Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Rola siarki (S) w uprawie roślin

Jak napisaliśmy powyżej, konopie nie wykazują dużego zapotrzebowania na siarkę. Jednak niedobór tego pierwiastka może zaburzyć np. rozwój prawidłowych pąków.

Za co odpowiada siarka w uprawie konopi/ roślin?

  • bierze udział w tworzeniu chlorofilu i procesie fotosyntezy,
  • ma wpływ na tworzenie się enzymów i białek,
  • uczestniczy w metabolizmie azotu.

Siarka (S) jest jednym z najważniejszych makroelementów. Jej znaczenie wynika przede wszystkim z faktu, że nie może być zastąpiona przez żaden inny pierwiastek. Siarka w znaczącym stopniu wypływa na wielkość i jakość plonu roślin.

Nawożenie siarką oddziałuje na wzrost i rozwój roślin poprzez wpływ na: tworzenie chlorofilu i białka; aktywność enzymów roślinnych (reduktaza azotanowa i nitrogenza); procesy fotosyntezy i oddychania; wzrost odporności roślin na warunki stresowe środowiska (…)

Siarka przede wszystkim poprawia efektywność wykorzystania azotu i fosforu oraz mikroelementów (Zn, Fe, Cu, Mn i B).

nawozy.eu

Niedobór siarki w uprawie marihuany – galeria

objawy nadmiaru i niedoboru siarki w uprawie marihuany
fazy niedoboru siarki w uprawie marihuany
Przebieg niedoboru siarki, Źródło: Cockson P, Landis H, Smith T, Hicks K, Whipker BE. Characterization of Nutrient Disorders of Cannabis sativaApplied Sciences. 2019; 9(20):4432. https://doi.org/10.3390/app9204432

Niedobór siarki w uprawie marihuany – przyczyny i objawy

Niedobór siarki w konopiach

Pomimo niedużego zapotrzebowania na siarkę przez konopie jej niedobór należy szybko wyrównać, ponieważ siarka decyduje o prawidłowym wzroście konopi na każdym etapie rozwoju.

Jak prawidłowo i szybko rozpoznać, że ma się do czynienia z niedoborem siarki? Pierwszym i najważniejszym objawem jest żółknięcie liści. Ale żółte liście to, niestety, oznaka niedoboru wielu innych składników, np. azotu. Spójrz na poniższą tabelę, by poznać wszystkie objawy braku siarki:

niedobór siarki w uprawie marihuany S
obraz: autoflowerseedshop.com
NIEDOBÓR SIARKI – OBJAWY
żółknięcie (chloroza) młodych, nowych liści – od koloru limonkowego do żółtego
przebarwienia na spodzie liści – czerwone, różowe lub pomarańczowe
liście stają się kruche
słabszy wzrost kwiatów/ obumieranie pąków, itp.

Zapamiętaj: żółknięcie nowych liści to objaw niedoboru siarki, inne niedobory cechują się żółtymi liśćmi w dolnych partiach rośliny, przechodzącymi ku górze.

Objawy niedoboru siarki w marihuanie

Jak zlikwidować niedobór siarki?

Niedobór siarki jest rzadko spotykany podczas uprawy konopi indyjskich (marihuany). Jeżeli hodowca stosuje podłoże dobrej jakości i regularnie dba o nawożenie, niedoboru siarki nie musi się obawiać. Jeżeli jednak obserwuje się ww. objawy – w postaci żółknięcia nowych liści – należy:

  • sprawdzić pH gleby, by wykluczyć blokadę składników przez nieprawidłowe pH (przypominamy, że dla konopi optymalny zakres pH gleby wynosi 6,0-7,0),
  • uzupełnić braki siarki preparatami z siarką (nawozy) lub za pomocą soli Epsom, zawierającej magnez i siarkę (1 łyżka soli na 4 litry wody).

Podsumowanie

Konopie nie potrzebują dużych ilości siarki, ale jej niedobór niekorzystnie odbija się na wyglądzie, kondycji i rozwoju konopi. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie pierwszych oznak niedoboru i ich uzupełnienie. Kiedy niedobór siarki pojawi się w okresie kwitnienia, kwiatostany mogą obumrzeć. Utrzymywanie prawidłowego pH gleby oraz stosowanie odżywek dedykowanych roślinom/ konopiom zapobiegają brakom składników odżywczych.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.