Artykuł jest częścią poradnika uprawy hydroponicznej. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami, krok po kroku.

Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany

  1. Typy upraw hydroponicznych
  2. Jak założyć własny system hydroponiki głębinowej
  3. Hydroponiczne podłoża uprawne
  4. Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych
  5. Oświetlenie upraw hydroponicznych
  6. Najlepsze odmiany konopi indyjskich do upraw hydroponicznych
  7. Objawy i przyczyny problemów konopi w hydroponice

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Barwa i intensywność światła na plantacji jest bardzo ważnym czynnikiem środowiskowym, który wpływa na prawidłowy rozwój konopi. Odpowiednio dobrane lampy uprawne wpływają na jakość i ilość plonów. Na rynku dostępnych jest wiele lamp przeznaczonych do tego celu. W uprawach domowych stanowią one substytut naturalnego światła słonecznego. Dzięki nim konopie mogą prowadzić proces fotosyntezy, podczas którego rośliny wytwarzają związki organiczne i tlen.

Niedoświadczony grower może mieć problemy z wyborem odpowiednich lamp dla swoich roślin, ponieważ wybór jest ogromny. Zbyt słabe sprawią, że konopie nadmiernie się wydłużą. Zbyt silne mogą wywoływać oparzenia solarne, które uszkadzają rośliny i znacznie hamują ich wzrost, a w sytuacjach ekstremalnych mogą je nawet zabić. Zbyt silne światło jest szczególnie niebezpieczne dla młodych konopi, które nie są w stanie się szybko zregenerować.

Typy lamp uprawnych do hydroponiki

oświetlenie upraw hydroponicznych

Plantatorzy, którzy uprawiają swoje rośliny w systemach hydroponicznych od lat stosują klasyczne lampy HID, które korzystnie wpływają na rozwój konopi. Obecnie na popularności przybierają popularne „LEDy”, które stają się najczęściej stosowanym rodzajem oświetlenia. Znane są także inne typy lamp, które idealnie sprawdzą się na plantacjach hydroponicznych. Na które typy lamp warto zwrócić szczególną uwagę?

Lampy HID/HPS

Lampy HID (High Intensity Discharge) są lampami wysokociśnieniowymi. Ten typ lamp oferuje szerokie spektrum światła i może być z powodzeniem wykorzystywany do upraw, jednak nie wszystkie długości fal świetlnych emitowanych przez lampy będą absorbowane przez konopie. Lampy HID wykorzystują jarznik wykonany z materiału ceramicznego. Jarznik zawiera pierwiastki: sód, rtęć oraz ksenon, który jest gazem pomocniczym. Wadą tych lamp jest konieczność stosowania specjalistycznych stateczników. Lampy HID idealnie nadają się do oświetlania roślin w fazie kwitnienia.

Lampy LED

Profesjonalni growerzy wykorzystują lampy LED na swoich plantacjach. To pozwala na znaczną kontrolę zakresu światła emitowanego, a przy tym nie zużywa dużych ilości energii elektrycznej. Lampy LED mogą być stosowane na dużych plantacjach przemysłowych, ale także w małych domowych uprawach. Nowoczesne oświetlenia posiadają dodatkowe chłodzenie urządzenia, co zapewnia dodatkową ochronę roślin przed przegrzaniem i spaleniem świetlnym. Światło emitowane przez lampy charakteryzuje się szerokim spektrum, co korzystnie wpływa na rozwijające się konopie. Ten typ lamp może być stosowany przez cały cykl rozwojowy konopi.

Lampy LED można podzielić na:

  • Growth LED – stosowane w fazie wegetatywnej, aby zapewnić dodatkowe źródło światła,
  • Top LED – stosowane są jako dodatek do lamp asymilacyjnych,
  • Interlight – stosowane są jako uzupełnienie głównego oświetlenia,
  • Production LED – stosowane są w uprawach wielowarstwowych.

Lampy MH

Lampy metalohalogenkowe wykorzystują mieszaninę par rtęci, halogenków argonu i dodatek gazów szlachetnych. Zamontowanie lamp na plantacji wymaga odpowiedniego statecznika. Barwa światła emitowanego przez lampy metalohalogenkowe różni się w zależności od mieszaniny gazów. Lampy emitują dużą ilość światła niebieskiego, przez co idealnie nadają się do fazy wegetatywnej konopi. Lampy MH mogą być także wykorzystywane do klonowania roślin. Charakteryzują się wysoką wydajnością, jednak ich wadą jest wysoki koszt nabycia, dlatego wykorzystywane są głównie przez doświadczonych growerów.

Lampy CLF

Lampy CLF cechują się niską emisją ciepła i dużą energooszczędnością, a także długą żywotnością, nawet przy nieprzerwanej pracy. Emitują szerokie spektrum światła i mogą być wykorzystywane na każdym etapie rozwoju. Na rynku dostępne są także zestawy lamp CLF, które skonstruowano specjalnie dla poszczególnych faz rozwoju konopi.

Pozostałe rodzaje lamp dostępnych na rynku z zasady nie są popularne wśród plantatorów uprawiających konopie hydroponicznie. Wybór odpowiedniej lampy uprawnej zależy od dostępnego miejsca uprawnego, zdolności finansowych plantatora i jego potrzeb.

Cykl oświetlenia konopi

Czas oświetlenia jest bardzo ważny. Konopie indyjskie rozwijają się w cyklach dnia i nocy, podczas których tempo procesów biochemicznych się różni. Każdy, kto uprawia konopie indyjskie, musi zrozumieć różnicę między cyklem dnia i nocy. Równie ważnym aspektem jest to, aby odpowiednio oświetlać konopie w fazie wegetatywnej i w fazie kwitnienia. Konopie rozwijające się w warunkach naturalnych otrzymują różną ilość światła słonecznego. Barwa i intensywność światła, które otrzymują konopie na outdoor różni się w zależności od pory roku. Plantatorzy uprawiający konopie w warunkach domowych lub przemysłowych starają się, aby oświetlenie jak najbardziej przypominało naturalne. Znane są także techniki, w których konopie są oświetlane nieprzerwanie.

Ważnym jest, aby cykl oświetleniowy został odpowiednio dobrany do etapu życia roślin. Do etapów życia konopi można zaliczyć:

Etap sadzonek

Kiedy młode rośliny rozwiną dwa piętra liści, to można nazywać je sadzonkami, Młode sadzonki rozwijają się bardzo energicznie i wymagają długiego oświetlania. Najlepszym stosunkiem oświetlania młodych jest 18:6, czyli konopie powinny być 18 godzin w ciągu dnia, a przez 6 godzin pozostawać w ciemności. Po 2-3 tygodniach młode konopie będą gotowe do wejścia w kolejny etap rozwojowy.

Etap wzrostu wegetatywnego

W tradycyjnych uprawach glebowych faza wegetatywna oznacza konieczność przesadzenia konopi do większych donic. W uprawach hydroponicznych nie ma takiej potrzeby. Młode konopie codziennie nabierają masy i rozwijają kolejne piętra liści. Tempo przemian biochemicznych wyraźnie przyśpiesza, a zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze stale wzrasta. Rośliny, które potrzebują zmiennego cyklu światła preferują oświetlenie 18:6. Możliwe jest także stosowanie oświetlenia 24:0, jednak nie wszystkie odmiany konopi mogą być uprawiane tą metodą.

Faza wegetatywna może trwać od 3 do 16 tygodni (lub dłużej), w zależności od genetyki odmiany i sposobu uprawy.

Pod koniec fazy wegetatywnej grower powinien zmienić cykl oświetleniowy, aby wymusić u konopi wejście w fazę kwitnienia.

Faza kwitnienia

Podczas fazy kwitnienia konopie wykorzystują całą energię do rozwoju pięknych i aromatycznych pąków. Na początku fazy kwitnienia widoczne stają się cechy płciowe u roślin. Damskie rośliny rozwijają kielichy kwiatowe. Męskie rośliny dojrzewają znacznie wcześniej i rozwijają woreczki nasienne. Najpopularniejszym cyklem oświetlania podczas kwitnienia konopi jest 12:12.

Oświetlenie a wielkość uprawy

oświetlenie upraw hydroponicznych

Dobór liczby lamp i ich mocy jest kluczowy w rozpoczęciu uprawy konopi indyjskich. Montaż niewystarczającego oświetlenia może doprowadzić do powstawania zacienionych miejsc. Niedoświetlone konopie nadmiernie się wówczas wydłużają. Jeżeli na plantacji znajduje się wiele roślin, to niektóre z nich mogą dominować nad innymi, hamując ich rozwój. Zapewnienie konopiom wystarczającej ilości światła sprawi, że rośliny będą rozwijać się zdrowe, a grower uzyska obfite plony.

Najpopularniejszą, a za razem najskuteczniejszą metodą wyboru lamp jest przelicznik 400 – 600 W na metr kwadratowy. Urządzenia takie zapewniają wystarczającą ilość światła dla roślin. Doświadczeni growerzy posiadający duże plantacje stosują lampy, które posiadają moc 1000 W, jednak takie lampy są kosztowne i początkujący growerzy często ich unikają.

Dobierając lampy należy zwrócić uwagę na widmo światła, PAR i lumeny

Ludzkie oko jest w stanie wychwycić promieniowanie świetlne o długości 380 – 680 nm, jednak wrażliwość roślin na światło jest znacznie większa. Konopie są w stanie wychwycić falę o długości 200 – 800 nm. Nie wszystkie długości fal mają wpływ na proces fotosyntezy. PAR nazywa się promieniowanie czynne fotosyntetycznie, które ma wpływ na szybkość procesu fotosyntezy. Do PAR zalicza się zakres 400 – 700 nm. Wybierając lampę uprawną warto jest sprawdzić, czy światło emitowane przez urządzenie zalicza się do PAR.

Lumeny są jednostką miary strumienia świetlnego, czyli mocy światła, jakie emituje żarówka. Im więcej lumenów, tym więcej światła dostarcza lampa. Na jeden metr kwadratowy uprawy powinno przypadać 20 000 lumenów.

Wybór mocy lampy ma wpływ na to, jak dużo roślin można uprawiać na plantacji. Odpowiednie oświetlenie systemu hydroponicznego jest bardzo ważne.

Wykorzystując lampy HPS:

250W = 2 rośliny
400W = 4 rośliny
600W = 8 rośliny
1000W = 10 rośliny

Wykorzystując lampy LED:

120W = 1 roślina
200W = 2 rośliny
280W = 4 rośliny
350W = 7 rośliny

Zagrożenia związane z wykorzystaniem lamp uprawnych

oświetlenie upraw hydroponicznych

Korzystanie lamp do oświetlania jest stosunkowo bezpieczne, jednak należy zachować pewne środki ostrożności.

Lampy, które oferują growshopy, są stosunkowo bezpieczne i nie stanowią zagrożenia pożarowego. Obecnie dostępne lampy posiadają wszelkie wymagane certyfikaty bezpieczeństwa, ale awaria zawsze może się zdarzyć. Wadliwe lampy można rozpoznać jest na pierwszy rzut oka. Często są uszkodzone mechanicznie lub brakuje im elementów składowych. Modeli uszkodzonych nie należy uruchamiać, a reklamować lub utylizować. Pamiętaj o tym, aby nie dotykać zniszczonych lamp nieosłoniętymi dłońmi.

Lampy mogą ulec awarii także podczas pracy. Większość z nich posiada odpowiednie bezpieczniki zapobiegające wywołaniu pożaru. W takim przypadku lampa, która uległa awarii, zwyczajnie przestanie emitować światło. Po wykryciu usterki należy ją usunąć z plantacji i zastąpić nową.

Niekiedy wadliwa instalacja elektryczna może doprowadzić do zapłonu, a w konsekwencji – pożaru. Pierwszym krokiem w takim wypadku musi być odcięcie energii elektrycznej. Jeżeli wyłączysz zasilanie, możesz przejść do gaszenia ognia. Pożar taki najlepiej gasić gaśnicą CO2, która nie uszkodzi roślin. Jeżeli nie posiadasz takiej gaśnicy, to pomocna okaże się gaśnica proszkowa.

Posiadanie gaśnicy w pobliżu systemu uprawnego jest bardzo ważne!

Gdzie kupić najlepsze lampy uprawne do hydroponiki?

oświetlenie upraw hydroponicznych

Na rynku istnieje wiele firm oferujących sprzęt i akcesoria ogrodnicze. Istnieje także możliwość nabycia gotowego growboxa, który posiada odpowiednie wyposażenie, potrzebne w uprawie konopi.

Jeżeli chcesz nabyć lampy do hydroponiki, to możesz zrobić to stacjonarnie w sklepach ogrodniczych lub przez Internet.

Wyżej wymienione sklepy oferują szeroki asortyment akcesoriów i urządzeń potrzebnych do uprawy konopi. Z pewnością znajdziesz tam produkty odpowiadające twoim potrzebom.

Ekonomiczny aspekt wykorzystania lamp uprawnych

oświetlenie upraw hydroponicznych

Lampy wykorzystywane w uprawach konopi mogą generować spore koszty. Biorąc pod uwagę fakt, że pracują nieustannie, to ważny aspekt ekonomiczny. Przez wiele lat growerzy zmuszeni byli do korzystania z drogich i mało efektywnych lamp, które charakteryzowały się dużym poborem energii. Niekiedy wysoki pobór prądu mógł skutkować kontrolami zakładu energetycznego w asyście policji.

Najbardziej energooszczędne lampy wykorzystywane w uprawach konopi to lampy LED. Przy 24 godzinnej pracy modelu o mocy 60W, średni pobór wynosi 1,44 kWh, co w przeliczeniu na dobę wyniesie około 0,91 zł/dzień pracy oświetlenia. Koszt nabycia ledów zależy od mocy lampy, jednak zazwyczaj wynosi więcej niż 200 zł. Lampy LED nadają się do upraw małych i przemysłowych.

Lampy metalohalogenkowe charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością, niskim poborem energii, długą żywotnością i dużym zakresem mocy. Lampy o mocy 40W przy 24 godzinnej pracy pobierają średnio 0,96 kWh, co w przeliczeniu wynosi około 0,6 zł/dzień. Lampy te są stosunkowo tanie dlatego często wykorzystywane są w małych uprawach domowych.

Lampy CFL cieszą się dużą popularnością ze względu na niski koszt nabycia. Przy 24 godzinnej pracy lampy CLF o mocy 100W pobierane jest około 2,4 kWh, co w przeliczeniu wynosi 1,51 zł/dzień.

Dane uśrednione, wyliczone na dzień publikacji artykułu, zależne od taryf operatora.

Tip. Korzystaj jedynie z energooszczędnych lamp. Dzięki nim znacznie zmniejszysz rachunki za energię elektryczną.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego oświetlenia do upraw hydroponicznych może być trudny, szczególnie dla początkujących plantatorów. Na rynku dostępnych jest wiele typów lamp uprawnych, jednak nie wszystkie z nich nadają się do upraw hydroponicznych. Przy wyborze lampy należy zwrócić uwagę na widmo emitowanego światła i moc lampy. Zbyt słabe lampy uprawne sprawią, że konopie nadmiernie się wydłużą. Zbyt silne lampy mogą wywoływać oparzenia solarne, które uszkadzają rośliny i znacznie hamują ich wzrost, a w sytuacjach ekstremalnych mogą zabić rośliny. Warto też dobrze się zastanowić na jakiej wysokości powiesić lampę.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.