PAMIĘTAJ – UPRAWA KONOPI INDYJSKICH JEST W POLSCE NIELEGALNA!



Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Magnez – jaką pełni rolę w uprawie marihuany?

Magnez odgrywa istotną rolę w całym procesie wzrostu i kwitnienia marihuany.

Jaką funkcję pełni magnez w uprawie roślin?

  • odgrywa znaczącą rolę w procesie fotosyntezy,
  • atom magnezu jest centralną częścią chlorofilu (zielonego barwnika roślin),
  • wykazuje istotny wpływ na rozwój systemu korzeniowego.

Co jeszcze wiemy o roli magnezu w rozwoju roślin:

Magnez pobudza rozwój systemu korzeniowego i aktywuje procesy odpowiedzialne za pobieranie składników mineralnych z gleby. Wpływa na lepsze wykorzystanie azotu, potasu i fosforu, poprawia jakość białka i ogranicza zawartość azotanów, a także korzystnie oddziałuje na transport i gromadzenie fosforu w nasionach. Ponadto, jego zawartość wpływa w istotny sposób na kondycję, odporność i rozwój roślin.

polifoska.pl

Niedobory magnezu w uprawie marihuany – galeria

fazy niedoboru magnezu w uprawie marihuany
Przebieg niedoboru magnezu, Zródło: Cockson P, Landis H, Smith T, Hicks K, Whipker BE. Characterization of Nutrient Disorders of Cannabis sativaApplied Sciences. 2019; 9(20):4432. https://doi.org/10.3390/app9204432

Niedobór magnezu – przyczyny i objawy

mg niedobór
obraz – dutch-passion.com
magnez niedobór
obraz www.growbox.pl
Mg braki
obraz autoflowerseedshop.com

Niedobór magnezu może znacząco wpłynąć na wygląd i rozwój konopi (marihuany). Pogłębiający się proces żółknięcia liści wymaga szybkiej interwencji, by niedobór nie rozprzestrzenił się na pozostałe części konopi.

Jakie objawy powinny zaniepokoić hodowcę?

NIEDOBÓR MAGNEZU – OBJAWY
żółknięcie najstarszych, dolnych liści – to tzw. chloroza
wysychające końcówki liści
pojawiające się brązowe plamki na liściach

Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki mające na celu uzupełnienie poziomu magnezu – lub polepszenie jego wchłaniania, proces żółknięcia zacznie przenosić się w górę rośliny. Zaobserwować będzie można również:

opadanie liści
przybieranie przez łodygi czerwonego koloru

Aby roślina rosła zdrowo, wszystko co najważniejsze zaczyna się w systemie korzeniowym. To przez korzenie konopie pobierają cenne składniki odżywcze, które następnie transportowane są do poszczególnych części rośliny.

Aby konopie mogły pobierać odpowiednią dla nich ilość magnezu czy innego składnika, system korzeniowy musi znajdować się w glebie o prawidłowym pH.

Pamiętaj,

Optymalne pH gleby do uprawy marihuany to 6,0-7,0 (uprawa w glebie).

Często hodowcy konopi obserwują niedobór magnezu w okresie kwitnienia rośliny – to właśnie na tym etapie system korzeniowy pobiera duże ilości składników odżywczych obecnych w glebie. Jeżeli magnez nie będzie regularnie dostarczany, pojawi się jego niedobór.

Ale nie zawsze brak magnezu równa się niedobór. Powszechnym zjawiskiem jest tzw. blokada składników odżywczych.

Blokada składników odżywczych to taki stan, kiedy konopie nie mogą pobierać potrzebnych im pierwiastków, ponieważ nadmiar pozostałych związków obecnych w glebie blokuje wchłanianie lub zaburzone jest pH gleby.

Wśród przyczyn niedoboru magnezu wymieniane jest też nadmierne podlewanie konopi.

Jak uzupełnić niedobór magnezu?

brak magnezu
obraz growweedeasy.com

Regularne uzupełnianie niedoboru składników odżywczych jest podstawą zapewnienia optymalnych warunków rozwoju konopi. Im wcześniej hodowca zareaguje na pierwsze objawy niedoboru i je uzupełni, tym mniejsze szkody wyrządzone zostaną roślinie.

Liście wykazujące objawy niedoboru magnezu nie wrócą do wcześniejszego wyglądu, tzn. zielonego koloru.

Magnez jest mobilnym składnikiem, co oznacza, że roślina może go transportować/ przenosić w te miejsca, gdzie jest potrzebny. Zatem obserwując oznaki niedoboru na najniższych liściach, mocno prawdopodobne jest, że roślina „wyciąga” magnez z dolnych partii i przenosi jego pokłady do górnych, tworzących się liści.

W jaki sposób można uzupełnić braki magnezu?

  • stosując gotowe odżywki/ nawozy,
  • polecana jest przez niektórych hodowców również sól Epsom (zwana solą gorzką) zawierająca magnez – można roztworem soli spryskiwać liście (2 łyżki soli na ok.4 litry wody).

Zapamiętaj:

Niedobór magnezu często ma miejsce razem z niedoborem wapnia, w tym przypadku warto zastosować nawozy zawierające oba te składniki.

Podsumowanie

Konopie (marihuana) do prawidłowego wzrostu potrzebują przede wszystkim w dużych ilościach trzech makroelementów, czyli azotu, fosforu i potasu. Ale warto podkreślić, że drugorzędne składniki odżywcze, jak właśnie magnez, odgrywają również bardzo istotną rolę w procesie rozwoju konopi indyjskich. Magnez bierze udział w procesie fotosyntezy, wpływa na rozwój systemu korzeniowego. I warto pamiętać, że nadmiar jednych składników, blokuje wchłanianie innych. I tak nadmiar potasu może blokować wchłanianie się potrzebnego roślinie magnezu.

Na sprawne wchłanianie składników odżywczych wpływ mają: prawidłowe pH gleby, zdrowy system korzeniowy i odpowiednia, zrównoważona ilość dostarczanych roślinie związków.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.