Uprawa marihuany jest procesem niezwykle skomplikowanym, jednak niemniej ekscytującym! Sadząc własne nasiona konopi można zaobserwować wszystkie etapy rozwoju tych roślin i mieć realny wpływ na wielkość zbiorów. Znane są bowiem metody i techniki, które realnie zwiększają wielkość plonów. W dobie XXI wieku hodowcy z całego świata wymieniają się doświadczeniem i pomysłami. Dzięki temu wiedza na temat konopi stale się poszerza. Skorzystaliśmy z ich wiedzy i przygotowaliśmy dla was garść przydatnych informacji, które pomogą w prowadzeniu własnej uprawy.
Optymalne warunki wzrostu konopi
Konopie to zadziwiające rośliny, które mogą rosnąć nawet w niesprzyjającym środowisku. Każdy grower jednak dąży do tego, aby jego rośliny miały zapewnione najlepsze możliwe warunki rozwoju. Idealne warunki do rozwoju konopi można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiedniego sprzętu uprawnego i niezbędnej wiedzy o tych roślinach. Wszelkie nieprawidłowości występujące na plantacji mogą skutkować znacznym zmniejszeniem plonów lub nawet śmiercią roślin. Jakie warunki preferują wobec tego konopie?
Grower musi zwrócić uwagę na parametry, takie jak:
- wilgotność,
- nasłonecznienie – światło,
- temperatura,
- wentylacja,
- zawartość składników odżywczych,
- jakość gleby,
- regularne podlewanie,
- czystość uprawy,
- czystość powietrza i jego skład.
Może się wydawać, że parametrów uprawy jest bardzo dużo, jednak ich kontrola jest niezwykle prosta.
Konopie najlepiej rozwijają się w wilgotnym miejscu. Wilgotność uprawy powinna wynosić 70% w początkowych fazach wzrostu, a w okresie kwitnienia – jedynie 50%.
W uprawach outdoor naturalne promienie słoneczne pozwalają roślinom na prowadzenie procesu fotosyntezy. Proces ten dostarcza roślinie energii do prawidłowego wzrostu. Rośliny powinny mieć zapewniony dostęp do światła przez około 6-8 godzin w ciągu dnia. Dzięki dużej ilości rośliny będą się prężnie rozwijać. Zbyt mały dostęp do światła słonecznego natomiast sprawi, że rośliny rozwiną się nieprawidłowo, a plony będą znacznie mniejsze.
Temperatura na plantacji odgrywa również ważną rolę. Zbyt wysoka może doprowadzić do rozwoju mikroorganizmów i powstawania poparzeń na liściach. Zbyt niska zaś do szoku termicznego i znacznego zatrzymania rozwoju młodych konopi. Idealną temperaturą rozwoju jest przedział 20oC-27oC.
Wentylacja stanowi ważny czynnik, ponieważ wpływa na wilgotność, temperaturę i zwiększa bezpieczeństwo plantacji. Ruch powietrza i wentylatory usuwają wszelkie nieprzyjemne zapachy wydostające się na zewnątrz namiotu uprawnego. Filtry zamontowane w systemie wentylacji wychwytują zarodniki drobnoustrojów i zwiększają tym bezpieczeństwo uprawy.
Wpływ światła na uprawę
Światło jest podstawowym źródłem energii, które rośliny wykorzystują do prawidłowego rozwoju. Intensywność i czas naświetlania roślin powinna być zmienna w ciągu rozwoju konopi. Co ciekawe, krzewy bardzo szybko reagują na długość fal, którymi są naświetlane. W uprawach indoor bardzo ważne jest więc dobranie odpowiednich lamp uprawnych.
W fazie wegetacyjnej zalecane jest dbanie o wykształcenie jak największej liczby liści u konopi. Aby to osiągnąć, przez pierwsze tygodnie rozwoju rośliny hodowcy stosują intensywne oświetlanie lampami CLF. Lampy te emitują dużą ilość światła niebieskiego, co pobudza rośliny do prawidłowego wzrostu i zapobiega „wyciąganiu się” młodych sadzonek.
Podczas kwitnienia growerzy, którzy chcą osiągnąć możliwie duży plon, muszą natomiast wystawić rośliny na działanie fal o czerwonej barwie. Dzięki temu fotosynteza zachodzi znacznie szybciej i efektywniej. Rośliny pod wpływem światła czerwonego znacznie zwiększą rozmiary kwiatów, co następnie przekłada się na większe plony.
Zwyczajowo stosuje się cykl oświetleniowy, który wynosi 18-24 godzin. Podczas tego cyklu rośliny wystawione są na działanie światła przez 18 godzin w ciągu doby, a resztę dnia spędzają w ciemności. Czas odpoczynku jest bardzo ważny dla konopi i pozwala im na prawidłowy wzrost. Znane są także inne metody naświetlania.
Wszelkie nieprawidłowości związane z oświetlaniem konopi, takie jak: zbyt krótki czas, niewystarczająco intensywne oświetlanie itp., może skutkować zahamowaniem wzrostu roślin i znacznym zmniejszeniem plonów. O tym jakie lampy wykorzystać i pisaliśmy tutaj: Jakie lampy i oświetlenie do uprawy marihuany wybrać?
Spektrum światła
Naturalne światło słoneczne i światło emitowane przez lampy charakteryzuje się pewnym spektrum. Spektrum światła określa, które długości fal świetlnych są zawarte w świetle obserwowanym. Zależy ono od pory roku i typu lamp, które zostały zastosowane na plantacji.
Długość fali odpowiada więc barwie światła. Na nowoczesnych plantacjach stosuje się lampy, które emitują fale określonej długości. Etap sadzonkowy i wegetatywny są początkowymi etapami rozwoju rośliny, które trwają łącznie 10-18 tygodni. Podczas tego etapu wymagania rośliny stale rosną, a hodowca musi je zaspokajać. W fazach tych najlepszym światłem będzie światło z zakresu „niebieskiego” (400-500nm), które pobudza rośliny do rozwoju dużych liści. Dzięki dużym liściom konopie są następnie w stanie prawidłowo prowadzić proces fotosyntezy.
Podczas okresu kwitnienia rośliny wykształcają pąki. Większość energii przeznaczają na ten cel, czego konsekwencją jest zahamowanie ogólnego wzrostu. Wystawiając rośliny na działanie światła z zakresu 620-780 nm zauważono, że szybkość fotosyntezy wzrasta i kwiaty rozwijają się znacznie lepiej.
Światło na plantacji nie składa się jedynie z dwóch barw, a lampy emitują znacznie szersze spektrum, w którym może znajdować się światło UV. W ofercie profesjonalnych growboxów dostępne są lampy, które emitują wyłącznie światło UV. Jest niewidoczne dla ludzkiego oka, jednak dzięki niemu konopie rozwijają się znacznie lepiej. Badania wykazały, że ekspozycja konopi na działanie światła UV znacznie zwiększa stężenie THC w kwiatach. Stosowanie oświetlenia tego rodzaju niesie jednak ze sobą pewne ryzyko, które może doprowadzić do:
- Zahamowania rozwoju rośliny,
- obniżenie zawartości CBD,
- poparzenia rośliny.
Lampy UV zdolne są do emisji pełnego spektrum światła UV, na które składają się: UVA, UVB i UVC. Większość lamp uprawnych w pewnym stopniu emituje światło UVA i UVB, co w zupełności wystarcza.
Treningi konopi
Treningi konopi to techniki, które mają na celu ekspozycję roślin na stres. Ekspozycja na stres wymusza na roślinie szybszy i efektywniejszy wzrost. Znamy różne metody treningu konopi, które cechuje różny poziom stresu wywoływanego w roślinie. Techniki te można podzielić na LST (low stress training) i HST (high stress training). Wybór metody treningu zależy od growera, jednak każda z nich wpływa na zwiększenie ilości plonów.
Low Stress Training (LST)
Treningi niskiego stresu (LST) to treningi, do których zalicza się metody podwiązywania i krępowania głównego szczytu rośliny. W procesie rośliny narażamy na niski stres, przez co ich wzrost nie jest zaburzany. Treningi LST wykonuje się przy pomocy sznurków konopnych, żyłek czy drucików. Roślinę należy podwiązać możliwie blisko podłoża. Dzięki temu boczne pędy wystawione są na działanie światła, a roślina zaczyna rozwijać nowe szczyty. Technika ta jest bardzo prosta w prowadzeniu i polecana szczególnie początkującym growerom. W treningu LST występuję bardzo niskie ryzyko uszkodzenia rośliny i utraty zbiorów.
High Stress Training (HST)
Treningi wysokiego stresu to techniki, które polegają na okaleczaniu rośliny. Taki rodzaj treningu stosują głównie doświadczeni hodowców. Wymaga znacznie mniej wysiłku ze strony growera w porównianiu z LST, jednak istnieje znacznie większe ryzyko uszkodzenia rośliny, co może prowadzić do utraty zbiorów.
Treningi HST obejmują techniki, takie jak: topping, fimming i cropping. Każda z tych metod różni się sposobem prowadzenia i stopniem trudności. Metody te polegają na przycinaniu liści konopi, łamaniu jej łodyg, czy usuwaniu części kwiatów. Wybór odpowiedniej metody należy do growera.
Zazwyczaj rośliny autokwitnące nie potrzebują treningu, jednak zastosowanie go znacznie zwiększy plony!
Należy pamiętać o tym, że zastosowanie treningu we właściwym czasie jest podstawą udanego procesu. Trening przeprowadzony zbyt wcześnie lub zbyt późno może doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny i drastycznego zmniejszenia ilości kwiatów.
Więcej o tym, jak prowadzić trening LST i HST dowiecie się w osobnym artykule: Co to jest trening LST i HST i jak go wykonać w uprawie konopi?
Nawozy i odżywki – odpowiednie podlewanie
Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują dostępu do światła, CO2 i składników odżywczych. Składniki odżywcze zawarte są w glebie, jednak w ciągu rozwoju rośliny ich ilość stale się zmniejsza. Aby zapewnić roślinie stały dostęp do wszelkich makro- i mikroelementów, hodowcy stosują odpowiednie nawozy. Czy nawozy mają wpływ na wielkość plonów?
Krótką odpowiedzią na to pytanie jest: tak. Dostęp do substancji odżywczych i budulcowych zapewnia roślinom prawidłowy wzrost i rozwój. Dzięki optymalnym warunkom wzrostu, konopie są w stanie wykształcić piękne i okazałe kwiaty. Brak wystarczającej ilości substancji odżywczych może skutkować znacznym zahamowaniem wzrostu roślin, czego konsekwencją jest znaczne zmniejszenie ilości plonów.
Na rynku dostępne są nawozy, które różnią się: składem, przeznaczeniem i sposobem użycia. Najpopularniejszymi nawozami są: nawozy naturalne i nawozy sztuczne. Środki te mogą występować w postaci roztworów płynnych, granulatów czy pałeczek.
W profesjonalnych growhopach dostępne są nawozy, które wspomagają rozwój korzeni czy liści, jednak jednym z najbardziej przydatnych są nawozy pobudzające kwitnienie. Środki te znacznie zwiększają wielkość i ilość kwiatów. Boostery „przekazują” roślinie informacje o tym, że rozpoczyna się końcowa faza kwitnienia, a dodatkowo zapewniają dużą dawkę mikroelementów potrzebnych do budowy kwiatów. Środki te są jednym z najbardziej efektywnych i skutecznych typów nawozów do konopi.
Więcej o tym, jakie nawozy wybrać do swojej plantacji dowiecie się tutaj: Odżywki i nawozy do uprawy marihuany.
Wentylacja i mieszacze powietrza
Odpowiednia wentylacja uprawy wpływa korzystnie na jej dyskrecje, bezpieczeństwo i warunki panujące wewnątrz. Trudno jest kontrolować wentylację w uprawach outdoor, jednak w uprawach indoor grower ma nad nią pełną kontrolę.
Właściwą wentylację na uprawie zapewnia system filtrów, wentylatorów i mieszaczy powietrza, które można nabyć w growshopach i sklepach ogrodniczych. Wentylacja jest bardzo ważnym parametrem, który ma wpływ na poprawny rozwój konopi. Dzięki niej hodowca może kontrolować temperaturę uprawy i stężenie gazów wewnątrz growboxa. Poprawna wentylacja wpływa pośrednio na zwiększenie plonów.
Więcej o wentylacji na plantacji dowiecie się tutaj: Nawilżacze powietrza i wilgotność w uprawie marihuany
Dostarczanie dodatkowego CO2 krzewom
Dwutlenek węgla to naturalnie występujący gaz, który konopie wykorzystują do procesu fotosyntezy. Obecność tego związku na plantacji jest bardzo pożądana, ponieważ wpływa on na szybszy wzrost konopi. Czy stosując dwutlenek węgla na plantacji można zwiększyć ilość plonów?
Wykorzystanie CO2 w uprawie marihuany nie zadziała magicznie, jednak jego umiejętne zastosowanie może zwiększyć zbiory. CO2 naturalnie występuje w powietrzu. Stężenie tego związku wynosi zazwyczaj 400 ppm, co w zupełności pokrywa zapotrzebowanie większości roślin. Zwiększenie ilości tego gazu na plantacji skutkować będzie szybszym wzrostem rośliny i większą ilością kwiatów. Zbyt duże stężenie tego gazu na plantacji może doprowadzić do uszkodzenia rośliny, czego konsekwencją jest bardzo mała ilość kwiatów.
Dwutlenek węgla może być stosowany w fazie wegetacyjnej i kwitnienia.
Podczas fazy wegetacyjnej dodatek CO2 sprawi, że rośliny będą rosły znacznie szybciej i zdrowiej. Dodatkowo stosowanie CO2 wraz z treningami konopi znacznie zwiększa ich efekty.
Dodatek dwutlenku węgla podczas fazy kwitnienia skutkuje znacznym zagęszczeniem kwiatów. Doświadczeni hodowcy radzą, aby stosować dwutlenek węgla tylko przez pierwsze 2-3 tygodnie kwitnienia.
Właściwe stosowanie CO2
Jeżeli chcesz korzystać z CO2 na swojej plantacji, to musisz zadbać o właściwe oświetlenie. Konopie wykorzystują CO2 jedynie w obecności światła, więc im wyższa intensywność oświetlenia, tym więcej dwutlenku węgla roślina będzie potrzebować. Musisz pamiętać także o tym, że wraz ze wzrostem intensywności fotosyntezy wzrastają także zapotrzebowania rośliny. Wymagają suplementacji mikro- i makroskładników, co można osiągnąć stosując odpowiednie nawozy.
Wykorzystanie dwutlenku węgla niesie ze sobą pewne niedogodności, takie jak:
- Niska wydajność lamp sprawi, że CO2 nie zostanie wykorzystane w pełni. Odpowiednie oświetlenie plantacji może być bardzo kosztowne, co może być problematyczne dla początkujących growerów.
- Namiot uprawny musi być szczelny, aby utrzymać odpowiednie stężenie CO2.
- Koszt nabycia generatorów CO2 i innych wymaganych urządzeń jest wysoki. Najtańsze modele tych urządzeń charakteryzuje niska wydajność.
Jeżeli zauważysz, że liście twoich roślin żółkną, przestań aplikować CO2. Żółknące liście są efektem nagromadzenia się CO2 i zbyt wysokiej temperatury na uprawie.
Defoliacja i przycinanie liści
Defoliacja jest jedną z ekstremalnych technik treningu marihuany, która polega na wycinaniu liści. Technika ta wzbudza wielkie kontrowersje. Znalazła swoich zwolenników jak i przeciwników. Pomimo wielkich kontrowersji, technika okazuje się być zaskakująco skuteczna.
Polega ona na wycięciu młodych z węzłów rośliny. Proces ten powinien być wykonywany stopniowo i delikatnie, ponieważ naraża roślinę na bardzo wysoki stres. Ścinka wykonana zbyt wcześnie może skutkować zahamowaniem wzrostu krzewu.
Głównym celem tego treningu jest zmuszenie rośliny do przekazywania substancji odżywczych wprost do kwiatów. Usunięcie części liści pozwala roślinie efektywnie prowadzić proces fotosyntezy, a dodatkowo pobudza ją do rozrostu pąków. Ten typ treningu stosuje się zarówno w uprawach indoor i outdoor.
Dzięki tej technice grower jest w stanie zwiększyć ilość plonów nawet kilkukrotnie. Znane są przypadki, gdzie z rośliny o wysokości 90 cm udało się uzyskać pół kilograma kwiatów. Technikę ta polecana jest głównie doświadczonym growerom, ponieważ wszelkie nieprawidłowości podczas procesu mogą skutkować utratą zbiorów.
Więcej o procesie defoliacji dowiesz się tutaj: Defoliacja konopi – ryzykowny trening konopi
Wpływ genetyki na ilość plonów
Geny determinują wystąpienie określonych cech organizmu, np. wielkość wzrostu, szybkość wzrostu, wielkość liści, wielkość kwiatów czy gęstość kwiatów. Geny w roślinach konopi są mieszanką genów pochodzącą z odmian matczynych. Dzięki zaawansowanej technologii oraz pracy wielu naukowców możliwe jest tworzenie nowych odmian konopi, które charakteryzować będą pożądane cechy. Dzięki takim modyfikacjom genetycznym udało się stworzyć odmiany, które posiadają aż 35% THC w kwiatach.
Genetyka danej odmiany ma ogromny wpływ na wielkość zbiorów. To geny rośliny determinują wielkość, gęstość i ilość kwiatów, które roślina może rozwinąć. Genetyka definiuje także profil kannabinoidowy, ilość terpenów, i wiele więcej. Znajomość podstaw genetyki danej odmiany pozwala zrozumieć, w jaki sposób roślina będzie zachowywać się w uprawie. Genetykę konopi można podzielić na pierwotną i współczesną.
Genetyka pierwotna to odmiany konopi, które występowały w warunkach naturalnych przez długi czas i przystosowały się do panujących warunków klimatycznych. Do genetyki pierwotnej można zaliczyć odmiany Sativa i Indica.
Współczesna genetyka to najczęściej odmiany, które stworzono przy pomocy inżynierii genetycznej lub selektywnej hodowli. Dzięki takim zabiegom możliwe jest opracowanie gatunków, które posiadają pożądane cechy. Wiele współczesnych odmian hybrydowych pochodzi od odmian: Haze, Skunk i Kush. Obecnie odmiany hybrydowe są niesamowicie popularne i dostępne we wszystkich growshopach.
Najbardziej wydajne odmiany konopi indyjskiej
Znamy także odmiany konopi, które cechuje bardzo wysoki plon. Odmiany te chętnie wybierane są przez początkujących hodowców. Do najbardziej wydajnych odmian należą:
- Mazar Auto,
- Purple Afghan,
- Early Skunk,
- Green Crack,
- Critical Kush.
Wybór odpowiedniej odmiany do swojej plantacji zależy wyłącznie od potrzeb growera. Wybór wysokowydajnych odmian konopi gwarantuje wysoki plon, jednak każda z odmian różni się od siebie trudnością w hodowli i wymaganiami.
Podsumowanie
Uprawa marihuany jest ekscytującą, a zarazem skomplikowaną przygodą. Sadząc własne rośliny można zaobserwować wszystkie etapy rozwoju tych roślin. Dzięki odpowiednim technikom treningowym i wiedzy na temat uprawy można znacząco zwiększyć ilość plonów. Najlepszymi sposobami na zwiększenie ilości plonów są: zadbanie o idealne warunki wzrostu roślin, zapewnienie odpowiedniego naświetlenia o wymaganej barwie, treningi HST lub LST, wykorzystanie odpowiednich nawozów i boosterów, zapewnienie odpowiedniej wentylacji na plantacji, stosowanie generatorów CO2 i wybór odpowiedniej genetyki konopi. Mamy nadzieję, że wyżej opisane tipy okażą się pomocne i będziesz mógł cieszyć się pięknymi kwiatami i dużą ilością zbiorów.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.