Uprawa konopi to niezwykle ciekawy, a zarazem trudny temat. Chcąc uzyskać dobry plon i zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Uprawa indoor pozwala kontrolować prawidłowy wzrost rośliny i może być prowadzona przez cały rok w domu. Dla bardziej doświadczonych growerów lepszym wyborem może być uprawa hydroponiczna lub uprawa outdoor.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

To w jaki sposób uprawiać konopie indyjskie, dowiesz się z naszych poradników. Otrzymasz wiele szczegółowych informacji i wskazówek, które wykorzystasz krok po kroku. Zanim do nich dojdziesz, ważne jest by dobrze zrozumieć sposoby oraz specyfikę gatunków i odmian do uprawy. Jest to konieczne do zrozumienia pewnych procesów, których doświadczysz już w trakcie uprawy.

Warto wiedzieć, że uprawa marihuany (konopi indyjskich) jest w Polsce całkowicie zakazana (dotyczy to również uprawy odmian hybrydowych). Więcej o prawie i karach dowiesz się z:

  • Co grozi za posiadanie i uprawę marihuany w Polsce.

Dozwolona jest uprawa jedynie konopi włóknistych (siewnych) po otrzymaniu specjalnego pozwolenia na uprawę. Więcej o tym jak zdobyć pozwolenie znajdziesz w poradniku:

Od 2022 roku uprawą medycznej marihuany mogą zajmować się polskie instytuty badawcze pod nadzorem ministra do spraw rolnictwa. Jest to pierwsza liberalizacja prawa związanego z uprawą konopi indyjskich w ostatnich latach.

Poszczególne fazy uprawy

Uprawę marihuany podzielić można na 4 fazy. Każda z nich jest bardzo istotna bowiem wpływa na kolejne. Źle poprowadzona roślina w drugiej fazie, rzutować będzie na niskie plony w fazie 4. Zapoznaj się ze wszystkimi czterema fazami, zanim przystąpisz do samej uprawy:

  • Faza kiełkowania nasion – słabe lub uszkodzone nasiona dadzą słabe plony.
  • Faza sadzonek – to dość szybka i przejściowa faza, w której nie można narażać krzewów na stres.
  • Faza wegetatywna – to faza głównego wzrostu rośliny, która rzutuje na ilość plonów.
  • Faza kwitnienia (Flo lub Bloom) – to moment produkcji topów i THC, szczególnie wymagający w odpowiednie nawożenie.

Wybór rodzaju konopi

KROK 2 – sposób uprawy

Konopie można uprawiać na wiele sposobów, ale wybór konkretnej techniki rzutuje na ilość plonów oraz ich jakość. Najczęściej growerzy decydują się na dwa typy:

  • Uprawa w glebie – typowa uprawa roślin i kwiatów
  • Uprawa hydroponiczna – uprawa w wodzie przez doświadczonych growerów

KROK 3 – miejsce do uprawy

To kolejny podział, który jest mocno rozpowszechniony wśród growerów na całym świecie. Wyróżniamy dwa rodzaje uprawy ze względu na miejsce jej prowadzenia:

  • Uprawa marihuany Indoor – w domu
  • Uprawa marihuany Outdoor – na zewnątrz

Uprawa Indoor odbywa się najczęściej w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, pokojach i namiotach umieszczonych wewnętrz budynku. Uprawa konopi Outdoor polega na wysiewaniu i sadzeniu roślin w glebie, ale pod gołym niebem (na zewnątrz). Mogą to być specjalnie ukryte uprawy marihuany lub specjalne i legalne plantacje konopi siewnych prowadzone przez rolników.

KROK 4 – wybór rodzaju konopi

Jeśli zapadła już ostateczna decyzja, odnośnie tego jakie konopie będziesz uprawiać (indyjskie, włókniste, hybrydowe) oraz w jakich warunkach (Indoor w glebie/hydroponice lub Outdoor), pozostało wybrać konkretne odmiany i ich krzyżówki. Do wyboru masz 2 rodzaje:

  • Odmiany pełnosezonowe (sezonowe) – większe plony, ale dłuższy czas uprawy, duże ilości THC
  • Odmiany automatyczne (autokiwtnące/automaty) – mniejsze plony, mniejsza ilość THC, szybka uprawa
  • Odmiany hybrydowe (krzyżówki konopi indyjskich z siewnymi) – uprawa dla THC i CBD

Początkującym growerom zaleca się w uprawie odmiany automatyczne.

Odmiana czy sposób (indoor lub outdoor) powinny być dobrane do możliwości technicznych oraz finansowych hodowcy. Do uprawy Indoor potrzeba kawałka ogrzewanej przestrzeni, wentylacji, oświetlenia czy specjalnego growboxa. Uprawa outdoor wymagać będzie kawałka gruntu na zewnątrz (ogród, szklarnia, pole, las, łąka).

Wybór samej odmiany zadecyduje o ilości plonów oraz czasu w jakim konopie osiągną dojrzałość. Automaty kwitną szybciej niż odmiany pełnosezonowe, przy czym te pierwsze dają mniejsze plony niż te drugie. Dodatkowo odmiany autokiwtnące posiadają mniejszą moc THC, niż odmiany automatyczne.

Wady i zalety poszczególnych wariantów

  • konopie indyjskie i hybrydowe odurzają, ale są nielegalne
  • konopie włókniste nie odurzają, ale można zdobyć pozwolenie i uprawiać legalnie
  • uprawa w glebie jest łatwiejsza i wymaga niewielkich nakładów inwestycyjnych
  • uprawa hydroponiczna wymaga większego doświadczenia oraz wyższych kosztów zakupu sprzętu
  • uprawa indoor możliwa jest cały rok przy względnie – większa intymność i bezpieczeństwo
  • uprawa outdoor to ograniczony czas uprawy, niski koszt, więcej zagrożeń (choroby, szkodniki), ale i niebezpieczeństwo utraty plonów.

Początkujący growerzy najczęściej decydują się na uprawę konopi Indoor w ziemi.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.