Artykuł jest częścią poradnika uprawy hydroponicznej. Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi informacjami, krok po kroku.
Poradnik hydroponicznej uprawy marihuany
- Typy upraw hydroponicznych
- Wicking – metoda knotowa
- Deep Water System (DWC) – uprawa w głębokiej wodze
- Nutrient Film Technique (NFT) – cienkowarstwowe systemy przepływowe
- Ebb i Flow (Flood and Drain) – system przepływowo-odpływowy
- Drip Irrigation System – systemy kropelkowe
- Aeroponika – uprawa w powietrzu, gdzie korzenie są jedynie spryskiwane
- Akwaponika – uprawa w symbiozie ze zwierzętami wodnymi
- Jak założyć własny system hydroponiki głębinowej
- Hydroponiczne podłoża uprawne
- Najlepsze nawozy do upraw hydroponicznych
- Oświetlenie upraw hydroponicznych
- Najlepsze odmiany konopi indyjskich do upraw hydroponicznych
- Objawy i przyczyny problemów konopi w hydroponice
Nawozy do upraw hydroponicznych obejmują bardzo szeroki zakres preparatów. Ze względu na charakter takiego rodzaju upraw, stosowanie nawozów jest niezbędne do efektywnego wzrostu roślin i uzyskania satysfakcjonujących zbiorów. Dobór odpowiedniego preparatu może być problematyczny, szczególnie dla początkujących growerów. Zastosowanie nieodpowiednich odżywek może doprowadzić do zablokowania przepływu cieczy, uszkodzenia korzeni roślin lub wystąpienia deficytów żywieniowych u roślin.
Co sprawia, że nawozy nadają się do upraw hydroponicznych?
Nawożenie upraw hydroponicznych jest niezwykle ważne, ponieważ rośliny nie mogą się bez nich rozwijać. Preparaty odżywcze stosowane w hydroponice można podzielić na cztery główne kategorie. Różnią się one od siebie składem i działaniem.
Nawozy jednoskładnikowe zawierają jedynie jeden pierwiastek odżywczy w połączeniu z substancjami pomocniczymi. Stosowanie nawozów jednoskładnikowych bywa problematyczne i kosztowe, dlatego wielu growerów unika stosowania tego typu preparatów. Nawozy jednoskładnikowe mogą być jednak pomocne przy niedoborach konkretnych pierwiastków u roślin.
Nawozy dwuskładnikowe to preparaty dedykowane do upraw hydroponicznych. Można je stosować w fazie wegetatywnej i fazie kwitnienia. Preparaty zawierają głównie azot oraz fosfor. Nawozy dwuskładnikowe można nabyć w postaci sypkiej i płynnej.
Nawozy wieloskładnikowe zawierają więcej niż dwa składniki, głównie azot, fosfor i potas. Nawozy te szeroko wykorzystywane są zarówno w profesjonalnym rolnictwie, jak i w przydomowych ogrodach. Pomagają roślinom w szybkim i prawidłowym wzroście. Wielu hodowców konopi stale korzysta z tego typów rozwiązań, czego efektem są piękne kwiaty i okazałe zbiory. Nawozy NPK dostępne są w postaci granulatu i roztworów wodnych.
Nawozy uniwersalne to preparaty, które można zastosować do każdego typu podłoża. Preparaty te są mieszaniną dodatków mineralnych i składników pobudzających wzrost, wpływających na kwitnienie. W uprawach hydroponicznych stosuje się trzy składniki jednocześnie, zmieniając proporcje w zależności od wieku rośliny.
Najlepsze nawozy do hydroponiki cechuje:
- schelatowane składniki mineralne,
- wysokie stężenie składników mineralnych,
- odpowiedni stosunek NKP.
Warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są nawozy, które zostały stworzone specjalnie do upraw hydroponicznych. Wybierając je można mieć pewność, że rośliny będą odpowiednio odżywione, a preparaty nie uszkodzą urządzeń.
Należy unikać nawozów, które:
- zostały przeznaczone do upraw glebowych,
- zawierają dużo materii organicznej,
- posiadają niskie stężenia substancji mineralnych,
- minerały zawarte w nawozie są nie schelatowane,
- zawierają nieodpowiedni stosunek NKP
Objawy niedoboru i nadmiaru nawozów
Optymalny stosunek NKP dla upraw hydroponicznych.
NKP oznacza stosunek azotu, potasu i fosforu, które są trzema najbardziej istotnymi składnikami odżywczymi dla konopi. Jeżeli grower chce uzyskać piękne plony z uprawy hydroponicznej, to musi użyć nawozów zawierających odpowiedni stosunek tych pierwiastków. Przykładowo, jeżeli grower zastosuje nawóz o zbyt wysokim stężeniu azotu w fazie kwitnienia, to plony znacznie się zmniejszą.
W zależności od tego, w jakim stadium rozwojowym znajduje się roślina, grower powinien dobrać nawóz tak, aby zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Optymalna zawartość składników odżywczych na poszczególnych etapach życia konopi:
Etap życia | N | K | P |
Faza wegetatywna | Wysokie | Wysokie | Niskie/Wysokie |
Kwitnienie | Niskie | Wysokie | Wysokie |
Nawozy NKP do upraw hydroponicznych zawierają także takie pierwiastki, jak:
Pierwiastki te wspomagają roślinę w prawidłowym rozwoju łodyg, liści i korzeni. Warto pamiętać o tym, że na rynku można znaleźć także nawozy, które nie zawierają pomocniczych składników odżywczych.
W niektórych nawozach NKP można znaleźć także:
- bor,
- kobalt,
- miedź,
- magnez,
- molibden,
- cynk.
Dodatki wyżej wymienionych pierwiastków zawarte są w najlepszych nawozach do upraw hydroponicznych. Nawozy gorszej jakości posiadają jedynie podstawowe składniki odżywcze.
Różnice między nawozami klasycznymi i hydroponicznymi
W uprawach hydroponicznych stosuje się głównie nawozy mineralne. Bazą nawozów do hydroponiki jest mieszanka jednej, dwóch lub trzech odżywek, które odpowiadają za wzrost, kwitnienie i utrzymanie odpowiedniej kondycji konopi. Specjalistyczne nawozy do upraw hydroponicznych można z powodzeniem stosować w klasycznych uprawach glebowych. W drugą stronę nie zawsze jest to jednak takie oczywiste.
Klasyczne nawozy przeznaczone do upraw glebowych charakteryzują się zróżnicowanym składem. W składzie klasycznych nawozów można znaleźć guano nietoperzy, odchody dżdżownic lub sfermentowaną biomasę. Klasyczne nawozy nie nadają do upraw, ponieważ mają tendencję do zapychania systemów hydroponicznych.
Główne różnice między nawozami klasycznymi, a nawozami do hydroponiki:
- nawozy hydroponiczne zawierają bardzo wysokie stężenie składników mineralnych,
- nawozy hydroponiczne zawierają wyższe stężenie azotu i fosforu,
- nawozy hydroponiczne nie zawierają składników organicznych,
- minerały zawarte w nawozach hydroponicznych są chelatowane.
Chelaty są to substancje, które składają się z 2 cząstek aminokwasów i 1 cząstki danego minerału. Chelaty w procesie chemicznym przekształcają pierwiastki w formie nieorganicznej, dzięki czemu konopie bardzo łatwo przyswajają składniki zwarte w nawozach.
Przykładowe odżywki i nawozy do systemów hydroponicznych
Przygotowaliśmy dla was listę nawozów, które idealnie sprawdzą się w uprawach hydroponicznych. Wybór odpowiedniego zależy od uprawianej odmiany, potrzeb i zdolności finansowych growera. Warto pamiętać o tym, że wraz z rozwojem konopi należy zmienić stosowany nawóz.
Do najlepszych nawozów dla upraw hydroponicznych można zaliczyć:
- Aqua – Flores A+B,
- Aqua – Vega A+B,
- Hydro A+B,
- Bloom Perfect,
- Grow Perfect,
- Tri Part Bloom,
- Tri Part Grow,
- Bio Bizz,
- Flora Grow,
- Flora Bloom,
- Hesi Boost,
- Hesi Hydro Grow,
- Tri – Part.
Warto wybierać nawozy sprawdzonych marek, dzięki czemu konopie dostaną odpowiednią dawkę substancji odżywczych.
Gdzie nabyć najlepsze nawozy do hydroponiki?
Na rynku istnieje wiele firm oferujących nawozy do roślin, jednak nie wszystkie z nich powinny być stosowane w uprawie marihuany. Jeżeli planujesz zakup na własną plantację, powinieneś skorzystać z oferty profesjonalnych growshopów.
Growshopy to sklepy, które w swoim asortymencie posiadają wszelkie niezbędne urządzenia i środki potrzebne do prawidłowego prowadzenia plantacji konopi. Można w nich nabyć pełne zestawy uprawne, lampy, przyrządy do pielęgnacji, odżywki, nawozy i wiele więcej. Polecane growshopy to m.in.:
- Mrgrow.pl,
- Progrower.eu,
- Growbox.pl,
- Domowauprawa.pl
- Royalqueenseeds.pl,
- Tanieuprawianie.pl.
Jak przygotować nawóz do hydroponiki?
Grower rozpoczynający uprawę hydroponiczną musi wiedzieć, jak nawozić swoją plantację. Bez aplikacji nawozów konopie nie będą w stanie wzrosnąć.
Nawożenia upraw hydroponicznych nie można rozpocząć wcześniej niż w 14 dniu wzrostu konopi. Zbyt wczesne stosowanie odżywek może uszkodzić korzenie i doprowadzić do ich śmierci.
Nawóz do hydroponiki należy odpowiednio przygotować. Bezpośrednie zastosowanie koncentratów odżywczych może być dla roślin dewastacyjne. Trzeba je odpowiednio rozcieńczyć. Większość systemów hydroponicznych posiada zbiorniki na wodę i preparat odżywczy, co znacznie ułatwia dozowanie nawozu. Nawóz do konopi należy rozcieńczyć według instrukcji podanej przez producenta, jednak początkowe dawki nawozów należy przygotować nieco inaczej – powinny one zawierać dwukrotnie mniejszą dawkę nawozu.
Do przygotowania mieszanki odżywczej warto użyć czystej i zdemineralizowanej wody. Zastosowanie twardej wody może doprowadzić do powstawania osadów.
Przygotowaną mieszankę odżywczą należy przebadać pod względem kwasowości. Do zmierzenia kwasowości należy wykorzystać miernik pH. Kwasowość preparatu odżywczego powinna wynosić 5,5 pH. Zapewnienie takiego poziomu kwasowości zapewnia największą biodostępność składników odżywczych.
Więcej o tym, jak obliczyć stężenie nawozu na przykładzie sałaty w hydroponice dowiecie się tutaj.
Najczęstsze błędy w nawożeniu uprawy hydroponicznej
Początkujący growerzy, którzy uprawiają konopie w systemach hydroponicznych często popełniają błędy związane z nawożeniem swoich roślin. Złe lub nieodpowiednie nawożenie marihuany na plantacji może doprowadzić do ich śmierci i utraty całości zbiorów.
Do najczęstszych błędów związanych z nawożeniem uprawy można zaliczyć:
- zbyt częste nawożenie,
- stosowanie nawozów przy małej ilości światła,
- zbyt wczesne nawożenie,
- dodatek zbyt dużych ilości nawozów,
- mieszanie różnych typów nawozów,
- stosowanie nieodpowiednich typów nawozów,
- bezpośrednie stosowanie koncentratów odżywczych.
Stosując nawozy należy zachować umiar i rozwagę, aby nie uszkodzić delikatnych roślin.
Podsumowanie
Nawożenie roślin w uprawach hydroponicznych jest kluczowe dla uzyskania satysfakcjonujących zbiorów. Na rynku można nabyć wiele nawozów, które są przeznaczone do tego rodzaju upraw. Wybierając je warto postawić na preparaty, które dostarczą roślinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wraz ze wzrostem konopi zmieniają się ich wymagania żywieniowe, dlatego należy stosować różne typy nawozów w ciągu cyklu życia uprawy.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.