PAMIĘTAJ – UPRAWA KONOPI INDYJSKICH JEST W POLSCE NIELEGALNA!



Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Bor – czy jest potrzebny konopiom?

Bor, jak każdy inny składnik, jest potrzebny do wzrostu i kwitnienia konopi. Jest niemobilnym składnikiem odżywczym, co oznacza, że roślina nie może przetransportować go w poszczególne części rośliny, dlatego też niedobór tego składnika uwidacznia się na nowych liściach.

Jaka rolę pełni bor?

  • zapewnia zdrowy wzrost konopiom (razem z azotem i wapniem),
  • bierze udział w tworzeniu struktur ścian komórkowych,
  • ma wpływ na pobieranie składników odżywczych,
  • wpływa także na rozwój systemu korzeniowego,
  • oraz na prawidłowy proces kwitnienia.

Bor spełnia w roślinie szereg istotnych funkcji fizjologicznych. Uczestniczy w kształtowaniu struktury ściany komórkowej, między innymi poprzez włączanie wapnia oraz wpływ na syntezę pektyn, hemicelulozy i lignin. Pierwiastek ten reguluje aktywność auksyn oraz uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych i białek. Wpływa na wzrost korzeni oraz komórek merystemów wierzchołkowych. Istotnym elementem jest wpływ boru na pobieranie składników mineralnych, między innymi fosforu i potasu oraz na kwitnienie i zawiązywanie owoców. Również synteza i transport cukrów w roślinie jest warunkowana odpowiednią zawartością tego mikroelementu.

nawozy.eu

Jak widać z powyższego opisu, bor ma znaczące znaczenie na każdym etapie rozwoju konopi. Warto też dodać, że większość gleb w Polsce (źródła podają, że jest to nawet 80%) ma niską zawartość tego pierwiastka.

Czym charakteryzuje się niedobór boru? Przeczytaj następne akapity.

Niedobór boru – galeria

nadmiar i niedobór boru w uprawie marihuany
fazy niedoboru boru w uprawie marihuany
Przebieg niedoboru boru, Zródło: Cockson P, Landis H, Smith T, Hicks K, Whipker BE. Characterization of Nutrient Disorders of Cannabis sativaApplied Sciences. 2019; 9(20):4432. https://doi.org/10.3390/app9204432

Niedobór boru – przyczyny i objawy

bor
www.growweedeasy.com
niedobór B
obraz: autoflowerseedshop.com

Niedobór boru w konopiach jest możliwy, ale występuje rzadko. Jeżeli hodowca zadba o wysoką jakość podłoża/ gleby, będzie w niej wystarczająca ilość boru.

Czasami niedobór boru daje objawy podobne do tych, które obserwuje przy niedoborze wapnia.

Na co należy zwrócić uwagę – co sugeruje niedobór boru w uprawie marihuany?

NIEDOBÓR BORU – OBJAWY
zaburzony nowy wzrost, spowolniony
zwijanie dolnych liści
plamki na liściach żółto-brązowe
nowe, wyrastające liście są poskręcane
łodygi i gałęzie są szorstkie, kruche
zamieranie pąków, upośledzony rozwój kwiatów
tzw. spadek turgoru – więdnięcie rośliny
zaburzony wzrost korzeni – obumieranie

Jakie przyczyny wymieniane są w przypadku niedoboru boru?

Zapamiętaj: odpowiednia wilgotność oraz prawidłowe pH gleby to dwa czynniki mające wpływ na pobieranie boru przez konopie.

Zatem jako przyczyny nieprawidłowego wchłaniania i niedoboru boru wskazywane są:

  • niska wilgotność powietrza – poniżej 25%,
  • nieprawidłowe pH gleby – zbyt wysokie pH zaburza wchłanianie boru z systemu korzeniowego – najbardziej optymalne wartości to pH 6,0-6,5 (najlepsze pH dla uprawy konopi to przedział 6,0-7,0, ale bor jest najlepiej wchłaniany, kiedy pH wynosi poniżej 6,5).

Jak uzupełnić niedobór boru w uprawie marihuany?

niedobór boru
obraz: dutch-passion.com

Niedobór każdego składnika należy jak najszybciej uzupełnić, by objawy niedoboru nie rozprzestrzeniały się na kolejne obszary rośliny.

Co zrobić, jeżeli przyczyną niekorzystnych zmian na konopiach jest niedobór boru:

  • warto przepłukać podłoże, by zapobiec blokadzie składników odżywczych i uzyskać prawidłowe pH gleby,
  • podlewać konopie roztworem kwasu borowego (1 łyżeczka kwasu na 4 litry wody).

Podsumowanie

Zapamiętaj – bor jest potrzeby konopiom w całym procesie rozwoju, od kiełkowania do okresu kwitnienia. Zatem składnik ten musi być obecny w glebie przez cały czas, by roślina mogła go pobierać w odpowiednich ilościach na każdym etapie rozwoju. Pomimo tego, że niedobór boru jest rzadko spotykany, warto regularnie monitorować pH gleby. Istotną kwestią jest również wilgotność obszaru, w którym hodowane są konopie – nie może spadać poniżej 25%. Kiedy spełnione są wszystkie ww. parametry, niedobór boru nie powinien się pojawić.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.