PAMIĘTAJ – UPRAWA KONOPI INDYJSKICH JEST W POLSCE NIELEGALNA!
Azot [N] | Fosfor [P] | Potas [K] | Magnez [Mg] | Wapń [Ca]
Bor [B] | Żelazo [Fe] | Miedź [Cu] | Mangan [Mn] | Siarka [S] | Cynk [Zn] | Molibden [Mo]
Wapń (Ca) – jego rola w uprawie konopi
Wapń (Ca) wykazuje bardzo znaczący wpływ na rozwój konopi, na każdym etapie- kiełkowania, powstawania systemu korzeniowego czy wzrostu i kwitnienia konopi.
Jaką pełni rolę?
- wspiera rozwój systemu korzeniowego,
- zapewnia prawidłowy wzrost rośliny,
- bierze udział w budowie ścian komórkowych,
- zapewnia odporność rośliny na działanie szkodników, uszkodzenia, stres, ciepło, itp.
Niedobór wapnia w uprawie marihuany – galeria
Niedobór wapnia – przyczyny i objawy
Pierwszym parametrem, który znacząco wpływa na niedobór wapnia jest wadliwie działający system korzeniowy i niewłaściwe pH gleby.
Zapamiętaj: idealne pH gleby przy uprawie konopi w glebie wynosi 6,0-7,0 – dla najlepszej przyswajalności wapnia powinien być to zakres od 6,2-7,0.
Jeżeli pH jest niższe lub wyższe od podanego zakresu, nie są wchłaniane poszczególne składniki w ilości potrzebnej roślinie, a co za tym idzie, obserwujemy niedobry poszczególnych pierwiastków.
Niedobór wapnia często pojawia się w kwaśnej glebie – pH poniżej 6,2.
Jak już wiesz, niedobór, a właściwie trudność z wchłanianiem/ pobieraniem wapnia przez roślinę wynika np. z niewłaściwego pH gleby.
Kolejnym czynnikiem może być tzw. blokada składników odżywczych, spowodowana nadmiarem innych składników.
Uwaga: często niedobór wapnia występuje razem z niedoborem magnezu.
Objawy niedoboru wapnia są bardzo niekorzystne dla konopi. Czego należy się spodziewać?:
NIEDOBÓR WAPNIA – OBJAWY |
liście stają się ciemnozielone |
żółte/ brązowe plamy o ostrych krawędziach na starszych liściach |
liście mogą się zwijać |
nowy, młody wzrost ulega zahamowaniu i spowolnieniu |
łodygi pękają, w środku mogą gnić |
korzenie ulegają uszkodzeniu, słabiej się rozwijają, finalnie gniją |
w czasie kwitnienia zaburzony zostaje wzrost kwiatów |
Jak uzupełnić niedobór wapnia w uprawie marihuany?
Jak wspominaliśmy wcześniej, często niedobór wapnia występuje razem z niedoborem magnezu, zatem warto:
- zastosować nawóz/ odżywkę tzw. Cal-Mag
Należy również regularnie monitorować pH:
- sprawdzać pH gleby, by wartość nie była niższa niż 6,2 (pamiętaj, idealne pH dla upraw w glebie to zakres 6,0-7,0)
Wielu hodowców w przypadku wystąpienia objawów niedoboru wapnia radzi:
- zastosować wapno dolomitowe – łatwo przenika do podłoża i jest szybko przyswajane przez rośliny.
Podsumowanie
Niedobór wapnia w uprawie konopi indyjskich (marihuany) powoduje wiele niekorzystnych dla rośliny skutków. Brak tego pierwiastka powoduje zahamowanie wzrostu rośliny, osłabienie łodyg, które mogą pękać, zaburzony zostaje rozwój pąków oraz obserwuje się nieprawidłowy wzrost systemu korzeniowego. Trzeba pamiętać o tym, że niedobór wapnia może być trudny do zidentyfikowania, ponieważ występuje zazwyczaj z niedoborem innych składników, np. magnezu czy żelaza. Wapń odgrywa ważną rolę w całym procesie rozwoju konopi – już od momentu nasion i kiełkowania. Istotnym ogniwem pobierania wapnia są korzenie, dlatego tak ważnie jest prawidłowe pH w rejonie korzeni – tylko wtedy roślina ma szansę na pobranie potrzebnych jej składników odżywczych. Należy również pamiętać o tzw. blokadzie składników odżywczych, czyli przesyceniu gleby nadmiarem związków odżywczych, czego skutkiem jest stan, kiedy konopie nie mogą wchłonąć potrzebnych składników, mimo że są one obecne w podłożu.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.