PAMIĘTAJ – UPRAWA KONOPI INDYJSKICH JEST W POLSCE NIELEGALNA!



Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Żelazo – jak wpływa na rozwój roślin?

niedobór Fe
obraz: autoflowerseedshop.com, niedobór Fe (po prawej)

Żelazo jest niemobilnym składnikiem odżywczym, co oznacza, że pierwiastek ten nie przemieszcza się w obrębie całej rośliny, czyli nie może być transportowany tam, gdzie jest najbardziej potrzebny (tak działają mobilne składniki odżywcze, np. azot czy fosfor).

Rola żelaza w uprawie marihuany jest znacząca:

  • żelazo ma wpływ na tworzenie się chlorofilu,
  • bierze udział w fotosyntezie.

Żelazo zaliczane jest do pierwiastków warunkujących prawidłowy wzrost roślin oraz ich rozwój (…)Żelazo uczestniczy w procesie fotosyntezy i oddychania. Pełni ważną rolę w metabolizmie azotowym roślin, uczestnicząc w redukcji azotanów i wiązaniu azotu atmosferycznego.

nawozy.eu

Niedobór żelaza w uprawie marihuany – galeria

objawy nadmiaru i niedoboru żelaza w uprawie marihuany
etapy niedoboru żelaza w uprawie marihuany
Przebieg niedoboru żelaza, Zródło: Cockson P, Landis H, Smith T, Hicks K, Whipker BE. Characterization of Nutrient Disorders of Cannabis sativaApplied Sciences. 2019; 9(20):4432. https://doi.org/10.3390/app9204432

Objawy niedoboru żelaza w uprawie marihuany

niedobór żelaza
obraz: marihuanaforum.pl

fe brak
obraz: marihuanaforum.pl

Żelazo odgrywa bardzo znaczącą rolę w całym procesie rozwoju konopi. Jednak rozpoznanie niedoboru tego pierwiastka nie zawsze jest oczywiste. Głównym znakiem, że roślinie może brakować żelaza, będzie żółknięcie liści. Ale jest to objaw wielu niedoborów, np. azotu.

Czego zatem szukać w wyglądzie konopi, by mieć pewność, że mamy do czynienia z niedoborem żelaza?

W przypadku niedoboru żelaza obserwuje się żółknięcie liści w górnych partiach rośliny – nowe, wyrastające liście maja kolor jasnożółty.

NIEDOBÓR ŻELAZA – OBJAWY
nowe, najmłodsze, wyrastające liście są koloru jasnożółtego (czasem stają się nawet białe)
liście z czasem uzyskują kolor zielony

Żółknięcie liści to bardzo często objaw jakiegoś niedoboru, zatem skąd hodowca ma mieć pewność, że chodzi właśnie o niedobór żelaza?

Zapamiętaj:

Niedobór żelaza = żółknięcie młodych, wyrastających liści, natomiast niedobór innych pierwiastków (np. magnezu) w postaci żółknięcia liści obserwuje się w dolnych lub środkowych partiach rośliny. Poza tym, liście z niedoborem żelaza mogą po pewnym czasie przybierać kolor zielony i wyglądać na zdrowe.

Co może być przyczyną niedoboru żelaza w uprawie marihuany?

  • nieprawidłowe pH gleby – najbardziej optymalne warunki do pobierania składników odżywczych przez konopie to pH gleby 6,0-7,0 – w przypadku wchłaniania żelaza wartość idealna to pH 6,0-6,5 (uprawa w glebie).
  • blokada składników odżywczych, czyli nagromadzenie dużej ilości wielu składników, co utrudnia wchłaniane kolejnych. Warto dodać, że gotowe suplementy, odżywki/ mieszanki zawierają sól, co również blokuje pobieranie przez konopie potrzebnych im składników.

Za prawidłowe wchłanianie składników odżywczych odpowiada przede wszystkim zdrowy system korzeniowy, prawidłowe pH gleby oraz odpowiednie dawkowanie związków odżywczych.

Jak uzupełnić niedobór żelaza?

żelazo braki
obraz: .growbox.pl

Aby rozpocząć uzupełnianie niedoboru żelaza, trzeba się upewnić, że na pewno przyczyną zaobserwowanych na konopiach objawów jest niedobór właśnie tego pierwiastka.

Co hodowca może zrobić:

  • przepłukać podłoże czystą wodą,
  • dodać dobrej jakości odżywkę bogatą w żelazo,
  • spryskiwać konopie roztworem wody i chelatów żelaza lub dodawać je do gleby (nawóz do dokorzeniowego nawożenia, jest bardzo dobrze przyswajany przez korzenie),
  • w celu zwiększenia wchłaniania żelaza/ obniżenia pH można zastosować nawozy azotowe, ale w rozsądnych ilościach,
  • zadbać, by podłoże nie było zbyt wilgotne.

Podsumowanie

Żelazo jest istotnym składnikiem odżywczym – mającym wpływ na rozwój konopi na każdym etapie, od wzrostu po kwitnienie. Ponieważ jest to niemobilny składnik, młode liście nie mogą pobierać go, w przypadku braków, z innych obszarów rośliny, dlatego też pierwszym objawem niedoboru żelaza jest żółknięcie właśnie najmłodszych liści. Ważną kwestią jest zachowanie prawidłowego pH gleby i dbałość o stan systemu korzeniowego. I nie należy bagatelizować roli tego pierwiastka w uprawie marihuany.

Newralgiczna rola żelaza koncentruje się wokół fundamentalnych procesów, zachodzących w każdej roślinie. Obecność żelaza jest konieczna dla procesu fotosyntezy i oddychania (…)Żelazo odpowiada także za tworzenie się chlorofilu w roślinach, bierze udział w metabolizmie. Funkcje żelaza w uprawie roślin są obszerne i zróżnicowane.

dlaroslin.pl

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.