Pomimo udowodnionych negatywnych skutków zdrowotnych zażywania marihuany, ma ona również pozytywne aspekty – zawarte w marihuanie THC, wykazuje działanie prozdrowotne. Czy THC ma wpływ na chorobę, jaką jest jaskra? Jak marihuana oddziałuje na oczy?

Działanie marihuany i THC

 • THC, czyli tetrahydrokannabinol, to związek pozyskiwany z konopi indyjskich.
 • THC odpowiada za psychoaktywne działanie marihuany.

Jakie działanie wykazuje marihuana? Bardzo szerokie, wpływa zarówno na organizm w zakresie psychiki, jak i stan fizyczny.

Co się dzieje z organizmem po zażyciu marihuany?

Pierwszą fazą jest okres rozweselenia, uczucie błogości, zrelaksowania, euforii. Po nim następuje druga faza, kiedy człowiek staje się senny, wyciszony, odczuwa zmęczenie, apatię i spadek aktywności.

W jaki sposób THC wpływa w tak szerokim zakresie na organizm?

Odpowiedzią są receptory kannabinoidowe, będące częścią układu endokannabinoidowego. Wpływa on na zachodzące w organizmie procesy, odczuwanie bólu, lęku, pamięć, sen, apetyt, motywację i inne. Receptory kannabinoidowe są rozsiane po całym organizmie, co obrazuje grafika. THC ma zdolność oddziaływania na receptory CB1, zlokalizowane w mózgu. Podczas palenia marihuany, w szybkim czasie, THC przedostaje się z krwiobiegu do mózgu, a konsekwencją tego są opisane powyżej objawy. Układ endokannabinoidowy zapewnia stan równowagi organizmu (jest to tzw. homeostaza), THC stan ten zaburza swoim działaniem.

receptory cb

Pomimo wielu negatywnych skutków zażywania marihuany:

 • zaburzenia ciśnienia,
 • podrażnienie układu oddechowego,
 • możliwe stany lękowe,
 • zaburzenia koordynacji ruchowej,
 • upośledzenie pamięci,
 • negatywny wpływ na funkcje rozrodcze,

Marihuana znalazła zastosowanie w leczeniu niektórych chorób. Jak to możliwe? THC wykazuje również właściwości:

 • przeciwbólowe,
 • przeciwzapalne,
 • przeciwwymiotne.

I to ten zakres działania znajduje zastosowanie w medycynie. THC wchodzi w skład medycznej marihuany, legalnej w Polsce od końca 2017 roku. Co to oznacza? Kiedy standardowe leczenie nie przynosi poprawy w stanie pacjenta, lekarz może rozważyć zastosowanie terapii konopiami.

Czym charakteryzuje się jaskra?

Jakie są jej objawy, kogo dotyka najczęściej?

 • Jaskra (łac. glaucoma) jest przewlekłą chorobą objawiającą się stopniowym uszkodzeniem i zanikiem nerwu wzrokowego. Postępujące latami uszkodzenie nerwu wzrokowego, często bez objawów, prowadzi do utraty wzroku. Leczenie jaskry polega na spowalnianiu procesu niszczenia nerwu wzrokowego. W tym celu podawane są do oka krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Metodą leczenia jest również zabieg laserowy – nie cofnie już poziomu utraty wzroku i utraconego pola widzenia, ale nie dopuści do jego całkowitej utraty.

To właśnie wysokie ciśnienie w gałce oka jest przyczyną jaskry. Inne przyczyny to: uwarunkowania genetyczne, choroby (np. cukrzyca), wiek (ryzyko zachorowania wzrasta po 40-50 roku życia, choć niektóre rodzaje i czynniki powodują, że chorobę diagnozuje się już u 20-30 latków).

jaskra - oczy - jak wygląda choroba
obraz: instytutoka.pl

Jakie objawy obserwuje się przy wysokim ciśnieniu w gałce ocznej? Są to m.in.:

 • bóle oka,
 • łzawienie oczu,
 • bóle głowy,
 • zaburzenia widzenia,
 • widzenie kręgów wokół źródeł światła,
 • pogorszenie wzroku,
 • mroczki przed oczami.

Co dzieje się w oku?

Krąży w nim ciecz wodnista, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Kiedy proces krążenia cieczy w oku jest prawidłowy, ciśnienie oka jest również na właściwym poziomie. Za rozwój jaskry odpowiada nieprawidłowy przepływ cieczy wodnistej, która gromadząc się powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. To z kolei prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Jak widzi pacjent z zaawansowaną jaskrą?

Jak widzi chory na jaskrę
Neuropatia jaskrowa. Porównanie obrazu widzianego przy prawidłowym polu widzenia (A) oraz ten sam obraz widziany okiem ze szczątkowym widzeniem centralnym w bardzo zaawansowanej neuropatii jaskrowej – tzw. widzenie lunetowe (B)
OBRAZ: https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/jaskra/73325,jaskra

Czy THC może pomóc w leczeniu jaskry?

Badania pokazały, że wyniki są obiecujące, choć temat ten wymaga jeszcze wielu analiz. Jedno z badań przeprowadzonych ponad 40 lat temu wykazało, że podanie THC (na drodze palenia) najpierw podnosiło tętno i czynność serca, a następnie powodowało obniżenie ciśnienia, również wewnątrzgałkowego. Niestety, efekt ten utrzymywał się tylko przez około 4 godziny. Do tego należy dodać efekty psychoaktywne, wynikające z konieczności częstego palenia marihuany, co potencjalnie wykluczało taką formę terapii. Zażywanie marihuany poprzez jej palenie to również negatywny wpływ na układ krążenia (wyklucza więc pacjentów leczących się na choroby układu krążenia).

Bardziej pożądaną formą aplikowania THC byłyby krople do oczu. Udało się badaczom stworzyć, czy mówiąc inaczej zamknąć THC w formie kropli (w oleju mineralnym) – THC w stężeniu 0,1%. Wyniki tego badania potwierdziły obniżenie ciśnienia i to na dłuższy okres czasu niż podczas palenia marihuany – czas ten wydłużył się nawet do 12 godzin. Więcej możesz przeczytać tutaj: Glaucoma, hypertension, and marijuana.

W pracy naukowej Zastosowanie naturalnych kannabinoidów i endokannabinoidów w terapii -Arkadiusz Kazula wykazano (załączony wykaz), że THC w formie kropli może obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe nawet o 45%. Dlatego też THC może być potencjalnym środkiem w leczeniu jaskry.

Zastosowanie naturalnych kannabinoidów i endokannabinoidów w terapii jaskry
Zastosowanie naturalnych kannabinoidów i endokannabinoidów w terapii -Arkadiusz Kazula

W kolejnym opracowaniu Stan aktualny i perspektywy zastosowania kannabinoidów jako aktywnych substancji leczniczych – Anna Krause, Marek Milewski, Karolina Wielgus, Magdalena Szalata, Ryszard Słomski, Judyta Cielecka-Piontek potwierdzono wyniki:

„Dla zmniejszenia wewnątrzgałkowego ciśnienia w oku (w przypadku jaskry) odnotowano aktywność dla THC i CBN, natomiast w przypadku CBD nie obserwowano aktywności”

Podsumowanie

THC wykazuje obiecujący potencjał w leczeniu jaskry. Choroba ta potrafi rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Ważne są kontrolne badania oczu, przeprowadzane przez lekarza okulistę. Co jeszcze należy zapamiętać, THC jak i standardowe krople, nie cofną już powstałych zmian w oku, ale mogą zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, spowalniając jej przebieg.

Dla zainteresowanych:

Rekreacyjne zażywanie marihuany (palenie) wywołuje zaczerwienienie i przekrwienie gałek ocznych. Dlaczego? Przeczytasz o tym w naszym artykule: Marihuana a wzrok i czerwone oczy

Źródła:

 • www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/jaskra/73325,jaskra
 • Stan aktualny i perspektywy zastosowania kannabinoidów jako aktywnych substancji leczniczych – Anna Krause, Marek Milewski, Karolina Wielgus, Magdalena Szalata, Ryszard Słomski, Judyta Cielecka-Piontek
 • Zastosowanie naturalnych kannabinoidów i endokannabinoidów w terapii -Arkadiusz Kazula
 • Glaucoma, hypertension, and marijuana https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2552967/?page=1