Growboxy są nieodłącznym elementem upraw domowych. Ich wykorzystanie pozwala na zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu kontrolowanego. Namioty uprawne wyposażone są w odpowiednie urządzenia, które powalają plantatorowi na kontrolę warunków wzrostu konopi na każdym etapie rozwoju. Growbox – a w zasadzie jego wyposażenie – do prawidłowego funkcjonowania wymaga jednak zasilania energią elektryczną. W poniższym materiale przyjrzymy się temu ile prądu zużywa growbox.

Warto pamiętać o tym, że zużycie energii elektrycznej zależne jest od wykorzystanego sprzętu i charakterystyki szczepu. Przedstawione wartości są jedynie orientacyjne, a wynik rzeczywisty może się różnić.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Co znajduje się na wyposażeniu growboxa?

 • Namiot do uprawy marihuany jest prostą konstrukcją z lekkich rurek oraz pokryciem, które zatrzymuje maksymalną ilość światła wewnątrz growboxa. Posiada szereg otworów pod kanały wentylacyjne i przewody elektryczne.
 • Lampa – podstawowy i zarazem kluczowy element growboxa, który dostarcza roślinie niezbędnego światła. W growboxach najczęściej wykorzystywane są:
  • lampy LED – energooszczędne, emitują duże ilości światła i małe ilości ciepła, posiadają szerokie spektrum, które zalecane jest przy uprawie marihuany
  • lampy MH/HPS – metalohalogenkowe oświetlenie wykorzystywane w fazie kwitnienia konopi, emitują światło żółte i niebieskie,
  • świetlówki CLF – lampy emitujące białe spektrum światła.
 • Higroskop służy do kontrolowania wilgotności podczas uprawy. Dostępne są różne rodzaje, jednak najlepiej sprawdzą się higroskopy do kwiatów.
 • Filtr węglowy do growboxa wykorzystuje się do oczyszczania powietrza dostającego się do growboxa i wydostającego się z niego. Powietrze jest wówczas oczyszczane m.in. z zarodników pleśni i grzybów, które mogą zniszczyć uprawy. Zapobiegają wydostawaniu się zapachów marihuany z growboxa do pomieszczenia i budynku. Te podczas kwitnienia są bardzo intensywne i mogą przyciągnąć zainteresowanie sąsiadów, a w najgorszym przypadku również policji.
 • Termostat pozwala na kontrolowanie temperatury wewnątrz boxa. Na rynku dostępne są growboxy z automatycznie sterowanymi termostatami.
 • Wentylator główny w growboxach pozwala na regulację temperatury (pracujące lampy wydzielają znaczące ilości ciepła) i poprawę cyrkulacji powietrza w plantacji. Często instalowanych jest kilka wentylatorów (górny i dolny), wymuszających okrężny obieg powietrza w boxie.
 • Grzałka lub grzejnik pozwala na zwiększenie temperatury wewnątrz growboxa (np. w piwnicach, nieocieplonych budynkach czy poddaszach).
 • Odblask to głównie folia, która pokrywa wewnętrzne ściany boxa. Dzięki niej światło rozprasza się po całym obszarze uprawy i doświetla również dolne partie roślin. Wykorzystanie odblasku znacznie zmniejsza wykorzystanie energii elektrycznej.
 • Nawilżacz powietrza – powietrze w boxie musi mieć odpowiednią wilgotność do wzrostu podczas każdej fazy wzrostu – sadzonki, wegetacja i kwitnienie.
 • Wentylatory mieszające – zwykłe wiatraki do imitacji wiatru, nazywane również mieszaczami. Pozwalają wymieszać powietrze w całym boxie i wzmocnić młode sadzonki.
 • Maty lub bimbrownie CO2 – dzięki dodatkowemu dwutlenkowi węgla, plantacja marihuany dostarczy większych plonów.
 • Kwasomierze, pHmetry – urządzenia pomocne przy mierzeniu pH gleby oraz pH wody.

Wszystkie powyższe urządzenia nie są niezbędne do prawidłowej uprawy marihuany w domu, ale znacznie poprawiają plony i ułatwiają proces opiekowania się nad konopiami.

liście konopi pod lampą uprawną

Zużycie prądu przez lampy

Wybór lampy do growboxa jest niezwykle istotny, ponieważ to ona będzie odpowiadać za substytut naturalnego światła słonecznego. Dodatkowo lampa ma wpływ na otoczenie uprawy poprzez emisję ciepła i natężenie światła emitowanego.

Rośliny wymagają ciągłego oświetlania około 18 godzin dziennie w fazie wegetatywnej i 12 godzin dziennie podczas kwitnienia. W ciągu całego cyklu upranego należy przyjąć średni czas pracy lamp na poziomie 1200 godzin pracy.

O wyborze odpowiedniej lampy decyduje nie tylko jej moc, ale także ilość lumenów!

Typ lampyMoc [W]Koszt energii całego cyklu uprawnego [zł]
LED200200-240
MH100100-120
Świetlówka6050
HPS100100-120
Wilgoć osadzająca się na liściach

Koszt pracy higroskopu

Higroskop to urządzenie, które pozwala na pomiar wilgotności powietrza wewnątrz growboxa. Higroskopy zasilane są bateriami, przez co nie pobierają one zasilania z sieci. Standardowo higroskopy zasilane są bateriami AAA.

Zakup takich baterii to koszt około 10-15 złotych.

Wentylacja w uprawie konopi - growbox

Ile prądu pobiera wentylator?

W namiocie uprawnym zwyczajowo montuje się przynajmniej dwa wiatraki. Jeden z wiatraków miesza powietrze wewnątrz namiotu, co pozwala na regulację temperatury. Drugi z wiatraków, który nazywany jest dolotowym, zasysa powietrze do namiotu uprawnego.

Moc wiatraka [W]Koszt energii na cykl [zł]
10 14,4
15 21,6
20 28
25 35
30 42
35 49,14
40 56,16
45 63,18
50 70,20

Należy pamiętać o tym. że o wyborze wiatraka decyduje nie tylko jego moc, ale także wydajność, skuteczność mieszająca, rozmiar i poziom emisji hałasu.

Koszt grzałki lub grzejnika w growboxie

Grzejnik elektryczny

Grzejniki i grzałki pozwalają zwiększyć temperaturę wewnątrz growboxa lub w pomieszczeniu uprawnym. Urządzenia grzewcze są niezwykle ważnym elementem, gdyż zbyt niska temperatura spowalnia rozwój roślin, a w sytuacjach krytycznych może doprowadzić do śmierci roślin.

Moc grzejnika [W]Koszt energii na cykl [zł]
1018,72
1528,8
2037,44
2546,80
3056,16
3565,52
4074,88
4584,24
5093,60

Pobór mocy maty grzewczej i innych urządzeń grzewczych zależny jest od temperatury otocznia, temperatury wewnątrz growboxa i czasu pracy urządzeń.

Zużycie energii przez nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza

Odpowiednia wilgotność powietrza spełnia kilka funkcji na plantacji. Zbyt wysoka może powodować rozwój pleśni, która może zniszczyć plantację. Zbyt niska może doprowadzić do przesuszenia roślin i spowolnienia ich rozwoju..

Zastosowanie nawilżaczy powietrza pozwala na odpowiednią regulację wilgotności.

Większość nawilżaczy powietrza zasilanych jest bateriami AAA, które można nabyć w bardzo niskiej cenie, jednak można nabyć nawilżacze zasilane z sieci.

Nawilżacze, które dostępne są na rynku charakteryzują się mocą od 20W-200W.

Moc nawilżacza [W]Koszt pracy na cykl [zł]
204,68
307,02
409,03
5011,70
6014,04
7016,38
8018,72
9021,06
10023,40
11025,74
12030,42
13032,02
14033,06
15035,10
16037,44
17039,78
18042,12
19044,46
20046,80

Ekologiczne generatory CO2

Wentylator rozpylający CO2

Generatory CO2 to urządzenia, które produkują dwutlenek węgla potrzebny w procesie fotosyntezy. Urządzenia te można wykonać własnoręcznie przy pomocy kilku butelek i drożdży. Na rynku dostępne są także profesjonalne generatory dwutlenku węgla.

Generatory własnej produkcji nie pobierają zasilania, a wiele modeli zasilanych jest bateriami.

Ile prądu pobierze 120 dniowa uprawa w growboxie?

Posiadając jeden niewielki growbox, w którym zmieści się około 1-3 krzewów, musisz liczyć się na całkiem spory pobór energii elektrycznej w przeciągu 3 miesięcy. Zestawienie kosztów wymienionych powyżej pozwoli Ci oszacować wysokość rachunków za prąd, które w końcu musisz zapłacić. Ile one mogą wynieść? Weźmy pod uwagę typowy wariant:

 • Lampa LED 200W, 2 wentylatory 30W, mata grzewcza 30W, nawilżacz powietrza 100W.

To daje nam łączny przybliżony koszt energii elektrycznej:

240 zł = 42 zł + 42 zł + 56 zł + 24 zł = 404 zł

obliczenia do zużycia energii należy oprzeć na własnym sprzęcie i wyposażeniu growboxa

Warto pamiętać, że prąd to nie jedyne koszty uprawy. Do tego należy doliczyć:

 • nasiona,
 • podłoże (ziemię),
 • doniczki,
 • nawozy i odżywki,
 • sprzęt oraz własny czas.

Cały cykl uprawy indoor przy użyciu growboxa może oscylować w granicach 700-1000 zł w zależności od ilości pobranej energii elektrycznej, użytego sprzętu i produktów jak nawozy, itp.

Zobacz również ile kosztuje cały zestaw do uprawy marihuany.

Podsumowanie

Rozpoczęcie własnej plantacji indoor wiąże się nie tylko z zakupem odpowiedniego sprzętu, ale także opłatami za energię elektryczną i inne media.

Przedstawiliśmy Wam poglądowe opłaty za prąd zużywany przez różne urządzenia na plantacji. Przy obliczeniach przyjęliśmy cykl rozwojowy w wysokości 120 dni i opłatę za energię w wysokości 65gr/kWh. Należy pamiętać, że pobór energii elektrycznej jest zależny od wielu czynników, takich jak: zapotrzebowanie roślin, wydajność urządzeń, otoczenie plantacji i wiele innych.

Podsumowując – pobór energii zależy od wielkości growboxa i ilości wykorzystanego sprzętu. Zmieniają się także ceny energii elektrycznej – obliczenia są aktualne na wrzesień 2022.


UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.