Growerzy rozpoczynający swoją przygodę z uprawą konopi indyjskich muszą wybrać sposób odpowiadający ich potrzebom i umiejętnościom. Growboxy wykorzystywane są w metodzie indoor i pozwalają na stworzenie idealnych warunków wzrostowych dla roślin. Niestety częstym błędem jest umieszczanie zbyt wielu krzaków w jednym namiocie uprawnym. Przygotowaliśmy dla was garść porad, które pozwolą wam określić ile roślin może znajdować się wewnątrz jednego growboxa i jak powinny zostać rozmieszczone.
Dlaczego odpowiednie zagęszczenie jest ważne?
Grower, który chce uzyskać optymalne zbiory, powinien odpowiednio zaplanować swoją plantację. Wymiary growboxa trzeba dostosować do rozmiaru donic, wykorzystywanego światła, zastosowanej genetyki i sposobu trenowania roślin.
Zbyt mały growbox może niekorzystnie wpływać na rozwój konopi. Powstawanie zacienionych miejsc może wydłużać wzrost roślin i doprowadzić do zmniejszenia plonów. Dotykanie się liści może zwiększać wilgoć i sprzyjać rozwojowi pleśni. W efekcie zamiast większych plonów wynikających z większej liczby roślin spowodujemy ich spadek, a w skrajnych przypadkach ryzykujemy nawet spleśniałymi pąkami, które nie nadadzą się do konsumpcji.
Wpływ genetyki na wielkość krzewów
Jedną z najważniejszych rzeczy przed rozpoczęciem uprawy jest wybór odpowiedniej genetyki roślin. Na rynku dostępnych jest tysiące różnych szczepów konopi, które różnią się od siebie wymaganiami, szybkością wzrostu, wysokością i wielkością plonów. Odmiany klasyczne rozwijają się stosunkowo długo i kwitną pod wpływem zmiennego oświetlenia. Autokwitnące odmiany charakteryzują się stosunkowo niskim wzrostem i szybkim czasem zakwitu.
Większość początkujących plantatorów wybiera szczepy krępe, niskie i krzaczaste. Takie rośliny są stosunkowo proste w prowadzeniu i nie wymagają dużych namiotów uprawnych. Niższe odmiany łatwiej jest także oświetlić i zapobiec powstawania tak zwanych dark spotów.
Rozmiar growboxa
Namioty i growboxy do uprawy marihuany dostępne są zarówno w bardzo niewielkich wymiarach, jak i w naprawdę pokaźnych wersjach. Growbox powinien być dostosowany do charakterystyki wybranego
szczepu. Przykładowo wybierając szczep, który dorasta do 80 centymetrów, powinien rozwijać się w namiocie o wysokości i szerokości jednego metra.
Odpowiedni dobór urządzeń jest niezwykle ważny. Źle dopasowane mogą doprowadzić do wystąpienia problemów na plantacji, takich jak: oparzenia solarne, wysychanie roślin, zbyt wysoka temperatura i bardzo powolny rozwój roślin.
W skład growboxa wchodzą zazwyczaj:
- Stelaż – wykonany z różnych materiałów. Nadaje całej konstrukcji odpowiednią sztywność.
- Materiał odblaskowy – ma za zadanie odbijać i równomiernie rozprowadzać światło.
- Lampy – stanowią źródło światła wewnątrz growboxa.
- Wentylatory – mają za zadanie mieszać powietrze na uprawie i pozwalać na jego wymianę.
- Filtry węglowe – usuwają niepożądane zapachy.
- Termometry – kontrolują temperaturę na plantacji.
- Higroskopy – kontrolują wilgotność na plantacji.
- Nawilżacze powietrza – regulują wilgotność powietrza.
Donice
Średnica i wysokość donic ma znaczny wpływ na wykorzystanie miejsca uprawnego. Zbyt duże donice uniemożliwią umieszczenie optymalnej ilości roślin wewnątrz namiotu, a zbyt małe mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój korzeni. Należy także pamiętać, że rośliny rozwiną się tak duże, jak dużo mają do tego miejsca.
Plantatorzy z całego świata wypracowali pewne sposoby pozwalające określić jak duże donice powinno się zastosować na poszczególnych etapach rozwojowych. Należy pamiętać, że podane wartości są jedynie orientacyjne, a wielkość donic powinna być dostosowana do potrzeb rośliny.
Rozmiar donicy [L] | Stadium rozwojowe |
0,5 | Sadzonki |
1-3 | Niskie rośliny |
4-6 | Średnie rośliny |
7-11+ | Wysokie rośliny |
Wybór okrągłych donic do growboxa może zmniejszać dostępne miejsce uprawowe. Wielu plantatorów wybiera kwadratowe, które pozwalają oszczędzić miejsce wewnątrz namiotu uprawnego. Dzięki temu rośliny nie powinny stykać się ze sobą i otrzymywać równe oświetlenie. Więcej o doborze roślin pisaliśmy w innym poradniku – wybór doniczek do uprawy marihuany.
Ile roślin konopi na 1 metr kwadratowy?
Wiele zależy, jak zostało już powiedziane, od odmiany marihuany, mocy światła, preferowanej metody uprawy i nastawienia do treningu roślin. Długotrwałe treningi LST i HST odmian sezonowych powoduje znaczący przyrost krzewów. W takim przypadku należy założyć minimalną ilość roślin na 1 m2 – np. 2 krzewy.
W zależności od rozmiaru donic można zmieścić nawet kilka roślin na jednym metrze kwadratowym. Niestety trudno jest manipulować rozmiarem donic, gdyż korzenie roślin wymagają określonego miejsca do rozwoju. Zbyt małe donice mogą doprowadzić do spowolnienia rozwoju konopi.
Wielkość donic | Ilość sadzonek na 1m2 |
3L | 25 |
5L | 18 |
11L | 9 |
15L | 5 |
18L | 2 |
21L | 1 |
Podane wartości są jedynie orientacyjne i mogą się różnić
Wpływ treningu na ilość roślin
Zastosowanie technik treningowych na plantacji pozwoli zwiększyć ilość plonów z jednej rośliny i wykorzystać ich cały potencjał. Znanych jest wiele technik treningowych, a wybór jednej z nich musi być przemyślany, dostosowany do potrzeb i zdolności plantatora. Na naszej stronie opisaliśmy większość metod treningowych, co może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej z nich.
Wybierając technikę treningową należy zapoznać się z jej charakterystyką i odpowiednio przygotować.
ScrOG
Technika morza zieleni polega na wykorzystaniu siatki uprawnej, która jest najlepszym sposobem zagospodarowania powierzchni uprawnej, jednak jest dość trudna w przeprowadzeniu. Zastosowanie tej metody pozwala osiągnąć nawet 500g/m2. Opracowania podają, że optymalna liczba roślin na metr kwadratowy to w tym przypadku od 1 do 4, a nawet od 1 do 2 w przypadku większych krzaków.
Jest to też dość elastyczna metoda. Możesz swobodnie wypełnić swoją przestrzeń tylko jedną potężną rośliną w dużej 20l donicy, ale możesz zdecydować się na kilka mniejszych krzaków w mniejszych naczyniach – wszystko zależy od Ciebie.
SOG
W przypadku uprawy SOG mniejsze doniczki pozwalają na większą liczbę roślin w pomieszczeniu uprawnym. Jeśli donice mają średnicę 25 cm, to w growboxie o wymiarach 1m x 1m można zmieścić cztery rzędy po cztery rośliny (w sumie 16). W przypadku nieco mniejszych, 20 cm doniczek, można zmieścić nawet 25 roślin (5 rzędów po 5 roślin) na takiej samej przestrzeni. Najczęściej optymalna liczba roślin na m2 to 9-16.
Fimming i Topping
Technika treningowa polega na ucinaniu końcówki wzrostu. Zabieg ten sprawia, że roślina rozwija kilka głównych szczytów. Następstwem tego treningu jest krzaczasty rozrost konopi. Trening uniemożliwia posiadanie wielu roślin w growboxie. Standardowo przy tym typie treningu w namiocie znajduje się od 2 do 10 roślin na m2
Lollipopping
Metoda treningowa obejmuje przycinanie rośliny z niepotrzebnych liści, co skutkuje pozostaniem jedynie głównego pędu i bocznych gałęzi z dużymi pąkami. Stosując tą technikę w metrowym growboxie zazwyczaj mogą znajdować się 2-6 roślin.
LST (podwiązywanie roślin)
Treningi niskiego stresu są wyjątkowo przyjazne początkującym plantatorom. Technika jest mało inwazyjna i wykorzystuje podwiązywanie roślin, co finalnie zwiększa ilość plonów. Wykorzystując tą metodę można posiadać do 4 roślin na m2 w przeciętnym growboxie.
Jak układać rośliny w growboxie?
Ułożenie roślin w growboxie jest zależne od jego rozmiaru. Wybór mniejszych growboxów nie pozwala na rozwój wielu roślin.
2×2
Ten rozmiar jest stosunkowo mały i przeznaczony dla początkujących plantatorów. Korzystając z tego typu namiotów można uprawiać maksymalnie dwie rośliny średniej lub małej wielkości. Tej rozmiary growboxy pozwolą uzyskać doświadczenie w growingu.
2×4
Ten rozmiar growboxów zmieści się w większości szaf i pozwala na uzyskanie zbiorów, które zaspokoją potrzeby jednego palacza. Pozwalają one na uprawę do 4 roślin średniej wielkości.
3×3
Namioty o tej wielkości zapewniają nieco więcej przestrzeni i pozwalają na uprawę do pięciu roślin średniej wielkości. Taka liczba krzaków zapewni plantatorowi odpowiednio dużą ilość kwiatów.
4×4
Namioty 4×4 pozwolą każdemu plantatorowi uzyskać sporą ilość kwiatów konopnych i uprawiać do 6 roślin średniej wielkości. Wielkość tego growboxa pozwala na swobodne manipulowanie roślinami wewnątrz.
5×5
Namiot o takich wymiarach pozwala zmieścić 9-12 roślin, a sam wypełnia niewielki pokój. Wybierając tak duże namioty należy liczyć się z wysokimi kosztami związanymi z zakupem osprzętu i utrzymania (prąd).
Podsumowanie
Ergonomia jest niezwykle ważnym czynnikiem na każdej plantacji konopi indyjskich. Odpowiednie ułożenie roślin wpływa na ich wzrost i znacznie ułatwia pracę plantatora. Przed wyborem roślin należy zapoznać się z charakterystyką szczepu i odpowiednio dobrać rozmiar growboxa, a także odpowiedni osprzęt.
Należy pamiętać o tym, że podane wartości są jedynie orientacyjne. Na liczbę roślin w growboxie wpływa wiele czynników, ale przede wszystkim rozmiar. Główną zasadą jest 15-20 cm odstępu pomiędzy roślinami. Nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „ile roślin do growboxa”. Należy samodzielnie to policzyć, mając na uwadze rozmiar donicy, rozmiar growboxa i pamiętając o odpowiednich odstępach, po uwzględnieniu technik uprawy. Trzeba przy tym pamiętać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej, czasem przy odpowiednim treningu można uzyskać wyższe plony przy mniejszej liczbie krzaków.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 12.