Czerwce | Gąsienice | Komary grzybowe | Koniki polne i świerszcze | Mączliki (białe muszki) | Mrówki | Mszyce | Miniarki (Owady minujące) | Pleśń | Ptaki | Roztocze | Septorioza liści | Skoczne pluskwiaki | Ślimaki | Tarczówki (śmierdzące robaki) | Wełnowce (przylżeńce) | Wciornastki | Werticilioza (choroba więdnących liści) | Wirus mozaiki tytoniu | Zwierzęta


Mączliki (białe muszki, whiteflies, white fly) to niewielkie, białe owady przypominające z wyglądu ćmy. Są malutkie, lecz widoczne gołym okiem – dorosłe mierzą od ok. 1,5 do 3 mm. Spotykane we wszystkich rejonach świata, zwłaszcza w uprawach pod osłonami i w szklarniach. Wysysają soki z liści, a w wyniku ich działalności na roślinie pojawia się spadź (rosa miodowa), na której z kolei może rozwijać się pleśń.

Mączlik występuje najczęściej w warunkach suchych i ciepłych, dlatego często spotyka się go w szklarniach. Na zewnątrz również można się na niego natknąć, jednak głównie latem. W hodowlach otwartych praktycznie niespotykany pomiędzy wrześniem a majem.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Jakie szkody powodują mączliki?

Żerują na spodniej stronie liści, przez co mogą być trudne do szybkiego zauważenia. Ze względu na wysysanie pokarmu z liści, z początku te pokrywają się małymi, żółtymi plamkami. Wraz z upływem czasu plamy rosną, a liście usychają i opadają. Czasami w trakcie przebiegu inwazji obserwujemy również ich marszczenie. Pod światło natomiast można zauważyć drobne nakłucia w liściach.

Charakterystyczne dla dojrzałych osobników jest także to, że przy poruszaniu rośliną wzmaga się chmara muszek.

Na spadzi produkowanej przez mączliki zdarza się obserwować rozwój pleśni. Jest to wówczas dodatkowy problem, względem którego należy podjąć działania, aby uniknąć utraty plonów. Opisaliśmy to szerzej w naszym artykule o pleśniach w uprawie marihuany.

Efekt działalności mączlików jest nie tylko wizualny – tak traktowane rośliny wolniej rosną i dają mniejsze plony, a ewentualny rozwój grzybów dyskwalifikuje je ze spożycia.

Jak wyglądają mączliki?

Zdjęcia: Whitney Cranshaw, Colorado State University, Bugwood.org, CC BY 3.0 US

Jak zwalczać mączliki?

Ważne jest, by podjąć działania szybko. Jaja mączlików kleją się do rośliny przez co trudno je usunąć – rozprzestrzeniona inwazja tych owadów będzie stanowić duży problem.

Z początku można spróbować mycia liści szarym mydłem i czosnkiem. Mydła ogrodnicze potasowe nie szkodzą roślinom ani pożytecznym organizmom obecnym w hodowli. Myje się nimi elementy liści mające kontakt ze szkodnikami. Nie utrzymują się jednak długo na roślinach i często trzeba ponawiać aplikacje. Warto starać się nie myć pąków, gdyż mogą negatywnie wpływać na ich smak. Zachowajmy spokój, jeżeli przez nieuwagę do tego dopuścimy – nie powinno to być niebezpieczne dla zdrowia.

W przypadku niepowodzenia tej kuracji trzeba sięgnąć po inne metody. W zwalczaniu białych muszek zastosowanie znajdują głównie: olej z tłoczonych na zimno nasion miodli indyjskiej, spinosad, a pomocniczo także tablice lepne i niektóre zioła.

  • Spinosad – środek przeciwko owadom, który pozostaje bezpieczny dla rośliny, większości zwierząt i ludzi. Powstaje na skutek fermentacji bakterii glebowych actinomycete Saccharopolyspora spinosa. Dodatkową zaletą jego stosowania jest to, że przeciwdziała on także innym szkodnikom zagrażające konopiom: gąsienicom, mszycom, roztoczom czy wciornastkom. Niestety szkodzi on pszczołom, przez co jest nielegalny w niektórych państwach.
  • Olej z miodli indyjskiej, zwany także olejem neem. Jest w pełni bezpieczny, zarówno dla ludzi jak i rośliny. Ma jednak wyrazisty smak, który może oddać pąkom. Trzeba uważać, aby aplikować go na roślinę w taki sposób, żeby nie miał z nimi kontaktu. W przeciwnym razie możemy zrujnować sobie doświadczenie ze spożycia. W tych nasionach występuje azadyrachtyna – to ona jest odpowiedzialna za działanie środku. Poza naturalnym olejkiem, również preparaty na bazie azadyrachtyny od dawna są z powodzeniem wykorzystywane do walki ze szkodnikami w Unii Europejskiej. Od kilku lat także w Polsce – obecnie znajdują się w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  • Żółte tablice lepne. Działaniem wspomagającym pozostałe metody jest stosowanie lepów, np. w postaci żółtych tablic, które umieszcza się w glebie, w okolicach rośliny. Mączliki będą w nie wlatywać, co skutecznie je unieszkodliwi.
  • Zioła odstraszające mączlika. Nie przepada on za zapachem nagietków, aksamitków, rumianku i bazylii. Ciekawym pomysłem może być uprawa tych ziół w pobliżu konopi, co odstraszać będzie omawiane szkodniki.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.