PAMIĘTAJ – UPRAWA KONOPI INDYJSKICH JEST W POLSCE NIELEGALNA!Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Po co konopiom potas?

potas niedobór nadmiar
niedobór potasu (prawa strona), obraz – autoflowerseedshop.com

Spójrz na poniższą grafikę, pokazuje, jak ważny jest potas na każdym etapie rozwoju rośliny (wzrost i kwitnienie).

obraz: growithjane.com

Potas (K), azot (N) i fosfor (P) to najistotniejsze dla rozwoju konopi składniki (oznaczane jako NPK).

Potas wykazuje szereg istotnych właściwości i działań, niezbędnych do tego, by marihuana mogła rozwijać się prawidłowo.

Na co wpływa potas w uprawie marihuany?

  • pobudza wzrost łodyg, tworzenie wartościowych pąków,
  • bierze udział w tworzeniu terpenów – nadających aromat kwiatom,
  • wzmacnia odporność rośliny na szkodniki,
  • ma swój udział w procesie fotosyntezy,
  • chroni przed skutkami zbyt niskich lub wysokich temperatur.

Potas jest szczególnie pożądany przez młode organy roślin, w fazie wzrostu i przyrostu masy, co ma wpływ na kwitnienie, owocowanie czy ogólnie plon roślin. W glebie potas występuje w postaci jonów potasowych (K+) i bardzo szybko przemieszcza się w roślinie – najszybciej jest transportowany do nadziemnych organów roślin, głównie liści.

muratordom.pl

Niedobór potasu (K) – galeria

nadmiar i niedobór potasu w uprawie marihuany
niedobór potasu w uprawie marihuany
fazy niedoboru potasu w uprawie marihuany
Przebieg niedoboru potasu, Zródło: Cockson P, Landis H, Smith T, Hicks K, Whipker BE. Characterization of Nutrient Disorders of Cannabis sativaApplied Sciences. 2019; 9(20):4432. https://doi.org/10.3390/app9204432

Niedobór potasu (K) – objawy

haszysz.info potas niedobór
obraz: haszysz.info
obraz: growbox.pl

Aby konopie rosły prawidłowo i dały obfite plony, potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. W idealnych proporcjach. Jednym z niezbędnych do rozwoju pierwiastków jest potas (K). Pisaliśmy już wcześniej w cyklu naszych artykułów, że istotną kwestią w pobieraniu przez roślinę składników jest cały system korzeniowy. Kiedy w tym obszarze zostanie zaburzone/ zachwiane pH gleby, roślina nie pobierze tyle potasu, ile jest jej potrzebne. Zatem w roślinie hodowca zacznie dostrzegać objawy niedoboru tego składnika odżywczego. Jakie to będą objawy?

Szybkie rozpoznane niedoboru potasu zapobiega uszkodzeniu i zahamowaniu wzrostu konopi. Niedobór potasu niekorzystnie wpływa na kwitnienie rośliny.

NIEDOBÓR POTASU – OBJAWY
liście mają brązowe lub żółte zabarwienie na krawędziach i końcówkach
liście ulegają zwijaniu, wyglądają jak spalone
roślina ulega rozciągnięciu
w kolejnym etapie na całych liściach pojawiają się plamy, ale żyłki na liściach zachowują zielony kolor

Uwaga:

Czasami, podczas uprawy z wykorzystaniem lamp, dochodzi do spalenia rośliny (zbyt bliska odległość lamp), co wyglądem przypomina niedobór potasu.

Niedobór potasu jest dla konopi bardzo niekorzystny, ponieważ hamuje wzrost rośliny, liści, pąków oraz osłabia łodygi.

Jak uzupełnić niedobór potasu w uprawie marihuany?

potas niedobór

Niedobór potasu uzupełnia się poprzez dostarczenie potasu do gleby (uprawy w glebie) – np. jako roztwór 10 gramów azotanu potasu na 10 litrów wody. Polecane są też gotowe nawozy bogate w potas.

Pamiętaj – optymalne pH gleby to zakres 6,0-7,0. Do pomiaru tego parametru służą specjalne mierniki. Monitorowanie pH jest bardzo ważnym czynnikiem.

W przypadku zbyt dużej ilość dostarczanych składników odżywczych dochodzi do tzw. blokady, co oznacza, że konopie nie mogą wchłonąć pożądanej ilości danego składnika (choć jest on obecny w glebie). W gotowych nawozach występuje duża ilość soli, co blokuje pobieranie substancji z systemu korzeniowego.

Jeżeli przyczyną złego wchłaniania się potasu jest nadmiar składników odżywczych, należy przepłukiwać/ wypłukiwać glebę wodą o neutralnym pH.

Czy możliwy jest nadmiar potasu w uprawie marihuany? Skutki nadmiaru

Oczywiste jest, że dla konopi niepożądany jest niedobór potasu – zaburza wzrost całej rośliny. Ale również nadmiar składników odżywczych jest dla rośliny niekorzystny. Jak pisaliśmy wcześniej, duża ilość składników powoduje blokadę, przez co roślina nie pobiera wystarczającej ilości potrzebnego pierwiastka.

Zapamiętaj: Nadmiar potasu, który może pojawić się podczas uprawy marihuany, blokuje przyswajanie np. magnezu czy żelaza.

Przenawożenie jest równie niekorzystne co niedobór składników odżywczych.

Podsumowanie

Potas, obok azotu i fosforu, to bardzo ważny pierwiastek decydujący o prawidłowym rozwoju konopi. Niedobór potasu przekłada się na słaby wzrost rośliny, osłabienie łodyg oraz gorszą jakość pąków. Regularne monitorowanie pH gleby jest istotnym aspektem uprawy marihuany. Już niewielkie wahania tego parametru zaburzają wchłanianie aktywnych składników. Niekorzystny jest również nadmiar składników odżywczych, ponieważ blokuje przyswajalność na prawidłowym poziomie.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.