Artykuł jest częścią poradnika uprawy hydroponicznej. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami, krok po kroku.

Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany

  1. Typy upraw hydroponicznych
  2. Jak założyć własny system hydroponiki głębinowej
  3. Hydroponiczne podłoża uprawne
  4. Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych
  5. Oświetlenie upraw hydroponicznych
  6. Najlepsze odmiany konopi indyjskich do upraw hydroponicznych
  7. Objawy i przyczyny problemów konopi w hydroponice

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Uprawa własnych konopi może być świetną przygodą! Zakładając własną plantację można uzyskać niezależność, zebrać obfite plony najwyższej jakości, zdobyć cenne doświadczenie i zapoznać się z pełnym cyklem rozwojowym konopi. Niestety bywa tak, że w trakcie wystąpią pewne problemy. Grozi to utratą roślin i zbiorów. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Niektóre z nich wynikają z błędów plantatora, a inne są skutkiem niewłaściwych warunków panujących w okolicy uprawy. Zapewnienie odpowiedniego środowiska wzrostu dla roślin powinno być priorytetem. Jeżeli grower zauważy, że rośliny nie rozwijają się prawidłowo, powinien zareagować jak najszybciej. Pozwoli to uchronić rośliny przed nadmierną dewastacją i stresem, a w efekcie umożliwi zbiór satysfakcjonujących zbiorów. Warto pamiętać o tym, że rośliny narażone na wysoki stres wydają znacznie mniejsze plony.

Czym mogą grozić nieodpowiednie warunki wzrostu roślin?

żółknące liście konopi

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, nieodpowiednie warunki uprawne narażają rośliny na wysoki stres, czego konsekwencją jest znaczne spowolnienie rozwoju roślin i zmniejszenie plonów.

Nieodpowiednie warunki na plantacji mogą spowodować szereg nieprawidłowości w rozwoju młodych konopi, takie jak:

  • żółkniejące liście,
  • przebarwienia liści,
  • blaknięcie liści,
  • zawijające się liście,
  • usychające liście,
  • oparzenia liści,
  • spowolnienie tempa rozwoju roślin,
  • całkowite zatrzymanie rozwoju,
  • przebarwienia łodyg,
  • usychanie łodyg i więzów,
  • nadmierne drewnienie łodyg,
  • zahamowanie rozwoju korzeni,
  • uszkodzenie korzeni.

Rośliny mogą wykazywać różne objawy, jako reakcje na tę samą przyczynę. Odpowiednio wczesne zauważenie i identyfikacja problemu na plantacji pozwala uchronić rośliny przed nadmierną dewastacją.

Najczęstsze błędy związane z uprawami hydroponicznymi

Znanych jest wiele błędów i problemów związanych z prowadzeniem plantacji hydroponicznych. Najczęściej wiążą się z: niewystarczającym doświadczeniem growera, nieodpowiednimi warunkami na plantacji i działalnością szkodników.

Do najpopularniejszych nieprawidłowości na uprawach hydroponicznych należą:

Większość błędów i nieprawidłowości, które pojawiają się na plantacjach można z łatwością usunąć. Doświadczeni growerzy radzą, aby stale kontrolować warunki uprawne. Stała kontrola nad warunkami uprawnymi jest najlepszym środkiem prewencyjnym.

Nieprawidłowe nawadnianie roślin

podlewanie konopi

Woda jest niezwykle ważnym czynnikiem w uprawie konopi indyjskich. Żadna roślina nie jest w stanie rozwijać się bez dostępu do wody. Dzięki wodzie roślina jest w stanie pobierać składniki odżywcze. W uprawach hydroponicznych woda odgrywa jeszcze ważniejszą rolę. To dzięki niej można dostarczać składniki odżywcze do korzeni konopi. Wydawać by się mogło, że prowadząc plantację hydroponiczną ryzyko przesuszenia lub przelania roślin jest znikome. Nic bardziej mylnego! Uprawiając konopie w systemach hydroponicznych również można je przelać lub przesuszyć.

Systemy hydroponiczne oparte są na dostarczaniu konopiom składników odżywczych w postaci roztworów wodnych. Roztwory mogą być aplikowane w sposób ciągły lub okresowy, a sposób dostarczania roztworu zależy od charakterystyki systemu uprawnego. Roztwory odżywcze składają się z wody oraz specjalistycznych nawozów hydroponicznych.

Niektóre hydroponiczne systemy uprawne są częściowo zautomatyzowane, przez co nakłady pracy growera są znacznie ograniczone, jednak może okazać się to przyczyną problemów związanych z prawidłowym nawadnianiem roślin. Nieodpowiednie skonfigurowanie systemu uprawnego może bowiem doprowadzić do przelania lub przesuszenia plantacji.

Objawy przesuszenia konopi

Do głównych objawów przesuszenia konopi można zaliczyć:

  • opadające liście,
  • usychające końcówki liści,
  • nieodpowiednia sztywność łodygi,
  • brak giętkości, wyczuwalna suchość czy łamliwość korzeni.

Objawy przelania konopi

Do głównych objawów przelania konopi można natomiast zaliczyć:

  • opadające, „opuchnięte” liście,
  • spowolniony rozwój roślin,
  • nieprzyjemny zapach korzeni,
  • blaknące liście,
  • niedostateczna sztywność łodygi.

Warto pamiętać o tym, że przelanie konopi w systemach hydroponicznych wiąże się najczęściej z wystąpieniem objawów przenawożenia roślin.

Problemy z prawidłowym przyjmowaniem składników odżywczych

więdnąca konopia

Do prawidłowego rozwoju konopie indyjskie potrzebują składników odżywczych. Najważniejszymi pierwiastkami w ich wzroście są azot, potas i fosfor. Substancje odżywcze znajdują się w nawozach hydroponicznych i dostarczane w postaci roztworu. Sposób tego procesu zależy od charakterystyki systemu uprawnego.

Roztwór podawany jest bezpośrednio do korzeni rozwijających się konopi indyjskich. Niekiedy bywa tak, że rośliny nie otrzymują wystarczającej dawki substancji odżywczych. Nieodpowiednie stężenia substancji odżywczych mogą doprowadzić do powstawania niedoborów nawozów – żywieniowych. Ich objawy różnią się od siebie w zależności od tego, którego składnika brakuje. Niedobory poszczególnych składników żywieniowych są łatwo zauważalne.

Do najczęstszych objawów można zaliczyć:

  • żółknące liście,
  • ciemne zabarwienie liści,
  • usychające końcówki liści,
  • brązowe przebarwienia,
  • spowolniony rozwój, a nawet całkowite zatrzymanie rozwoju rośliny,
  • usychające końcówki korzeni,
  • niebieskawa barwa liści.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na powstawanie niedoborów żywieniowych u konopi. Do głównych czynników powstawania niedoborów można zaliczyć: zbyt krótki czas aplikacji roztworów odżywczych, ich nieodpowiednie przygotowanie lub niewłaściwe pH, niedostateczny dostęp do roztworu odżywczego i problemy z przyswajaniem składników odżywczych, które wynikają z uszkodzenia korzeni.

Dawkując roztwór odżywczy należy upewnić się, że rośliny dostają wystarczająco dużo pokarmu, a stężenie składników jest na odpowiednim poziomie. W kontrolowaniu stężenia składników odżywczych pomocne są mierniki PPM. Bardzo ważna jest odpowiednia kalibracja systemu uprawnego, by dostarczał właściwą ilość roztworu odżywczego.

Niewłaściwe pH roztworu odżywczego

żółciejąca roślina marihuany

Wiadomo, że rośliny są w stanie przyjmować substancje odżywcze przez korzenie i jest to ich główny sposób odżywiania. Wielu początkujących growerów nie zdaje sobie sprawy z tego, że w tym procesie poziom pH wody jest bardzo ważny dla konopi.

Składniki odżywcze zawarte w roztworach są skutecznie pobierane w określonym zakresie kwasowości. Zbyt niska lub zbyt wysoka sprawia, że składniki odżywcze mogą nie być pobierane prawidłowo, a nawet może to uszkadzać korzenie konopi.

Roztwór odżywczy powinien charakteryzować się więc kwasowością, która mieści się w przedziale pH= 5,2 – 6,2. W tym przedziale kwasowości, składniki odżywcze są najlepiej wchłanianie przez rośliny.

Kwasowość roztworu można sprawdzić przy pomocy pehametrów. Z przeprowadzeniem badania kwasowości poradzi sobie nawet niedoświadczony plantator.

Nieprawidłowe warunki oświetleniowe

Lampy uprawne są substytutem naturalnego światła słonecznego. Światło jest niezbędnym elementem w procesie fotosyntezy i bez niego większość roślin się nie rozwinie. Bardzo ważnym jest, aby zapewnić konopiom odpowiednią ilość światła na każdym etapie rozwoju.

Nieodpowiednie oświetlenie może doprowadzić do nadmiernego wydłużenia łodygi i więzów, a także do powstania oparzeń solarnych. Odpowiednie dobranie lamp uprawnych może być trudne dla początkujących growerów. Doświadczeni growerzy, którzy stosują systemy hydroponiczne chętnie wybierają lampy LED. Oświetlenie LED może być stosowane przez cały cykl rozwojowy konopi indyjskich. Więcej o tym, jak dobrać odpowiednie lampy uprawne można dowiedzieć się z innego artykułu na naszej stronie.

Instalując lampy na plantacji należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • typ zastosowanej lampy – nie wszystkie lampy mogą być stosowane przez cały cykl rozwojowy
  • odpowiednią odległość od roślin – zbyt nisko zamontowane lampy mogą wywoływać poparzenia solarne
  • moc lamp – zastosowanie zbyt słabych może skutkować nadmiernym wydłużaniem się łodyg
  • czas oświetlania – należy odpowiednio dostosować czas oświetlania roślin.

Szkodniki na plantacji hydroponicznej

pajęczyna na konopi

Wydawać by się mogło, że uprawy hydroponiczne są wolne od szkodników. Uprawy hydroponiczne są wprawdzie stosunkowo nieprzyjaznym środowiskiem dla szkodników, jednak niektóre świetnie sobie na nich radzą.

Najpopularniejszymi szkodnikami występującymi na plantacjach hydroponicznych są owady, takie jak: mączlik, czerwce, mszyce, owady minujące, roztocze, wciornastki i wełnowce.

Grupa szkodników, która bytuje na roślinach konopi indyjskich jest więc znacząca. Działalność każdego z wyżej wymienionych insektów jest bardzo niekorzystna dla roślin i naraża je na wysoki stres. Wiele z nich żywi się elementami konopi: korzeniami, łodygami czy liśćmi. Uszkodzenia elementów morfologicznych zaburza optymalny wzrost roślin. Długotrwała działalność szkodników może doprowadzić nawet do śmierci roślin i utraty całości zbiorów.

Charakterystyka upraw hydroponicznych znacznie ogranicza możliwość walki ze szkodnikami. Zastosowanie pestycydów i środków ochrony roślin bezpośrednio do płynu odżywczego może zmienić jego parametry i uszkadzać korzenie roślin. Najlepszym sposobem walki ze szkodnikami na plantacji jest wykorzystanie pestycydów do bezpośredniego oprysku roślin, jednak tego rodzaju preparaty znacznie obniżają jakość gotowej marihuany.

Problemy eksploatacyjne systemów uprawnych

duży system uprawny

Skonstruowanie własnego systemu uprawnego może być skomplikowane. Systemy uprawne występują w różnych formach i składają się z wielu elementów, a charakterystyka każdego z systemów zależy od specyfikacji modelu. Prędzej czy później poszczególne elementy będą wymagały konserwacji lub drobnych napraw. Ich niepoprawne funkcjonowanie może doprowadzić do uszkodzenia roślin, a nawet do utraty całości zbiorów.

Systemy hydroponiczne podatne są na usterki, które można bardzo łatwo usunąć. Niekiedy jednak bywa tak, że usterka jest poważna i należy wymienić określoną część systemu.

Bardzo często w zbiorniku z pożywką rozwijają się algi, które odpowiadają za bardzo dużą liczbę problemów z poprawnym działaniem systemów uprawnych. Problem uporczywego rozwoju alg dotyczy doświadczonych i początkujących plantatorów.

Nieznaczna obecność alg i glonów w zbiornikach nie jest sytuacją niebezpieczną, jednak ich znaczny rozwój może doprowadzić do:

  • zatkania rur przepływowych,
  • powstawania nieszczelności,
  • wystąpienia nieprzyjemnych zapachów,
  • gnicia korzeni,
  • utraty roztworu odżywczego,
  • niedostatecznego odżywienia korzeni,
  • zaburzenie przepływu roztworu odżywczego,
  • duszenia korzeni.

Przyczyną rozwoju alg i glonów w zbiorniku z roztworem odżywczym jest niedostateczna szczelność zbiornika i dostęp światła słonecznego. Niestety – usunięcie alg z uprawy jest stosunkowo trudne. Najlepszym sposobem jest dokładne wyczyszczenie systemów hydroponicznych przy użyciu silnych środków chemicznych, a następnie dokładne sprawdzenie szczelności systemu. Jeżeli plantator zauważy nieszczelności, to może wykorzystać silikon budowlany.

Podsumowanie

Uprawy hydroponiczne uważane są za najlepszy i najbardziej wydajny sposób upraw konopi indyjskich, jednak nie są one wolne od zagrożeń. Brak tradycyjnego podłoża glebowego wyklucza wiele problemów i zagrożeń, jednak istnieją takie, które wciąż zagrażają uprawie. Znajomość zagrożeń i metod radzenia sobie z nimi pozwoli jednak na uporanie się ze wszelkimi problemami.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.