Azot [N] | Fosfor [P] | Potas [K] | Magnez [Mg] | Wapń [Ca]
Bor [B] | Żelazo [Fe] | Miedź [Cu] | Mangan [Mn] | Siarka [S] | Cynk [Zn] | Molibden [Mo]
Rola miedzi (Cu) w uprawie marihuany
Miedź jest pierwiastkiem, o którym mówi się mniej w kontekście jego wpływu na uprawę roślin. Nie oznacza to jednak, że miedź nie odgrywa ważnej roli.
Co wiemy?
Niedobór miedzi w uprawie konopi nie jest często spotykany.
Ale niedobór tego składnika może skutkować poważnymi konsekwencjami, mianowicie pąki nie będą się prawidłowo rozwijały lub w ogóle nie dojrzeją.
Zatem miedź wpływa na:
- prawidłowe kwitnienie/dojrzewanie pąków,
- bierze udział w procesie fotosyntezy.
Przeczytaj, jakie jeszcze znaczenie ma miedź w rozwoju roślin:
Niedobór miedzi – galeria
Niedobór miedzi – przyczyny i objawy
Niedobór miedzi w uprawie marihuany musi być jak najszybciej zlikwidowany, zwłaszcza w okresie kwitnienia, ponieważ zablokuje dojrzewanie pąków.
Objawy niedoboru miedzi są charakterystyczne:
NIEDOBÓR MIEDZI – OBJAWY |
liście ciemnieją, ale brzegi i końcówki liści robią się jasnożółte lub białe |
ciemne liście mają odcień niebieski/ fioletowy, |
liście wyglądają na lśniące, o metalicznym połysku |
liście mogą robić się sztywne i skręcać się |
Rzadko zdarza się niedobór miedzi w glebie, większość odżywek do uprawy roślin zawiera wystarczającą ilość tego pierwiastka. Co zatem może być przyczyną niedoboru miedzi?:
- nieprawidłowe pH gleby – co uniemożliwia pobieranie konopiom składników odżywczych poprzez system korzeniowy,
Najbardziej optymalne pH dla upraw konopi w glebie to zakres 6,0-7,0.
Jeżeli pH ma inną wartość, zaburzone zostaje pobieranie składników odżywczych, mimo że są one obecne w glebie.
Inną przyczyną niedoboru jest:
- blokada składników – nadmiar/ przesycenie gleby składnikami odżywczymi,
- nagromadzenie w glebie soli, która obecna jest w gotowych mieszankach, nawozach – to również blokuje przenikanie pierwiastków do rośliny.
Jak uzupełnić niedobór miedzi w uprawie?
Jak wspomnieliśmy powyżej, bardzo ważne jest szybkie wychwycenie niedoboru miedzi i zareagowanie, ponieważ brak tego pierwiastka jest szczególnie niebezpieczny – już od okresu wczesnego kwitnienia – blokuje dojrzewanie pąków, które są najważniejsze dla hodowcy.
W przypadku stwierdzenia niedoboru miedzi pierwszą reakcją powinno być:
- przepłukanie podłoża czystą wodą,
- dbanie o prawidłowe pH gleby,
- usunięcie nadmiaru składników odżywczych/ soli.
Podsumowanie
Niedobór miedzi jest rzadko spotykany podczas uprawy konopi (marihuany). Jeżeli uprawa prowadzona jest na dobrej jakości podłożu, roślina otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Za nieprawidłowe/ zablokowane wchłanianie cennych związków odżywczych odpowiada blokada spowodowana nagromadzeniem składników oraz niewłaściwy poziom pH gleby. Najbardziej charakterystycznym objawem niedoboru miedzi są ciemnozielone liście z niebieskim/ fioletowym odcieniem – przy jasnych brzegach i końcówkach liści.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.