Growerzy rozpoczynający swoją przygodę z uprawą konopi indyjskich muszą wybrać sposób odpowiadający ich potrzebom i umiejętnościom. Growboxy wykorzystywane są w metodzie indoor i pozwalają na stworzenie idealnych warunków wzrostowych dla roślin. Niestety częstym błędem jest umieszczanie zbyt wielu krzaków w jednym namiocie uprawnym. Przygotowaliśmy dla was garść porad, które pozwolą wam określić ile roślin może znajdować się wewnątrz jednego growboxa.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 12 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Dlaczego odpowiednie zagęszczenie jest ważne?

Grower, który chce uzyskać optymalne zbiory, powinien odpowiednio zaplanować swoją plantację. Rozmiar growboxa powinien być dostosowany do rozmiaru donic, wykorzystywanego światła, zastosowanej genetyki i sposobu trenowania roślin.

Zbyt mały growbox może niekorzystnie wpływać na rozwój konopi. Powstawanie zacienionych miejsc może wydłużać wzrost roślin i doprowadzić do zmniejszenia plonów. Dotykanie się liści może zwiększać wilgoć i sprzyjać rozwojowi pleśni. W efekcie zamiast większych plonów wynikających z większej liczby roślin spowodujemy ich spadek, a w skrajnych przypadkach ryzykujemy nawet spleśniałymi pąkami, które nie nadadzą się do konsumpcji.

Wpływ genetyki na wielkość krzewów

Jedną z najważniejszych rzeczy przed rozpoczęciem uprawy jest wybór odpowiedniej genetyki roślin. Na rynku dostępnych jest tysiące różnych szczepów konopi, które różnią się od siebie wymaganiami, szybkością wzrostu, wysokością i wielkością plonów. Odmiany klasyczne rozwijają się stosunkowo długo i kwitną pod wpływem zmiennego oświetlenia. Autokwitnące odmiany charakteryzują się stosunkowo niskim wzrostem i szybkim czasem zakwitu.

Większość początkujących plantatorów wybiera szczepy krępe, niskie i krzaczaste. Takie rośliny są stosunkowo proste w prowadzeniu i nie wymagają dużych namiotów uprawnych. Niższe odmiany łatwiej jest także oświetlić i zapobiec powstawania tak zwanych dark spotów.

5 krzaków marihuany w growboxie

Rozmiar growboxa

Namioty i growboxy do uprawy marihuany dostępne są zarówno w bardzo niewielkich wymiarach, jak i w naprawdę pokaźnych wersjach. Growbox powinien być dostosowany do charakterystyki wybranego szczepu. Przykładowo wybierając szczep, który dorasta do 80 centymetrów, powinien rozwijać się w namiocie o wysokości i szerokości jednego metra.

Donice

Średnica i wysokość donic ma znaczny wpływ na wykorzystanie miejsca uprawnego. Zbyt duże donice uniemożliwią umieszczenie optymalnej ilości roślin wewnątrz namiotu, a zbyt małe mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój korzeni. Należy także pamiętać, że rośliny rozwiną się tak duże, jak dużo mają do tego miejsca.

Plantatorzy z całego świata wypracowali pewne sposoby pozwalające określić jak duże donice powinno się zastosować na poszczególnych etapach rozwojowych. Należy pamiętać, że podane wartości są jedynie orientacyjne, a wielkość donic powinna być dostosowana do potrzeb rośliny.

Rozmiar donicy [L]Stadium rozwojowe
0,5Sadzonki
1-3Niskie rośliny
4-6Średnie rośliny
7-11+Wysokie rośliny

Wybór okrągłych donic do growboxa może zmniejszać dostępne miejsce uprawowe. Wielu plantatorów wybiera kwadratowe, które pozwalają oszczędzić miejsce wewnątrz namiotu uprawnego. Dzięki temu rośliny nie powinny stykać się ze sobą i otrzymywać równe oświetlenie. Więcej o doborze roślin pisaliśmy w innym poradniku – wybór doniczek do uprawy marihuany.

Ile roślin konopi na 1 metr kwadratowy?

Większość osób uprawia około 2-4 rośliny na metr kwadratowy.

Wiele zależy, jak zostało już powiedziane, od odmiany marihuany, mocy światła, preferowanej metody uprawy i nastawienia do treningu roślin. Długotrwałe treningi LST i HST odmian sezonowych powoduje znaczący przyrost krzewów. W takim przypadku należy założyć minimalną ilość roślin na 1 m2 – np. 2 krzewy.

Planując rozmieszczenie donic wewnątrz namiotu uprawnego należy pamiętać, że między roślinami powinno znajdować się minimum 15-20 centymetrów odstępu.

Trening konopi indyjskich obok siebie

Wpływ treningu na ilość roślin

Zastosowanie technik treningowych na plantacji pozwoli zwiększyć ilość plonów z jednej rośliny i wykorzystać ich cały potencjał. Znanych jest wiele technik treningowych, a wybór jednej z nich musi być przemyślany, dostosowany do potrzeb i zdolności plantatora. Na naszej stronie opisaliśmy większość metod treningowych, co może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej z nich.

ScrOG

Technika morza zieleni polega na wykorzystaniu siatki uprawnej, która jest najlepszym sposobem zagospodarowania powierzchni uprawnej, jednak jest dość trudna w przeprowadzeniu. Zastosowanie tej metody pozwala osiągnąć nawet 500g/m2. Opracowania podają, że optymalna liczba roślin na metr kwadratowy to w tym przypadku od 1 do 4, a nawet od 1 do 2 w przypadku większych krzaków.

Jest to też dość elastyczna metoda. Możesz swobodnie wypełnić swoją przestrzeń tylko jedną potężną rośliną w dużej 20l donicy, ale możesz zdecydować się na kilka mniejszych krzaków w mniejszych naczyniach – wszystko zależy od Ciebie.

SOG

W przypadku uprawy SOG mniejsze doniczki pozwalają na większą liczbę roślin w pomieszczeniu uprawnym. Jeśli donice mają średnicę 25 cm, to w growboxie o wymiarach 1m x 1m można zmieścić cztery rzędy po cztery rośliny (w sumie 16). W przypadku nieco mniejszych, 20 cm doniczek, można zmieścić nawet 25 roślin (5 rzędów po 5 roślin) na takiej samej przestrzeni. Najczęściej optymalna liczba roślin na m2 to 9-16.

Fimming i Topping

Technika treningowa polega na ucinaniu końcówki wzrostu. Zabieg ten sprawia, że roślina rozwija kilka głównych szczytów. Następstwem tego treningu jest krzaczasty rozrost konopi. Trening uniemożliwia posiadanie wielu roślin w growboxie. Standardowo przy tym typie treningu w namiocie znajduje się od 2 do 9 roślin na m2

Lollipopping

Metoda treningowa obejmuje przycinanie rośliny z niepotrzebnych liści, co skutkuje pozostaniem jedynie głównego pędu i bocznych gałęzi z dużymi pąkami. Stosując tą technikę w metrowym growboxie zazwyczaj mogą znajdować się 2-4 rośliny.

LST (podwiązywanie roślin)

Treningi niskiego stresu są wyjątkowo przyjazne początkującym plantatorom. Technika jest mało inwazyjna i wykorzystuje podwiązywanie roślin, co finalnie zwiększa ilość plonów. Wykorzystując tą metodę można posiadać do 4 roślin na m2 w przeciętnym growboxie.

Podsumowanie

Należy pamiętać o tym, że podane wartości są jedynie orientacyjne. Na ilość roślin w growboxie wpływa wiele czynników, ale przede wszystkim jego rozmiar. Główną zasadą jest 15-20 cm odstępu pomiędzy roślinami. Nie da się więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „ile roślin do growboxa”. Należy samodzielnie to policzyć, mając na uwadze rozmiar donicy, rozmiar growboxa i pamiętając o odpowiednich odstępach, po uwzględnieniu technik uprawy. Należy przy tym pamiętać, że więcej nie zawsze znaczy lepiej, czasem przy odpowiednim treningu można uzyskać wyższe plony przy mniejszej liczbie krzaków.


UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 12.