Azot [N] | Fosfor [P] | Potas [K] | Magnez [Mg] | Wapń [Ca]
Bor [B] | Żelazo [Fe] | Miedź [Cu] | Mangan [Mn] | Siarka [S] | Cynk [Zn] | Molibden [Mo]
Mangan (Mn) – jakie ma działanie?
Wiesz już zapewne z poprzednich artykułów, że składniki odżywcze obecne w konopiach dzielimy na mobilne i niemobilne. Mobilne to takie, które roślina może transportować w różne swoje części, kiedy występuje niedobór danego składnika. Niemobilne składniki takiej umiejętności nie mają. Mangan zaliczamy właśnie do składników niemobilnych, a jego niedobór obserwuje się na młodych liściach, ponieważ mangan nie może przemieszczać się w konopiach z niższych obszarów do góry.
Ale po co w ogóle roślinom mangan?
Pełni on ważną rolę w cyklu rozwoju konopi. Może nie tak znaczącą i fundamentalną, jak azot, fosfor i potas, ale rola manganu jest ważna. Jakie funkcje spełnia w zakresie rozwoju roślin?
- uczestniczy w produkcji chlorofilu,
- ma udział w procesie fotosyntezy,
- chroni system korzeniowy przed chorobami.
Co jeszcze wiemy o roli manganu?
Niedobór manganu – galeria
Przyczyny i objawy niedoboru manganu
Wiesz już z poprzedniego akapitu, że rola manganu jest istotna w rozwoju konopi indyjskich. Warto w tym momencie również wspomnieć, że niedobór tego pierwiastka jest rzadko spotykany oraz:
Niedobór manganu często wynika z nadmiaru żelaza.
Jakie jeszcze mamy przyczyny niedoboru manganu? Jest to np.:
- zbyt wysokie pH gleby – najbardziej optymalne pH dla upraw glebowych to 6,0-7,0, ale dla samego manganu wielu hodowców wskazuje niższy poziom, czyli 6,0-6,5.
- nadmiar soli – obecnej w odżywkach/ suplementach – blokuje pobieranie składników odżywczych.
A teraz spójrz, jakie objawy niedoboru manganu można zaobserwować w wyglądzie konopi:
NIEDOBÓR MANGANU – OBJAWY |
żółknięcie liści od podstawy do końcówek (żyłki liścia pozostają zielone) |
brązowe plamy na liściach |
zahamowanie wzrostu |
zniszczenie liści |
Jak można uzupełnić niedobór manganu?
Stwierdzenie niedoboru manganu może być trudne, często hodowcy upatrują w objawach zaobserwowanych na konopiach innych niedoborów. Zbyt długie diagnozowanie skutkuje słabym wzrostem i niszczeniem rośliny.
- Pierwszym krokiem „naprawczym” powinno być sprawdzenie pH gleby, jeżeli wartość jest nieprawidłowa (zbyt wysoka), należy przepłukać podłoże wodą o pH 6,0, spowoduje to usunięcie nadmiaru innych składników odżywczych, mogących blokować wchłanianie manganu.
- Uszkodzone, zniszczone części konopi należy usunąć.
- Warto zastosować odpowiednią odżywkę, która uzupełni braki manganu – preparaty zawierające wachlarz niezbędnych składników – do spryskiwania rośliny lub podlewania (np. Trace mix, 1 ml na 1 litr wody).
Zapamiętaj: niedobór manganu często jest wynikiem nadmiaru żelaza lub magnezu.
Podsumowanie
Rola manganu w rozwoju konopi indyjskich jest istotna. Choć niedobór tego pierwiastka nie występuje często, to jego braki oznaczają słaby wzrost rośliny i zahamowanie wzrostu korzeni. Mangan wpływa na wiele procesów zachodzących w konopiach, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie niedoboru manganu i jego uzupełnienie.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.