Zakładając własną plantację konopi indyjskich growerzy często zastanawiają się ile gramów kwiatów mogą uzyskać z jednego krzaka. Końcowy zbiór zależy jednak od bardzo wielu czynników. Podczas wzrostu konopi można wykonać pewne czynności i zastosować różne techniki uprawy, które zwiększą ilość plonów. Możliwe jest także, choć zazwyczaj przypadkowe, zmniejszenie plonów na plantacji.

Na wielkość plonów ma także wpływ czas wzrostu, odmiana marihuany, typ uprawy, typ nasion, warunki panujące na uprawie i doświadczenie plantatora. Z konopi indyjskich uzyskuje się kwiaty, które dopiero po wysuszeniu można nazwać marihuaną. Świeże będą ważyć więcej niż po wysuszeniu.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Uprawa indoor

Uprawa konopi indyjskich w growboxie pozwala na stosunkowo dokładną kontrolę nad warunkami, co pozytywnie przekłada się na ilość zbiorów. Growbox to specjalny namiot uprawny, który wyposażony jest w wentylatory, lampy uprawne, termometry, higroskopy i wiele więcej.

Uprawiając konopie w growboxie można zebrać nawet kilkaset gramów świeżych kwiatów z jednej rośliny.

Uprawa konopi na parapecie jest nieco trudniejsza, gdyż jej powodzenie zależy od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Zbyt mała ilość światła otrzymywanego przez konopie może zaburzyć ich wzrost, czego konsekwencją jest nadmierne wydłużanie łodygi.

Z upraw na parapecie zazwyczaj osiąga się nieco mniejszy plon w wysokości 20-90 gramów z rośliny (w sezonie wiosenno-letnim).

krzaki konopi na outdoor

Uprawa outdoor

Uprawa outdoor prowadzona jest na specjalnie przygotowanych polach lub spotach. Krzaki konopi rozwijają się tam w warunkach naturalnych, co przekłada się na ich duże rozmiary i wysokie plony. Świeże powietrze i dostęp do naturalnego światła sprawiają, że rozwój konopi jest optymalny. Uprawy takie również wymagają od plantatora uwagi, gdyż rośliny narażone są na przesuszenie, działalność szkodników, niekorzystne warunki atmosferyczne i działalność osób trzecich.

Konopie w warunkach naturalnych mogą dorastać do 4 metrów. Z tak dużych roślin można zebrać nawet do 1 kilograma kwiatów!

Warto pamiętać o tym, że na spocie wysiewa się więcej niż jedną roślinę.

szczep marihuany Gorilla Candy

Szczepy automatyczne

Automatyczne odmiany konopi zyskały wielką popularność wśród growerów. Szczepy te charakteryzują się wejściem w fazę kwitnienia już po kilku tygodniach, a kwitnienie jest niezależne od zmienności oświetlenia. Niski wzrost i stosunkowo duży plon sprawiają, że szczepy automatyczne często wybierane są do dyskretnych upraw. Można uprawiać je zarówno na indoor jak i outdoor.

Automaty dają nawet 400 gramów z jednego krzaka!

Należy pamiętać o tym, że wielkość plonu zależy od charakterystyki szczepu. Przed wyborem konkretnego szczepu warto zapoznać się zapoznać z jego cechami.

Szczepy pełnosezonowe

Odmiany pełnosezonowe nazywane są często fotoperiodycznymi. Rośliny te występują w wielu regionach świata, a ich rozwój zależny jest od długości oświetlenia w ciągu dnia. Wraz ze zmieniającymi się porami roku dzień staje się coraz krótszy, a rośliny otrzymują mniej światła słonecznego – jest to dla nich sygnał do wejścia w fazę kwitnienia.

Najbardziej wydajne szczepy pełnosezonowe oferują growerom zbiór w wysokości 250-900 gramów kwiatów z jednej rośliny.

marihuana w szklanych słoikach

Waga marihuany przed i po suszeniu

Świeżo ścięte kwiaty konopi indyjskiej nie są jeszcze marihuaną zdatną do spożycia. Marihuaną nazwiemy te kwiaty dopiero po wysuszeniu.

W kwiatach znajduje się bardzo dużo wody, która podczas procesu suszenia odparowuje, czego efektem jest znaczne obniżenie wagi gotowej marihuany. Podczas suszenia kwiaty mogą stracić nawet 70-80% swojej początkowej wagi. Przykładowo: jeżeli grower suszy 100 gramów kwiatów, to na koniec uzyska jedynie ok. 20-30 gramów marihuany.

Warto pamiętać o tym, że procent utraconej wagi zależy od ilości wody w kwiatach. Niektóre szczepy posiadają mniej wody, czego efektem jest mniejsza utrata wagi podczas suszenia.

szczep marihuany Green Gelato

Co wpływa na ilość i plony?

Każdy grower zakładający własną plantację zastanawia się na tym, ile kwiatów uda mu się zebrać, a także jakie czynniki wpływają na wielkość plonów. Czynniki te to:

 • temperatura uprawy,
 • wilgotność,
 • dostępność wody,
 • stan systemu korzeniowego,
 • genetyka rośliny,
 • dostępność składników odżywczych,
 • wielkość donic,
 • dostęp do światła,
 • dostęp do CO2,
 • nawożenie,
 • trening.
Nawozy w uprawie marihuany

Nawozy a ilość zebranej marihuany

Nawozy i odżywki do konopi to preparaty, które w swoim składzie zawierają mikro- i makroelementy potrzebne do prawidłowego wzrostu konopi. Dostępne są w postaci granulatów, płynów, zawiesin i mieszanek. Można je podzielić na naturalne i sztuczne.

Stosowanie nawozów, a w szczególności stymulatorów kwitnienia, może pozwolić growerowi uzyskać rekordowe plony. Nawozy i odżywki mogą zwiększyć zbiór o 30-40%.

Odpowiednie stosowanie nawozów podczas wzrostu roślin ma także pozytywny wpływ na rozwój korzeni, łodyg i liści.

Trening a ilość zebranego suszu z krzaka

Trening konopi to bardzo ważny proces, który pomaga znacznie zwiększyć plony. Konopie naturalnie rosną wzwyż, przez co nie wszystkie piętra liści otrzymują równą ilość światła.

Treningi konopi można podzielić na:

Stosując odpowiednie treningi konopi można zwiększyć plony nawet kilkukrotnie.

Co zmniejsza ilość marihuany na krzaku?

Zebranie obfitych plonów jest ukoronowaniem pracy i trudu włożonego przez growera w opiekę nad plantacją, jednak istnieją pewne czynniki, które znacznie zmniejszają produkcję kwiatów przez rośliny.

Do czynników zmniejszających ilość kwiatów konopnych można zaliczyć:

 • zbyt wysoka temperatura,
 • zbyt niska temperatura,
 • zbyt duża ilość wody,
 • zbyt mała ilość wody,
 • uszkodzenia korzeni,
 • działalność szkodliwych mikroorganizmów,
 • uszkodzenia łodyg,
 • przenawożenie roślin,
 • niska zawartość składników odżywczych w glebie,
 • działalność szkodników na plantacji,
 • niedostateczne naświetlenie roślin,
 • zbytnie naświetlenie roślin,
 • zbyt małe donice,
 • zbyt duże donice.

Istnieje więc szereg czynników, które mogą wpłynąć niekorzystnie na wielkość zbiorów. Uprawa konopi indyjskich wymaga od growera pewnej precyzji i posiadania odpowiedniej wiedzy. Wszelkie nieprawidłowości występujące na plantacji mają niekorzystny wpływ na wielość zbiorów. Poruszaliśmy szereg podstawowych problemów w uprawie marihuany, które warto poznać.

Podsumowanie

Obfite plony są celem każdego, kto zakłada swoja plantację. Na wielkość plonów wpływa nie tylko charakterystyka danego szczepu, ale także jego genetyka, typ uprawy i warunki panujące na plantacji. Równie ważne jest także doświadczenie i wiedza growera, gdyż może on nieświadomie popełnić błędy, które znacznie zmniejszą plony. Jeżeli plantator odpowiednio zadba o swoje rośliny, to odwdzięczą się one okazałymi plonami.


UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.


Źródła

 1. https://cannabis-spot.pl/ile-konopi-mozesz-uzyskac-z-uprawy-jednej-rosliny/
 2. https://2fast4buds.com/pl/news/jak-duzo-plon-roslin-konopi-automatycznie-kwitnacych-konopi
 3. https://nasionamarihuany.pl/blog/top-5-odmian-na-outdoor-o-duzym-plonie
 4. https://hempking.eu/pl/czy-w-czechach-legalnie-kupisz-marihuane/
 5. https://hemplo.pl/uprawa/marihuany/
 6. https://czegoniewiesz.pl/ile-rosnie-automat-na-outdoor/
 7. https://www.pomocspoleczna.rybnik.pl/2022/04/10/zbior-marihuany-na-outdoor-i-suszenie%EF%BF%BC/
 8. https://www.royalqueenseeds.pl/content/201-ile-potrzeba-czasu-na-uprawe-konopi-indoor
 9. https://hemplo.pl/uprawa/marihuany/wybor-i-budowa-growboxa/
 10. https://www.royalqueenseeds.pl/content/18-nasiona-automatycznie-kwitnace
 11. https://indorshop.pl/kategoria/nasiona/automaty/
 12. https://www.abc-ogrodow.com.pl/artykul/czym-charakteryzuja-sie-nasiona-automatyczne-160589
 13. https://www.royalqueenseeds.pl/blog-jak-skutecznie-wysuszyc-i-zakonserwowac-marihuane-n682
 14. https://tanienasionamarihuany.pl/jak-skutecznie-wysuszyc-topy-konopi
 15. https://www.royalqueenseeds.pl/content/144-maksymalne-zbiory-z-konopi-automatycznie-kwitnacych
 16. https://tanienasionamarihuany.pl/Jak-radykalnie-zwiekszyc-plony-dzieki-Lolipoppingu
 17. https://www.compo.pl/doradca/pielegnacja-roslin/podstawy/nawozy-srodki-ochrony-roslin/wlasciwe-nawozenie
 18. https://ladnydom.pl/Ogrody/7,113645,20321762,bledy-ogrodnika-zle-nawozenie-roslin.html
 19. https://deccoria.pl/artykuly/rosliny-domowe/nawozenie-roslin-doniczkowych-41-9586
 20. https://www.leafly.com/learn/growing#where-is-it-legal-to-homegrow-cannabis
 21. https://www.leafly.com/news/growing/growing-marijuana-led-black-dog-review
 22. https://www.leafly.com/learn/growing#where-is-it-legal-to-homegrow-cannabis
 23. https://www.leafly.com/learn/cannabis-glossary/yield