Zakończenie uprawy w odpowiednim momencie jest kluczowym elementem w prowadzeniu plantacji marihuany. Kwiaty należy ścinać, gdy osiągną szczyt swojej dojrzałości. Zbyt wczesna lub zbyt późna zbiórka, może doprowadzić do znacznego pogorszenia jej jakości, a nawet zmiany właściwości kannabinoidów. Ścinka konopi powinna być wykonywana starannie i w sposób bezpieczny. Tego wszystkiego doświadczysz tylko w fazie kwitnienia.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym jest faza kwitnienia?

Faza kwitnienia jest najbardziej ekscytującym etapem w uprawie własnej marihuany. Podczas tego okresu rośliny wykształcają pąki i kwiaty, na które czeka się 2, 3, a nawet 5 miesięcy. Okres kwitnienia jest okresem szczególnym, ponieważ roślina przeznacza większość energii na rozwój topów. Podczas kwitnienia zmieniają się potrzeby uprawianych krzewów.

Faza kwitnienia często nazywana jest przez doświadczonych growerów takimi pojęciami jak Flo, Bloom czy Flowering)

Wejście roślin w fazę kwitnienia zależy od wielu czynników. Jeżeli uprawiane są metodą outdoor, to zaczną kwitnąć wraz z nadchodzącą jesienią. Zmusza je do tego mniejsza ilość światła słonecznego. W uprawach marihuany indoor growerzy sami inicjują kwitnienie dzięki odpowiednim cyklom oświetlenia (4/20, 8/16, 12/12). W tym celu wykorzystuje się czasowe programatory prądu, do których podłączone są lampy (włączają i wyłączają one oświetlenie w pomieszczeniu). Większość growerów wprowadza rośliny w tą fazę po około czterech tygodniach wzrostu. Nie należy traktować tego jako regułę.

Flowering – galeria kwitnienia marihuany

Ile czasu kwitnie marihuana?

Czas kwitnienia konopi indyjskich jest różny i może trwać nawet kilka tygodni. Zależy od takich czynników, jak:

  • genetyka odmiany i szczepu,
  • warunki panujące na uprawie,
  • stan zdrowia rośliny,
  • intensywność naświetlania,
  • czas naświetlania.

Wiele czynników może wydłużyć lub skrócić czas kwitnienia i dojrzewania marihuany, jednak konopie indyjskie kwitną najczęściej przez 8 do 10 tygodni. Po tym okresie są gotowe do ścięcia i suszenia. Znane są jednak odmiany, których czas kwitnienia przekracza nawet 12 tygodni, przez co nie cieszą się one dużą popularnością.

Jak kwitną automaty (odmiany autokwitnące)?

Osoby, które decydują się na uprawę odmian automatycznych (szybkich), mogą doczekać się procesu kwitnienia już niekiedy po 2 tygodniach od wykiełkowania. Najczęściej jednak ma to miejsce w 3-4 tygodniu uprawy. To po tym okresie pędy zaczynają zawiązywać kwiaty i tworzą topy, które w kolejnych tygodniach będą puchły i zwiększały swoją objętość. Proces ten rozpoczyna się samoczynnie bez ingerowanie w źródło i moc światła – jest automatyczny. Dzieje się tak, gdyż odmiana ta jest krzyżówką konopi sezonowej oraz dzikiej (ruderalis – poznaj różnice między odmianami konopi).

Kwitnienie odmian automatycznych trwa około 1 do 2 miesięcy. Okres od wykiełkowania do samych zbiorów wynosi średnio 70-100 dni.

Budowa topów i trichomów w konopiach automatycznych nie różni się od tych pełnosezonowych (fotoperiodycznych). Do zbiorów przystępuje się po wstępnej ocenie koloru trichomów – powinny być biało-mleczne i przechodzić w kolor bursztynowy.

Kwitnienie odmian sezonowych (fotoperiodycznych)

W przypadku uprawy odmian sezonowych, grower musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ich czas kwitnienia różni się zdecydowanie od kwitnienia u odmian automatycznych. Ważne jest to, że w odmianach pełnosezonowych to grower wyznacza moment kwitnienia, zmieniając czas naświetlania konopi. To reakcja na światło (imitacja zmniejszającej się długości pory dnia) powoduje przejście sezonówek w omawiany etap (zjawisko to nazywamy fotoperiodyzmem). Wspomaga się go odpowiednimi stymulatorami (nawozami o dużej zawartości potasu i fosforu) co „sugeruje” roślinie, że nadchodzi jesień i zima. Krzew na skutek tych zmian zaczyna kwitnąć, by wytworzyć nasiona, które pozwolą jej przedłużyć byt i gatunek. Z uwagi, że uprawia się odmiany jedynie feminizowane (żeńskie), do wytworzenia nasion grower dopuścić nie powinien.

Samo kwitnienie odmian sezonowych trwa od 8 do 12 tygodni, a więc niekiedy 2-3 krotnie dłużej niż w odmianach automatycznych.

To właśnie dlatego wielu hodowców skłania się ku uprawie automatów. Wolą zbierać marihuanę częściej, ale z mniejszą ilość plonów i tym samym poznając kolejne szczepy marihuany (walory smakowe, zapachowe, wygląd, wymagania).

Ocena trichomów odbywa się podobnie jak w przypadku innych odmian.

Kiedy ścinać marihuanę - jak rozpoznać?

Etapy kwitnienia marihuany

Kwitnienie można podzielić na pewne etapy, podczas których można manipulować rośliną tak, by znacznie zwiększyć ilość pąków.

Tydzień 1-3

Podczas pierwszych tygodni kwitnienia można zaobserwować pojawiające się jasne kwiaty. Roślina lekko „wyciąga” się i rozsiewa przyjemny, słodki aromat. To, ile młodych kwiatów pojawiło się w pierwszym tygodniu, pozwala na względne oszacowanie wielkości zbiorów. Podczas drugiego tygodnia kwitnienia na kwiatach pojawiają się długie, białe słupki.

Rośliny męskie zaczynają rozwijać woreczki pyłkowe – jeżeli zauważysz jakiekolwiek męskie rośliny na plantacji, niezwłocznie je usuń. Obecność męskich roślin może całkowicie zniszczyć Twoje plony z pozostałych krzewów.

Podczas trzeciego tygodnia roślina hamuje swój wzrost, a kielichy zwiększają swoje rozmiary. Zauważalne stają się także trichomy.

Tygodnie 3-5

Zauważalne staje się to, że Twoje rośliny całkowicie przestały rosnąć, a ich kwiaty znacznie się powiększyły. Kielichy zwiększają rozmiary swojego dna, a białe słupki stają się dłuższe i grubsze. Aromat na plantacji staje się bardzo intensywny.

Tygodnie 5-6

W piątym i szóstym tygodniu krzewy będą intensywnie rozwijać kwiaty. Pąki stają się duże, grube i pokryte licznymi białymi słupkami. Aromat na plantacji staje się niezwykle intensywny. Odpowiednia wentylacja podczas kwitnięcia zapewni Ci dyskrecję. Pod koniec tego okresu słupki zaczynają delikatnie zmieniać barwę.

Tygodnie 6-9

Nadszedł końcowy etap kwitnienia większości odmian konopi. W tym etapie kwiaty powinny być gęste, duże i pokryte dużą ilością trichomów. Trichomy powinny charakteryzować się mleczno-białym kolorem.

Białe słupki wystające z kwiatów powinny zmienić kolor na bursztynowy. To wtedy roślina wysyła wyraźne sygnały mówiące o tym, że jest gotowa do zbioru.
Jeżeli preferujesz euforyczne działanie marihuany, to zbierz swoje kwiaty odrobinę wcześniej. Jeżeli wolisz relaksujące i senne działanie, powinieneś zebrać kwiaty odrobinę później (po około 2 tygodniach).

Na filmie możesz zobaczyć pełen cykl rozwojowy konopi:

Jak zwiększyć zbiory w trakcie kwitnienia?

Żniwa to czas, który z niecierpliwością wyczekiwany jest przez hodowców. Podczas kwitnienia roślin możliwa jest manipulacja środowiskiem uprawy w celu zwiększenia ilości plonów.

Pierwsze tygodnie 1-3

Podczas pierwszych trzech tygodni kwitnienia zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się. Na tym etapie rośliny znacznie lepiej będą reagować na nawozy NPK, jednak ważnym jest, aby stężenie azotu w tym momencie nie były zbyt wysokie. Należy także kontrolować roślinę i szukać objawów wszelkich niedoborów (magnezu i wapnia). Temperatura w namiocie uprawnym powinna wynosić około 24°C w ciągu dnia, a w ciągu nocy 19-20°C. Wilgotność nie powinna przekraczać 50%, ponieważ może to skutkować rozwojem pleśni.

Okres kwitnienia to konieczność podawania nawozów fosforowo-potasowych (P+K) z niewielką ilością azotu (N)

Tygodnie 3-5

W miarę rozwoju pąków kwiatowych i zwiększania ich rozmiaru, rośliny będą wymagać suplementacji składników odżywczych. Delikatne nawożenie i boostery pomogą konopiom rozwinąć piękne kwiaty. Wilgotność na plantacji powinna wynosić 40-50%. Wymagana jest także odpowiednia wentylacja uprawy, która uchroni rośliny przed przegrzaniem. Temperatura w ciągu dnia nie powinna przekraczać 24°C, a w ciągu nocy 16-17°C. W tym okresie liście zaczynają żółknąć. Możliwe jest ich usunięcie.

Tygodnie 5-6

Tydzień piąty i szósty uważany jest za najważniejszy czas fazy kwitnienia. Podczas tego okresu kwiaty są niemal w pełni dojrzałe. Roślina wymaga dostarczania składników odżywczych, jednak nie potrzebują dużych ilości azotu. W fazie tej unikaj stresowania roślin, gdyż może doprowadzić to do samozapylenia i powstawania hermafrodyt. Wilgotność nie powinna przekraczać 40%, a temperatura na plantacji powinna wynosić 24°C w ciągu dnia i 16°C w ciągu nocy. Unikaj nadmiernego podlewania roślin, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się pleśni. Możliwe jest także zastosowanie flushingu. O tym, czym jest flushing dowiesz się tutaj.

Tygodnie 6-9

Ostatnie tygodnie uprawy są niezwykle ekscytujące. Kwiaty są gotowe do zbiorów, większość trichomów zmieniła kolor, a pręciki kwiatowe przybrały piękny kolor. Podczas tego okresu wilgotność nie powinna przekraczać 35-40%. Doświadczeni hodowcy pozostawiają rośliny na 48 godzin w ciemności twierdząc, że marihuana będzie wtedy znacznie silniejsza.

Nawożenie kwitnącej marihuany

Należy pamiętać, że podczas kwitnienia zmianie ulega zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Od tego momentu roślina potrzebować będzie mniej azotu (N), ale więcej fosforu i potasu (P i K), które są niezbędne podczas kwitnienia.

Krzew w trakcie tej fazy nie potrzebuje tak dużo azotu do samego wzrostu jak w fazie wege, ale o dużo więcej fosforu i potasu. Użycie złych nawozów lub złe dawkowanie może doprowadzić do niedoborów P i K, zaś dostarczenie nadmiaru N, który potrafi niekiedy „przypalić” i zatruć rośliny. Taka sytuacja może dodatkowo spowodować ograniczenie przyjmowania innych związków, które podczas kwitnienia są niezbędne. To skutkować będzie mniejszymi plonami z całej uprawy.

Należy zadbać również o odpowiednie ilości magnezu oraz wapnia. Najczęściej podaje się go w formie CAL-MAG lub dolomitu. Kwitnienie to również moment, w którym szczególną uwagę należy przyłożyć do właściwego pH ziemi. To ono odpowiada za przyswajanie z gleby doprowadzanych składników w formie nawozów. Zbyt niskie lub zbyt wysokie pH powodować będzie blokady żywieniowe, co z kolei doprowadzić może do zatrucia i zniszczenia rośliny.

Dojrzałe trichomy marihuany

Objawy przekwitania i dojrzałości rośliny

Niedoświadczeni growerzy często prowadzą zbiórkę zbyt wcześnie lub zbyt późno. Umiejętne odczytanie sygnałów, które wysyła roślina jest kluczowe do przeprowadzenia prawidłowego zbioru. Jak rozpoznać, że roślina jest gotowa do zbioru?

  • Pierwszą oznaką przekwitania są żółknące liście. Zmieniają kolor przez braki substancji odżywczych, które roślina wykorzystuje do rozwoju kwiatów. Żółknące liście można usunąć w początkowych etapach kwitnienia. Usuwanie liści w końcowych etapach rozkwitu naraża roślinę na wysoki stres i może doprowadzić do powstania hermafrodyty. Nie warto tego robić bowiem w liściach mogą znajdować się cenne składniki odżywcze, których niema w glebie.
  • Trichomy to cienkie pręciki pokryte lepką żywicą, która bogata jest w THC. W początkowych fazach kwitnienia pręciki posiadają jasny, wręcz przezroczysty kolor. Wraz z dojrzewaniem konopi kolor pręcików zmienia się i przybiera mętny i mleczny kolor. Oznacza to, że może być gotowa do zbioru. Mleczna barwa pręcików wywoływana jest przez wysokie stężenie THC w żywicy. Wraz z przejrzewaniem konopi kolor trichomów będzie zmieniał się na bursztynowy, co jest powolnym efektem rozkładu THC. Określanie dojrzałości rośliny na podstawie trichomów jest najbardziej popularną, a zarazem najskuteczniejszą metodą.
  • Innym sposobem na określenie dojrzałości (przekwitania) rośliny jest zbadanie słupków kwiatowych. Słupki kwiatowe to cienkie pręciki wyrastające z kwiatu. W początkowych fazach wzrostu kwiatów są one białe, a wraz z dojrzewaniem kwiatów słupki kwiatowe przybierają barwę bursztynową.

Należy pamiętać o tym, że zbiórka prowadzona zbyt wcześnie lub zbyt późno znacząco pogarsza jakość marihuany. Odpowiednie wyczucie czasu jest kluczowe, jednak nie przejmuj się jeżeli popełnisz jakieś błędy. Dzięki nim stale się uczysz.

Kwitnienie marihuany i ścinanie topów

Jak przygotować roślinę do ścinki?

Jednym ze sposobów przygotowania rośliny do ścinki jest usunięcie części liści. Wraz z dojrzewaniem przekazują one coraz więcej energii i substancji odżywczych do kwiatów. Niedobory składników odżywczych powodują żółknięcie i usychanie liści, jednak nie ma powodów do obaw. Usychanie ich jest zjawiskiem naturalnym. Doświadczeni hodowcy usuwają także część liści cukrowych, co znacznie ułatwia trimming.

Kolejnym sposobem przygotowania rośliny jest flushing. Polega na wymywaniu z podłoża składników odżywczych i mineralnych (nawozów), które pogarszają smak marihuany. Mniejsza ilość substancji mineralnych w kwiatach sprawi, że palenie gotowej marihuany będzie znacznie przyjemniejsze. Po tym etapie nie należy już nawozić krzewów nawozami i odżywkami.

Trimming kwiatów konopi

Jak zbierać kwiaty?

Pierwszym krokiem ścinki kwiatów jest usunięcie liści wiatrakowych z łodyg. Liście te znacznie wydłużają proces suszenia topów i mogą powodować infekcje rośliny. Do tego zabiegu najlepiej wykorzystać nożyce o długich i ostrych ostrzach. Pamiętaj, aby co chwilę myć nożyce.

Kolejnym krokiem jest wstępne usunięcie liści cukrowych. Te znajdują się blisko kwiatów, dlatego bywa to bardzo problematyczne. Przy ich najlepiej zastosować nożyce o krótkich ostrzach.

Co dalej ze zbiorami kwiatów?

Tak obrobione topy konopi można poddać suszeniu na łodydze lub całkowicie oddzielić je od głównego pnia. Jeżeli chcesz usunąć kwiaty przed suszeniem, należy przyciąć im łodyżki możliwie najkrócej. Usunięcie łodyg przyśpieszy proces suszenia i minimalizuje ryzyko wystąpienia pleśni.

Suszenie można przeprowadzić przy pomocy naturalnego światła słonecznego lub suszarek. Suszenie na słońcu polega na rozwieszeniu łodyg z kwiatami na sznurkach w dobrze nasłonecznionym miejscu. Możliwe jest także suszenie samych kwiatów, które należy rozłożyć na sicie. Doświadczeni growerzy polecają stosowanie odpowiednich suszarek lub samych growboxów z ustawioną wentylacją oraz nawilżaczem.

Ostatnim krokiem w obróbce kwiatów konopi jest curring – nie jest on obowiązkowy. O tym, jak wykonać curring dowiesz się tutaj: Co to jest curring i jak go wykonać?

Podsumowanie

Kwiaty konopi należy ścinać kiedy osiągną pełnie swej dojrzałości. Zbyt wczesna lub zbyt późna zbiórka niekorzystnie wpływa na jakość gotowej marihuany. Konopie sygnalizują swą dojrzałość poprzez: zmianę barwy trichomów, zmianę barwy pręcików i usychające liście.

Kluczem do prawidłowego zbioru konopi jest ich obserwacja. Proces ścinki powinien być staranny, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Konopie po zbiorze należy odpowiednio wysuszyć. Jeżeli kwiaty są już odpowiednio suche, to czas na delektowanie się własną marihuaną.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.