- Objawy i przyczyny problemów konopi w hydroponice
Wielu growerów spotkało się z uprawami hydroponicznymi, ale niewielu zadecydowało się wypróbować je w praktyce. Z reguły obawiają się ich zakładania i prowadzenia. Niepotrzebnie – wcale nie są one skomplikowane i poradzą sobie z nimi nawet początkujący. Prawidłowo prowadzona uprawa hydroponiczna przynosi świetne rezultaty i oferuje obfite plony o najwyższej jakości. Warto więc zainteresować się tematem!
Podstawy hydroponiki
Hydroponika to, najprościej mówiąc, uprawa roślin bezpośrednio w wodzie, bez stosowania klasycznych podłoży. Gleby zostają zastąpione obojętnym chemicznie materiałem mineralnym, który stanowi podporę i zapobiega nadmiernemu plątaniu korzeni.
Konopie do prawidłowego rozwoju potrzebują składników odżywczych, które normalnie pobierają z podłoża uprawnego. W hydroponice grower powinien dostarczać nawozów, soli mineralnych i innych substancji odżywczych konopiom w postaci roztworów wodnych. Ze względu na brak gleby, pożywki te są rozpuszczane bezpośrednio w wodzie, w której rozwijają się korzenie.
Rozwój wodny w specjalnych koszykach uprawnych, keramzycie lub wełnie mineralnej, powoduje znaczny spadek oporów występujących podczas wzrostu korzeni, w stosunku do konwencjonalnych metod. Dzięki temu korzenie wzrastają bardzo szybko. Dodatkowym atutem upraw hydroponicznych jest znaczne przyspieszenie penetracji nawozów. Zastosowanie odżywek w konstrukcjach tego typu sprawia, że niezbędne składniki docierają bezpośrednio do korzeni, przez co rośliny szybciej je przyswajają i lepiej rosną.
Do rozpoczęcia uprawy hydroponicznej wymagane są specjalne systemy nawadniające. Odpowiednio dobrane powinny cyklicznie dawkować ilość wody wykorzystywanej do podlewania. Dodatkową zaletą systemów nawadniania jest zintegrowany pojemnik na nawóz, który automatycznie dawkuję pożywki dla roślin.
W uprawach hydroponicznych, podobnie jak w klasycznej uprawie marihuany indoor, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia plantacji konopi, które zapewnią odpowiednie warunki wzrostu. Zbyt słabe światło sprawi, że konopie nadmiernie się wydłużą, a zbyt mocne światło w uprawie może je uszkodzić.
Dostępne systemy hydroponiczne
Do upraw hydroponicznych niezbędne jest zastosowanie systemów, które regulują poziomy substancji odżywczych na plantacji. Większość z nich charakteryzuje się bardzo dużą wygodą obsługi, łatwością instalacji i możliwością uzyskania niezwykle dużych plonów. Najlepsze systemy hydroponiczne na rynku łączą dobre cechy w jeden hybrydowy system hydroponiczny.
Najbardziej popularne systemy hydroponiczne to:
- Wicking – metoda knotowa,
- Deep Water System (DWC) – uprawa w głębokiej wodze,
- Nutrient Film Technique (NFT) – cienkowarstwowe systemy przepływowe,
- Ebb i Flow (Flood and Drain) – system przepływowo-odpływowy,
- Drip Irrigation System – systemy kropelkowe,
- Aeroponika – uprawa w powietrzu, gdzie korzenie są jedynie spryskiwane
- Akwaponika – uprawa w symbiozie ze zwierzętami wodnymi
Istnieje wiele czynników, które grower powinien wziąć pod uwagę planując własną uprawę hydroponiczną w domu. Poszczególne typy upraw opisaliśmy w osobnych artykułach.
Dlaczego warto uprawiać konopie w hydroponice?
Wybór uprawy hydroponicznej niesie ze sobą wiele zalet. Uprawa marihuany w kąpieli lub strumieniu wody sprawia, że korzenie mają zapewnioną odpowiednią dawkę tlenu i substancji odżywczych. Taki wybór zapewnia również sterylność podłoża. Znanych jest kilka systemów hydroponicznych, a dobór odpowiedniego zależy przede wszystkim od preferencji growera.
Do głównych zalet hydroponiki można zaliczyć:
- znacznie zwiększone zbiory,
- skrócony czas kwitnienia,
- dużą kontrolę nad warunkami uprawy,
- sterylność uprawy,
- automatyzacja uprawy,
- możliwość wielokrotnej uprawy,
- niskie ryzyko infekcji,
- duża dyskrecja upraw,
- niskie ryzyko wystąpienia szkodników.
Wiele plantacji przemysłowych decyduje się na uprawę hydroponiczną ze względu na szybkość produkcji i znaczne zwiększenie plonów. Zagwarantowanie odpowiednich warunków wzrostu konopi sprawi, że rośliny mogą zakwitnąć już w ciągu 5 – 6 tygodni.
Hydroponika ułatwia zapewnienie roślinom odpowiedniej dawki substancji odżywczych z dużo większą dokładnością, niż w przypadku upraw glebowych. Co za tym idzie, minimalizuje ryzyko przenawożenia konopi.
Usunięcie gleby z uprawy zwiększa czystość całej plantacji. Praca na klasycznych podłożach uprawnych sprawia, że otoczenie często bywa brudne, a grower musi pamiętać o regularnym sprzątaniu. Gleba, wraz z zawartą w niej wilgocią, może być przyczyną i miejscem rozwoju pleśni oraz szkodników. Dzięki hydroponice utrzymanie czystości na plantacji staje się znacznie prostsze, a co za tym idzie, ryzyko rozwoju grzybów drastycznie maleje.
Kolejną zaletą upraw hydroponicznych jest możliwość automatyzacji całego procesu. Specjalistyczne urządzenia pozwalają monitorować i modyfikować wszelkie parametry, takie jak: wilgotność, temperatura, nawodnienie, intensywność oświetlenia. Można je więc zaprogramować tak, aby znacznie ułatwić pracę growera.
Bardzo ciekawą właściwością hydroponiki jest wspomniana już obecność otwartego systemu korzeniowego. To sprawia, że składniki odżywcze i tlen łatwo się przedostają do korzeni, co poprawia wydajność wzrostu. Łatwiej też sprawdzić poziom składników odżywczych i nawodnienie roślin.
Wykorzystanie wysokiej jakości sprzętu do upraw hydroponicznych sprawia, że uprawę można powtarzać wielokrotnie w ciągu roku.
Uprawa bez przesadzania
Bardzo dużą zaletą upraw hydroponicznych jest to, że nie ma konieczności przesadzania wykiełkowanych roślin i młodych sadzonek, dzięki czemu rośliny nie są narażone na stres. W konwencjonalnych formach uprawy należy dopasowywać rozmiar donicy do fazy wzrostu konopi, co jest uciążliwe. Wymaga też odpowiedniej wiedzy i doświadczenia – konopie rozwijające się w większych donicach, osiągną większe rozmiary, a zbyt małe mogą zahamować ich wzrost.
Podczas przesadzania sadzonek konopi, rośliny narażone są na:
- uszkodzenia korzeni,
- infekcje bakteryjną,
- infekcję grzybiczą,
- złamanie łodygi,
- zniszczenie młodych listków,
- porażenie pleśnią
Dzięki hydroponice można natomiast rozpocząć i zakończyć uprawę w jednym miejscu, co pozytywnie wpływa na kondycję roślin. Pozwala również na wykorzystywanie niewielkich donic uprawnych, gdyż w tej metodzie ich rozmiar nie ma tak dużego znaczenia, jak w przypadku upraw tradycyjnych.
Nawożenie w systemie hydroponicznym
W podłożu uprawnym znajdują się rozpuszczone sole mineralne i inne składniki odżywcze, które wraz z wodą pobierane są przez korzenie rośliny. Niedobór lub nadmiar nawozów w uprawie może powodować wiele problemów i ostatecznie przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Ich nadmiary gromadzą się w podłożu i działają destrukcyjnie na korzenie, których uszkodzenia są wyjątkowo niebezpieczne dla młodych konopi.
W uprawach hydroponicznych wykorzystuje się wodę jako nośnik substancji odżywczych. Ze względu na to, nie jest możliwe prowadzenie upraw hydroponicznych bez suplementacji nawozów. Konopie nie są w stanie rozwinąć się jedynie na wodzie, dlatego grower musi odpowiednio zadbać o podaż minerałów.
Nie wszystkie nawozy można stosować w hydroponice
Najlepszym sposobem suplementacji składników odżywczych do tego rodzaju upraw jest zastosowanie nawozów płynnych. Na rynku można znaleźć wiele nawozów do roślin, ale najlepiej wybierać te przeznaczone specjalnie dla konopi indyjskich.
Konopie charakteryzują się różnym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze, w zależności od stopnia rozwoju. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać nawóz do stopnia rozwoju konopi. W profesjonalnych growshopach można nabyć nawozy, które są odpowiednio przystosowane do charakterystyki uprawy i stopnia rozwoju konopi.
Nawożenie konopi w uprawach hydroponicznych można rozpocząć po ok 10 – 14 dniach życia rośliny. Pierwsze partie nawozów powinny być niewielkie, aby nie uszkodzić młodych roślin.
Ekologiczny aspekt upraw hydroponicznych
Uprawy ekologiczne łączą najkorzystniejsze dla środowiska praktyki, ochronę zasobów naturalnych, utrzymują wysokie standardy produkcyjne i wykorzystują substancje obojętne dla środowiska. Czy uprawy hydroponiczne można nazwać ekologicznymi?
Systemy hydroponiczne zużywają 10% – 40% mniej wody w porównaniu z tradycyjnym schematem upraw konopi. Jak wiadomo, zasoby słodkiej wody nie są nieskończone więc zmniejszenie zużycia wody ma pozytywny wpływ na środowisko.
Uprawy hydroponiczne mogą być również łączone z akwaponiką i bioponiką. Akwaponika wykorzystuje naturalne biofiltry, takie jak ryby czy skorupiaki, do oczyszczania wód wykorzystywanych na plantacjach. Dodatkowo odchody ryb dostarczają konopiom wymaganych składników odżywczych. Dzięki takiemu zabiegowi wody, które trafiają do kanalizacji, nie zanieczyszczają środowiska. Bioponika działa podobnie jak akwaponika, a główną różnicą jest to, że składniki odżywcze dostarczane są w postaci nawozów.
Można więc z całą pewnością uznać, że odpowiednio prowadzone uprawy hydroponiczne mogą być ekologiczne.
Wady upraw hydroponicznych
Hydroponika jest bardzo atrakcyjnym sposobem uprawy konopi indyjskich, jednak nie jest wolna od wad. Decydując się na wybór tej metody, grower powinien być świadomy ryzyka jakie ze sobą niesie.
Do wad upraw hydroponicznych można zaliczyć:
- wysoki koszt nabycia niezbędnego sprzętu,
- problemy ze złożeniem gotowego systemu,
- zatykanie rur,
- obecność alg,
- nieprzyjemny zapach,
- konieczność częstego nawożenia,
- konieczność ciągłego monitorowania systemu korzeniowego,
- szybko roznoszące się infekcje.
Pomimo swoich wad, uprawy hydroponiczne mają wiele do zaoferowania growerowi i warto jest je wypróbować. Wizja prostej uprawy i dużych zbiorów przekonuje zarówno początkujących, jak i doświadczonych growerów. Ekologia jest kolejnym aspektem, który w dzisiejszych czasach powinien przemawiać na korzyść tej metody.
Podsumowanie
Uprawa hydroponiczna jest świetnym wyborem zarówno dla plantatorów przemysłowych, jak i dla domowych pasjonatów roślin. Dzięki uprawom hydroponicznym grower nie musi wkładać dużo pracy przy produkcji, jednocześnie uzyskując obfite zbiory o nienagannej jakości. Odpowiednio prowadzona uprawa hydroponiczna może być w pełni ekologiczna. Dzięki wysokiej klasy sprzętowi można ją prowadzić nawet kilka razy w ciągu roku.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.