PAMIĘTAJ – UPRAWA KONOPI INDYJSKICH JEST W POLSCE NIELEGALNA!
Azot [N] | Fosfor [P] | Potas [K] | Magnez [Mg] | Wapń [Ca]
Bor [B] | Żelazo [Fe] | Miedź [Cu] | Mangan [Mn] | Siarka [S] | Cynk [Zn] | Molibden [Mo]
Azot w uprawie marihuany – dlaczego jest ważny?
Azot jest bardzo istotnym ogniwem na każdym etapie rozwoju rośliny, ale decydujące znaczenie odgrywa w okresie wzrostu – faza wegetatywna. To wtedy konopie wykazują największy i najszybszy wzrost.
Azot ma tak ważny wpływ na rozwój konopi, ponieważ bierze udział w wielu procesach.
- jest częścią chlorofilu (zielonego barwnika) – biorącego udział w fotosyntezie, procesie niezbędnym dla roślin, by się rozwijać. Najprościej ujmują temat, światło przekształcane jest w energię, dzięki której konopie mogą rosnąć.
- konopie, by prawidłowo rosły i były mocne, muszą być zasilane w odpowiednią ilość białek (aminokwasów) – azot jest jednym ze składników.
Niedobór azotu w uprawie marihuany – galeria
Niedobór azotu w uprawie marihuany – objawy
Niedobór azotu najdotkliwiej roślina odczuje w fazie wzrostu, ponieważ to wtedy potrzebuje większej ilość składników, by wytworzyć mocne łodygi, liście i przygotować się do kwitnienia.
Konopie łatwo „komunikują” braki związków, dlatego każdy doświadczony hodowca konopi indyjskich bez trudu zauważy problem.
Niedobór azotu to bardzo częsty, jeśli nie najczęstszy problem, z jakim mierzą się hodowcy.
Zobacz, co powinno zwrócić uwagę hodowcy, jakie objawy daje niedobór azotu w uprawie marihuany:
NIEDOBÓR AZOTU – OBJAWY |
pierwszy etap – liście robią się bladozielone, tracą kolor |
żółknięcie liści – najpierw tych od spodu, najstarszych – proces przechodzi w górę rośliny – liście stopniowo żółkną, więdną i opadają |
utratę koloru obserwuje się na czubku liścia, następnie proces ten przechodzi do wnętrza liścia |
łodygi mogą przybierać czerwony kolor |
Co ważne do podkreślenia, normalnym zjawiskiem jest utrata przez konopie dolnych liści, to naturalny proces, jeżeli jednak postępuje on ku górze rośliny (szybkie żółknięcie i opadanie liści), oznacza zachwianie równowagi i rozwoju rośliny wynikające z niedoboru azotu.
Pamiętaj:
Azot jest mobilnym składnikiem odżywczym, co oznacza, że roślina może go transportować w inne części, czyli tam, gdzie dany składnik jest potrzebny. Tak dzieje się właśnie w przypadku azotu i jego niedoboru, dolne liście odpadają, ponieważ azot pobierany jest przez młodsze, nowe liście na szczycie rośliny.
Zobacz liście z niedoborem azotu (po prawej stronie)
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Zapotrzebowanie na azot jest większe, jak pisaliśmy, w okresie wzrostu rośliny, czyli fazie wegetatywnej. To wtedy obserwuje się częste niedobory tego pierwiastka. W okresie kwitnienia, liście naturalnie tracą kolor, bowiem azot pobierany jest przez pąki i pierwiastek ten jest potrzebny już na niższym poziomie.
Łagodny niedobór azotu w okresie kwitnienia jest normalnym zjawiskiem.
Niedobór azotu a nadmiar pierwiastka – jak sobie z tym poradzić?
Aby konopie mogły rosnąć i prawidłowo się rozwijać potrzebują odpowiedniej ilości wody, światła oraz wspomnianych wcześniej składników odżywczych. Również bardzo istotne znaczenie ma jakość gleby i jej pH. Tylko w określonych parametrach (dla upraw w glebie pH musi wynosić 6,0-7,0) roślina może pobierać odpowiednią ilość składników odżywczych. Często zdarza się, że hodowca interpretuje oznaki wizualne jako niedobór azotu, ale może się okazać, że roślina nie może pobierać wystarczającej ilości tego pierwiastka przez tzw. blokadę składników odżywczych.
Co to takiego?
Blokada składników odżywczych polega na tym, że roślina nie pobiera składników z gleby/ poprzez system korzeniowy. Przyczyną może być właśnie nieprawidłowe pH gleby lub nadmiar innych związków. Warto zaopatrzyć się w specjalne mierniki pH gleby, bo regularnie monitorować ten parametr.
Co robić w przypadku stwierdzenie niedoboru azotu?
Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po profesjonalne nawozy/ odżywki, które uzupełnią braki.
Polecane są nawozy rozpuszczalne w wodzie, gdzie azot podawany jest bezpośrednio do gleby/ systemu korzeniowego. Liście powinny odzyskać kolor w ciągu kilku dni. Dostępne są również nawozy dolistne, do spryskiwania.
Wyróżniamy nawozy mineralne – jak ww. wymienione oraz organiczne. Mineralne działają szybciej.
Ale uwaga, częstym błędem hodowców, w przypadku stwierdzenia niedoboru azotu, jest podawanie go w dużych ilościach (toksyczność azotu). Grozi to zniszczeniem, spaleniem całej rośliny.
Czym grozi nadmiar azotu?
Obserwuje się w tym przypadku:
- ciemnozielone, błyszczące liście,
- słaby wzrost rośliny,
- spalenie końcówek liści .
Zapamiętaj:
Odżywki/ nawozy z azotem stosuje się ostrożnie, by nie zniszczyć rośliny.
Zanim będziesz pewien, że problemem jest niedobór azotu, wyeliminuj inne czynniki wymienione w tekście.
Więcej azotu roślina potrzebuje w okresie wzrostu, a mniej w czasie kwitnienia.
Podsumowanie
Prawidłowy poziom składników odżywczych w uprawie konopi indyjskich to gwarancja obfitych plonów. Choć konopie są wytrzymałymi roślinami, brak jakiegokolwiek składnika manifestują pogorszeniem wyglądu liści oraz słabszym wzrostem. Doświadczony hodowca potrafi szybko dostrzec niepokojące objawy i odpowiednio zareagować. Niedobór azotu jest często spotykany, łatwo uzupełnić jego braki. Należy tylko pamiętać, by nie doprowadzić do przenawożenia konopi, co może skutkować spaleniem całej rośliny.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.