Czerwce | Gąsienice | Komary grzybowe | Koniki polne i świerszcze | Mączliki (białe muszki) | Mrówki | Mszyce | Miniarki (Owady minujące) | Pleśń | Ptaki | Roztocze | Septorioza liści | Skoczne pluskwiaki | Ślimaki | Tarczówki (śmierdzące robaki) | Wełnowce (przylżeńce) | Wciornastki | Werticilioza (choroba więdnących liści) | Wirus mozaiki tytoniu | Zwierzęta


Czerwce (ang. scale insects) to niewielkie pluskwiaki bytujące na roślinach konopi. Istnieje niemal 8000 gatunków czerwców, w związku z czym wygląd poszczególnych z nich może się różnić – od tych wyglądających jak robaki, do tych które przypominają narośl na roślinie. Przez niedoświadczonych plantatorów bywają mylone z mszycą. Szczególnie wartą uwagi rodziną czerwców są czerwce mączyste, opisany w osobnym artykule.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Jak rozpoznać czerwce? Jakie czynią szkody

Naszą uwagę powinny przyciągnąć niewielkie robaki, często ze skorupką na plecach, zazwyczaj znajdujące się na łodygach lub na spodzie liści.

Bytując na elementach rośliny wysysają z niej soki, w konsekwencji osłabiając ją. Wydzielają także spadź. Jest to słodka, lepka substancja, ceniona przez ludzi ze względu na to, ze pszczoły dzięki niej wytwarzają pyszny miód spadziowy. W tym przypadku jednak nie jest to dla nas tak korzystne. Spadź na konopiach przyciąga bowiem mrówki i grzyby powodujące pleśń. Te z kolei niszczą roślinę, doprowadzając do stanu, w którym nie nadaje się ona do konsumpcji.

W rozpoznaniu czerwców mogą być pomocne fotografię przykładowych osobników. Warto mieć na uwadze, że występuje ponad 8000 różnych gatunków, w związku z czym obecność wyglądających nieco inaczej niż w poniższej galerii nie przesądza o przynależności do innej nadrodziny pluskwiaków.

Jak wyglądają czerwce?

Jak pozbyć się czerwców?

Dobrą nowiną będzie fakt, że nie są one najtrudniejsze do usunięcia. Kluczowym jest jednak podjęcie działania jak najwcześniej.

Najważniejszym jest usunięcie szkodników z rośliny. Można to zrobić mechanicznie, poprzez ręczne zdjęcie owadów lub obcięcie części rośliny. Posłużyć nam może do tego także ręczny opryskiwacz ciśnieniowy. W procesie można zastosować przy okazji środki insektobójcze, które zwiększą skuteczność działania oraz zapobiegną nawrotom.

Wykorzystanie w opryskach znajdują insektycydy w postaci potasowych mydeł ogrodniczych, oleju z tłoczonych na zimno nasion miodli indyjskiej oraz spinosad.

Ostatnim pomysłem jest skorzystanie z pomocy naturalnych przeciwników czerwców. Biedronki pomogą hodowcom w pozbyciu się szkodników, nie stanowiąc jednocześnie zagrożenia dla rośliny. Nie musi się to jednak okazać skuteczne, gdyż czerwce mocno się rozmnażają, a biedronki dość szybko odlatują z miejsca wypuszczenia. Jest to jednak ciekawy sposób zduszenia problemu w zarodku, kiedy szkodników jest jeszcze mało. Dodatkowo dość łatwy w zastosowaniu – w sklepach można nabyć kilkaset zapakowanych osobników biedronek do wypuszczenia w hodowli.

Insektycydy przeciwko czerwcom

Jak zostało powiedziane, pomocne w usuwaniu robaków z roślin są opryski. Stosowanie konkretnych środków zwiększy ich skuteczność i zapewni dłuższą ochronę przed ponownymi inwazjami. Naturalnymi i stosunkowo bezpiecznymi insektycydami, skutecznymi w walce z czerwcami są:

  • Mydła ogrodnicze rozpuszczają skorupę owadów, jednocześnie będąc bezpiecznym dla rośliny. Niestety nie utrzymują się długo na roślinach, przez co często trzeba ponawiać aplikacje. Warto starać się nie spryskiwać nimi pąków, ponieważ mają nieprzyjemny smak, który mogą im oddawać.
  • Olej z wyciskanych na zimno nasion miodli indyjskiej (olej neem) – Jest w pełni bezpieczny, zarówno dla ludzi jak i rośliny. Również ma jednak wyrazisty smak, który może oddać pąkom. Trzeba się wobec tego postarać, aby aplikować go w taki sposób, żeby nie miał z nimi kontaktu. W nasioanch występuje azadyrachtyna – to ona jest odpowiedzialna za działanie środku. Poza samym olejkiem, również inne preparaty na jej bazie od dawna są z powodzeniem wykorzystywane do walki ze szkodnikami w Unii Europejskiej. Jest bezpieczna, legalna i łatwo dostępna w sklepach.
  • Spinosad – organiczny środek przeciwko owadom, który pozostaje bezpieczny dla rośliny, zwierząt i ludzi. Powstaje na skutek fermentacji bakterii glebowych actinomycete Saccharopolyspora spinosa. Poza bezpieczeństwem, zaletą jego stosowania jest to, że przeciwdziała on także innym szkodnikom zagrażające konopiom: gąsienicom, mszycom, roztoczom czy wciornastkom. Jego największa wada to toksyczność dla pszczół. Z tego powodu jest zakazany w niektórych krajach. Używany po zmroku minimalizuje szansę na szkodliwość dla tych pożytecznych owadów.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.