Nadszedł czas na kolejne wiadomości konopne, w których dokonamy przeglądu publikacji z policyjnych stron internetowych. Początek poprzedniego odcinka, który to otworzył sam Shrek, ciężko będzie przebić, więc nawet nie próbujemy. Przejdźmy więc od razu do rzeczy. Tym razem posegregujemy wiadomości według najbardziej wyraźnej ich cechy – rodzaju popełnionego czynu, profilu sprawcy czy okoliczności. Albo miejsca przechowywania…


Sprawy toaletowe

Marihuana za sedesem

Po ostatniej akcji z suszeniem marihuany w wychodku (kto nie widział: sam początek wiadomości konopnych nr 21) ciężko było oczekiwać, że toaletowe konopie jeszcze kiedyś się powtórzą. Jednak okazuje się, że już w kolejnym odcinku można robić z nich cykliczną, osobną kategorię.

Tym razem to 42-latek trzymał marihuanę w toalecie, już nie w wychodku (to lepiej – woda się spuszcza, jest higienicznej, mniej bakterii w powietrzu). No i teraz się nie suszyła, a była już wysuszona. Słoiczek z zielonym ziołem znajdował się za sedesem, co nie utrudniło funkcjonariuszom policji odnalezienia go.

Używkę mężczyzna rzekomo znalazł na dworze, podczas spaceru z psem. Poniesie teraz karę za posiadanie nielegalnych substancji odurzających. Być może nie patrzy na bardzo poważne konsekwencje, jak np. więzienie, gdyż ze względu na niewielką ilość sprawa ma szansę potencjalnie skończyć się na grzywnie za posiadanie marihuany.

marihuana w odkręconym słoiku
fot. KRP V – Bielany, Żoliborz

Młodzież

12-letni diler

Weedomości często utrzymujemy w dość prześmiewczym tonie. Suche przedstawienie kilkunastu zatrzymań z ostatnich tygodni po prostu nie byłoby ciekawe, a jednocześnie uważamy, że ważne jest, by ludzie mieli świadomość, jakie sytuacje mają miejsce codziennie dookoła nas. Część z tych zdarzeń jest wręcz obiektywnie nudna i nie powinna być warta uwagi – jak np. zatrzymanie zwykłych, dorosłych ludzi z kilkoma gramami marihuany, takich jak ten pan powyżej. Nawet jeżeli dziś jest to coś zabronionego, to niekoniecznie jest to wiadomość warta publikacji w policyjnych aktualnościach i odtrąbienia sukcesu. Ale tak się dzieje, dlatego warto to przedstawić i postarać się przynajmniej ukazać absurd sytuacji.

Niestety trzeba przyznać, że istnieje też wiele patologii i dzieją się rzeczy, które miejsca mieć nie powinny. Taką patologią, która zdecydowanie nie jest śmieszna, jest następne zdarzenie.

Policja w Chrzanowie (woj. małopolskie) zatrzymała 12-latka, którego wyposażenie wskazywało na to, że jest dilerem. Nie do końca wiadomo czy ktoś z dorosłych wysłał go z towarem, świadomy tego, że konsekwencje wobec nieletnich za posiadanie marihuany są znacznie mniej dotkliwe, czy dziecko rzeczywiście było do tego stopnia zdemoralizowane, że używało lub brało udział w dystrybucji marihuany. Nawet nie wiadomo co gorsze.

14 października policjanci zobaczyli chłopca, który na ich widok zaczął uciekać. Postanowili więc podążyć za nim i spytać czemu biegnie. Nie ukrywał swoich powodów – od razu wyciągnął wagę elektroniczną i zawinięte 0,9 grama marihuany. Ilość śmieszna, ale jednak młody wiek plus obecność wagi elektronicznej budzą niepokój.

12-latek został przekazany opiekunom. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Psychodeliczny 17-latek

W Miliczu zatrzymano kolejnego nieletniego, też z raczej niewielkimi ilościami substancji zabronionych (choć policja nie podaje ile, sądzimy po zdjęciach). Ten natomiast miał ich zdecydowanie większy wybór, bo poza marihuaną posiadał też słynne LSD. Według informacji policji wpadł, bo zachowywał się nerwowo w trakcie kontroli. Czemu w ogóle był kontrolowany – tego już nie wiemy.

Jako osoba, która ma ukończony 17 rok życia, będzie podlegał takiej samej odpowiedzialności jak dorosły. Wobec tego grozi mu do 3 lat więzienia.

marihuana i lsd w foliowych workach strunowych
fot. KPP w Miliczu

Międzypokoleniowy interes

W Legionowie 17-latek miał w swoim mieszkaniu aż 700 gramów marihuany. Wraz z nim zatrzymano także 48-letnią kobietę, z którą mieszkał. Nie podano natomiast czy była to jego matka, czy nie. Poza suszem w mieszkaniu znajdowało się kilka krzaków konopi oraz waga. Taka ilość towaru pozwoliła prokuratorowi postawić im zarzut posiadania znacznej ilości marihuany oraz nielegalnej uprawy konopi innych niż włókniste. Zostali tymczasowo aresztowani, grozi im nawet 10 lat więzienia…

San Andreas w prawdziwym świecie

20-latek wpadł z marihuaną, gdy… malował na murze graffiti. Gdy policjanci zatrzymali młodego człowieka z tego właśnie powodu, okazało się, że akurat jechali złożyć mu wizytę w związku z podejrzeniami, że jest zamieszany w przestępczość narkotykową. Szybko wyjaśniło się, że słusznie – miał przy sobie marihuanę i amfetaminę.

Ciężko powiedzieć czy „związek z przestępczością” oznacza w tym przypadku, że był jej klientem, bo rezultatu przeszukania mieszkania nie opublikowano (jeśli w ogóle takie miało miejsce). Wiadomo natomiast, że usłyszał zarzut posiadania środków odurzających, co stanowi przestępstwo zagrożone karą 3 lat więzienia.

Postój przy podstawówce

Jako płynne przejście z działu nastolatków do działu kierowców wykorzystamy przygodę 18-letniego pasażera audi, którego kierowca postanowił zaparkować przy szkole podstawowej. W środku przebywały 3 osoby, co zwróciło uwagę funkcjonariuszy. Podczas kontroli jeden z nich rzekomo zachowywał się nerwowo, więc zadecydowali o przeszukaniu. 18-letni pasażer samochodu przyznał się do posiadania zawiniątka z marihuaną. Grozi mu 3 lata więzienia. Za to, co widzimy na zdjęciu:

marihuana w folii aluminiowej
fot. KMP Przemyśl

Auta

Zielony Żoliborz

Na ulicach warszawskiego Żoliborza zatrzymano 34-letniego kierowcę BMW do kontroli drogowej (nie podano co było przyczyną zatrzymania). W jej trakcie okazało się, że mężczyzna nie tylko posiada narkotyki, ale także je sprzedaje. Znaleziono bowiem kilka zaadresowanych kopert (m.in. do Australii, Włoch i USA), na których widniały fikcyjne dane nadawcy. Wewnątrz znajdowały się różne nielegalne sterydy, tabletki i ampułki. Przy sobie natomiast miał marihuanę. Odpowie więc nie tylko za jej posiadanie, ale także za sprzedaż niedozwolonych substancji.

We krwi i w bagażniku

Kolejne audi, kolejna kontrola drogowa. Nawet liczba pasażerów się zgadza, bo łącznie znów 3 osoby w środku. Kierowca natomiast lat 32, pobudzony, nerwowy, choć trzeźwy. Tester narkotyków rozwiewa wątpliwości – marihuana i amfetamina. Wewnątrz auta torba, a w niej 1,5 kg konopi. Właścicielem 30-letni pasażer. Ten odpowie za posiadanie znacznych ilości marihuany, za co grozi mu nawet dziesięcioletnia odsiadka. Kierowcy za prowadzenie samochodu pod wpływem THC już tylko dwa…

Natomiast czy te 1,5 kg to taka znaczna ilość, skoro na zdjęciach widać całe, ścięte rośliny, a nie susz…

siatka ze ściętymi konopiami
fot. KPP w Skarżysku-Kamiennej

Śpiesz się powoli

No i kolejne zatrzymane audi w tym odcinku. Tym razem 24-latek, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 12 km/h. Dodatkowym czynnikiem, który skłonił funkcjonariuszy do zatrzymania pojazdu, było jego ciągłe zjeżdżanie na lewy pas – problemy z utrzymaniem toru jazdy. Kierowca był jednak trzeźwy, w związku z czym spróbowano szczęścia z narkotestem. Ten zidentyfikował w ślinie młodego mężczyzny amfetaminę. To dało pretekst do przeszukania, w trakcie którego ujawniono zawiniątko z marihuaną, a także metamfetaminę. Teraz odpowie za posiadanie i jazdę pod wpływem, grozi mu maksymalnie 3 lata odsiadki.

marihuana i metamfetamina w folii aluminiowej
fot. Policja małopolska

Niefortunna kolizja drogowa

Ciężko w to uwierzyć, ale… kolejne audi. Tym razem uczestniczyło w kolizji drogowej, której sprawcą była kierująca innym pojazdem – nie ustąpiła kierowcy audi pierwszeństwa. Nic się nikomu nie stało, ale okazało się, że poszkodowany… jest pijany, a także pod pływem narkotyków. Na domiar złego miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. A w jego mieszkaniu znaleziono 300 gramów marihuany.

Podsumowując: 2 lata za prowadzenie w takim stanie, 5 lat za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów i nawet 10 lat za posiadanie znacznych ilości marihuany. A nawet nie był sprawcą kolizji.

Dlaczego warto dbać o stan pojazdu

Tym razem już nie audi, lecz renault. A powód kontroli typowy – w aucie nie działała jedna z żarówek. Kiedy funkcjonariusze podeszli do samochodu, by oznajmić o tym kierowcy, zauważyli nietypowe zachowanie jednego z pasażerów, który próbował schować pod dywanikiem siatkę z suszem konopnym. Został więc zatrzymany. Okazało się, że w siatce jest około 50 gramów marihuany, wobec czego młody mężczyzna stanie przed sądem. A wszystko dlatego, że kierowca nie sprawdził oświetlenia pojazdu.

marihuana w foliowej siatce
fot. Policja dolnośląska

Uprawa

No dobrze, mnóstwo osób już posiadało, teraz zastanówmy się skąd wzięli towar. Przed nami kilka wykrytych upraw z zeszłych dwóch tygodni.

Kociołek rozmaitości

Policjanci z województwa lubelskiego podejrzewali, że w jednej z opuszczonych posesji na terenie gminy Kurów znajduje się nielegalna uprawa konopi indyjskich. Kiedy udali się, by to zweryfikować, spotkali na miejscu 30-latka. Ten na ich widok zaczął uciekać… rowerem. Potem rower porzucił i ruszył przez pola pieszo. Ostatecznie został złapany.

Okazało się, że jest odpowiedzialny za uprawę marihuany na tej posesji. Co prawda nie było tam już rosnących roślin, ale zostało po nich 20 donic. Ważniejsza część to 7 kg marihuany, część susząca się wciąż na zwykłych i elektrycznych suszarkach. A na deser słoiczek z grzybkami halucynkami.

Za posiadanie grozi mu nawet 10 lat więzienia, za sprzedaż lub wprowadzanie do obrotu nawet 12.

Czym dalej w las

Policjanci „weszli w posiadanie informacji”, że w lesie w okolicach Piaseczna znajduje się uprawa marihuany. Na miejscu nie tylko potwierdzili te informacje, ale także złapali na gorącym uczynku 32-letniego obywatela Nigerii, który akurat spokojnie przycinał jeden z krzewów. A było ich łącznie 90. Do tego: 400 gramów marihuany, 40 porcji LSD. Teraz przebywa w areszcie, gdzie oczekuje na sprawę. Funkcjonariusze nie wykluczają dodatkowych zatrzymań, jest spora szansa, że przy 90 krzakach nie działał w pojedynkę.

Taki duży, taki mały

W Żninie funkcjonariusze natrafili na dwie uprawy, choć obie znacznie mniej imponujące. W pierwszej rosło 6 krzaków, ale za to znaleziono też 9 kg marihuany. 37-latek odpowiedzialny za proceder został zatrzymany. Odpowie za posiadanie i uprawę znacznych ilości marihuany.

Druga znajdowała się w domu jednorodzinnym. Stanowiła 1 (słownie: jeden) krzew konopi. A jej właściciel posiadał zawrotne 9 gramów marihuany. Również go zatrzymali, choć jemu – ze względu na znacznie mniejszą ilość – grozi już „tylko” 3 lata, a najbardziej prawdopodobna jest w tym przypadku sama kara grzywny.

Kolejna leśna uprawa

Kolejna wykryta w lesie uprawa znajdowała się w województwie świętokrzyskim. Tam mundurowi zatrzymali 36-latka, który próbował zebrać plony z krzaków. Tych łącznie zabezpieczono 86. Mężczyzna przebywa w areszcie, za uprawę grozi mu do 8 lat więzienia.


Przemyt

Drogą pocztową

Funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego wykryli 3 paczki z marihuaną podczas rutynowych kontroli przesyłek pocztowych. W środku 800 gramów towaru, którego wartość służby szacują na 40 tys. zł. KAS informuje, że od początku lipca zatrzymali już ponad 10 takich paczek; łącznie 4,3 kilograma różnych narkotyków o wartości przekraczającej 200 tys. zł.

Drogą lądową

Na jezdniach grupę przestępczą rozbiło Centralne Biuro Śledcze Policji we współpracy z czeskim urzędem celnym i hiszpańskimi organami ścigania. Łącznie zatrzymano 22 osoby, w tym 14 w Polsce.

Zajmowali się oni wewnątrzwspólnotowym handlem oraz obrotem znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych na terenie kilku krajów Unii Europejskiej. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce już w marcu 2021 roku. Łącznie przez ostatnie dwa lata przejęto ponad tonę marihuany! Linia czasu zatrzymań prezentuje się następująco:

 • marzec 2021 – 50 kg marihuany w ciężarówce z Czech, pomiędzy przewożonym towarem;
 • czerwiec 2021 – 5 kg marihuany w samochodzie osobowym, również jadącym z Czech;
 • wrzesień 2021 – 67 kg marihuany w ciężarówce z Niemiec, transport z Hiszpanii, marihuana pomiędzy ziemniakami;
 • październik 2021 – zatrzymane 8 osób i przejęte 743 kg marihuany;
 • listopad 2021 – przejęte 200 kg znalezione w busie na jednym z parkingów w Krakowie
 • październik 2022 – 2 zatrzymanych, woj. śląskie i mazowieckie.

Co by nie mówić, zdjęcia są całkiem imponujące:


Ciężkie czasy

Problemy z opałem

W Augustowie 34-latka zbyt mocno do serca wzięła sobie to całe „wszystkim poza oponami”. W jej piwnicy bowiem, pomiędzy drewnem opałowym, ujawniono marihuanę. Był jej jednak niecały gram, za to 33 gramy amfetaminy i mała waga elektroniczna.

narkotyki w foliowych woreczkach
KPP Augustów

Problemy z najmem

W Żorach policjanci zostali o 3 w nocy wezwani przez mężczyznę, który utrzymywał, że został wyrzucony z mieszkania, którego jest najemcą. Na miejscu okazało się, że jest pijany i bełkocze. Mimo wszystko policjanci zabrali go do wskazanego lokalu, gdzie przy okazji znaleźli 10 gramów marihuany, a także metamfetaminę i inne środki psychoaktywne. Ich właścicielką była 39-latka, która również znajdowała się w omawianym mieszkaniu. Teraz odpowie za posiadanie narkotyków.

narkotyki w szufladzie
KMP w Żorach

Problemy z własnością

Pewien 33-latek ze Świdnicy miał na sumieniu kilka rzeczy. Najpierw na jego posesji znaleziono ukradziony ciągnik rolniczy. Mężczyzna próbował być sprytny – ukradł żółty ciągnik i przemalował go na niebiesko. To nie wystarczyło – policjanci rozpoznali i zabezpieczyli skradziony pojazd. Okazało się jednak, że na posesji stoi także skradziony motocykl i… fiat 125p.

To jednak nie koniec historii. W trakcie przeszukania złodzieja znaleziono także rzeczy, które rzeczywiście należały do niego. A było to ponad 3,6 kg marihuany. Grozi mu teraz do 15 lat więzienia – nie tylko za kradzieże.

Problemy z tożsamością

Ostatnia osoba opisana w dzisiejszym odcinku została zatrzymana przez białostockich policjantów do kontroli policyjnej. Kierowca w drzwiach samochodu posiadał biały proszek, a w paczce papierosów zielony susz. Okazało się także, że podawał funkcjonariuszom fałszywe dane, które należały… do jego brata. Robił tak dlatego, że sam był poszukiwany celem odbycia kary trzech lat więzienia za kradzież. Za posiadanie narkotyków grożą mu teraz kolejne trzy.


Źródła

 1. https://zoliborz.policja.gov.pl/r5/aktualnosci/114460,Marihuana-za-sedesem.html
 2. https://gazetakrakowska.pl/chrzanow-12latek-w-rekach-policji-mial-przy-sobie-marihuane-i-wage-elektroniczna/ar/c1-16967477
 3. https://milicz.policja.gov.pl/dmi/aktualnosci/bieza/80164,Zatrzymany-17-latek-posiadal-przy-sobie-marihuane-oraz-srodek-psychotropowy-w-po.html
 4. https://legionowo.policja.gov.pl/ple/aktualnosci/114793,Areszty-za-znaczna-ilosc-srodkow-odurzajacych.html
 5. https://bydgoszcz.policja.gov.pl/kb1/informacje/wiadomosci/130329,Zatrzymany-z-narkotykami-podczas-malowania-graffiti.html
 6. https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kmp-przemysl/wydarzenia/112425,Narkotyki-ujawnione-podczas-interwencji.html
 7. https://zoliborz.policja.gov.pl/r5/aktualnosci/114757,Zatrzymany-z-marihuana-i-sterydami-ktore-wprowadzal-do-obrotu.html
 8. https://swietokrzyska.policja.gov.pl/kie/dzialania-policji/aktualnosci/59003,Kierowca-pod-wplywem-narkotykow-W-audi-zakazane-rosliny.html
 9. https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/27208,Kierowal-po-amfetaminie-i-posiadal-metamfetamine.html
 10. https://opolska.policja.gov.pl/op/aktualnosci/79224,Zlamal-sadowy-zakaz-kierowal-pod-wplywem-narkotykow-i-posiadal-marihuane.html
 11. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/79871,Wpadl-z-narkotykami-przez-niesprawna-zarowke-w-samochodzie.html
 12. https://lublin.policja.gov.pl/llu/informacje/aktualnosci/129191,Grzybki-halucynogenne-i-7-kilogramow-nielegalnego-suszu-u-30-latka.html
 13. https://piaseczno.policja.gov.pl/pp1/aktualnosci/114828,Pielegnacja-krzewow-konopii-zakonczona-trzymiesiecznym-aresztem.html
 14. https://policja.pl/pol/aktualnosci/224235,Zninscy-kryminalni-zlikwidowali-plantacje-konopi.html
 15. https://swietokrzyska.policja.gov.pl/kie/dzialania-policji/aktualnosci/58831,Zlikwidowali-plantacje-zakazanych-konopi.html
 16. https://epoznan.pl/news-news-133394-w_poznanskiej_sortowni_wykryli_marihuane_w_przesylkach
 17. https://www.slaskie.kas.gov.pl/web/bip-3001/urzad-skarbowy-poznan-nowe-miasto/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/Hd2o/content/przesylki-pocztowe-z-marihuana
 18. https://policja.pl/pol/aktualnosci/224228,Rozbity-gang-narkotykowy-zlikwidowany-szlak-przemytniczy-miedzynarodowa-operacja.html
 19. https://augustow.policja.gov.pl/po5/aktualnosci/84021,Narkotyki-w-drewnie-na-opal.html
 20. https://zory.policja.gov.pl/k31/informacje/wiadomosci/346344,Wpadla-z-narkotykami-podczas-interwencji.html
 21. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/79375,Zabezpieczone-36-kg-marihuany-i-odzyskane-trzy-skradzione-pojazdy-to-efekt-wizyt.html
 22. https://policja.pl/pol/aktualnosci/223974,Poszukiwany-z-narkotykami-podawal-dane-brata.html
  Zdjęcie wyróżniające: https://policja.pl/pol/aktualnosci/224228,Rozbity-gang-narkotykowy-zlikwidowany-szlak-przemytniczy-miedzynarodowa-operacja.html