PAMIĘTAJ – UPRAWA KONOPI INDYJSKICH JEST W POLSCE NIELEGALNA!



Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Fosfor – jaką pełni rolę?

uprawa marihuany

W uprawie konopi indyjskich trzy pierwiastki mają decydujące znaczenie w każdej fazie rozwoju. Są to azot (N), fosfor (P) i potas (K). I to one są najczęściej składnikami odżywek i nawozów do roślin. Przyjrzyjmy się fosforowi.

Jakie właściwości prezentuje fosfor?

  • ma wpływ na rozwój rośliny na każdym etapie i osiągnięcie przez nią dojrzałości,
  • stymuluje tworzenie się prawidłowych systemów  korzeniowych,
  • wpływa na kształtowanie się kwiatów (pąków), nasion,
  • może podnosić odporność na różnego rodzaju choroby atakujące konopie.

Fosfor ma istotną funkcję dla każdej rośliny. Jest konieczny nie tylko dla prawidłowego wzrostu, ale także procesów takich jak fotosynteza i asymilacja (oddychanie). Fosfor zapewnia transport energii w komórkach rośliny. Ten makroskładnik odżywczy może być traktowany jako budulec ścian komórkowych, DNA i wszelkiego rodzaju białek, enzymów, białek i innych substancji organicznych w roślinie.

royalbrinkman.pl

Niedobór fosforu w uprawie marihuany – galeria

nadmiar i niedobór fosforu w uprawie marihuany
fazy niedoboru fosforu w uprawie marihuany
Przebieg niedoboru fosforu, Zródło: Cockson P, Landis H, Smith T, Hicks K, Whipker BE. Characterization of Nutrient Disorders of Cannabis sativaApplied Sciences. 2019; 9(20):4432. https://doi.org/10.3390/app9204432

Niedobór fosforu w uprawie marihuany – przyczyny i objawy

niedobór P
obraz źródło: marihuanaforum.pl

Niedobór jakiegokolwiek składnika objawia się gorszym wyglądem i wzrostem marihuany. To właśnie wygląd liści jest tym obszarem, na którym w pierwszej kolejności pojawiają się efekty niedoborów. Podobnie jest w przypadku niedoboru fosforu.

Zacznijmy od możliwych przyczyn niedoboru fosforu (P) – może być to:

  • nieodpowiednie pH gleby,

Najbardziej optymalne pH gleby (w uprawie marihuany w glebie) to zakres 6,0 -7,0.

Aby wchłanianie fosforu było na najwyższym poziomie, pH gleby powinno wynosić 6,2-7,0. Nawet niewielkie odstępstwo od tego zakresu może zaburzyć prawidłowe pobieranie/wchłanianie tego pierwiastka przez roślinę.

temperatura
podlewanie

Kolejne przyczyny niedoboru to:

  • zbyt częste i nadmierne podlewanie konopi, mocno zbita gleba,
  • niskie temperatury – poniżej 15 st.C (w niskich temperaturach obserwuje się gorsze przyswajanie fosforu),
  • niedobór fosforu często połączony jest z niedoborem wapnia – związki te wchodzą w interakcję.

A teraz spójrz, jakie objawy hodowca zaobserwuje na roślinie w przypadku niedoboru fosforu:

fosfor niedobór
obraz – trawka.org
brak fosforu
obraz – www.growweedeasy.com
NIEDOBÓR FOSFORU – OBJAWY
starsze liście, u dołu, przybierają ciemną barwę – od zielonej, żółtej, po szarość, niebieski
pojawienie się na liściach plamek – w kolorze fioletowym i brązowym
liście robią się suche, zwijają się
łodygi mogą przybierać fioletowy/ czerwony kolor

O czym jeszcze należy pamiętać?

Uwaga: nie zawsze fioletowe/ czerwone łodygi będą objawem niedoboru fosforu – niektóre odmiany konopi mają naturalnie fioletowe łodygi (genetyka). Jeśli nie obserwuje się innych objawów ze strony liści, roślina jest zdrowa.

Niedobór fosforu pojawia się najczęściej w okresie tworzenia pąków / kwitnienia. To właśnie w tym okresie konopie indyjskie potrzebują i zużywają większe ilości fosforu.

Jak uzupełnić niedobór fosforu?

fosfor niedobór
obraz – www.growweedeasy.com

Najprostszym, i najbardziej efektywnym, sposobem walki z niedoborem fosforu jest uzupełnienie jego poziomu za pomocą:

  • nawozów i odżywek bogatych w fosfor, szczególnie polecane są odżywki płynne,
  • można zastosować również mączkę rybną do gleby.

Dbanie o prawidłową ilość wody (podlewanie), pH gleby, temperaturę uchronią przed niedoborami fosforu.

Liście, na których obserwuje się plamy, itp. spowodowane niedoborem fosforu, nie wrócą do dawnej kondycji, poprawę zauważysz już na nowych, wyrastających liściach.

Niedobór a nadmiar fosforu – czym grozi?

fosfor braki
nadmiar fosforu (lewa strona) – niedobór (prawa strona) – obraz – autoflowerseedshop.com

Zawsze warto pamiętać o tym, że „leczenie” jakiegokolwiek niedoboru musi odbywać się ostrożnie. Niedobór to ryzyko słabego wzrostu rośliny, a co za tym idzie słabej jakości pąków, itp. Przenawożenie gleby także wyrządza więcej szkód niż pożytku.

Czym grozi nadmiar fosforu (jest rzadko spotykany):

  • spalonymi końcówkami liści,
  • zahamowaniem wzrostu rośliny.

Zapamiętaj:

Nadmiar składników odżywczych spowoduje tzw. blokadę, czyli roślina nie będzie mogła pobierać z gleby potrzebnych jej związków.

Podsumowanie

Niedobór fosforu, jak każdego innego pierwiastka, jest dla rośliny szkodliwy. Najbardziej niekorzystne są niedobory fosforu w okresie tworzenia się pąków i kwitnienia marihuany. To właśnie wtedy trzeba zadbać o odpowiednią ilość tego składnika w glebie. Istotnym parametrem jest również pH gleby, by roślina mogła czerpać z niej potrzebne jej związki.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.