Rozpoczęcie własnej plantacji konopi indyjskiej stawia przed growerami wiele wyzwań. Muszą odpowiednio zaplanować przebieg wzrostu swoich roślin i nabyć odpowiedni sprzęt jeszcze przed wykiełkowaniem pierwszych nasion.

Dobór wyposażenia jest niezwykle ważny, a jego rodzaj ma ogromny wpływ na rozwijające się rośliny. Nieodpowiednie oświetlenie i donice mogą znacznie zaburzać prawidłowy rozwój konopi.

Sprzęt do uprawy bywa kosztowny. Przedstawimy wam dziś orientacyjne ceny zakupu sprzętu potrzebnego na planacji. Należy pamiętać o tym, że rozmiar plantacji ma wpływ na cenę zakupu sprzętu. Im większa plantacja, tym więcej sprzętu należy zakupić.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Koszt wyposażenia growboxa w uprawie indoor

Pod pojęciem uprawy indoor rozumie się wszelkie uprawy prowadzone w pomieszczeniach zamkniętych i z wykorzystaniem specjalnych namiotów. Pomieszczenia muszą być odpowiednio przygotowane, aby zapewnić odpowiednie warunki wzrostu konopi. Growbox musi być wyposażony w lampy, wiatraki, filtry i inne niezbędne akcesoria.

Growbox – niezbędny sprzęt

Growboxy to specjalistyczne namioty uprawne przeznaczone do uprawy roślin, które wymagają określonych warunków klimatycznych. Pozwalają na bardzo dobrą kontrolę nad warunkami wzrostu, takimi jak:

 • temperatura,
 • wilgotność,
 • intensywność naświetlenia,
 • cykl oświetlenia,
 • cyrkulacja powietrza.

Na rynku można nabyć gotowe zestawy przeznaczone do uprawy, lub skompletować growbox własnoręcznie.

Co powinno znaleźć się w growboxie? Powinien być wyposażony w:

 • lampę uprawną,
 • filtr,
 • wentylator mieszający,
 • wentylator wyciągowy,
 • odblask,
 • nawilżacz powietrza,
 • termometr.

Cena gotowego zestawu uprawnego dla jednej rośliny zaczyna się już od 300 złotych w zależności od rozmiaru i wyposażenia. Najdroższe sięgają nawet 15 000 złotych. Samodzielne złożenie growboxa może kosztować growera 500-20 000 złotych, w zależności od wykorzystanych komponentów.

W osobnym artykule zamieściliśmy więcej szczegółów na temat tego jak wybrać lub zrobić growbox.

Koszt zakupu lampy

Wysokość lampy od szczytu marihuany

Dobór lampy i oświetlenia do uprawy marihuany to niezwykle ważny etap każdej uprawy indoor. Urządzenia te powinny stanowić substytut naturalnego światła słonecznego, dzięki czemu pozwalają na wzrost roślin w zamkniętych pomieszczeniach.

Koszt lampy zależny jest od jej mocy, typu czy producenta. Obecnie growerzy korzystają głównie z lamp LED ze względu na ich właściwości, ekonomię i korzystną cenę.

Typ lampyMoc [W]Cena [zł]
LED100300 – 600
Świetlówka 5030 – 100
MH40080 – 150
HPS45030 – 50

Koszt zakupu donic

Donice z tworzywa sztucznego

Donice uprawne są podstawowym medium, w którym rozwijają się konopie przez większość cyklu życia. Podczas wzrostu konopi wymagane jest kilkukrotne przesadzenie roślin, przez co grower musi zakupić ich odpowiednią liczbę. Na rynku można nabyć donice wykonane z różnych materiałów i w różnych rozmiarach. Jeżeli interesuje Cię jakie doniczki do uprawy marihuany wybrać, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Typ donicyPojemność [L]Cena [zł]
Tworzywo sztuczne12 – 10
Glina18 – 45
Materiał110 – 25
Donice powietrzne 1 10 – 50

Koszt zakupu wentylatorów

Wentylacja w uprawie konopi - growbox

Wentylatory w uprawie konopi indyjskich zapewniają odpowiedni ruch powietrza, co pomaga utrzymać właściwą temperaturę i jakość powietrza w growboxie. Niezbędny jest zakup odpowiedniej ilości urządzeń – w zależności od wielkości namiotu lub pomieszczenia uprawnego.

Cena wentylatorów dostępnych na rynku wynosi od 150 złotych do 1000 złotych – zależna jest od ich wydajności, marki i mocy. Wybór i montaż wentylacji w growboxie to kluczowe zagadnienie dla każdego growera.

Ile zapłacisz za nasiona?

nasiona konopi rozsypane na stole

Wybór odpowiednich nasion marihuany również jest niezwykle ważny. Na rynku można nabyć nasiona pełnosezonowe, automatyczne i feminizowane. Grower powinien odpowiednio wcześnie zaplanować plantację i wybrać nasiona odpowiedniego szczepu.

Koszt nabycia nasion wynosi 50-200 złotych.

Ile kosztuje profesjonalne podłoże?

podłoże uprawne do marihuany

Podłoże uprawne zapewnia konopiom składniki odżywcze, a także miejsce do rozwoju korzeni. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki glebowe, które z powodzeniem można wykorzystać do uprawy konopi indyjskich. Należy pamiętać o tym, że jako podłoże można wykorzystać wiele materiałów. Ważne jest jednak zapewnienie odpowiedniego pH gleby.

Typ podłożaWaga [kg]Cena [zł]
Uniwersalne podłoże uprawne2025
Włókno kokosowe520 – 50
Perlit12 – 10
Wełna mineralna120 – 50
Kostki mineralne130 – 80
Gleba z hummusem120 – 50

Czy muszę kupić nawozy? Ile kosztują?

Nawóz do konopi

Stosowanie nawozów i odżywek do konopi pozwoli uzyskać plony najwyższej jakości. Odpowiednio dobrane preparaty sprawią, że konopie będą rozwijać się zdrowe i pokaźne. W profesjonalnych sklepach growerskich i ogrodniczych można zakupić nawozy o zróżnicowanych składach. Przed wyborem odpowiedniego nawozu grower powinien zapoznać się z jego działaniem i sposobem wykorzystania. Należy pamiętać o tym, że niewłaściwie stosowanie nawozów może uszkodzić rośliny.

Typ nawozuIlość [L]Cena [zł]
Nawozy organiczne125 – 100
Nawozy sztuczne150 – 300
Nawozy płynne1100 – 250
Nawozy sypkie140 – 150
Zawiesiny130 – 300
Boostery korzeni1 80 – 360
Boostery kwitnienia1180 -300
Nawozy NKP160 – 350
Nawozy dolistne130 – 300

Media czyli koszt zużycia prądu do uprawy

żarówka

Podczas uprawy konopi w systemie indoor grower musi liczyć się z pewnymi kosztami, które związane są z wykorzystaniem wody i energii elektrycznej.

Woda

Podczas uprawy należy regularnie podlewać konopie. W przypadku młodych roślin należy robić to co 2-3 dni niewielkimi ilościami wody. Rośliny w stanie wegetatywnym wymagają podlewania co 3-4 dni około 100-150 ml wody. Starsze rośliny wymagają już około 1-1,5 litra. W skali miesiąca na podlewanie konopi można zużyć średnio 22,5l wody, za którą należy zapłacić 24 grosze.

Prąd

Energia elektryczna jest niezwykle potrzebna do prowadzenia udanej plantacji. Zasilanie wymagane jest do prawidłowego funkcjonowania lamp, wentylatorów, podgrzewaczy, nawilżaczy i innych urządzeń na plantacji. Wiele z urządzeń zastosowanych na plantacji musi działać nieprzerwanie.

W ciągu całego cyklu uprawnego urządzenia muszą pracować około 1100-1300 godzin. Przy założeniu, że sprzęt na plantacji pobiera około 400-600 wat, to koszt zużycia prądu w uprawie wyniesie średnio
400-500 złotych.

Należy pamiętać o tym, że koszty mediów zależne są od wielkości plantacji i zapotrzebowania roślin.

Ile kosztują gotowe zestawy do uprawy marihuany? Przykłady

Najbardziej popularnymi zestawami, na które stawiają początkujący growerzy są urządzenia takich firm jak:

Wpisz kod i odbierz 3% rabatu. Kod to:

hemplo

Na gotowe zestawy najczęściej składają się:

 • Growbox
 • Lampa LED
 • Wentylator z filtrem węglowym
 • Termometr z higrometrem
 • Doniczki
 • Przewody wentylacyjne
 • inne dodatki, instrukcje, itp.

Ile może wynieść początkowa inwestycja w uprawę konopi w domu?

Wydatków w uprawie indoor może być sporo, ale wszystko zależy od tego jak bardzo profesjonalna i zaawansowana ma być to uprawa. Jeśli ktoś nie cierpi na brak gotówki i chciałby zbierać możliwie największe plony, musi liczyć się z kosztami rzędu:

 • Gotowy zestaw SpiderFarmer – 2100 zł (430 euro),
 • Nasiona – 100-150 zł
 • Podłoże i doniczki – 100 zł
 • Nawozy i odżywki – 200-300 zł
 • Media (sprawdź koszt zużycia prądu do uprawy marihuany) – 400-600 zł
 • Dodatkowy sprzęt i nieprzewidziane wydatki – 100-200 zł

By rozpocząć profesjonalną uprawę marihuany w domu musisz liczyć się z początkowym kosztem ok. 3000 – 3500 zł. Alternatywą może być jednak uprawa outdoor, która jest tańsza, ale nie wolna od kosztów o czym przeczytasz niżej.

Widok na planację z lotu ptaka
Źródło: youtube.com

Koszty sprzętu do uprawy outdoor

Uprawy outdoor prowadzone są na odpowiednio wybranych i przygotowanych spotach. Rośliny w warunkach naturalnych rosną okazałe i oferują swoim opiekunom obfite plony. Dostęp do naturalnego światła słonecznego zapewnia optymalny rozwój konopi.

Koszt przygotowania podłoża

gleba do konopi indyjskich

Odpowiednie podłoże na spocie jest niezwykle ważne, gdyż dostarcza ono odpowiednie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Skład chemiczny i typ gleby na spocie ma wpływ na wielkość roślin i jakość plonów.

Gleba na spocie powinna być odpowiednio przygotowana. Do prawidłowego przygotowania gleby na spocie wykorzystuje się gotowe mieszanki glebowe i polepszacze gleby.

ProduktIlość [kg]Cena [zł]
Klasyczne podłoże uprawne5 20 – 50
Włókno kokosowe5 25 – 50
Perlit1 5 – 10
Keramzyt1 5 -20
Wełna mineralna1 20 – 50

Ilość podłoża i spulchniaczy potrzebnych do polepszenia gleby na spocie zależna jest od wielkości spota i liczby roślin na plantacji.

Zakup nawozu to również koszt

Ręka rozsypująca niebieskie granulki nawozu na glebę

Plantatorzy, którzy uprawiają swoje rośliny w warunkach naturalnych stosują głównie nawozy sypkie, ponieważ składniki odżywcze uwalniane są przez długi czas. Zastosowanie nawozów płynnych jest ryzykowne, gdyż opady deszczu mogą wymyć składniki odżywcze z podłoża.

Cena nawozów sypkich zależna jest marki, składu i wielkości opakowania. Zazwyczaj za 1 kilogram nawozu należy zapłacić 40-150 złotych.

Donice – niektórzy kupują

Konopie w materiałowych donicach z systemem nawadniania

Donice na plantacjach outdoor są niekiedy wykorzystywane, gdy gleba na spocie jest nieodpowiedniej jakości. Na plantacjach zewnętrznych można wykorzystać każde typy donic, również te improwizowane.

Donice improwizowane wykonywane są z różnego rodzaju pojemników, takich jak wiadra, odpowiednio duże butelki, pojemniki z tworzywa sztucznego.

Typ donicyPojemność [L]Cena [zł]
Tworzywo sztuczne12 – 10
Glina18 – 45
Materiał110 – 25
Donice powietrzne 1 10 – 50
Donice improwizowane10

Narzędzia ogrodnicze do prowadzenia prac

Narzędzia ogrodnicze

Plantator powinien wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które ułatwią pracę przy roślinach.

SprzętCena [zł]
Nożyce długie10 – 100
Sekator45 – 200
Nożyce do trymowania10 – 100
Siatka maskująca150 – 700
Rękawice ochronne 10 – 50
Łopata40 – 150
Grabie30 – 200

Woda – koszty znikome

Podlewanie marihuany na spocie

Woda jest niezbędna do prawidłowego rozwoju konopi. Na plantacjach zewnętrznych często nie ma potrzeby podlewania konopi, jednak niesprzyjające warunki pogodowe wymuszają nawadnianie roślin.

Zużycie wody na plantacjach zewnętrznych jest zwyczajowo wyższa, co spowodowane jest rozprowadzaniem wody w podłożu i zjawiskiem parowania.

Podczas uprawy należy regularnie podlewać konopie, jeżeli deszcz nie zaspokaja ich potrzeb. Młode rośliny należy podlewać nawet codziennie, niewielkimi ilościami wody. Rośliny w stanie wegetatywnym wymagają podlewania co 2-3 dni około 150-200 ml wody. Starsze rośliny wymagają podlewania około 2-2,5 litra. W skali miesiąca na podlewanie konopi można zużyć średnio 30 wody, za którą należy zapłacić 35 groszy.


UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.


Źródła

 1. https://www.growtent.pl/product-pol-5483-Growbox-Zestaw-2x-Mars-Hydro-TS-600-100W-Lampa-Led-Grow-RoyalRoom-R-100x50x160cm.html
 2. https://taniauprawa.pl/pl/p/Growbox-Herbgarden-35-35x35x90cm/4630?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=2679979405
 3. https://www.growtent.pl/product-pol-6159-Growbox-Zestaw-RoyalRoom-240x240x200cm-4x-Lumatek-Attis-PRO-300W.html
 4. https://www.growtent.pl/product-pol-5821-Growbox-Zestaw-RoyalRoom-R-C50-50x50x120cm-Elektrox-CFL-125W-DUAL.html
 5. https://www.hemp.pl/kategoria/zestawy-uprawowe
 6. https://www.growbox.pl/
 7. https://www.royalqueenseeds.pl/
 8. https://www.mrgrow.pl/nawozy
 9. https://www.hemp.pl/kategoria/nawozy-stymulatory