Azot [N] | Fosfor [P] | Potas [K] | Magnez [Mg] | Wapń [Ca]
Bor [B] | Żelazo [Fe] | Miedź [Cu] | Mangan [Mn] | Siarka [S] | Cynk [Zn] | Molibden [Mo]
Cynk – po co jest potrzebny roślinom?
Cynk to pierwiastek śladowy, jest mikroelementem bardzo ważnym dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu, również roślin. Choć zapotrzebowanie konopi na cynk nie jest duże, nie należy bagatelizować udziału tego pierwiastka w cyklu rozwoju marihuany. Dlaczego?
Cynk bierze udział w procesie wzrostu i rozwoju konopi. Jaką rolę spełnia?
- wpływa na syntezę białek,
- ma udział w budowie błon komórkowych,
- bierze udział w kluczowych procesach, np. tworzenie chlorofilu, proces fotosyntezy,
- wspiera odporność rośliny na infekcje,
- ma wpływ na wykorzystanie azotu,
- pomaga przetrwać roślinie niskie temperatury,
- wpływa na rozwój pąków.
Co jeszcze wiemy o roli cynku?
Jak wygląda niedobór cynku – galeria
Niedobór cynku – przyczyny i objawy
Przyczyn niedoboru cynku jest kilka. Ponieważ cynk jest obecny w znaczącej ilości w wodzie z kranu, wykluczyć można niedobór spowodowany brakiem tego składnika w podawanej wodzie.
Co zatem stoi po stronie braku/ niedoboru tego mikroelementu w konopiach indyjskich?
- nieprawidłowe, za wysokie, pH gleby – prawidłowe wchłanianie składników odżywczych następuje przy pH 6,0-7,0, ale w przypadku cynku poziom ten zawężony jest przez hodowców do 6,0-6,5 – wtedy to cynk jest najlepiej wchłaniany przez system korzeniowy,
- nagromadzenie zbyt dużej ilości innych pierwiastków lub soli obecnej w gotowych nawozach – wywołuje to tzw. blokadę składników odżywczych,
- przelanie rośliny.
Wiesz już, jakie mogą być przyczyny niedoboru cynku. W poniższej tabeli znajdziesz objawy, które świadczą o niedoborze tego pierwiastka w diecie konopi.
NIEDOBÓR CYNKU – OBJAWY |
żółknięcie młodych liści (chloroza między żyłkami liścia) |
plamy w kolorze rdzawym, brązowym |
liście wyglądają na pomarszczone, stają się kruche, mogą się obracać, |
końcówki liści robią się żółte, z brązowymi plamami |
pąki obumierają |
zahamowanie wzrostu |
Czy można, i czy trzeba, uzupełnić niedobór cynku w uprawie marihuany?
Każdy niedobór w zakresie składników odżywczych powinien być uzupełniony. Braki danego pierwiastka przez dłuższy czas to coraz większy zakres szkód, jakie hodowca będzie obserwował na swoich konopiach indyjskich. Ponieważ cynk jest obecny w wodzie z kranu, nie ma szczególnej potrzeby wprowadzania tego pierwiastka (wyjątkiem jest znaczący niedobór cynku).
Od czego zacząć?
Należy sprawdzić w pierwsze kolejności pH gleby, bo tu leży zazwyczaj przyczyna braku wchłaniania cynku przez roślinę (patrz poprzednie akapity).
Co jeszcze można zrobić w przypadku niedoboru cynku?
- zmniejszyć pH gleby,
- unikać przelewania rośliny,
- zastosować odpowiednie preparaty (chelaty cynku) – są to specjalne preparaty dobrze przyswajane przez rośliny, szybko wchłaniane, cechują się dobrą rozpuszczalnością oraz stabilnością w niesprzyjających warunkach glebowych.
Podsumowanie
Rola cynku w uprawie konopi jest istotna. Chociaż niedobór tego pierwiastka występuje rzadko, jego brak powoduje wiele nieodwracalnych szkód dla rośliny. Zniszczone, pomarszczone i żółte liście oraz obumarłe pąki nie ulegną regeneracji. Najistotniejszą kwestią w zakresie dbania o prawidłowy poziom cynku w uprawie marihuany jest monitorowanie pH gleby.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.