Azot [N] | Fosfor [P] | Potas [K] | Magnez [Mg] | Wapń [Ca]
Bor [B] | Żelazo [Fe] | Miedź [Cu] | Mangan [Mn] | Siarka [S] | Cynk [Zn] | Molibden [Mo]
Rola siarki (S) w uprawie roślin
Jak napisaliśmy powyżej, konopie nie wykazują dużego zapotrzebowania na siarkę. Jednak niedobór tego pierwiastka może zaburzyć np. rozwój prawidłowych pąków.
Za co odpowiada siarka w uprawie konopi/ roślin?
- bierze udział w tworzeniu chlorofilu i procesie fotosyntezy,
- ma wpływ na tworzenie się enzymów i białek,
- uczestniczy w metabolizmie azotu.
Niedobór siarki w uprawie marihuany – galeria
Niedobór siarki w uprawie marihuany – przyczyny i objawy
Pomimo niedużego zapotrzebowania na siarkę przez konopie jej niedobór należy szybko wyrównać, ponieważ siarka decyduje o prawidłowym wzroście konopi na każdym etapie rozwoju.
Jak prawidłowo i szybko rozpoznać, że ma się do czynienia z niedoborem siarki? Pierwszym i najważniejszym objawem jest żółknięcie liści. Ale żółte liście to, niestety, oznaka niedoboru wielu innych składników, np. azotu. Spójrz na poniższą tabelę, by poznać wszystkie objawy braku siarki:
NIEDOBÓR SIARKI – OBJAWY |
żółknięcie (chloroza) młodych, nowych liści – od koloru limonkowego do żółtego |
przebarwienia na spodzie liści – czerwone, różowe lub pomarańczowe |
liście stają się kruche |
słabszy wzrost kwiatów/ obumieranie pąków, itp. |
Zapamiętaj: żółknięcie nowych liści to objaw niedoboru siarki, inne niedobory cechują się żółtymi liśćmi w dolnych partiach rośliny, przechodzącymi ku górze.
Jak zlikwidować niedobór siarki?
Niedobór siarki jest rzadko spotykany podczas uprawy konopi indyjskich (marihuany). Jeżeli hodowca stosuje podłoże dobrej jakości i regularnie dba o nawożenie, niedoboru siarki nie musi się obawiać. Jeżeli jednak obserwuje się ww. objawy – w postaci żółknięcia nowych liści – należy:
- sprawdzić pH gleby, by wykluczyć blokadę składników przez nieprawidłowe pH (przypominamy, że dla konopi optymalny zakres pH gleby wynosi 6,0-7,0),
- uzupełnić braki siarki preparatami z siarką (nawozy) lub za pomocą soli Epsom, zawierającej magnez i siarkę (1 łyżka soli na 4 litry wody).
Podsumowanie
Konopie nie potrzebują dużych ilości siarki, ale jej niedobór niekorzystnie odbija się na wyglądzie, kondycji i rozwoju konopi. Kluczowe jest szybkie rozpoznanie pierwszych oznak niedoboru i ich uzupełnienie. Kiedy niedobór siarki pojawi się w okresie kwitnienia, kwiatostany mogą obumrzeć. Utrzymywanie prawidłowego pH gleby oraz stosowanie odżywek dedykowanych roślinom/ konopiom zapobiegają brakom składników odżywczych.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.